Різне

Запалення гомілковостопного суглоба — причини і лікування захворювання

Запалення гомілковостопного суглоба - причини і лікування захворювання Двосторонній артрит.

Причини запалення

Як лікувати запалення гомілковостопного суглоб, а повністю залежить від фактора, що послужив першопричиною захворювання.

До розвитку патології привертають такі явища:

 1. Перенесені травми, особливо якщо вони ускладнилися бактеріальною інфекцією. Навіть давні пошкодження здатні послужити позитивним умовою для розвитку активного запального процесу. Оскільки вивихи, надколи, переломи супроводжуються порушенням вироблення синовії, що викликає артрит.
 2. Перенесення бактеріальної мікрофлори з довколишніх вогнищ — наприклад, якщо у пацієнта цистит, фурункули, простатит, пієлонефрит. Бактеріальна флора досягає суглобів і потенціює запалення в їх порожнини.
 3. Переохолодження — загальне або місцеве (коли людина одягає легке взуття в холодну пору року, недостатньо утеплює ноги).
 4. Аутоімунні захворювання — системна червоний вовчак, ревматоїдний артрит.
 5. Плоскостопість, оскільки суглоб зазнає підвищене навантаження.
 6. Уповільнений метаболізм.
 7. Алергічні реакції, що викликають деформацію тканин.
 8. Підвищення концентрації глюкози крові.

Запалення гомілковостопного суглоба - причини і лікування захворювання Травма, яка зі 100% ймовірно ма не пройде безслідно.

Розвитку запалення в гомілкостопі сприяють часті навантаження. Наприклад, якщо за родом діяльності потрібно довго стояти, ходити, піднімати тяжкості. Взаємодія з великою вагою також передбачає посилення навантаження на голеностоп.

Симптоми

Запалення гомілковостопного суглоба — це захворювання, яке неможливо не помітити. На відміну від латентних патологій, артрит цієї частини ноги проявляється дискомфортом. Неприємне відчуття наростає щодня (при гострій формі патології) або реагує на зміну погоди (при затяжному запаленні).

Захворювання характеризують такі симптоми:

 • больовий синдром. Біль стає інтенсивніше в міру прогресування запалення через циркуляції бактеріальної флори.
 • набряк. Збільшення обсягу ноги створює проблему з підбором взуття.
 • підвищення температури тіла (локальна гіпертермія).
 • порушення функціональної здатності. Пацієнту боляче наступати на ногу, він кульгає. При починається артриті біль виникає під час установки стопи на поверхню. Різкий простріл виникає в п’яті, болісне відчуття охоплює гомілку повністю, поширюється до коліна. Пацієнт змушений перебувати в положенні сидячи, щоб полегшити самопочуття.

Запалення гомілковостопного суглоба - причини і лікування захворювання Виражений набряк.

Чітко прослуховуються різні звуки: приклавши вухо до хворого суглоба, можна розпізнати специфічний хрускіт, клацання, відчуття тертя або скрипи в нозі на місці запалення.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Діагностика

При підозрі на артрит проводять такі діагностичні заходи:

 1. Пункцію суглоба з евакуацією синовіальної рідини, її подальшим дослідженням, посівом на визначення патогенної мікрофлори (також бажано п ровесті фарбування мазків по Граму).
 2. Лабораторне дослідження крові (клінічне, біохімічне), сечі. Серед аналізів крові цінність представляє визначення C-реактивного білка.
 3. рентгенографію ураженого зчленування.

Запалення гомілковостопного суглоба - причини і лікування захворювання При вивченні ранового у пацієнтів, які страждають гнійним запаленням гомілковостопного суглоба, вдається виділити грампозитивні збудники — Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus saprophyticus, Enterococcus faecalis. У грамнегативної патогенної мікрофлори виділяють Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli. Отримані відомості бактеріологічного дослідження представляють інформативну значимість. Лікар з’ясує ступінь тяжкості клінічного перебігу гнійних артритів голеностопа, призначить адекватне лікування.

Враховуються дані опитування та огляду. Спеціаліст з’ясовує, чи не було в сім’ї хворого випадків запалення гомілковостопного суглоба, дізнається про події, що передували захворюванню (отримані травми, переохолодження).

Лікування запалення гомілковостопного суглоба

Консервативне лікування проводиться на 1 і 2 стадіях розвитку артриту гомілковостопного суглоба. Якщо на момент звернення за медичною допомогою у пацієнта вже 3 або 4 стадія патології, розглядається питання про проведення хірургічного втручання. Спроби лікування хвороби одними медикаментами прирівнюються до втрати часу, що загрожує ампутацією запаленої кінцівки пацієнта.

При стійкому підвищенні температури тіла призначають системну антибіотикотерапію. Отримавши результати виконаного посіву, допустимо здійснити її корекцію з урахуванням чутливості патогенної флори, виявленої в зразку біологічного матеріалу.

Медикаментозне лікування

Завдання лікаря — лікувати запальний процес, щоб відновити функціональну здатність ураженої ноги. Але важливо нормалізувати загальне самопочуття. З цією метою призначають системне введення знеболюючих засобів.

Медикаментозна терапія передбачає наступні лікарські приписи:

 1. Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Диклофенак, Німесулід (Найз), Ібупрофен забезпечують зниження спектра запального процесу, знімають біль.
 2. Анальгетики. Призначають, коли введення НПЗЗ недостатньо для зниження болю. Кетанов, Кетарол, Дексалгин, Анальгін — перераховані препарати купируют напади хворобливості, допомагають перенести післяопераційне відновлення.
 3. Терапія, спрямована на зниження набряків. Щоб зняти набряклість, призначають діуретики — фуросемід, Лазикс. Дозування визначається вагою пацієнта, ступенем вираженості набряків.
 4. Вітамінотерапія. Введення вітамінів необхідно для поліпшення циркуляції крові, зміцнення імунних властивостей організму пацієнта в період післяопераційної реабілітації.
 5. Гіалуронова кислота — частина терапії запалення гомілковостопного суглоба. Натуральний компонент допомагає збільшити в’язкість синовіальної рідини.
 6. Антибіотики призначають, якщо лабораторно підтверджено, що причина запалення — впровадження бактеріальної флори всередину суглоба.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Головні причини прищів на мошонці і методи їх усунення

Відео пункції:

Важлива частина лікування даної патології — внутрішньосуглобове введення препаратів. Найчастіше — гормональні. Системне введення кортикостероїдів стає причиною розвитку широкого спектра несприятливих явищ. Цей вид гормонотерапії в 8 з 10 випадків не забезпечує достатнього пригнічення інтенсивності запального процесу.

Місцеве введення медикаментів підсилює ступінь впливу на центр запального процесу, скорочує необхідність проведення системної терапії, мінімізує ризики несприятливих наслідків.

Глюкокортикоїди вводяться всередину суглоба при наступних провокують факторах: при відпрацюванні фахівцем основної терапії. при загостренні затяжного артриту (одночасно з базисним і в цілому успішним лікуванням). якщо базисне лікування з різних причин неможливо. Але головна підстава для введення глюкокортикоїдів всередину зчленування — його запалення, що протікає в активній фазі.

Гормональні засоби для введення:

 • тріамсінолона ацетонід (друга назва — Кеналог. Одноразове застосування тріамсінолона в порожнину ураженого суглоба затримує прогресування деструкції).
 • Метилпреднізолон (фармацевтичне визначення — Метипред, Депомедрол).
 • Бетаметазона дипропионат (відноситься до складу Дипроспану).
 • Бетаметазон .
 • Гидрокортизон.

Запалення гомілковостопного суглоба - причини і лікування захворювання Дозування ін парата (одноразова, добова, курсова) зумовлюється величиною ураженого суглоба. Якщо лікар призначить Кеналог або Метипред, доза становить 20 мг (як і для плечового, ліктьового зчленування). Велику дозування вводити недоцільно і небезпечно (до слова, 40 мг використовують для усунення артриту колінного суглоба — він вважається фізіологічно великим).

Особливості локальної гормональної терапії наступні:

 • часто повторювані ін’єкції великих доз глюкокортикоїдів здатні викликати дегенеративні процеси хряща суглоба.
 • вторинне введення кортикостероїдів в той же суглоб допустимо не частіше, ніж 4-5 разів за 12 місяців.
 • обсяг і кратність ін’єкційного введення препаратів в зчленування не регламентується уется (зумовлюється динамікою стану пацієнта).
 • при гострій стадії запалення гомілковостопного суглоба ін’єкції виконуються з високою регулярністю — лікування наближене до повноцінної системної гормонотерапії.

Запалення гомілковостопного суглоба - причини і лікування захворювання Крім гормонів, всередину суглоба також вводять препарат гентаміцин — з розрахунку 8 мг антибіотика в 0,5 мл 0,25% розчину новокаїну. Попередньо проводити евакуацію синовіальної рідини недоцільно. За результатами спостережень, препарат гентаміцин, введений в суглобову порожнину, вже на 2 добу дає виражене поліпшення у 28 хворих з 30, узятих під спостереження. Стався повний регрес гіперемії, вдалося припинити нічні болі. в 3 рази зменшився випіт в зчленуваннях. Ліки зняло набряк м’яких тканин.

99% пацієнтів оцінили отриманий ефект, як виражений, що відповідало об’єктивним даними. У разі підтвердження гострого артриту гомілковостопного суглоба було досить виконання 1 внутриполостной ін’єкції гентаміцину. Завдяки однократному введенню відбулося повне зворотний розвиток ознак запального процесу.

Фізіотерапія

Фізіотерапевтичні методи допомагають добитися одужання пацієнтів із запаленням гомілковостопних суглобів початкових стадій, прискорити відновлення у прооперованих хворих.

Актуальні наступні види фізіотерапевтичного лікування:

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...
 1. Ультразвук. Механічні коливання мають високу терапевтичної здатністю. В основі позитивного впливу — забезпечення мікромасажу клітин і тканин. Ультразвук сприяє рефлекторному розширенню кровоносних судин, що викликає посилення кровопостачання тканин. Підвищуються інтенсивність і якість біохімічних реакцій. Оскільки нормалізується проникність клітинних мембран, активуються процеси дифузії і адсорбції, поліпшується циркуляція і розподіл лімфи, кровотік. Одночасно з перерахованими процесами прискорюється репарація і регенерація. Лікарі регулюють і підсилюють терапевтичні властивості ультразвуку шляхом додавання медичних мазей, гелів. Незважаючи на широкий спектр сумішей лікувальних препаратів, переважні засоби в формі гелю, оскільки індивідуальні критерії медикаментів найбільш поєднані з ультразвуком. Запалення гомілковостопного суглоба - причини і лікування захворювання
 2. Кріотерапія (від грец. «Кріо» — «холод») являє собою сукупність фізичних способів терапії. Вони засновані на застосуванні холодового фактора, мета якого — відводити тепло від тканин, органів і тіла. Рівень їх температури знижується в рамках кріоустойчівості (5-10 ° C), не створюючи явно виражених змін терморегуляції. Кріотерапія класифікується на місцеву і загальну. Фізіологічна властивість локальної кріотерапії полягає в стрімкому, інтенсивному падінні температури шкірного покриву і плавному, помірному зниженні цього показника у м’язової, суглобовий тканини. Процедура викликає скорочення просвіту артеріол і капілярів шкіри, знижує проникність кровоносних судин, змінює місцеве кровопостачання, зменшує набряк. Завдяки даним проведеної доплерографії встановлено, що холодний компрес за 20 хвилин зменшує циркуляцію крові в синовіальній оболонці зчленувань. Кріотерапія у пацієнтів із запаленням гомілковостопних суглобів дозволяє домогтися знеболюючого ефекту. Аналгетичну дію (локального виду розглянутої методики) пояснюється прямим і непрямим впливом холоду. Кріотерапія зменшує поріг збудливості сенсорних нейронів, що активуються подразниками. Процедура уповільнює швидкість нервової провідності. А завдяки непрямому дії кріотерапії відбувається протинабряковий і спазмолітичний ефект, що благотворно відбивається на стані запаленого зчленування гомілки. Зниження болю відзначається, коли температура шкіри знижується до 10-15 ° C і зберігається до 15-30 хвилин після процедури. Протизапальний ефект — результат зниження вироблення специфічних ферментів (частіше — металлопротеінази) і речовин, що відповідають за появу запалення. Перераховані властивості кріотерапії знаходяться в основі теоретичної аргументації її використання при лікуванні артриту гомілковостопного суглоба. Локальна повітряна кріотерапія (ЛВКТ) — новітня розробка, дієвий спосіб покращення стану структур опорно-рухового апарату. Методика забезпечує якісне охолодження запалених зчленувань повітряним потоком. Його температура — 40-58 ° С. Результат процедури — зниження температур двох видів: шкірної і внутрішньосуглобової, посилене знеболювальну дію. Мета кріотерапії в ортопедії — досягнення гіпотермії, зниження набряку, знеболення, що дозволяє на 30% покращити рухову активність (за умови артриту гомілковостопного суглоба 1 і 2 стадій). Запалення гомілковостопного суглоба - причини і лікування захворювання
 3. Фонофорез із застосуванням лікувальних мазей і гелів (Фастум, Лиотон). Процедура дозволяє поліпшити циркуляцію крові, активувати внутрісуглобні обмінні процеси, зменшити набряклість м’яких тканин. Позитивну динаміку продемонстрували тривале спостереження за пацієнтами, які пройшли курс терапії фонофорезом протизапальними препаратами у формі мазей і гелю. 100% хворих з 1 і 2 ступенями артриту голеностопа відзначили значне загальне поліпшення. Успішність проведеної терапії вдалося оцінити і за станом ураженої кінцівки: вже до 7-10-ї доби покращилася рухливість, практично пішла біль, усунувся набряк. Після цього у всіх пацієнтів наступав період стабілізації стану. Необхідність повторного курсу фонофорез з’являлася тільки через 6-9 місяців — це хороший показник для хворих з розглянутої патологією. Запалення гомілковостопного суглоба - причини і лікування захворювання
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Біль в руці від ліктя до кисті: причини болю, методи лікування

Таблиця відображає основні критерії спостереження пацієнтів, яким проводився фонофорез з кожним із препаратів:
Критерій оцінки Фонофорез з препаратом Фастум® гель Фонофорез з препаратом Ліотон® гель Тривалість курсу застосування препарату 10 днів (З приводу артриту гомілковостопного суглоба гострої фази) 10 днів (Щодо лікування артриту голеностопа, що протікає в гострій фазі) Головний активний компонент, що забезпечує їм дію Основна діюча речовина препарату — кетопрофен — нестероїдний протизапальний з’єднання, яке зменшує процес запалення — внутрисуставного, в м’язах і сухожиллях Активний компонент — гепарин натрия.При зовнішньому застосуванні надає наступні види позитивної дії :

 • поступове противотромботическое.
 • протиексудативну.
 • помірну протизапальну.

Купірує формування тром біна, пригнічує фізіологічну активність гіалуронідази, бере участь в фібринолізі крові, активує цю здатність
Переваги препарату

 • Не має системної дії.
 • не викликає звикання.
 • ризик побічних ефектів становить 5%.
 • не впливає на синтез хрящових речовин — протеогліканів (це відноситься не тільки до здорового хряща, а й до зміненого остеоартрітіческій процесами)

Препарат не викликає звикання , ризик побічних ефектів практично виключений
Антон Єпіфанов про застосування фізіотерапії і:

Доцільність використання для фонофореза препаратів Фастум® гель і Ліотон® гель продиктована набором необхідних фармакодинамических процесів. Вони забезпечуються активними компонентами розглянутих препаратів (НПЗП — кетопрофеном і гепарином відповідно). А топікального (місцеве) застосування медикаментозних засобів, посилене фонофорезом, забезпечує досягнення необхідних терапевтичних ефектів без загрози розвитку системних побічних реакцій.

Фізіотерапевтичні методи лікування необхідні для усунення запалення гомілковостопного суглоба. Переваги очевидні — позитивний вплив відбувається безпосередньо на уражені тканини, процедури не викликають звикання, мають потужну болезаспокійливу і протинабрякову дію.

Народні методи

Пацієнт, відчуває хворобливість в гомілкостопі, не повинен покладатися на сумнівні методи. Спроби нормалізувати функцію суглоба прогрівають компреси, накладенням підігрітою солі марні.

Хворому допустимо вживати відвар ромашки, звіробою, чебрецю і календули, але тільки з метою загального зміцнення здоров’я, адже для боротьби із захворюванням потрібен міцний імунітет.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Цервікоторакалгія - що це, причини і лікування

З дозволу лікаря можна вкутувати уражену ділянку кінцівки вовняний (натуральної) тканиною, оскільки тепло забезпечує відволікаючу терапію. Але покладатися на будь-який засіб народної медицини необачно: потрібно отримати допомогу лікаря.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Хірургічне лікування

Ендопротезування гомілковостопного суглоба — перспективне, але мало вивчене напрямок. Реконструкція цієї частини опорно-рухового апарату, як би добре вона не була проведена, все одно потенціює виникнення вторинного деформуючого артрозу. Ризик ускладнення — результат наступних факторів:

 • додаткового пошкодження під час хірургічного втручання.
 • навантаження на навколосуглобових тканини і їх травмування.
 • погіршення суглобової трофіки в період післяопераційного відновлення.

Ще 20 років тому успішне ендопротезування здавалося нездійсненною мрією ортопедів, травматологів, хірургів. Оскільки ризик розвитку ускладнень зростав до 60%, а ймовірність того, що протез «приживеться», була занадто мала. І це не дивлячись на проведену антибіотикотерапію, попередження розвитку ускладнень, точне виконання кожної дії по установці протезів. Проблеми експлуатації ендопротезів пояснювалися недосконалістю конструкції пристосування: недостатньо точно складеним планом майбутнього втручання, низькоякісними інструментами для імплантації, технічними труднощами при установці компонентів. Проаналізувавши ранні результати оперативного втручання і стан голеностопа, виявляли задовільні результати. Але на 3-4 добу після операції відсоток показників норми знижувався в 3 рази.
Запалення гомілковостопного суглоба - причини і лікування захворювання Клінічне спостереження в лікарнях Європи дозволило зробити висновок, що протягом тривалого часу використання добре зарекомендували себе ендопротези марки S.T.A.R. виробництва фірми WALDEMAR LINK GmbH Co. KG (Німеччина), Mobility ™ (DePuy, Англія), марки HINTEGRA (New Deal SA, Франція).

У 15 пацієнтів з терміном спостереження 6,2 року вдалося встановити ознаки нестабільності і передчасного зносу компонентів протеза. Виконане дослідження показало: найбільша виживаність ендопротеза — у пацієнтів з ревматоїдним артритом і в осіб зі зниженою руховою активністю.

Переваги сучасних ендопротезів:

 1. Кістковий цемент, застосовуваний в процесі фіксації, вичавлювати за межі ендопротеза при його установці.
 2. Вдосконалені моделі імплантів виключають необхідність проведення резекції значної площі суглобових поверхонь. З огляду на цей фактор, губчаста кістка являє собою досить надійну опору для закріплення кісткового цементного матеріалу.
 3. Чи не відбувається переміщення імплантатів. Протез НЕ мігрує в дистальний метаепіфіза великогомілкової кістки або тіло таранної кістки.
 4. Хірургічна травма не провокує слабке загоєння післяопераційної рани.
 5. Мінімальна кількість несприятливих наслідків.

Інтерес до ендопротезування гомілковостопного суглоба повернувся відразу після впровадження безцементних імплантатів, вдосконалення дизайну (стали практикувати імплантацію трикомпонентних моделей), нормалізації якості операційного інструментарію.

Ускладнення ендопротезування

Несміт тря на модернізоване обладнання, що застосовується при установці ендопротеза, на досвід лікарів, у 25% клінічних випадків після операції розвиваються ускладнення. Вони виникають як у ранньому, так і в пізньому відновлювальному періоді. До числа несприятливих наслідків ЕП суглобів відносяться:

 • інфекційне ураження суглоба, який піддавався протезування (ІПС).
 • міграція компонентів ендопротеза, зв’язкового апарату.
 • періостальних і періпротезние переломи.
 • розвиватися тромбофлебіт, тромбоемболії.

Запалення гомілковостопного суглоба - причини і лікування захворювання ІПС — колонізація бактеріальної флори, яка уражує одну або кілька структур. До таких належить ділянка з’єднання кістки з цементним матеріалом. поверхню і порожнину штучного суглоба. залишок синовіальної оболонки. м’які тканини, які оточують суглоб. Інфекція протезированного суглоба — показання до повторної госпіталізації (якщо ускладнення виникло в пізньому післяопераційному періоді) або підстава для продовження терміну перебування в відділенні (при ранньому появі обтяжливого явища). Тактику лікаря ускладнює необхідність проведення об’ємних ревізійних операцій. Зазначене дію не тільки погіршує самопочуття пацієнта — воно підвищує ризик летального результату.

Висновок

Запалення гомілковостопного суглоба, розвиток якого не вдалося запобігти, можна вилікувати. Для цього потрібно звернутися до лікаря при перших ознаках погіршення стану кінцівки. Консервативна терапія і хірургічні методики дозволяють відновити функцію ноги. Сучасні можливості ендопротезування гомілковостопного суглоба допускають повноцінну експлуатацію імпланта протягом 6 років. Після закінчення цього часу буде потрібно візит до лікаря і контрольний огляд, щоб упевнитися у відсутності прихованих ускладнень. В цілому, прогноз щодо одужання сприятливий, але за умови раннього звернення за медичною допомогою.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Саліцилова кислота від бородавок: застосування

Tanya

Турбують прищі на лобку? Розбираємося в причинах висипань і червоних плям

Tanya

Найкращі і легкі маски для обличчя в домашніх умовах: народні рецепти і готові продукти

Tanya

Особливості перебігу і терапії псоріазу при вагітності: найважливіша інформація для пацієнта

Scooby

Що являє герпес на тілі: лікування в домашніх умовах

Undershmidtther

Почервоніння і свербить шкіра на обличчі: як зняти роздратування? Розбираємо ефективні методи

Elena

Чому випадають і перестали рости волосся на ногах і на руках у чоловіка?

Maria

Первинні і вторинні морфологічні елементи шкіри

Dmitry

Пітниця на голові у дитини

Tanya

Залишити коментар