Остеохондроз

Міжреберний хондроз: причини, симптоми, лікування

Міжреберний хондроз: причини, симптоми, лікування Для діагностування міжреберних хондроза використовуються різні інструментальні дослідження, але найбільш інформативним стає рентгенографія. Лікування спрямоване на поліпшення самопочуття пацієнта і попередження подальшого руйнування міжхребцевих дисків.

Механізм розвитку патології

Остеохондроз часто вражає шийний і попереково-крижовий відділи хребта, а ось дегенеративно-дистрофічні зміни в грудних хребцях діагностуються досить рідко. Це пояснюється малою рухливістю цього відділу і хорошою стабілізацією еластичним ребровим каркасом. Зазвичай патологія зачіпає не надійно захищені міжхребетні диски, а зчленування, що з’єднують поперечні відростки, і хрящові тканини, розташовані між ребрами і хребцями. Захворювання розвивається таким чином:

 • під дією динамічного навантаження в хрящах швидкість процесів розпаду тканин починає перевершувати швидкість їх відновлення.
 • починає розвиватися артроз, або хронічне дегенеративне ураження суглобових хрящів.
 • зчленування втрачають стабільність, їх функціональна активність знижується, що стає причиною залучення в патологічний процес сполучнотканинних структур — зв’язок, м’язів, сухожиль.
 • на цій стадії міжреберних хондроза з’являються перші симптоми: людина відчуває певний дискомфорт при ходьбі, нахилах корпусу. Так як рухливість грудного відділу поки повністю збережена, хворий не звертається за лікарською допомогою.
 • згодом інтенсивність болю наростає через деформування суглобових структур. Рухливість хребетного стовпа обмежена, а симптоматика грудного остеохондрозу поєднується з клінічними проявами міжреберної невралгії.

Міжреберний хондроз: причини, симптоми, лікування Зазвичай міжреберний хондроз діагностується на цій стадії перебігу, коли деструктивні зміни торкнулися не тільки хрящові, а й кісткові тканини хребців і міжхребцевих дисків. Їх характер незворотній, так як гіалінові хрящі відновити неможливо.

Причини захворювання

Етіологія міжреберних хондроза не відрізняється від причин виникнення грудного остеохондрозу. До розвитку патології нерідко призводить травмування цього відділу хребта: переломи, сильні удари, тривале здавлювання грудної клітини. До провокуючим захворювання зовнішнім і внутрішнім негативним факторам також відносяться:

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

 • системні суглобові патології: ревматоїдний, псоріатичний артрит, остеоартроз.
 • доброякісні та злоякісні новоутворення.
 • міжхребетні грижі, локалізовані в будь-якому відділі хребта.
 • захворювання, пов’язані з порушенням обміну речовин: тиреотоксикоз, подагричний артрит, цукровий діабет.
 • зайву вагу, який стає причиною надмірних навантажень на міжхребетні диски.

Поштовхом до розвинений ію міжреберних хондроза може стати, як надмірна рухова активність, так і малорухливий спосіб життя. До групи ризику входять люди, чия професійна діяльність пов’язана з підйомом і перенесенням тягарів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Біль в коліні при ходьбі - можливі причини і що робити

Клінічна картина

Для кожної стадії міжреберних хондроза характерна особлива симптоматика. Руйнування хрящів і формування остеофитов (розростання кісткових тканин) супроводжуються неврологічними розладами різного ступеня вираженості:

 • перший етап. Реберно-хребетні з’єднання ще зберігають рухливість, тому істотного здавлювання нервових корінців не спостерігається. Дратуються окремі нервові закінчення, біль локалізована в грудному відділі, що не інтенсивна, зникає після нетривалого відпочинку.
 • другий етап. Обсяг рухів у суглобах знижується, міжхребетні диски стають більш щільними, хребці можуть зміщуватися відносно один одного. Це стає причиною механічного впливу на розташовані в грудному відділі нерви. За відправну точку болю є затиснений нерв, а потім вона іррадіює між ребрами.
 • третій етап. Артроз досить виражений, хребці зміщуються часто, а міжхребцеві диски частково або повністю втратили амортизує. Чутливі нервові закінчення регулярно стискаються, провокуючи гострі, тривалі болі. У важких випадках вони здатні навіть порушувати роботу внутрішніх органів.

Стадію течії міжреберних хондроза лікарі визначають не тільки за допомогою рентгенографії і МРТ, але на підставі скарг пацієнтів. Такий підхід дозволяє швидко вибрати оптимальну тактику лікування.

Міжреберний хондроз: причини, симптоми, лікування

Рання симптоматика

Клінічні прояви хондроза на початкових стадіях рефлекторні, так як причина їх виникнення — опосередковане вплив деструкції хрящів на нервові закінчення. Що відчуває людина при хондрозе 1 ступеня тяжкості:

 • після підйому тяжкості або тривалому знаходженні в одному положенні між лопатками виникають дискомфортні відчуття, що віддалено нагадують біль. Вони зникають, варто людині почати рух.
 • трохи пізніше з’являється крепітація — характерне похрускування або клацання при нахилах, поворотах, спробах потягнутися.
 • між лопатками відчувається біль. Вона виражена слабо, носить ниючий характер, не поширюється на інші ділянки тіла.

Якщо хворий звертається до лікаря на цьому етапі патології, то деформацію міжхребцевих структур можна повернути назад.

Пізня симптоматика

На більш пізніх етапах хондроза виникає міжреберна невралгія, або больовий синдром, викликаний здавленням нервових корінців. Уражені нерви іннервують внутрішні органи, тому симптоми міжреберних хондроза часто маскуються під ознаки інших захворювань. Для патології середнього і високого ступеня тяжкості характерні такі клінічні прояви:

 • біль між лопатками і міжреберна невралгія стають постійними, посилюються при русі.
 • рухливість грудної клітини обмежена: при незначному навантаженні виникає задишка, у людини з’являється відчуття, що він не може повноцінно вдихнути.
 • в кардіальної області грудей відчувається колючий біль, яка приймається за напад стенокардії. Інтенсивність кардиалгии наростає при різкому русі, глибокому вдиху, перевтомі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  При вагітності короста: причини, симптоми, лікування і наслідки

Якщо міжреберна невралгія торкнулася нижні хребці грудного відділу, то виникають неврологічні симптоми з боку шлунково-кишкового тракту (зазвичай болі в епігастрії під час прийому їжі). Набагато рідше діагностуються неправдиві печінкові кольки: у правому підребер’ї з’являється різка нападоподібний біль.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Діагностика

На відміну від інших суглобових патологій міжреберний хондроз діагностувати на підставі скарг пацієнтів вдається рідко. Запідозрити його можна по характерній позі, яку приймає пацієнт у кабінеті лікаря. Для зменшення тиску на пошкоджений нерв він нахиляється в протилежну сторону. При пальпації міжреберних простору з’являється больовий пароксизм. А якщо патологія вразила відразу кілька нервових закінчень, то шкіра людини в цій області може повністю втратити чутливість.

Основним завданням лікаря стає диференціювання больового синдрому. При скаргах пацієнта на болі в серці проводиться ЕКГ (електрокардіограма). Коли симптоми хондроза імітують панкреатит, гастрит або виразку шлунково-кишкового тракту, потрібно гастроскопия і визначення рівня панкреатичних ензимів в системному кровотоці. Також обов’язково призначаються інструментальні дослідження грудних хребців:

 • рентгенографія.
 • магнітно-резонансна або комп’ютерна томографія.

На отриманих зображеннях добре проглядаються руйнування хрящових, а іноді і кісткових тканин. Результати діагностики дозволяють встановити ступінь їх пошкодження і стадію остеохондрозу.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Основні принципи терапії

Практикується комплексний підхід до терапії міжреберних хондроза. На початковому етапі необхідно поліпшити самопочуття пацієнта — усунути біль, повернути рухливість суглобів. Після стабілізації його стану лікування спрямоване на попередження прогресування патології. У терапії використовуються такі фармакологічні препарати:

 • нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) в таблетках, ін’єкційних розчинах, лікарських формах для зовнішнього застосування. Препаратами першого вибору стають Диклофенак, Німесулід, Мелоксикам, Кеторолак, Ібупрофен. Вони обов’язково комбінуються з інгібіторами протонного насоса, зазвичай омепразол або його структурними аналогами: Омез, Ультопу. Таке поєднання дозволяє уникнути ураження слизової шлунка. Після ослаблення болів НПЗЗ призначаються у вигляді мазей: Фастум, Вольтарена, Долгіта. Міжреберний хондроз: причини, симптоми, лікування
 • глюкокортикостероїди — преднізолон, Гидрокортизон, Триамцинолон, Кеналог, Дексаметазон. Медики намагаються уникнути використання гормональних препаратів при хондрозе через їх виражених побічних проявів. Глюкортікостероіди призначаються тільки при гострих болях, що супроводжуються запальним процесом. Вони показані пацієнтам для перорального прийому або проведення блокад в комбінаціях з анестетиками, анальгетиками. Міжреберний хондроз: причини, симптоми, лікування
 • міорелаксанти — Баклосан, Сірдалуд, Мидокалм — в ін’єкціях або таблетках. Застосовуються препарати при захворюванні, що протікає на тлі спазмів м’язів, розташованих близько руйнуються хребців або пошкоджених нервів. Сірдалуд і Мидокалм можуть бути призначені для тривалого лікування — 2-3 тижні. Баклосан і його аналог Баклофен можна приймати довше тижня через високого ризику хворобливого звикання. Міжреберний хондроз: причини, симптоми, лікування
 • вітаміни групи B — пентовіт, Мильгамма, Комбіліпен — в ін’єкціях і таблетках. Засоби мають нейропротектівним дією, відновлюють іннервацію в грудному відділі хребта. Вітаміни мають загальнозміцнюючу дію, покращують функціонування центральної і вегетативної нервової системи. Їх курсове використання сприяє прискореному відновленню уражених нервів. Міжреберний хондроз: причини, симптоми, лікування
 • седативні засоби. У терапії міжреберної невралгії часто використовуються препарати для стабілізації психоемоційного стану пацієнта. Через нерозуміння того, що відбувається, а також постійного очікування виникнення хворобливих нападів у людини може діагностуватися депресія, інші неврологічні порушення. У таких випадках не обходиться без прийому антидепресантів, нейролептиків, транквілізаторів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Інсульт у чоловіків: симптоми, причини і лікування

В лікуванні міжреберних хондроза будь-якого ступеня тяжкості використовуються хондропротектори. Їх регулярне застосування допомагає відновити пошкоджені гіалінові хрящі на початковій стадії патології. Якщо ураження тканин необоротно, то прийом хондропротекторів (Дона, Терафлекс, Структум) дозволить попередити прогресування захворювання. Медикаментозне лікування успішно доповнюється фізіопроцедурами. Пацієнтам призначається проведення сеансів магнітотерапії, ультрафонофореза, рефлексотерапії, УВЧ-терапії.

Народні засоби не застосовуються в терапії хондроза. Виникаючі болю настільки сильні, що усунути їх іноді не можуть навіть НПЗП і анальгетики. Ревматологи, вертебрологи, травматологи рекомендують звертатися до них для проведення лікування при перших симптомах патології. При відсутності лікарського втручання через кілька місяців або років у хворого діагностуються важкі ускладнення, найнебезпечнішим з яких є анкілоз — повна втрата рухливості грудного відділу хребта.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Дорсалгия: що таке і повна інформація про лікування захворювання

Marina

Лікарняний при остеохондрозі: чи можна взяти і на скільки днів

Bobby

Симптоми, ознаки і лікування грудного остеохондрозу у жінок

Sasha

Що таке остеоартроз периферичних суглобів та хребта і способи лікування

Megusta

До якого лікаря звертатися при остеохондрозі шийного, грудного, поперекового відділів

Bobby

Симптоми і лікування спондильозу шийного, поперекового і грудного відділів

Elena

Всі ознаки і симптоми остеохондрозу шийного відділу хребта

Dmitry

Деформуючий спондильоз поперекового відділу хребта: симптоми і лікування

Megusta

Результативність йоги при остеохондрозі, для чого її застосовують, розбір асан

Elena

Залишити коментар