Діагностика

Діагностика та аналізи на ревматизм: види і проведення

Діагностика та аналізи на ревматизм: види і проведення

Слід пам’ятати, що пошкодження, завдані ревматизмом організму, незворотні. Тому при перших же підозрілих симптомах: часта і довго неминаючий головний біль, швидка стомлюваність, порушення серцевого ритму, задишка, хрускіт і болі в суглобах, лихоманка.

Діагностика ревматизму

Виходячи з особливостей розвитку ревматизму, для правильної і повної діагностики необхідно провести такі обстеження:

 1. Аналіз крові.
 2. Аналіз сечі.
 3. Електрокардіограма (ЕКГ).
 4. Ультразвукове дослідження (УЗД) серця, рідше УЗД судин.
 5. Рентген суглобів.

Аналіз крові

Як і п та інших захворюваннях, діагностика ревматизму починається саме зі здачі крові на аналізи. При підозрі на ревматизм терапевт пропонує здати три основних аналізу крові: загальний, біохімічний та імунологічний.

Незважаючи на те, що кров береться на аналізи різна (капілярна, венозна), рекомендації по попередній підготовці до здачі крові на аналізи наступні:

 • кров здається натщесерце останній прийом їжі за 12 годин до здачі аналізу, тому краще здавати кров з ранку.
 • Утримання від споживання спиртних напоїв протягом доби.
 • Напередодні відмова від важкої і жирної їжі.
 • Утримання від куріння мінімум протягом 3 5 годин.
 • Відмова від серйозних фізичних навантажень на день здачі аналізів.
 • Постаратися уникати сильних емоційних навантажень.
 • Жінкам під час менструацій рекомендовано відмовитися від здачі крові.

Діагностика та аналізи на ревматизм: види і проведення

Загальний аналіз крові

З цього аналізу починається діагностика більшості захворювань, так як будь-яке захворювання так чи інакше веде до змін в крові. Кров на аналіз береться з пальця, результати будуть готові вже через кілька годин. При діагностиці ревматизму лікаря цікавить зміни в двох основних показника, які свідчать про наявність захворювання:

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

 • Серйозне збільшення ШОЕ (до 20-30 мм).
 • Перевищення кількості лейкоцитів в кілька разів допустимої норми.

Біохімічне дослідження крові

Дане дослідження допомагає визначити патологію в роботі внутрішніх органів людини. Біохімічний аналіз крові відображає стан всіх обмінних процесів організму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Болить великий палець на нозі: причини, діагностика та лікування

Кров для біохімічного аналізу крові береться з вени. Аналіз для виявлення ревматизму, як правило, готовий протягом 3 4 днів.

При діагностиці ревматизму лікаря найбільше цікавлять зміни в наступних показниках крові:

 • Підвищений рівень фібриногену (норма для дорослих 2 4г / л).
 • Підвищення рівня альфа-глобулінів.
 • Зниження рівня гамма-глобулінів.

Імунологічний аналіз крові

Даний аналіз крові дає відповідь на питання чи здатний організм боротися з шкідливими факторами навколишнього середовища (бактеріями, вірусами).

Для діагностування ревматизму нео бходімо виявити антитіла до стрептококової бактерії. Кров на імунологічний аналіз береться венозна.

Для підтвердження діагнозу ревматизм аналіз покаже зміни в наступних показниках крові:

 1. Підвищення рівня імуноглобулінів.
 2. Зниження кількості Т лімфоцитів.

Загальний аналіз сечі

При діагностиці ревматизму даний аналіз необхідний для виявлення ступеня ураження нирок стрептококової інфекцією збудником ревматизму. Для запобігання виникнення такого супутнього захворювання як гломерулонефрит.

Сеча на аналіз береться ранкова. Результати дослідження готові вже через кілька годин. Попередньою обов’язкової підготовки до даного аналізу немає.

Діагностика та аналізи на ревматизм: види і проведення

Електрокардіограма

Це важливий і необхідний етап діагностики ревматизму, так як при даному захворюванні в першу чергу відбуваються зміни в роботі серця. ЕКГ простий і безболісний метод діагностики, з яким знаком, напевно, кожен. Але в той же час дуже ефективний, так як може показати не тільки незначні зміни в роботі серця, але і виявити патології через які й відбулися ці зміни.

Діагностика та аналізи на ревматизм: види і проведення

Дослідження на апараті ЕКГ проводиться строго в певній позі — пацієнт лежить на спині. Попередньо верхня частина тіла і щиколотки звільняються від одягу, всі металеві прикраси знімаються. Спеціаліст обробляє антисептичним засобом місця закріплення датчиків груди, зап’ястя і ноги, і тільки після цього закріплюються електродатчиків і починається процедура графічного запису ритмів роботи серця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Болі під коліном ззаду тягне характеру: причини, діагностика, лікування

Процедура триває кілька хвилин, результат дослідження видається відразу. Але розшифровкою результатів буде займатися кардіолог, який опише все відхилення від норм роботи серця, виявить можливі їх причини і дасть рекомендації щодо їх лікування.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Попередньої підготовки дане обстеження не вимагає, але для більшої ефективності є ряд рекомендацій:

 1. Не вживати напередодні спиртних напоїв.
 2. В день проведення дослідження відмовити від прийому антидепресантів і седативних препаратів.
 3. За кілька годин до проведення процедури відмовитися від куріння.
 4. Безпосередньо в день дослідження не вживати каву, міцний чай, енергетичні напої.
 5. Постаратися напередодні максимально уникати стресових ситуацій.
 6. Відмовитися від фізично навантажень в день дослідження.
 7. Перед проведення обстеження на апараті ЕКГ не користуватися натільними кремами, тоніком, маслосодержащей гелями і іншими косметичними засобами, тому що це погіршує контакт тіла і електродів.

Протипоказань та обмежень для проведення ЕКГ немає, це дослідження можна проводити всім — вагітним, дітям з грудного віку, пенсіонерам.

Ультразвукове обстеження (УЗД) серця

Є необхідним етапом діагностики ревматизму , так як при цьому захворюванні в першу оче їдь страждає м’язова тканина серця. Якщо ЕКГ показує зміни в роботі ритму серця, то УЗД показує безпосередньо зміни в самій серцевому м’язі. Сучасні апарати УЗД здатні діагностувати ревматизм на самих ранніх етапах, тому що дозволяють побачити мінімальні зміни в серцевому стінці.

Діагностика та аналізи на ревматизм: види і проведення

При проведенні ультразвукового дослідження пацієнт лягає на спину або лівий бік, попередньо торс звільняється від одягу. Лікар на досліджувану поверхню для кращого ковзання завдає гель і водить по тілу датчиком. У цей момент на моніторі з’являється об’ємне зображення серця, на якому відразу видно всі зміни в ньому. Лікар-узі ​​проводить необхідні вимірювання стінок і серцевих перегородок, спостерігає скорочення серцевого м’яза, на підставі всього цього буде дано опис з виявленими патологіями. Час проведення процедури близько 10 хвилин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Артроз дугоотростчатих суглобів поперекового відділу хребта: діагностика та лікування

Попередньої підготовки до дослідження на апараті УЗД немає, але лікарі радять дотримуватися тих же рекомендацій, що і при проведенні ЕКГ. Протипоказань у УЗД немає, проводити дане обстеження можна всім без винятку.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Рентген суглобів

Ця процедура дозволяє визначити зміни, яким були піддані суглоби, і вже на підставі цих змін зробити висновок про наявність чи відсутність ревматизму, і призначити адекватну терапію. Процедура може проводиться як в положенні лежачи, так і сидячи. Перед проведенням дослідження на тазостегнову зону і молочні залози одягається спеціальний свинцевий фартух, для попередження негативного впливу рентгенівського випромінювання.

Діагностика та аналізи на ревматизм: види і проведення

Далі лікарем-рентгенологом робиться цілий ряд знімків досліджуваних суглобів. За отриманими знімками складається детальний опис, із зазначенням всіх змін.

Якоїсь попередньої підготовки до проведення рентгенівського дослідження суглобів не потрібно. Процедура має ряд протипоказань без крайньої необхідності не призначається вагітним жінкам і дітям до 6 місяців. Крім цього, можуть бути встановлені обмеження на частоту проведеного дослідження не частіше ніж один раз на півроку.

Діагностування ревматизму — складний процес, в який залучено багато фахівців: кардіолог, лікар-узі, рентгенолог, ортопед, терапевт. Все це говорить про складність захворювання і серйозності його терапії. Самолікування при ревматизмі неприпустимо. Запускати ревматизм небезпечно, він здатний не тільки значно знизити якість життя — заподіювати дискомфорт і обмежити рухову активність, але і привести до виникнення інших супутніх захворювань, і, як наслідок, до інвалідності.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Болі в п’яті

Maxim

Набряк коліна і біль при згинанні

Scooby

Техніка проведення мієлографії хребта і що вона показує

Marina

Запалення суглобів ніг

Pasha

Біль в коліні при згинанні і розгинанні

Lamaxima

УЗД лучезапястного суглоба: показання та проведення

Coolio

Біль в гомілковостопному суглобі при ходьбі

Murcia

Біль в п’ятах

Alex

Біль в руці від ліктя до кисті

Alex

Залишити коментар