Реабілітація

Реабілітація та вправи після операції на колінному суглобі

Реабілітація та вправи після операції на колінному суглобі

Важливо розуміти, що реабілітація повинна бути комплексною, тобто включати в себе наступне:

 • Збалансоване харчування з достатнім вмістом в продуктах поліненасичених жирних кислот, білка, цинку, кальцію і селену.
 • Додатковий прийом хондропротекторів, що допомагають відновлювати хрящ (глюкозамін + хондроитин).
 • Спеціальні вправи, масаж, дозовані фізичні навантаження.
 • Фізіотерапія

Етапи реабілітації

Весь період реабілітації можна умовно розділити на наступні етапи:

 1. Ранній відновний
 2. Відновлення функцій
 3. пізно відновний

Тривалість кожного з них залежить від обсягу і складність хірургічного втручання і стану самого пацієнта.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Ранній відновний етап

Його тривалість до 2 тижнів після втручання. У цей час проводять антибактеріальну та знеболювальну терапію, прикладають лід, роблять стерильні перев’язки, бандаж. Через добу, під наглядом лікаря можна починати перші розминочні вправи. Вправи поступово розширюються, але для звичайних навантажень час ще не настав. Скажімо, підйом по сходах необхідно здійснювати приставним кроком.

Відновлення функцій суглоба

Етап триває від 2 тижнів до півтора місяців.

В цей період дуже важливо поступове і дозоване збільшення навантажень на прооперований суглоб. Лікувальну фізкультуру проводять вже кілька рази на день. Для фіксації суглоба необхідно використовувати наколенник. Відбувається психологічна адаптація.

Реабілітація та вправи після операції на колінному суглобі

Пізній відновний етап

Триває понад 45 днів. Проведена операція зажадає не просто тимчасових змін, а корекції способу життя пацієнта. Навіть після повного відновлення рухової функції суглоба, потрібно виконувати комплекс щоденних вправ, правильно харчуватися і регулярно відвідувати лікаря.

Лікувальна фізкультура в різні періоди відновлення

Перші руху в суглобі починають не раніше 12 годин після операції. Робити їх необхідно під наглядом лікаря-реабілітолога або інструктора з лікувальної гімнастики. Як правило, початковий комплекс складається з наступних вправ.

 1. Лягти на спину. Повільно виконувати рухи стопами у напрямку до себе, потім від себе. П’яти при цьому від поверхні ліжка не відривати.
 2. Лягти на спину. Прооперована нога пряма, здорова зігнута в коліні. Під п’ятою знаходиться валик, зроблений з рушника. Протягом 5-7 секунд натискати п’ятою на валик, напружуючи зв’язки і м’язи під коліном, як би намагаючись зігнути ногу.
 3. Лягти на спину. Здорова нога зігнути в коліні. Повільно підняти пряму прооперовану ногу вгору на відстань 15-20 см. Затримати на 5 секунд і обережно опустити.
 4. Лягти на спину. Обидві ноги зігнути в колінах з опорою на п’яти. Напружувати м’язи стегна протягом 10 секунд.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Американська гімнастика для особи від Керол Маджіо: ефективні вправи і масаж, які переможуть зморшки

Через кілька днів комплекс може бути розширено наступними вправами.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...
 • Положення стоячи біля стіни або стільця (для підстраховки). Пряму прооперовану ногу плавно підняти і зафіксувати під кутом 45 градусів на 5-7 секунд. Обережно опустити.
 • Положення стоячи, спираючись обома руками на спинку стільця. Хвору ногу плавно відвести в сторону, злегка піднявши. Зафіксувати на 5 секунд і плавно опустити.

Відчуття невеликого дискомфорту в коліні, не є причиною відмови від вправ. Якщо суглоб НЕ розробляти, то різко збільшується ризик виникнення спайок і контрактур (стійке обмеження рухливості суглоба).

Якщо при виконанні навіть легких фізичних навантажень в коліні виникає набряклість, то пацієнту призначають спеціальний дренажний масаж.

У ряді випадків використовують спеціальний тренажер для механотерапії. За допомогою такого апарату контролюються руху кінцівки. При його регулярному використанні забезпечується поліпшення кровообігу самого суглоба, зв’язок і м’язів при мінімальних навантаженнях.

У другому періоді реабілітації навантаження можна поступово збільшувати.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

 1. Положення — стоячи спираючись обома на спинку стільця. Виконувати присідання в повільному темпі. Кут згинання в колінному суглобі повинен бути менше 90 градусів. Спина пряма. Кількість присідань поступово довести до 10 разів.
 2. Лягти на спину. Під проопероване коліно покласти валик. Спираючись на валик максимально розігнути ногу і зафіксувати протягом 5 секунд. Обережно опустити. Виконувати 10 разів.
 3. Положення — стоячи, спираючись руками за спинку стільця. Прооперовану ногу зігнути і захопити за стопу однойменної рукою. Плавно підтягніть стопу до сідниці і зафіксуйте на 5 секунд. обережно опустіть ногу. Кількість повторень довести до 10 разів.
 4. Положення — стоячи перед платформою висотою 15-20 см. Зробіть крок на платформу прооперованої ногою і плавно перенесіть на неї вагу тіла. Випрямити спину. Зробити 10 повторень. Для виконання цієї вправи можна використовувати сходи.
 5. Положення — сидячи на стільці. Хвору ногу покласти на другий стілець. На стегно поруч з коліном покласти вантаж (мішок з піском) вагою 1-2 кг. Повністю випрямити ногу в коліні і зафіксувати на 5-10 секунд. Плавно розслабити. Повторювати до 10 разів.
 6. Прогулянки або ходьба на біговій доріжці. Починати треба з 1-10 хвилин в день в повільному темпі, поступово нарощуючи темп і тривалість ходьби. Після навантаження не повинно бути набряклості суглоба і посилення болю!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Лікувальні заходи при защемленні нерва в плечовому суглобі

В пізньому відновлювальному періоді рекомендуються регулярно виконувати такі навантаження:

 • Заняття на велотренажері. Режим педалей «легке». Починати заняття з 1-2 хвилин в день з поступовим збільшення тривалості до 20 хвилин і опору педалей до рівня «важке»
 • Плавання в басейні і аквагімнастика.

Протягом всій реабілітації пацієнтові необхідний настрій на спільну роботу з медиками, тому що ефективність відновлення функцій суглоба залежить, перш за все, від відповідальності і дисципліни самої людини.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Реабілітація та ЛФК після перелому лучезапястного суглоба

Tanya

Реабілітація та відновлення після перелому п’яти ( п’яткової кістки )

Tanya

Реабілітація після видалення міжхребцевої грижі поперекового відділу

Bobby

Реабілітація та відновлення після артроскопії колінного суглоба

Maxim

Відновлення та реабілітація зв’язок колінного суглоба після травми

Tanya

Скільки в середньому гоїться розрив зв’язок колінного суглоба

Serega

Як правильно розробляти ногу після перелому гомілкостопа

Murcia

Реабілітація та відновлення після заміни тазостегнового суглоба

Tanya

Реабілітація після перелому шийки стегна: правила і вправи

Bobby

Залишити коментар