Різне

Що таке дегенеративні зміни менісків, чому вони з’являються і чим небезпечні?

Що таке дегенеративні зміни менісків, чому вони з'являються і чим небезпечні?

Причини дегенерації менісків

Важливо знати! Лікарі в шоці: Ефективний і доступний засіб від болю в суглобах існує … Читати далі .. .

Розвиток дегенеративних процесів в меніска може бути спровоковано їх частою травматизацією, зміщенням, порушенням кровопостачання і / або харчування. Найчастіше патологія розвивається на тлі хронічних запальних і дегенеративно-деструктивних захворювань суглобів. Також причиною можуть бути травматичні пошкодження коліна.

Що таке дегенеративні зміни менісків, чому вони з'являються і чим небезпечні?

Гонартроз

Деформуючий остеоартроз — найбільш поширене захворювання опорно-рухової системи. Патологія розвивається переважно у людей старше 50 років. Серед осіб у віці понад 60 років її виявляють в 97% випадків. Колінні суглоби уражаються у 70-80% хворих на остеоартроз.

Що таке дегенеративні зміни менісків, чому вони з'являються і чим небезпечні? Для гонартроза характерні дегенеративно-дистрофічні зміни практично всіх структур колінного суглоба. Меніски пошкоджуються через погане кровопостачання, нестачі поживних речовин в синовіальній рідині і постійної травматизації напівзруйнованими хрящами.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Фактори, що сприяють розвитку гонартроза:

 • надлишкова маса тіла.
 • важка фізична робота.
 • гормональні і метаболічні розлади.
 • постменопаузі.
 • перенесені в минулому операції на коліні.
 • запальні захворювання суглобів.
 • остеопороз.

Деформуючий гонартроз може всього за кілька років привести до стійкої втрати працездатності та інвалідності. Згідно зі статистикою, подібне трапляється у 25% хворих протягом 5 років з моменту появи перших симптомів патології. Рання діагностика і своєчасне лікування допомагають уникнути небажаних наслідків.

дегенерація менісків виявляють у 27% пацієнтів з деформуючим гонартрозом І ступеня. На більш пізніх — 2, 3 стадіях — патологія розвивається практично у всіх хворих.

Травми

Часта травматизація або будь-яке пошкодження меніска може привести до розвитку дегенеративних процесів в ньому. Провокуючим фактором може стати різкий рух або невдалий поворот гомілкою. У разі нещасного випадку найчастіше уражається медіальний меніск, розташований з внутрішньої сторони суглоба. Це обумовлено особливостями його будови і локалізації, що не дозволяють йому уникнути защемлення виростками стегнової кістки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чому свербить мошонка? Методи лікування свербежу, почервоніння і лущення шкіри в інтимній зоні

Що таке дегенеративні зміни менісків, чому вони з'являються і чим небезпечні? Посттравматические дегенерації менісків більш характерні для спортсменів, працівників важкої фізичної праці і людей, які ведуть надмірно активний спосіб життя. Патологію можуть виявляти в будь-якому віці.

Не плутайте дегенерацію з травматичними розривами, надривами, відривом і т. Д. Для перших характерно тривалий, повільно прогресуючий перебіг з подальшим розвитком ускладнень. Другі виникають гостро внаслідок травми.

Дегенеративно змінені меніски рвуться з особливою легкістю. Але травматичні ушкодження самі нерідко стають причиною дегенеративних змін. Дві ці патології взаємопов’язані і нерідко розвиваються паралельно.

Інші захворювання

Причиною дистрофії менісків може бути ревматоїдний або подагричний артрит, бруцельоз, туберкульоз, ієрсиніоз. Розвиток патології також можуть спровокувати гіпотиреоз, системні васкуліти і деякі хвороби сполучної тканини (склеродермія, системний червоний вовчак і т. Д.).

Дегенеративно-дистрофічні зміни менісків, що виникають на тлі інших захворювань, прийнято називати меніскопатія.

Класифікація дегенеративних змін

Патологію диференціюють по локалізації вогнищ дегенерації. Вони можуть перебувати як в тілі, так і в передніх або задніх рогах. Найчастіше дегенеративні зміни виявляють в задньому розі медіального меніска. Це обумовлено особливостями його будови і розташування.

Залежно від вираженості патологічних змін виділяють 4 стадії дегенерації. Виявити та ідентифікувати їх можна тільки за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ).

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Класифікація за Stoller:

 • 0 ступінь — характеризується відсутністю патологічних змін.
 • І ступінь — в товщі меніска помітні осередкові зміни, котрі не отримують його країв.
 • ІІ ступінь — наявність лінійного вогнища деструкції, що не доходить до країв меніска.
 • ІІІ ступінь — патологія доходить до одного з країв, що призводить до надриву.

Що таке дегенеративні зміни менісків, чому вони з'являються і чим небезпечні? Про дійсне розриві меніска можна говорити, якщо виявлена ​​ІІІ ступінь Деген рації по Stoller.

Таблиця 1. Найбільш часті наслідки дегенеративних змін
Патологія Опис Симптоми Розрив Характеризується порушенням цілісності меніска в області тіла, переднього або заднього роги Сильний біль в коліні, яка заважає хворому нормально ходити. При пошкодженні заднього рогу людині стає важко згинати ногу, переднього — розгинати Відрив Патологічно змінений меніск або його фрагмент повністю відривається від місця свого кріплення Новоутворена в результаті відриву суглобова миша мігрує по синовіальної порожнини, нерідко викликаючи блокаду колінного суглоба. У людини з’являються сильні болі і обмеження рухливості коліна Гіпермобільність Виявляється аномальної рухливістю обох менісків внаслідок розриву зв’язує їх поперечної зв’язки коліна Ниючі болю в коліні, що посилюються при ходьбі, бігу, присіданні, спуску по сходах і іншої фізичної активності Кіста Для патології характерне утворення в хрящі меніска заповненої рідиною порожнини Може тривалий час протікати безсимптомно. При розриві кісти в коліні зазвичай з’являється різкий біль
Розриви менісків бувають травматичними і дегенеративними. Появі останніх зазвичай передують ниючі болі, скутість і дискомфорт в коліні протягом декількох місяців або навіть років.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Що таке алопеція, як діагностується і лікується це захворювання?

До чого призводить дегенерація менісків

Меніски — важливі структури колінного суглоба. Вони грають величезну роль в розподілі навантаження і забезпеченні потрібної стабільності коліна. Саме завдяки їм колінний суглоб може нормально працювати і функціонувати. Їх дегенерація призводить до болів, нестійкості і порушення рухливості нижньої кінцівки. Колінний суглоб стає розхитаним, а його функціонування поступово порушується.

При появі ускладнень (розривів, відривів і т. Д.) У людини виникають болі, дискомфорт і почуття нестабільності в суглобі. Неприємні відчуття посилюються при спуску по сходах і присіданні. Деякі хворі скаржаться на появу характерних клацань, хрускоту і почуття переміщення стороннього тіла в коліні при рухах.

Що таке дегенеративні зміни менісків, чому вони з'являються і чим небезпечні? Пошкодження і деформації менісків сприяють появі дегенеративно-дистрофічних процесів в інших структурах суглоба. В результаті у людини розвивається деформуючий остеоартроз.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Методи діагностики

Найбільш простий метод діагностики патології — рентгенографія колінних суглобів в 2-х проекціях. Але вона інформативна лише на останніх стадіях деформуючого остеоартрозу. Саму дегенерацію на рентгенограмах побачити не можна, а можна лише запідозрити її за наявністю непрямих ознак.

Сучасні методи діагностики дегенеративних змін менісків колінного суглоба:

 • УЗД. Є неінвазивний і високоінформативним методом дослідження, що дозволяє побачити практично всі структури колінного суглоба (зв’язки, сухожилля, хрящі менісків, гіалінові хрящі). Перевага ультразвукової діагностики — відсутність променевого навантаження на організм.
 • МРТ. Сучасний метод, що дозволяє виявити дегенерацію менісків і інші патологічні зміни в колінному суглобі на самих ранніх стадіях. Магнітно-резонансна томографія широко використовується для діагностики деформуючого артрозу.
 • артроскопія. Інвазивний метод дослідження, що дозволяє оглянути порожнину колінного суглоба зсередини. Застосовується в основному при важких травмах коліна. У 70% випадків діагностична артроскопія перетворюється в лікувальну. Під час такої операції лікарі під візуальним контролем усувають розриви та інші небезпечні наслідки травми.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Як виглядає і чому з'являється жировик за вухом або в мочці? Симптоми і методи лікування

Лікування

Щоб уповільнити розвиток дегенеративних процесів, хворим призначають кортикостероїди, хондропротектори, препарати гіалуронової кислоти і засоби, що відновлюють нормальний склад синовіальної рідини. Найбільш ефективно їх внутрішньосуглобове введення. Для локальної ін’єкційної терапії (ЛІТ) найчастіше використовують Дипроспан, Кеналог, Алфлутоп, Нолтрекс, Цель-Т і деякі інші засоби.

Що таке дегенеративні зміни менісків, чому вони з'являються і чим небезпечні? При дегенеративних змінах медіального або латерального меніска, що супроводжуються розривом, хворому потрібно хірургічне втручання. Операцію виконують методом артроскопії.

Прояви у дітей і підлітків

В дитячому віці патологія найчастіше є наслідком дисплазії — неправильного формування колінного суглоба в період внутрішньоутробного розвитку. Малюк народжується з дефектами будови кісток, хрящів, м’язів і зв’язок. Все це згодом викликає розвиток дегенеративних змін в меніска.

На відміну від дорослих у дітей при травмах частіше пошкоджується латеральний меніск. Блокади колінного суглоба в дитячому та підлітковому віці трапляються рідко.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Темні плями під очима у чоловіків

Pasha

Причини появи і методи видалення чорних крапок у вухах: прості способи лікування

Sasha

Що таке микроспория? Шляхи зараження, симптоми і лікування у дітей

Megusta

Як проводиться аналіз на демодекоз? Підготовка і проведення дослідження

Sasha

Симптоми і оперативне лікування абсцедуючої фурункула

Andrey

Відповідаємо на питання: як лікувати попрілості в паху у чоловіків і жінок? Які ліки краще?

Tanya

Причини і лікування болю в тазостегновому суглобі при ходьбі

Andrey

Від чого болить голова і очі наче тиснуть

Scooby

Як виглядає коростяний кліщ і ходи? Діагностика, симптоми і лікування корости

Tanya

Залишити коментар