Реабілітація

Відновлення та реабілітація зв’язок колінного суглоба після травми

Відновлення та реабілітація зв'язок колінного суглоба після травми

При несвоєчасному або не результативного лікування людина не зможе повноцінно згинати й розгинати коліно, а також затримувати ногу в зігнутому стані.

М’язи і зв’язки ніг підтримують тіло людини, саме на них припадає величезне навантаження при ходьбі і будь-якому русі. Вони повинні «нести» на собі все тіло людини. Порівняно зв’язки просто не зможуть витримати такого навантаження.

Травми коліна можуть викликати ряд інших захворювань, таких як синовіти, артрити, патології м’язового тонусу, артрози. Дані хвороби вилікувати дуже складно, якщо не залікували розрив зв’язок. Це той випадок, коли одна проблема тягне за собою цілий ряд інших. Ось чому не можна пускати все на самоплив — НЕ залікована травма принесе масу проблем вже через пару років.

Чому реабілітація настільки важлива?

Лікування травми — це далеко не все, що необхідно для повного відновлення всіх функцій коліна. Лікування, яким би сучасним воно не було, ніколи не дасть позитивного ефекту без реабілітації.

Неважливо наскільки складною була травма — навіть незначний надрив зв’язки вимагає тривалого процесу відновлення. Консервативне лікування вимагає більш коротких термінів відновлення (до 3-х місяців). Якщо ж пацієнт пережив операцію, термін реабілітації збільшується до півроку.

Основна мета реабілітації — повернення пацієнта до повноцінного життя. В процесі лікування м’язи втрачають свій тонус, а значить, все навантаження при ходьбі і бігу припадатиме на колінний суглоб, в результаті виникає набряк, біль і погана рухливість. Досить одного тижня бездіяльності, щоб м’язи значно ослабли. Тому після лікування необхідно поступово повернути м’язам тонус.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Етапи відновлення зв’язок колінного суглоба

Для повного відновлення (особливо після оперативного втручання) пацієнту доведеться пройти тривалий процес реабілітації, особливо якщо застосовувалося оперативне лікування. Все починається з пасивного етапу реабілітації. У цей час не можна навантажувати суглоб. ЛФК на даному етапі практично не застосовується. Можна виконувати тільки дуже прості вправи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Артроз колінного суглоба: лікування в домашніх умовах, як лікувати недугу

Відновлення та реабілітація зв'язок колінного суглоба після травми

Даний етап потрібно пройти для того, щоб досягти наступних цілей:

 1. Зняття набряку. Досягти цього можна за допомогою компресів, кріотерапії та кінезіотейпірованія.
 2. Зменшення спазму м’язів (домогтися цього можна за допомогою масажу).
 3. Зменшення болю.
 4. Повернення контролю над м’язами і їх зміцнення (застосовується електростимуляція).
 5. Поліпшення діапазону руху суглоба.
 6. Домогтися можливості ходити без милиць.
 7. Підготувати травмоване коліно до ЛФК

Активна реабілітація проходить в 3 етапи. Перший починається приблизно через місяць після операції. Даний етап складається переважно з щадних вправ лікувальної фізкультури, які виконуються сидячи або лежачи. Сильно навантажувати ногу ще не рекомендується. Заняття ЛФК підбираються так, щоб не приносити болю або дискомфорту пацієнтові.

На першому етапі активної реабілітації необхідно досягти наступних цілей:

 • Повернути контроль над м’язами.
 • Опрацювати чотириглавий м’яз, а також м’язи гомілки і стегна. Зміцнення даних м’язів допоможе підвищити опороспособность.
 • Домогтися згинання коліна, шляхом виконання вправ для розвитку гнучкості, а також застосування спеціальних масажів.
 • Домогтися пропріоцептивної чутливості м’язів (застосовуються вправи для розвитку рівноваги).
 • Формування ходи.

Досягнувши вищезазначених цілей, пацієнт переходить до другого етапу відновлення. Це відбувається приблизно через два місяці після операції. У кожного пацієнта ці терміни індивідуальні, і тільки лікар може вирішити, коли збільшувати навантаження.

Вправи на даному етапі стають більш складними. Тепер їх необхідно виконувати стоячи або ж на спеціальних тренажерах або батуті. Уже можна робити присідання і випади.

Завдання другого етапу відновлення наступні:

 1. Підвищувати м’язову силу і витривалість, виконуючи більш складні вправи.
 2. Досягти безболісного максимального кута згинання травмованого коліна.
 3. Удосконалювати проприоцептивную чутливість. Для цього добре підходять заняття на батуті.
 4. Підготувати м’язи для заняття бігом.

Приблизно через три місяці пацієнт готовий приступити до виконання вправ з третього етапу реабілітації. Це період найбільш складних вправ з усього курсу ЛФК. Займатися необхідно в залі на спеціальних тренажерах, босу або батуті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Огляд препаратів для лікування артрозу колінного суглоба

Цілі етапу:

 • Зміцнення м’язів, підвищення їхньої витривалості без болю в процесі тренування.
 • Повернення пацієнта до активного життя.
 • Навчитися бігати без відчуття болю.
 • Досягти повного безболісного згинання (розгинання) суглоба.
 • Вирівняти м’язовий об’єм обох ніг.
 • Навчитися стрибати.

Даний етап триває 14 днів, після чого пацієнт проходить тест, в якому оцінюється можливість вести повноцінний активний спосіб життя.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

ЛФК і гімнастика для розробки коліна

На кожному етапі відновлення необхідно виконувати певні вправи ЛФК, що допомагають досягти конкретних цілей. Без таких занять неможливо відновити повноцінну рухову активність травмованої кінцівки.

Відновлення та реабілітація зв'язок колінного суглоба після травми

При пасивному етапі реабілітації можна виконувати вправу, в ході якого буде відбуватися скорочення чотириголового м’яза стегна.

Починати вправу необхідно сидячи на підлозі, з витягнутими вперед прямими ногами. Дивитися потрібно на свої коліна. Скоротити чотириглавий м’яз стегна (при цьому колінної чашечки підтягнеться трохи вгору), потім зафіксувати положення протягом пару хвилин і розслабитися. Важливо навчитися правильно виконувати дану вправу, для цього потрібно постійно стежити за рухами колін.

Активну реабілітацію можна починати з такого вправи як підйом ноги обважнення. Для цього необхідно лягти на спину, руки протягнуті уздовж тулуба, здорова нога зігнута в коліні, а хвора розташована в 5 см від підлоги. Нога повинна бути прямою, носок натягнутий на себе. До хворій нозі необхідно прикріпити утяжелитель.

Напружуючи чотириглавий м’яз необхідно підняти травмовану ногу на 45 градусів вгору. Такий стан потрібно зафіксувати, потім опустити ногу. Виконувати вправу необхідно по 10-15 разів. Найкраще якщо буде кілька підходів. Головне робити все плавно і обов’язково дивитися, щоб колінної чашечки підтягувалася вгору (це показник правильності виконання вправи).

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

На другому етапі відновлення можна виконувати більш складні завдання, наприклад, махи вперед з еспандером.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Повний огляд артрозу колінного суглоба: причини, симптоми і лікування

Для виконання даної вправи необхідно прикріпити еспандер до шведської стінки (знизу), а потім надіти його петлі на ноги.

Стати спиною до шведської стінки так, щоб еспандер випростався. Руки на поясі. Повільно і плавно виконувати махи ногами вперед, напружуючи чотириглавий м’яз. Положення ноги в повітрі зафіксувати протягом пари секунд. Займатися потрібно в кілька підходів. Кількість повторень повинно бути від 10 до 15.

На останньому етапі реабілітації потрібно виконувати згинання ніг, користуючись тренажером. Для цього необхідно сісти на тренажер, притиснувши поперек до його спинці, а гомілки до валиків. Колінний суглоб повинен знаходитися під кутом більше 90 градусів. Проводити згинання та розгинання ніг в коліні в швидкому рівномірному темпі без ривків. За 30 секунд потрібно зробити приблизно 20 повторень. Після цього відпочити пару секунд, потім приступити до другого підходу. Всього потрібно зробити три підходи. Не варто переживати, якщо м’язи ніг почнуть палити — це значить, що все зроблено правильно.

Відновлення та реабілітація зв'язок колінного суглоба після травми

Є ще кілька простих вправ для розробки зв’язок, які можна виконувати навіть вдома:

 1. Підняття прямих ніг лежачи на спині. Положення тіла утримуємо кілька секунд.
 2. Лягти на спину, потім, зігнувши коліна, підтягнути ноги до живота. Затримати положення.
 3. Стоячи прямо спертися руками об стілець, а потім підніматися на носки або ставати на п’яти. Ноги прямі, м’язи напружені.
 4. Лягти на підлогу і в плавному темпі виконати вправу «велосипед».
 5. Сісти на стілець або жорсткий диван. Розгинати коліно, утримуючи ногу в прямому положенні протягом декількох секунд.
Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Реабілітація та ЛФК після перелому лучезапястного суглоба

Tanya

Реабілітація після перелому шийки стегна: правила і вправи

Bobby

Реабілітація після видалення міжхребцевої грижі поперекового відділу

Bobby

Скільки в середньому гоїться розрив зв’язок колінного суглоба

Serega

Реабілітація та відновлення після заміни тазостегнового суглоба

Tanya

Як правильно розробляти ногу після перелому гомілкостопа

Murcia

Як розробляти руку після перелому ліктьового суглоба: правила і вправи

Andrey

ЛФК і гімнастика після ендопротезування кульшового суглоба

Bobby

Реабілітація та вправи після операції на колінному суглобі

Serega

Залишити коментар