Остеохондроз

Запаморочення при шийному остеохондрозі: причини, симптоми, лікування

Запаморочення при шийному остеохондрозі: причини, симптоми, лікування При тяжкому перебігу шийного остеохондрозу нерідко виникають запаморочення. Вони зазвичай супроводжуються шумом у вухах, потемніння в очах, порушеннями координації рухів. Це може стати причиною падінь, небезпечних для здоров’я і життя людини. Позбутися від запаморочень можливо тільки проведенням комплексного лікування шийного остеохондрозу.

Особливості запаморочення при остеохондрозі

Перші запаморочення з’являються при шийному остеохондрозі 2 ступеня тяжкості. Найчастіше вони виникають вранці, при підйомі з ліжка. Спровокувати запаморочення може сон на високій подушці або в незручному положенні тіла. У ранкові години вони короткочасні, швидко зникають після недовгої розминки.

Днем запаморочення виникають при різкому нахилі або повороті голови, супроводжуються хрускотом в шиї і хворобливими відчуттями. Щоб позбутися від імен перед очима мушок і напівнепритомності, доводиться сісти або прилягти на 10-15 хвилин.

Чим небезпечне запаморочення при шийному остеохондрозі

Воно небезпечно не тільки високою ймовірністю падіння. Часті запаморочення свідчать про погіршення кровопостачання головного мозку. Через дефіцит кисню знижується працездатність, виникає синдром хронічної втоми, стають звичними апатія, сонливість. Подібний стан є передумовою до розвитку хвороби Альцгеймера (старечого недоумства) в літньому віці.

Типи запаморочень

Виникаючі відчуття утруднення орієнтації в просторі різняться тривалістю, частотою, виразністю і характером симптомів. У неврології виділяють такі типи запаморочень:

  • вестибулярно-стовбурової синдром проявляється дзвоном у вухах, почуттям обертання, коливання предметів, нестійкістю при русі, сіпанням очних яблук, нападами нудоти і (або) блювоти. Причиною розвитку синдрому стають недостатність кровопостачання, порушення передачі нервових імпульсів в мозочку і вестибулярний апарат.
  • кохлеарно-стовбурової синдром. Його провідні симптоми — свист, дзвін у вухах, відчуття закладеності вуха, односторонні або двосторонні слухові розлади. Кохлеарно-стовбурової синдром виникає через збій в роботі органів, відповідальних за збереження рівноваги.

Незважаючи на різні причини запаморочень, вираженість супутніх симптомів підвищується при будь-якому різкому, незручному русі головою або при тривалому знаходженні в одному положенні тіла.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Причини появи симптому

Запаморочення виникає через гіпоксії — недостатнього забезпечення всіх відділів головного мозку киснем і поживними речовинами. Провокують таке стану зміни в хребцях і міжхребцевих дисках на тлі прогресування шийного остеохондрозу:

  • сформувалися остеофіти (гострі кісткові нарости) здавлюють хребетні артерії, що призводить до зниження обсягу крові, що надходить в головний мозок.

Запаморочення при шийному остеохондрозі: причини, симптоми, лікування

  • хребці і диски втрачають стабільність, тому відбуваються підвивихи верхніх суглобових відростків, а просвіт кровоносних судин зменшується.
  • остеофіти, протрузії, грижові випинання дратують нервове сплетіння (нерв Франка), і ннервірующее хребетні артерії.

Кровоносні судини, по яких в головний мозок надходить кисень, можуть обмежуватися і запальними набряками, а також м’яз, що напружує в відповідь на здавлення спинномозкових корінців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Методи діагностики та лікування сакроилеита

Супутня симптоматика

Перебіг шийного остеохондрозу може супроводжуватися розвитком синдромів, які проявляються разом з запамороченнями. Вони виникають на тлі відчуттів похитування на хвилях, підйому або провалювання тіла, нестійкості поверхні під ногами, її руху, коливання.
Синдром, часто супроводжує запаморочення Характерні симптоми Гіпоталамічний Швидка втомлюваність, психоемоційна нестабільність, зниження або підвищення температури, надмірне потовиділення, почастішання сечовипускань, скачки артеріального тиску, порушення серцевого ритму синкопальна Падіння, стан напівнепритомності, втрата свідомості, шум у вухах, оборотні порушення ре чи, мелькання перед очима плям, мушок Глоткової-ларингеальний Проблеми з ковтанням їжі, води, першіння і «кому» в горлі, ослаблення голоси глядачів Туман перед очима, зниження гостроти зору, поява світних рухомих точок, плям, фігур, блискавок
Запаморочення при шийному остеохондрозі: причини, симптоми, лікування

В якому випадку до лікаря

Так як постійні запаморочення можуть стати причиною розвитку інсульту ішемічного походження, то до лікаря потрібно звернутися при перших ознаках остеохондрозу. Це біль будь виразності в задній поверхні шиї. Вона зазвичай посилюється при поворотах або нахилах голови. Записатися на прийом до вертебролога або невролога слід при появі запаморочень частіше 2-3 разів на місяць, особливо якщо їх супроводжують зорові або слухові розлади.

Діагностика

Діагноз виставляється на підставі зовнішнього і неврологічного огляду, даних анамнезу. Під час проведення бесіди на першому прийомі лікар просить хворого описати характер запаморочень. Для підтвердження діагнозу проводиться ряд інструментальних досліджень:

  • рентгенографія шийного відділу в прямій і бічній поверхні для виявлення ознак остеохондрозу.

Запаморочення при шийному остеохондрозі: причини, симптоми, лікування

  • МРТ або КТ для оцінки стану дисків, кровоносних судин, нервових стовбурів, м’яких тканин.
  • електроенцефалографія для виключення епілептичної і пароксизмальної активності в скроневих відведеннях.
  • миелография при неможливості проведення МРТ.
  • вестибулометрія, стабілографія, обертальні тести для дослідження вести булярного аналізатора.

Прицільно оцінити стан ураженого диска дозволяє дискографія. Визначити локалізацію і ступінь пошкодження нервових шляхів допомагають електрофізіологічні дослідження — викликані потенціали, електронейрографія, електроміографія.

Запаморочення при шийному остеохондрозі: причини, симптоми, лікування Дегенерація міжхребцевих дисків шийного відділу.

Методи лікування запаморочення

Шийний остеохондроз — дегенеративно-дистрофічних захворювань, яке поки повністю вилікувати неможливо. Тому в його терапії використовуються методи, які допомагають досягти стійкої ремісії. На цьому етапі не виникає будь-яких виражених симптомів, в тому числі запаморочень.

На початку лікування пацієнтам показано носіння в денний час протягом 3-4 годин комірів Шанца. При використанні цих пристроїв не відбувається здавлення хребетної артерії остеофітами або сместившимися дисками. Також лікарі рекомендують придбати для сну ортопедичні матрац і подушку для профілактики розлади кровообігу в головному мозку в нічні години.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Кропив'янка на руках: причини

Медикаментозна терапія

При виборі препаратів для усунень запаморочень вертебролог враховує причину їх виникнення — м’язовий спазм, запальний набряк, грижовоговипинання, роздратування нервових закінчень. Значення мають також характер супутніх симптомів, вік хворого, наявність у нього хронічних патологій внутрішніх органів.

Міорелаксанти
Міорелаксанти використовуються при м’язових спазмах для зниження тонусу скелетної мускулатури. До лікувальних схеми включаються Сірдалуд, Толперизону, Баклосан (Баклофен). При сильних болях особливо затребуваний ін’єкційний розчин Мидокалма, до складу якого входить анестетик Лідокаїн.
Знеболюючі
Швидко усунути хворобливі відчуття в шиї дозволяє внутрішньом’язове введення баралгіну, Спазгану, Кеторолаку. Потім ці лікарські засоби призначаються пацієнтові в формі таблеток. Справитися з болями можна за допомогою ацетилсаліцилової кислоти, парацетамолу, Анальгіну. Анальгетики не призначені для тривалого курсового прийому. Їх рекомендується приймати тільки одноразово для ліквідації болю.
Сосудорасширяющие кошти нейтропность або міотропний групи
Для поліпшення кровообігу в шийному відділі хребта, усунення дефіциту кисню і поживних речовин застосовуються Ксантінола никотинат, Пентоксифілін, Еуфілін. В терапевтичні схеми включаються також Винпоцетин, Циннаризин (Стугерон). Препарати мають судинорозширювальну дію, виявляють помірну антигістамінну активність, зменшують збудливість вестибулярного апарату.

Безпосередньо для усунення запаморочення застосовується Бетагістину. Препарат впливає на кровотік, стимулюючи мікроциркуляцію і проникність капілярів внутрішнього вуха.

Протизапальні
Нестероїдні протизапальні засоби — препарати першого вибору в лікуванні шийного остеохондрозу. Вони усувають біль і набряки, усувають запалення, знижують температуру. Пацієнтам зі слабкими дискомфортними відчуттями призначаються мазі та гелі Вольтарен, Фастум, Артрозілен. Від гострого болю допомагає позбутися внутрішньом’язове введення Ортофену, Кеторолаку, Мовалісу. А при їх середньої інтенсивності використовуються таблетки Найз, Кеторол, Диклофенак, Целекоксиб, Нурофен.
Блокади
Медикаментозні блокади показані пацієнтам при гострих, які пронизують болях, які не вдається усунути ін’єкціями НПЗЗ. Для їх проведення використовуються глюкокортикоїди (Триамцинолон, Дипроспан) і анестетики (Лідокаїн, новокаїн). За допомогою блокад можна позбутися від болю на кілька тижнів.
Вітаміни та вітамінні комплекси
В терапії остеохондрозу, клінічно проявляється запамороченнями, обов’язково застосовуються препарати з вітамінами групи B. Мильгамма, Комбіліпен, Нейромультивит покращують стан нервових шляхів, відновлюють іннервацію. Для зміцнення імунітету, поповнення в хребетних структурах поживних речовин призначаються збалансовані комплекси вітамінів і мікроелементів — Супрадин, Компливит, Вітрум, Селмевіт.

Фізіотерапія і мануальні процедури

Для фізіотерапевтичного лікування ускладненого запамороченнями остеохондрозу проводяться 5-10 сеансів магнітотерапії, лазеротерапії, УВЧ-терапії, ударно-хвильової терапії, електрофорезу з анестетиками, анальгетиками. Застосовуються аплікації з парафіном і озокеритом, гірудотерапія, голковколювання.

Уникнути хірургічної операції нерідко дозволяє звернення до мануального терапевта. Він впливає руками на хребці, збільшуючи відстань між ними.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Вальгусна деформація стопи у дітей: симптоми і лікування ( з фото )

Лікувальна фізкультура

Найефективнішим методом терапії остеохондрозу є щоденні заняття лікувальною фізкультурою. Регулярні тренування сприяють зміцненню м’язів шиї і плечового пояса, поліпшенню кровопостачання киснем головного мозку. Лікарі ЛФК рекомендують пацієнтам нахили і повороти голови з опором, її кругові обертання. Всі вправи виконуються плавно, без різких рухів.

Запаморочення при шийному остеохондрозі: причини, симптоми, лікування

Народні рецепти

Справитися з запамороченнями народні засоби не допоможуть. Але їх використання на етапі ремісії дозволить попередити рецидиви остеохондрозу, при яких вони і виникають. Особливо ефективні мазі, компреси, аплікації з інгредієнтами, які надають местнораздражающее дію. А застосування трав’яних чаїв сприяє підвищенню якості сну і зміцненню захисних сил організму.
Компреси
Суміш для компресів готують зі свіжого листя лопуха, капусти, хрону, подорожника або кульбаби. Їх розтирають до утворення однорідної маси, додають столову ложку густого меду, по краплині ефірних масел ялівцю, розмарину, евкаліпта. Ретельно розмішують і накладають на задню поверхню шиї. Фіксують плівкою, вовняною тканиною, марлевим або еластичним бинтом. Тримають 2 години, залишки змивають теплою водою, втирають в шкіру будь-який зволожуючий крем.
Відвари і настої трав
Для приготування заспокійливого, тонізуючого чаю в чайну ложку сухого рослинної сировини звіробою, ромашки, лимонної м’яти, юшки або чебрецю заливають склянкою окропу. Наполягають під кришкою 30-40 хвилин, остуджують, проціджують. Приймають настій перед сном, попередньо додавши в нього трохи квіткового меду.

Відвар готують із сухої суміші рівних частин календули, евкаліпта, оману і перцевої м’яти. 3 столові ложки рослинної сировини заливають склянкою гарячої води, доводять до кипіння і томят 20 хвилин. Остуджують, проціджують. Змочують у відварі складений в декілька шарів бинт, прикладають на годину до задньої поверхні шиї.

Особливості лікування при вагітності

Від запаморочення, спровокованих шийним остеохондрозом, під час вагітності позбавляються переважно за допомогою фізіопроцедур, масажу, щоденних занять лікувальною фізкультурою. Використовуються в терапії та фармакологічні препарати. Вертебрологи віддають перевагу мазей, гелів, бальзамам. Інгредієнти зовнішніх коштів майже не проникають в кровоносне русло, не роблять тератогенного дії.

Профілактика стану за допомогою медикаментів

Крім курсового прийому збалансованих комплексів вітамінів і мікроелементів, лікарі призначають пацієнтам системні хондропротектори. Це Терафлекс, Дона, артрит, Структум, Хондроксид, Алфлутоп, Хондрогард. Застосування хондропротекторів на початковому етапі розвитку остеохондрозу дозволяє частково відновити пошкоджені диски. А при захворюванні 2 або 3 ступеня тяжкості препарати використовуються для профілактики його поширення на здорові тканини.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Лікування грижі хребта поперекового відділу: список основних методів

Murcia

Спондиліт — що це: симптоми, діагностика та способи лікування

Alfonso

Чому виникає головний біль при остеохондрозі шийного відділу, і що робити

Maria

Міжреберний хондроз: причини, симптоми, лікування

Alfonso

Причини, симптоми і лікування остеохондрозу 2 ступеня

Elena

Підвищення температури при остеохондрозі: можливі причини і методи діагностики

Maxim

Чи може виникати задишка при остеохондрозі: причини і способи лікування

Megusta

Двоїння в очах при остеохондрозі шийного відділу хребта: причини і тактика лікування

Megusta

Фізіотерапія при остеохондрозі хребта: види і способи

Megusta

Залишити коментар