Серце

Гіпертонія у літніх людей: ознаки і прояв

Гіпертонія у літніх людей: ознаки і прояв
У той же час альдостерон, що виробляється залозами, активізується і утримує надлишок натрію в організмі. Саме натрій має здатність утримувати рідину, значно збільшуючи кількість циркулюючої рідини. Невтішний підсумок — високий кров’яний тиск.

Важливо! Головною метою терапії гіпертензії у людей похилого віку виступає запобігання таких ускладнень як інфаркти, інсульти. Велике значення має поліпшення якості життя.

Вкажіть свій тиск

130
/
100

Йде поіскНе найденоПоказать

Показники артеріального тиску

При вимірюванні АТ визначається показник верхнього (систолічного) рівня. При скороченні серцевих шлуночків (систола) кров надходить у судини. Останні мають певний опір кровотоку, що і являє собою систолічний тиск. У нормі цей показник варіюється в межах 100 — 140 мм рт. ст. Що стосується нижнього діастолічного тиску, воно відповідає показникам діастоли (період розслаблення міокарда), норма дорівнює 70 — 80 мм рт. ст.

Гіпертонія у літніх людей: ознаки і прояв
Прийнято визначати нормальні показники артеріального тиску у людей поважного віку:
Категорія Показник в мм рт. ст. Від 80 до 90 лет140 / 90От 70 до 80 лет140 / 85От 60 до 70 лет130 / 80
Важливо! Діагностичний критерій, який вказує на наявність гіпертонії у людей старше 60 років — наявність показника більш 155/95 мм рт. ст. Стрибок до позначки в 170 передбачає надання негайної швидкої допомоги.

Необхідно знати ряд факторів, що сприяють появі нестабільного тиску в похилому віці:

 • Наявність атеросклеротичних бляшок, що покривають внутрішню частину судин.
 • Різке зниження рівня альдостерону, що виробляється залозами.
 • Гіпоксія тканин.
 • Погіршення еластичності судин.
 • Надмірна вага.
 • Зміна плинності крові.
 • У жінок — клімакс.
 • Метаболическая симптоматика.
 • Спосіб життя, ведучий ий до гіподинамії.
 • Шкідливі звички у вигляді куріння, алкоголізму.

Гіпертонія у літніх людей: ознаки і прояв

Про основні симптоми і причини

Гіпертонія в літньому віці зазвичай проявляється декількома стадіями:

 • Найбільш легка — 1-я стадія. Виражені симптоми виникають вкрай рідко. Відмітки артеріального тиску не перевищують 160/90 мм рт. ст., проявляються періодично.
 • Помірна — 2-я стадія. Високий артеріальний тиск утримується на показниках 180/100 мм рт. ст. протягом тривалого часу.
 • Важка — 3-тя стадія, вона проявляється високими показниками тиску в 180/100 мм рт. ст., які погано знижуються і утримуються на позначених цифрах.

Складність протікання гіпертонії у літніх пацієнтів полягає в тому, що її складно виявити через відсутність яскравих ознак на перших двох стадіях. Скарги стають регулярними, коли патологічні перетворення зачіпають органи-мішені, що проявляють чутливість по відношенню до різкої зміни артеріального тиску. В першу чергу це нирки, серце, головний мозок.

Порушення з боку серцевого м’яза:

 • При незначних фізичних навантаженнях або в стані спокою прояв задишки.
 • Прискорене серцебиття.
 • Оніміння кінцівок, що супроводжується набряком, імовірно кистей і стоп.
 • Больовий серцевий синдром.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ознаки та способи лікування поліпів в жовчному міхурі

Порушення з боку ЦНС :

 • Важкість в окремих частинах голови, потиличні болі, вушний шум.
 • Розбіжність «картинок» в очах, запаморочення.
 • Різке зниження пам’яті, загальна слабкість.
 • l i Тремор в кінцівках.

 • В горизонтальному положенні (нічний або денний сон) підскакує тиск, в результаті чого погіршується загальний стан.

Читайте також: чому у вагітних падає тиск і як його підняти?

Гіпертонія у літніх людей: ознаки і прояв
Порушення з боку нирок:

 • Скупчення зайвої рідини.
 • Розлади діуретичної спрямованості.
 • Нудота, пастозність особи, шкіра стає рихлою і набряку.
 • Больові відчуття в зоні попереку.

Якщо має місце раптове підвищення тиску, а стійкий ангіоспазм опору вождается світлими спалахами перед очима, миготінням мушок, крововиливом в сітківку, зниженням зору, можна стверджувати про прояв важкого ступеня хвороби.

Коли ураження піддаються внутрішні органи, відбувається збій кровообігу в нирках, головному мозку, в коронарної системі. У такій ситуації можливий розвиток серцевої або ниркової недостатності, інфаркту або інсульту.

Ліки для зниження тиску

При виборі гіпотензивних препаратів варто звертати увагу на їх побічні дії. Практика показує, що лікарська терапія переноситься нормально, у літніх людей спостерігається ефективність використання медикаментозних препаратів. Так, ризик утворення інсультів скорочується більш ніж на 30%, патології з боку серця і судинної системи проявляються на 40% рідше.

Гіпертонія у літніх людей: ознаки і прояв
Щоб привести в норму артеріальний тиск і по можливості запобігти появі побічних ефектів, необхідно знижувати середню дозування призначеного ліки, яка згодом збільшується до досягнення позитивного терапевтичного дії. Обов’язково проводиться динамічний контроль кров’яного тиску при лікуванні.

Прийом діуретиків

Стандартно гіпертонічна хвороба передбачає використання в похилому віці сечогінних засобів. Дані медикаменти відрізняються хімічною структурою, проте їх об’єднує властивість по виведенню з організму зайвої кількості рідини.

Особливості дії:

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

 • Зниження кількості внутрішньосудинної вологи.
 • відновлення електролітного і водного обміну. ​​
 • Зниження сприйнятливості судинних стінок по відношенню до гормонів.

Діуретики зменшують серцевий навантаження, забезпечують стабілізацію АТ, запобігаючи тим самим прогресування ускладнень.

Особливості тиазидов

Якщо діагностовано гипе ртензія, в першу чергу пацієнтові призначаються препарати, які є похідними бензотіадіазіна. До таких можна віднести Металозон, Діхлотіазід, Индапамид, Інду, Клопамід.

Сечогінні препарати, які стосуються цій групі, допомагають позбутися від сильних коливань АТ, надаючи помірне дію на систему кровообігу. Вони нормально всмоктуються через шлунково-кишкового тракту, проявляють підвищену біодоступність, підтримують структуру судинних стінок. Якщо має місце гіпертензія, діуретики призначаються в початкових або навіть занижених дозах, підлягають тривалому застосуванню.

З побічних дій варто відзначити порушення на електролітному рівні. У такій ситуації підвищується вироблення магнію і калію, результатом чого стає висока концентрація сечовини в крові. Коли ж натрій виробляється в недостатній кількості, настає зневоднення організму.

Особливості петльових діуретиків

Подібні медикаменти використовуються, коли починається прояв високого тиску. Вони впливають на ниркові канальці, що мають петлеподібну форму. До таких належить:
Фуросемид.

 • Етакринова кислота.
 • Буметанід.
 • Піретанід.

Вплив даних ліків засноване на нормалізації тиску в лівому серцевому шлуночку, розширенні венозного русла, підтримці клубочковоїфільтрації, активізації ниркового кровотоку.

Вони характеризуються нормальним всмоктуванням через травний тракт, схильні до метаболічним процесам в печінці. Петльові діуретики не рекомендується використовувати в якості препаратів для тривалого лікування гіпертензії, так як вони відрізняються коротким, але вираженою дією на організм. Якщо настав гіпертонічний криз, або ж призначені діуретики не показали позитивного результату, вони стануть оптимальним варіантом.

З побічних ефектів варто відзначити:

 1. У пацієнтів, які приймають серцеві глікозиди — аритмію.
 2. Гіпоглікемію.
 3. Розлад чутливості у вигляді парестезії.
 4. Підвищений рівень цукру і сечовини в кровотоці.
 5. Порушену функцію шлунково-кишкового тракту.
 6. Агранулоцитоз, тромбоцитопенія.

Прийом бета-блокаторів

Дані препарати протягом багатьох десятиліть успішно п іменяются при виявленні гіпертонії. До сучасних і вдосконаленим засобам даної групи варто віднести Небіволол, Лабеталол, Пеліпролол, Карведилол. Під час проведення терапії на основі бета-блокаторів усувається негативний вплив нервової системи (вегетативної) на функції серця. При цьому знижується кисневе голодування, в судинах знижується периферичний тонус.

Гіпертонія у літніх людей: ознаки і прояв
Людям в літньому віці рекомендується приймати діуретики. Але коли спостерігається порушення роботи серця, зокрема це інфаркт міокарда, ішемія, в комплексну терапію підключається дана група медикаментів. З побічних дій варто відзначити:

 1. Гіпоглікемію.
 2. Бронхоспазми.
 3. Знижений пульс.
 4. Еректильну дисфункцію у чоловіків.
 5. Дерматити алергічного походження.

Читайте також: 7 рад, як знизити тиск за 5 хвилин

Прийом інгібіторів АПФ

Дія даних медикаментів направлено на блокування ферменту, який сприяє виробленню у організмі активного ангіотензину (провокатор гіпертонії). Серед найпоширеніших інгібіторів АПФ слід відзначити Фозиноприл, Спіраприл, Каптоприл, Еналаприл. Дані препарати покращують кровообіг, знімають сильні навантаження з серцевого м’яза.

Гіпертонія у літніх людей: ознаки і прояв
Що стосується початкового дозування, коли артеріальний тиск стрибає, воно підбирається в суворої індивідуальності. Зазвичай лікування «стартує» з мінімальних доз, які планомірно збільшуються до досягнення терапевтичного очікуваного ефекту.

Коригування здійснюється лікуючим лікарем, який регулярно порівнює показники кров’яного тиску. Як монопрепарата описувані медикаменти у пацієнтів похилого віку використовуються вкрай рідко.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Позитивний результат лікування досягається при використанні АПФ паралельно з діуретиками, бета-блокаторами. Інгібітори характеризуються рядом побічних дій, зокрема це алергічні прояви, занадто низький тиск. Уникнути подібних ситуацій допоможе тільки грамотне визначення дози ліків.

Прийом антагоністів кальцію

Дана група препаратів запобігає потраплянню кальцієвих іонів в судини і серцеві тканини. Коли в цих структурах збільшується кількість кальцію, проявляється гіперчутливість до гормонів, посилюється скорочувальна функція, відповідно, підскакує АТ. Антагоністи кальцію відрізняються менш вираженим антигіпертензивним дією в порівнянні з описаними вище препаратами. Однак під їх впливом в більшості випадків запобігає появі інсультів.

Гіпертонія у літніх людей: ознаки і прояв
Часто застосовуються — Амлодипін, Тіропаміл, Фаліпаміл, Дилтиазем. Їх не рекомендується використовувати для лікування гіпертонії при порушеннях роботи серця. З побічних дій відзначена брадикардія, тахікардія, недостатня провідність внутрижелудочкового характеру.

Народні засоби

Якщо протягом дня скаче тиск, в результаті чого значно погіршується самопочуття, варто паралельно з лікарськими препаратами скористатися порадами народної медицини. Але перед початком прийому будь-яких отворів, настоянок потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем. Категорично заборонено самостійне припинення лікування медикаментами, які утримують показники артеріального тиску в межах вікової норми.

Якщо підскочив тиск, дозволяється пройти курс лікування за допомогою натурального виноградного соку. Його варто вживати щодня по 200-400 мл, протипоказання — цукровий діабет.

Кора шовковиці в подрібненому вигляді (1 ст. Л.) Заварюється в 0,5 літрах води. Коли відвар настоїться, вживати його по 100 мл перед їжею кілька разів на добу.

Гіпертонія у літніх людей: ознаки і прояв
Корисною є вітамінна суміш з одного лимона, кураги, меду і волоських горіхів (таких інгредієнтів знадобиться по 200 мг). Все збивається в блендері, приймається за 30-60 хвилин перед їжею по 1 ст. л.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Столові буряки — не тільки смачний, але і корисний продукт. Вхідні в її склад компоненти ефективно справляються з гіпертонічними нападами. Якщо щодня приймати свіжовичавлений буряковий сік, змішаний з водою (50 мл на 50 мл), можна нормалізувати рівень гемоглобіну, також ефективно розщеплюються жирові тканини, кров збагачується киснем.

В домашніх умовах її корисно вживати в їжу з невеликим кількістю меду, особливо для людей похилого віку, так як відбувається зміцнення судинних структур, попереджається набряклість.

Добре себе зарекомендувала настоянка з лушпиння цибулі і спирту, в яку додається соняшникова олія.

Профілактика

Гіпертонічна хвороба проявляється в будь-якому віці, підлягає обов’язковому лікуванню. Для цих цілей розроблено і створено величезну кількість медичних засобів.

Однак не варто забувати про профілактичні заходи — це корекція харчування, здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок, помірне фізичне навантаження.

Гіпертонія у літніх людей: ознаки і прояв
Важливо, щоб в організм потрапляло достатню кількість мікроелементів і вітамінних комплексів. Сіль в раціоні має бути присутня в мінімальній дозі.

Тиск може підвищуватися при ходьбі, незначних фізичних навантаженнях, в спокійному стані і навіть під час сну. Причиною гіпертонії у літніх людей виступають різні симптоми. Необхідно своєчасно їх виявляти та проходити належне лікування.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Препарат Лозартан при підвищеному тиску

Tanya

Чи можна вживати алкоголь після інсульту: сумісність і наслідки

Marina

Кращі препарати від підвищеного тиску для літніх людей

Bobby

Застосування таблеток під язик від високого тиску

Alex

Вплив кави на судини головного мозку

Elena

Миготлива аритмія: ознаки і прояв

Lamaxima

Особливості сердечного болю у жінок

Alfonso

Інфаркт міокарда нижнього відділу серця: симптоми і діагностика

Axel

Тиск людини 110 на 60: це добре чи погано?

Undershmidtther

Залишити коментар