Остеохондроз

Деформуючий спондильоз: діагностика та лікування симптомів захворювання

Деформуючий спондильоз: діагностика та лікування симптомів захворювання Діагноз на рентгені і КТ.

Небезпека деформуючого спондильозу хребта полягає в його обов’язком безсимптомному перебігу. Він часто виявляється випадково при проведенні рентгенографічною діагностики інших захворювань. Тому пацієнти зазвичай звертаються до лікарів з запущеним спондилезом, коли відбулося значне розростання кісткових тканин.

Хворим призначається прийом препаратів різних груп для зниження м’язової напруги, усунення болю. Але основні методи лікування — масаж і ЛФК.

Загальний опис хвороби

Деформуючий спондильоз — хронічна дегенеративно-дистрофічна патологія, що вражає шийний, грудний або поперековий відділ хребта. Одночасно або послідовно пошкоджуються передні відділи міжхребцевих дисків і стабілізуючі їх передні поздовжні зв’язки. На відміну від остеохондрозу при спондилезе не змінюється відстань між хребетними структурами. Тож людина навіть на кінцевому етапі розвитку патології не відчуває сильного болю в спині або тугорухливості.

Найбільш часто деформуючий спондильоз виявляється у людей середнього віку (40-50 років). Він діагностується і у літніх пацієнтів, але зазвичай у поєднанні з остеохондрозом.

Деформуючий спондильоз: діагностика та лікування симптомів захворювання

Ступені захворювання

Цікава особливість перебігу спондилеза — інтенсивність симптомів часто не відповідає тим, що сталося в дисках і зв’язках змін. Деякі пацієнти скаржаться на обмеження рухів навіть на початковому етапі захворювання. А інші не відчувають виражених хворобливих відчуттів при сильному розростанні кісткових тканин. Тому спондильоз класифікуються залежно від рентгенографічних ознак.
Ступінь деформуючого спондильозу Характерні ознаки перебігу захворювання Перша Передні відділи дисків починають повільно руйнуватися. Через будь-який підвищеного навантаження пульпозное ядро ​​зміщується за межі фіброзного кільця. Поздовжня зв’язка не витримує навантаження і повністю або частково відривається від кісткового підстави. На цій ділянці формується гематома, а поблизу — кістковий наріст (остеофіт) Друга При повторних мікротравмах пошкоджуються інші зв’язки, утворюється все більше остеофитов. Вони постійно дратують волокна передніх поздовжніх зв’язок. Виникають перші ознаки обмеження рухливості Третя Остеофіти повільно, але неухильно збільшуються в розмірах. Вони стають настільки великими, що з’єднуються один з одним

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Причини появи деформуючого спондильозу

Думки дослідників на причини розвитку деформуючого спондильозу розділилися. Одні вважають його первинним дегенеративно-дистрофічних захворюванням. Спровокувати його виникнення можуть такі зовнішні і внутрішні чинники:

 • порушення обміну речовин, ендокринні патології, в тому числі гіпотиреоз, цукровий діабет.
 • природне старіння організму — уповільнення відновних реакцій, зниження вироблення колагену і, як наслідок, ослаблення зв’язок.
 • неправильний розподіл навантажень на відділи хребта через сколіозу або кіфозу.
 • підвищені фізичні навантаження, що призводять до постійного мікротравмування тканин.
 • системні захворювання інфекцією ного і неінфекційного походження, наприклад, ревматоїдний або реактивний артрит.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Перша допомога і методи лікування при вивиху щелепи

Інша група дослідників дотримується думки, що спондилез розвивається в результаті одноразової травми або частих повторних мікротравм однієї з поздовжніх зв’язок. В такому випадку він відноситься до захворювань як травматичної, так і дегенеративної етіології.

Ознаки та симптоми хвороби

Типова ознака деформуючого спондильозу — відчуття тяжкості в ураженому відділі хребта. Воно супроводжується тупими ниючими болями, зазвичай виникають до вечора. Їх інтенсивність підвищується після важкого фізичного навантаження, переохолодження, при незручному, різкому русі, наприклад, при повороті корпусу. Болі з’являються і в стані спокою, особливо при тривалому знаходженні в одному положенні тіла. Характер і інтенсивність симптомів дещо відрізняються при ураженні різних відділів хребта:

 • шийний спондильоз. Болі відчуваються не лише в задній поверхні шиї, але і в плечах, передпліччях, потилиці, верхньої частини спини. При повороті або нахилі голови відчувається деяке обмеження рухів. Освіта великих наростів і обмеження ними кровоносних судин призводить до стрибків артеріального тиску, зорових і слухових розладів.
 • грудної спондилез. Найчастіше діагностується ураження середніх і нижніх грудних хребців. Виявляється спондилез давлять, ниючі болями в грудному відділі, що посилюються при ходьбі, нахилах або поворотах корпусу. Якщо великими остеофітами ущемляються нервові закінчення, то біль відчувається в області серця.
 • поперековий спондильоз. Сформовані на цій ділянці кісткові нарости зазвичай не тиснуть на нервові закінчення, а дратують їх. З’являються постійні болі в попереку, помилкова переміжна кульгавість, відчуття «ватяних ніг» при тривалій ходьбі. Хворий перестає кульгати, якщо нахиляється вперед.

У людей з деформуючим спондилезом часто виникають проблеми з пошуком зручного положення тіла або голови. Довгі м’язи спини у них завжди напружені, руху в ураженому відділі обмежені.

Деформуючий спондильоз: діагностика та лікування симптомів захворювання

Принципи діагностики

Первинний діагноз виставляється на підставі скарг хворого, даних анамнезу. Вертебролог, ортопед або травматолог може запідозрити спондилез при зовнішньому огляді — на відміну від остеохондрозу при пальпації остистих паростків не виникає хворобливих відчуттів. Для підтвердження діагнозу проводиться рентгенографічне дослідження. На отриманих зображеннях добре проглядаються типові ознаки вираженого спондильозу:

 • дзьобовидні або загострені кісткові нарости.
 • формування кісткової скоби, що об’єднує між собою розташовані поряд хребці.

При спондилезе 1 і 2 ступеня на нього вказує утворення кісткових наростів без зменшення проміжків між хребцями. Обов’язково проводиться диференціальна діагностика для виключення хвороби Форестье, анкілозуючого спондилоартроз, остеохондрозу. МРТ або КТ призначається пацієнтам при неінформативності рентгенографії або для детальної оцінки стану зв’язок, дисків, кровоносних судин, спинномозкових корінців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Симптоми і лікування артриту гомілковостопного суглоба, стадії, 7 видів

Деформуючий спондильоз: діагностика та лікування симптомів захворювання

Як проводиться терапія деформуючого спондильозу

Основні завдання лікування спондильозу — усунення болю і тугорухливості. Пацієнтам рекомендується не перебувати довго в одному положенні, стежити за поставою. Їм показано носіння ортопедичних пристроїв: комірів Шанца для шиї, еластичних бандажів з жорсткими вставками для попереку і грудного відділу хребта. Необхідно також обмежити фізичні навантаження, більше відпочивати.

Медикаментозне лікування

Паравертебральні блокади застосовуються при гострих болях. У м’які тканини, розташовані близько уражених спондилезом хребців, вводиться суміш розчинів кортикостероїдів (Триамцинолон, Дипроспан, Дексаметазон) і анестетиків (Лідокаїн, новокаїн). Процедури усувають біль на кілька днів, а іноді і тижні. Але гормональні засоби дуже токсичні для внутрішніх органів, хрящів, кісток, тому при можливості замість блокад внутрішньом’язово вводяться нестероїдні протизапальні засоби — Мовалис, Ортофен, Лорноксикам.

НПЗЗ застосовуються і в інших лікарських формах:

 • таблетки, капсули — Целекоксиб, Еторикоксиб, Найз, Кеторол, Індометацин, Кетопрофен, Мелоксикам.
 • мазі, гелі — Вольтарен, Німесулід, Биструмгель, Фастум, Фіналгель , Диклофенак, Артрозілен.

з помірними болями добре справляються мазі з сОГ евающім, відволікаючим, местнораздражающим дією. Це Фіналгон, Капсикам, Наятокс, Апизартрон, Випросал. Нерідко в лікувальні схеми включаються системні хондропротектори (артрит, Дона, Структум, Терафлекс), що зупиняють руйнування дисків і зв’язок.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Деформуючий спондильоз: діагностика та лікування симптомів захворювання

ЛФК

Лікувальна фізкультура — основний, найефективніший метод лікування деформуючого спондильозу. Відразу після усунення болю пацієнт направляється до лікаря ЛФК з результатами рентгенодіагностики. Він складається індивідуальний комплекс вправ з урахуванням загального стану здоров’я, ступеня тяжкості спондилеза, характеру його перебігу.

Щоденні заняття лікувальною фізкультурою необхідні для вироблення правильних рухових стереотипів, що дозволяють уникнути перевантажень вже пошкоджених хребців, зв’язок, дисків. А за рахунок формування міцного м’язового корсета поліпшується постава. Регулярні тренування сприяє прискоренню кровообігу в хребетних сегментах, усунення дефіциту в них поживних речовин.

Масаж

Після фізкультури масаж вважається другим за ефективністю способом терапії спондилеза. Він особливо затребуваний при наявності у пацієнтів протипоказань до ЛФК. Їм призначається проведення 20-30 процедур кілька разів на рік, як в якості лікування, так і в профілактичних цілях. Найбільш часто використовуються такі різновиди масажу:

 • класичний.
 • вакуумний, або банковий, в тому числі апаратний.
 • точковий, або акупунктурний.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Причини бородавок на руках, а також ефективні і сучасні методи лікування

Також застосовується сегментарний, тайський, сполучнотканинний, розігріваючий масаж. При спондилезе заборонені будь-які інтенсивні руху — вібрації, удари кулаком або долонею. Тому в лікування цього захворювання не використовується мануальна терапія, яка практикує глибоку пальпацію, зміщення хребетних структур.

Фізіотерапія

Для поліпшення кровообігу в хребті, прискорення відновних процесів в дисках і зв’язках проводяться фізіопроцедури. Це магнітотерапія, лазеротерапія, ударно-хвильова терапія. Пацієнтам призначаються від 5 до 10 процедур, добре поєднуються з ЛФК, усіма видами масажу. Але найбільш ефективні в лікуванні спондильозу такі фізіотерапевтичні заходи:

 • ультразвук — вплив високочастотними звуковими коливаннями низької інтенсивності.
 • диадинамические струми — вплив струмом низької частоти.

При сильних болях пацієнтам показаний електрофорез з новокаїном або гідрокортизоном. На етапі реабілітації процедура проводиться з вітамінами групи B, хондропротекторами.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Хірургічне втручання

Досить рідко при спондилезе проводиться хірургічне лікування. Показаннями до нього стають стійкі болі, не усуваються медикаментозно, ускладнення, що виникли через сильну деформаціїхребців. Найбільш часто виконуються такі хірургічні втручання:

 • спонділодез — знерухомлення суміжних хребців за допомогою їх зрощування.
 • декомпресія спинномозкових структур за рахунок висічення остеофитов, реконструкції хребців.

При виборі способу проведення операції перевага віддається малоінвазивним методам. Інструменти вводяться через невеликі розрізи або проколи м’яких тканин. Це дозволяє значно скоротити терміни реабілітації та перебування хворого в стаціонарі.

Народна медицина

При спондилезе народні засоби неефективні. Їх інгредієнти не здатні усунути обмеження рухів, попередити розростання кісткових тканин. Тому користуватися народними засобами лікарі дозволяють тільки після закінчення основного лікування. Компреси, мазі, аплікації, розтирання зазвичай застосовуються при слабких болях, що виникають після фізичних навантажень або переохолодження.

Ускладнення

З’єднання між собою остеофитов призводить до звуження міжхребцевих каналів, зрощенню поруч розташовані хребці . Це проявляється в тугорухливості певного відділу хребта, неможливість виконання людиною раніше звичних рухів. А при здавленні кістковими наростами спинномозкових корінців спостерігається випадання рефлексів, зниження чутливості, поява парестезій.

Прогноз і профілактика

При своєчасно виявленні та проведенні лікування деформуючого спондильозу прогноз сприятливий. До профілактичних заходів належать регулярні заняття лікувальною фізкультурою, плавання, йога. Лікарі рекомендують відмовитися від куріння, виключити підвищені фізичні навантаження, коригувати поставу, не перебувати тривалий час в одному положенні тіла.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Чим лікувати хондроз спини: симптоми і лікування, ефективні мазі, таблетки, уколи і пластирі

Undershmidtther

Симптоми і схеми лікування остеохондрозу шийного відділу хребта 2 ступеня

Elena

Причини, діагностика і лікування слабкості в ногах при остеохондрозі

Marina

Лікування остеохондрозу шийного відділу: препарати, масаж, ЛФК, ортопедичні вироби, фізіотерапія

Pasha

Лікарняний при остеохондрозі: чи можна взяти і на скільки днів

Bobby

Симптоми, діагностика та лікування шийного остеохондрозу 1 ступеня

Lamaxima

Чому виникає тахікардія при остеохондрозі: методи діагностики, лікування і профілактики

Elena

Кращі уколи при остеохондрозі шийного відділу хребта

Maria

Полісегментарної остеохондроз: шийного, грудного і поперекового відділів хребта

Andrey

Залишити коментар