Різне

Супрапателлярний бурсит колінного суглоба — симптоми і методи лікування

Супрапателлярний бурсит колінного суглоба - симптоми і методи лікування Супрапателлярний бурсит вражає колінний суглоб приблизно через 3-4 дні після травми або підвищених фізичних навантажень. Клінічно він проявляється болями, що посилюються при ходьбі, набряком, обмеженням рухливості. Лікування супрапателлярного бурситу переважно консервативне. Але при накопиченні в порожнині колінного суглоба гнійного ексудату потрібне хірургічне втручання.

Загальна інформація про захворювання

Супрапателлярний бурсит — запальне ураження супрапателлярной сумки, яка розташовується в місці з’єднання колінних хрящів . Ця суглобова структура відіграє роль своєрідного амортизатора. Супрапетеллярная сумка захищає сухожилля від надмірного механічного впливу, наприклад, тертя або стискання. У нормі в ній завжди присутня невелика кількість рідини. При бурситі її вироблення підвищується настільки, що в області коліна формується опухолевидное ущільнення. Рідина тисне на внутрішні стінки сумки, що і призводить до розвитку гострого запального процесу.

Супрапателлярний бурсит колінного суглоба - симптоми і методи лікування

Чому з’являється патологія

Друга назва супрапателлярного бурситу — «коліно черниці». Служителі церкви часто страждають від цієї запальної патології через тривале перебування на колінах протягом дня. Бурсит розвивається в результаті повторюваних мікротравм, перевантажень суглоба. Так як супрапателлярная сумка розташована близько до поверхні шкіри, то спровокувати її запалення може навіть незначна одноразова побутова або спортивна травма. До сприяючих до появи бурситу факторів належать такі патології:

 • ревматоїдний артрит, склеродермія.
 • подагричний, інфекційний, реактивний артрит.
 • ендокринні захворювання, в тому числі цукровий діабет, гіпотиреоз.
 • деякі ниркові патології.
 • порушення обміну речовин.
 • деформуючий остеоартроз (гонартроз).
 • застій лімфи в області колінного суглоба.
 • варикозне розширення вен, атеросклероз, облітеруючий ендартеріїт.

Спровокувати запалення можуть алергічні еакціі, прийом глюкокортикостероїдів. Діагностується і інфекційний супрапателлярний бурсит, що розвивається на тлі сепсису, остеомієліту, флегмони, фурункульозу.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Симптоматика патології

В ортопедії травматології розрізняють гострий і хронічний супрапателлярний бурсит . Причиною розвитку останнього стає ігнорування хворим симптомів, характерних для початкового етапу запальної патології.

При гострому бурситі

Ця форма захворювання може проявлятися помірною або вираженою симптоматикою. В області коліна формується округле еластичне ущільнення. При натисканні на нього відчувається переміщення всередині рідини (флуктуація). Шкіра червоніє, набрякає, розгладжується, стає гарячою на дотик. Пошкоджене коліно збільшується в розмірах у порівнянні зі здоровим суглобом. Також виникають такі симптоми:

 • хворобливість посилюється при ходьбі, підйомі або спуску по сходах, згинанні і розгинанні суглоба.
 • знижується обсяг рухів.

Особливо важко протікає інфекційний супрапателлярний бурсит. Патогенні мікроорганізми, які проникають в суглобову порожнину, виділяють в навколишній простір токсичні продукти своєї життєдіяльності. В результаті виникають ознаки загальної інтоксикації організму. Це підвищена температура тіла, озноб, надмірне потовиділення, у ослаблених хворих — шлунково-кишкові розлади.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Акроміально - ключичний артроз плечового суглоба: симптоми і лікування

При хронічному бурситі

Прийняла хронічну форму патологія проявляється значно менше вираженою симптоматикою. В області коліна прощупується еластичне освіту, трохи хворобливе при натисканні. При ходьбі відчувається скутість. Болі слабкі, що посилюються після різкої зміни погоди, підвищених фізичних навантажень, переохолодження, загострення інших хронічних патологій. Іноді, звичайно до вечора коліно набрякає, підвищується місцева температура, спостерігається гіперемія.

Діагностика

Діагноз виставляється на підставі специфічних зовнішніх ознак, даних анамнезу, скарг пацієнта. Проводиться ряд функціональних тестів для оцінки обсягу рухів і чутливості. Виконується пункція суглоба для забору рідини і її подальшого дослідження. Це дозволяє визначити характер запалення, виключити інфікування суглобової сумки. Підтвердити діагноз можуть наступні інструментальні дослідження:

 • МРТ для оцінки стану мягкотканних колінних структур, кровоносних судин, нервових стовбурів.
 • артроскопія для вивчення внутрішньої поверхні колінного суглоба.
 • УЗД для визначення локалізації запального процесу.

При підозрі на аутоімунне захворювання проводяться серологічні, біохімічні дослідження. Встановлюється рівень антинуклеарних антитіл, С-реактивних білків, ревматоїдного фактора.

Як лікувати супрапателлярний бурсит колінного суглоба

Методи лікування гострого і хронічного захворювання різняться. В останньому випадку використовуються переважно медикаменти і фізіопроцедури. При гострому перебігу патології пацієнтам показаний щадний руховим режим, що виключає навантаження на коліно. Під час ходьби рекомендовано носіння наколінників з жорсткими металевими або пластиковими вставками. Обов’язкові холодові компреси. Щогодини на 10 хвилин до суглобу прикладається пакет з льодом, обгорнутий щільною тканиною. Це допомагає уникнути поширення запалення на здорові тканини.

Консервативна терапія

Практикується комплексний підхід до консервативного лікування з використанням місцевих та системних препаратів, фізіотерапевтичних процедур. Основні завдання терапії — повне усунення симптоматики і причини її виникнення.
Медикаментозне лікування

Препаратами першого вибору завжди стають нестероїдні протизапальні засоби. НПЗЗ купіруют гостре і хронічне запалення, знижують больовий синдром, сприяють розсмоктуванню набряків. Залежно від форми супрапателлярного бурситу в терапевтичні схеми включаються кошти в різних лікарських формах:

 • розчини для парентерального введення — Мовалис, Лорноксикам, Ортофен, Кеторолак.
 • таблетки — Диклофенак, кетопрофен, Німесулід, Кеторол, Ібупрофен.
 • мазі та гелі — Індометацин, Фастум, Вольтарен, Артрозілен, Фіналгель.

Супрапателлярний бурсит колінного суглоба - симптоми і методи лікування Для зняття болю також застосовуються зовнішні кошти з охолоджуючим ефектом. Це мазь Бом-Бенге, Бен-Гей з ментолом. Антибіотикотерапія проводиться при виявленні в ексудаті хвороботворних бактерій. Пацієнтам показаний курсової прийом протягом 2-3 тижнів цефалоспоринів (Цефазолін, Цефтріаксон), макролідів (кларитроміцин, азитроміцин), напівсинтетичних пеніцилінів (Амоксиклав, Панклав).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Причини, симптоми і лікування спондильозу грудного відділу хребта

Супрапателлярний бурсит колінного суглоба - симптоми і методи лікування Фізіотерапевтичні методи
Проведення фізіопроцедур сприяє підвищенню сприйнятливості організму до медикаментозного лікування. Вплив фізичних факторів на запалену супрапателлярную сумку допомагає швидко купірувати запалення, усунути болі і обмеження рухливості. Найчастіше в лікуванні патології використовуються наступні фізіопроцедури:

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...
 • магнітотерапія.
 • диадинамические струми.
 • аплікації з озокеритом і парафіном.
 • ультрафіолетове опромінення.
 • УВЧ-терапія.
 • ультразвук.
 • грязелікування.

В гострому і підгострому періоді для усунення сильних болів пацієнтам призначається електрофорез з глюкокортикостероїдами, анестетиками, анальгетиками. При хронічному бурситі ця процедура проводиться з вітамінами групи B, хондропротекторами, розчинами солей кальцію.

Супрапателлярний бурсит колінного суглоба - симптоми і методи лікування

Хірургічне лікування

Незважаючи на свою високу терапевтичну ефективність, системні НПЗЗ діють невибіркову. У порожнину колінного суглоба проникає тільки певна доза препаратів. Тому в деяких випадках подібне медикаментозне лікування не дає позитивного результату. Пацієнту показано хірургічне втручання. Лікар вводить в порожнину супрапателлярной сумки тонку голку і видаляє накопичився ексудат. Потім він промиває її антисептичними розчинами, а потім обробляє глюкокортикостероидами. Посттравматическая рана дренується, а коліно фіксується еластичною пов’язкою. Пацієнтам показаний постільний режим протягом 2 днів.

Неефективність консервативної терапії уповільненого хронічного бурситу протягом декількох місяців стає показанням для видалення супрапателлярной сумки. В період реабілітації, що триває 2-3 тижні, для відновлення функцій суглоба проводяться фізіопроцедури і заняття лікувальною фізкультурою.

Лікувальна дієта

Дотримання лікувальної дієти дозволяє значно наблизити одужання за рахунок поліпшення метаболізму, прискорення відновних процесів в колінному суглобі. Необхідно обмежити в раціоні продукти з високим вмістом жирів і простих ( «порожніх») вуглеводів. До них відносяться м’ясні та рибні напівфабрикати, фастфуд, кондитерські та ковбасні вироби, випічка з пшеничного борошна. Замість них слід включити в щоденне меню такі продукти:

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

 • нежирні сири, сир, варенец, кефір, ряжанку, що містять багато кальцію.
 • жирну морську рибу (лосось, оселедець, корюшку) — цінне джерело поліненасичених жирних кислот і жиророзчинних вітамінів.
 • свіжі овочі, фрукти, ягоди, зелень, в складі яких багато вітамінів, мікроелементів, пектинів.

Дієтологи рекомендують пацієнтам з бурситом при відсутності протипоказань щодня випивати не менше 2,5 літрів рідини. Це чиста вода, слабосолоні мінеральні води (Славяновская, Нагутская, Єсентуки №2), фруктові компоти, ягідні морси, овочеві соки. Рясне пиття сприяє виведенню з організму токсичних продуктів запального процесу.

Народні засоби

Засоби, приготовані в домашніх умовах за рецептами народної медицини, застосовуються після проведення консервативної терапії або хірургічного лікування. Вони використовуються переважно при хронічному бурситі в відновлювальному періоді. Інгредієнти мазей, масляних настоянок, трав’яних чаїв, настоїв і відварів здатні усувати слабкі дискомфортні відчуття, що виникають при підвищених фізичних навантаженнях. Але не можна використовувати народні засоби з зігріваючим ефектом, так як це може стати причиною поширення запалення на здорові суглобові структури.
Народний засіб для лікування супрапателлярного бурситу Рецепт і спосіб застосування Знеболювальна мазь У ступці розтерти по столовій ложці густого меду і соку алое, додати 15 крапель лляної або оливкової олії. Не перестаючи змішувати, ввести невеликими порціями по 50 г вазеліну і жирного дитячого крему. Перекласти мазь в скляну банку, зберігати в холодильнику, втирати в коліно при болях протинабрякових компрес Залити столову ложку сухих подрібнених коренів оману 1/2 склянками окропу. Через годину процідити, змочити в настій широку марлеву серветку. Прикласти до хворого коліна на годину

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Грижа грудного відділу хребта: симптоми, діагностика та лікування

Наслідки відсутності лікування

Особливо небезпечна хронічна форма супрапателлярного бурситу. Людина звикає до якогось обмеження рухливості і рідко виникає слабкою хворобливості, тому не звертається до лікаря. А в цей час в його колінному суглобі повільно прогресує запальний процес, в який поступово втягуються поруч розташовані сполучнотканинні структури. Чим загрожує відсутність лікарського втручання:

 • рубцювання чотириголового стегнової м’язи, рани її фасцій, сухожиль.
 • руйнування хрящової прошарку коліна з подальшим розвитком деформуючого остеоартрозу.
 • формування кіст в суглобової порожнини.
 • зміщення колінної чашечки, нестабільність суглоба.

Запальний процес супроводжується відкладенням фібрину, що стає причиною потовщення стінок супрапателлярной сумки, розростання її тканин і зниження функціональної активності.

прогнили фахівців

При зверненні пацієнта за медичною допомогою зі скаргами на появу перших ознак бурситу прогноз сприятливий. Своєчасне проведення консервативного лікування дозволяє повністю відновити всі функції коліна. При розвитку ускладнень прогноз менш сприятливий, особливо при необхідності хірургічного втручання. Незважаючи на грамотне проведення операції, в порожнині суглоба формуються ділянки з грубими фіброзними тканинами, тому в подальшому може спостерігатися порушення роботи коліна.

Профілактика захворювання

Основна профілактика патології полягає у виключенні травмонебезпечних ситуацій . Під час спортивних тренувань або підвищених фізичних навантажень необхідно надягати еластичні наколінники або бандажі. Вони надійно фіксують все структури коліна, пом’якшують удари при падінні. Ортопеди і травматологи рекомендують своєчасно лікувати респіраторні, кишкові, урогенітальні інфекції, збудники яких здатні спровокувати запалення супрапателлярной сумки. Потрібно щодня приймати збалансовані комплекси вітамінів і мікроелементів для зміцнення кісткових і хрящових тканин, зв’язок, сухожиль і м’язів.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Який збудник викликає генітальний герпес?

Murcia

Симптоми алергії на рибу, а також на яку найчастіше буває реакція у дорослих і дітей?

Alfonso

Що таке алергічний дерматит? Симптоми і способи лікування поширеної хвороби

Tanya

Чому виникає і як виглядає вушної дерматит? Методи лікування хвороби

Alfonso

Масло авокадо: властивості і застосування для особи

Pasha

Хвороба Осгуда — Шлаттера колінного суглоба: симптоми, лікування, повний опис патології

Lamaxima

Розбираємося, чому червоніє обличчя від алкоголю і чи можна від цього позбутися

Sasha

Ентеропатіческій акродерматит — що це таке?

Alfonso

Використання йоду при екземі

Coolio

Залишити коментар