Серце

Життя після інсульту: відновлення мови, пам’яті, зору в домашніх умовах

Життя після інсульту: відновлення мови, пам'яті, зору в домашніх умовах
Судинні катастрофи поділяються на такі види:

 • Ішемічний інсульт — це гостра недостатність мозкового кровообігу. Розвивається внаслідок закупорки судини тромбом або емболом.
 • Геморагічний вид означає вилив крові в речовину мозку внаслідок розриву судини або просочування через його стінку. Обширний інсульт відрізняється великою площею ушкодження мозкових тканин.
 • Минущість порушення кровообігу спостерігається при гіпертонічній хворобі і атеросклерозі.

Прояви ГПМК пов’язані зі стороною ураження мозку. При великому інсульті правої півкулі виникає параліч лівої сторони тулуба і особи, а також втрата пам’яті. При ураженні лівої півкулі мозку страждає мова, порушено мислення. Пацієнт не сприймає питання, не в змозі дати відповідь. Поразка обох півкуль призводить до повного паралічу. При масивному крововиливі людина впадає в коматозний стан. При цьому відсутня свідомість і рефлекси.

Життя після інсульту: відновлення мови, пам'яті, зору в домашніх умовах
Вкажіть свій тиск

130
/
100

Йде поіскНе найденоПоказать

гомеричний інсульт

Одна з форм порушення мозкового кровообігу — гомеричний інсульт, викликаний патологічним сміхом. Він є ознакою хвороби Ангельмана — хромосомного захворювання нервової системи. Безпричинний неконтрольований сміх виникає також внаслідок пухлини мозку, вживання наркотиків, деменції або рідкісної форми епілепсії. Сміх незв’язаних з веселощами або радістю.

Психічні порушення після інсульту

У деяких пацієнтів після інсульту виникають галюцинації. Патологічне сприйняття реальності розвивається внаслідок ураження мозку. Виявляються вони періодично у вигляді негативних відчуттів. Розрізняють велике різноманіття галюцинацій:

 • зорові явища і образи пацієнт сприймає в віртуальному світі.
 • слухові галюцинації проявляється у вигляді голосів.
 • нюхові і смакові уявні відчуття неіснуючих запахів.
 • соматичні порушення, при яких людині здається, що всередині тіла оселилися живі організми.
 • вестибулярні галюцинації виявляються відчуттям польоту або обертання свого тулуба.
 • моторні галюцинації, при яких хворий відчуває рух в паралізованих кінцівок ях.

постінсультні відчуття безболісні, супроводжуються безсонням, депресією, агресивністю. Пацієнт поряд з уявними явищами адекватно реагує на реальні події в житті. Однак його свідомість більше відхиляється в сторону ілюзій. Лікування галюцинацій зводиться до усунення причини — наслідків судинної катастрофи.

Життя після інсульту: відновлення мови, пам'яті, зору в домашніх умовах

Принципи лікування наслідків інсульту

Відновлення порушених функцій і повернення пацієнта до соціальної і трудової життя — це кропітка праця лікарів, підкріплений допомогою родичів. Вирішальне значення для одужання надається позитивному настрою пацієнта.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Головні дефекти після інсульту:

 • порушення ходьби і рухів кінцівок.
 • афазія.
 • зниження когнітивних функцій — пам’яті, мислення, читання і письма.

Лікарі поділяють основні етапи реабілітації:

 1. у гострій фазі — активізація рухів в стаціонарі.
 2. Відновлювальний період через 3 тижні після ГПМК в медичному центрі. Хворого переводять у відділення реабілітації в разі вираженого неврологічного синдрому.
 3. Відновлення хворих з помірними порушеннями мозку проводять в домашніх умовах або в поліклініці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Що робити, якщо защемило шию в домашніх умовах

Життя після інсульту: відновлення мови, пам'яті, зору в домашніх умовах
Лікування пацієнта відбувається під контролем кардіолога, невропатолога, фахівця з кінезотерапії. Відновитися після інсульту допомагають урологи, голкотерапевти, працівники соціальної сфери, психологи.

Реабілітація на першому етапі

Відновлення мозкових функцій починається в гострому періоді. В стаціонарі, якщо немає протипоказань з боку серця, починають раннє активізацію пацієнтів. Вже через кілька годин після надходження застосовують лікування положенням тіла (кинезотерапия) і рухами. Для цього використовують пасивні вправи, антиспастические укладання, виборчий масаж. Вже на п’яту добу застосовують апаратні вертикалізатори.

Читайте також: Наслідки великого інсульту і шанси на відновлення

Паралельно підключають ЛФК, навчають ходьбі і елементам самообслуговування. Комп’ютеризовані роботи ортези, що імітують крок людини, набагато прискорюють відновлення рухів кінцівок.

Важливо! Лікувальні заходи, що проводяться в перші 2 тижні після інсульту, зменшують ускладнення, попереджають інвалідизацію, прискорюють одужання.

Життя після інсульту: відновлення мови, пам'яті, зору в домашніх умовах

Ранній відновний період фізичної активності

Реабілітація хворих триває в домашніх умовах після закінчення гострого періоду — через 3 тижні. Відновлення дає кращі результати, якщо лікування проводиться протягом першого півріччя. В цьому періоді для активізації рухів продовжують застосовувати кинезотерапию, метод биоуправления по електроміограмі.

Пацієнти повинні щодня виконувати зарядку і лікувальну гімнастику за рекомендаціями лікаря ЛФК. Хворі спочатку ходять з четирёхножним ходунки, після чого з палицею. Для навчання руху без опори застосовують різні види баланс-терапії. Постинсультная реабілітація включає фізіотерапію — вихрові ванни для рук, парафінові і озокеритові аплікації.

Після перенесеної мозкової катастрофи людина не в змозі виконувати навіть прості фізичні маніпуляції, тому потребує сторонньої допомоги. Для полегшення відновлення рухів кінцівок і хребта існують 2 види тренажерів:

 1. Механічні прилади. Промисловість випускає пристосування для пальців рук і ніг, що використовують м’язову силу. Вони допомагають освоїти згинання та розгинання фаланг.
 2. Роботизовані апарати, оснащені двигунами, розроблені для відновлення руки і ноги.

Створено апарати для пасивної тренування кінцівок хворих, прикутих до ліжку. Вони випускаються у вигляді ліжок. У продажу є тренажери для розробки суглобів. Прилади для електричної стимуляції м’язів знімають спастичний біль в м’язах.

Відновлення пам’яті

Зниження інтелекту розвивається в гострому періоді або під час реабілітації. Погіршення пам’яті підвищує смертність і ризик повторного інсульту. Погіршує прогноз хвороби. Порушення мислення, уваги часто зустрічаються у хворих, які перенесли інсульт. Основний вид відновлення пам’яті — медикаментозне лікування. Терапія включає препарати різних груп:

 • Сосудорасширяющие кошти. Ноотропил (пірацетам) впливає на обмінні процеси клітин, завдяки чому поліпшується кровообіг головного мозку. В результаті збільшується швидкість передачі збудження нейронів. Дія натрапив проявляється в поліпшенні пам’яті, підвищення інтелектуальних здібностей — читання, рахунку. Застосовуються внутрішньом’язові уколи в гострому періоді. При порушенні пам’яті препарат вливають внутрішньовенно крапельним способом.
 • Актовегін містить молекули кисню і поставляє їх нейронам. Крім того, стимулює утилізацію глюкози тканинами мозку. Після курсу лікування значно поліпшується пам’ять, мислення. Актовегін рекомендується людям із супутнім цукровим діабетом.
 • Церебролізин сприяє утворенню додаткових нейронів, завдяки чому швидше відбувається відновлення пам’яті, поліпшується розумова здатність мозку.
 • Цитиколін впливає як джерело холіну, необхідного для відновлення мембрани нейронів. Препарат розсмоктує уражені ділянки мозку. Ефективно застосовується для відновлення пам’яті.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ботокс - ефект для особи в домашніх умовах: рецепти

При зниженні інтелекту, крім медикаментозного лікування, проводять заняття в ігровій манері. Читання книг з картинками допомагає відновити пам’ять. При побутовому спілкуванні пацієнтові ставлять прості запитання, які спонукають до діалогу.

Життя після інсульту: відновлення мови, пам'яті, зору в домашніх умовах

Відновлення мови в період реабілітації

Увага! Проводити лікувальні заходи після інсульту важливо протягом перших 6 місяців. Позитивних результатів можна досягти тільки на ранньому етапі. При лікуванні наслідків інсульту першорядне завдання для пацієнта — відновлення мовної функції мозку.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Неврологи поділяють постінсультну афазію на кілька видів:

 • Динамічне розлад мови проявляється труднощами побудови пропозиції і висловлювання думки. Спостерігаються при ураженні задньої частини лобової частки.
 • Моторна афазія виникає через порушення артикулярной здатності мовного апарату. Пацієнт розуміє слова на слух, але відчуває труднощі при спробі вимовити їх.
 • Акустико-гностичний вид ураження мозку проявляється нерозумінням зверненої до нього мови.
 • При сенсорної афазії людина забуває назву предметів і звичних явищ. Тому при спробі говорити користується жестикуляцією, при цьому пацієнт агресивний або плаче.

Читайте також: Програма реабілітації після інсульту в домашніх умовах

Для відновлення мови розроблена програма заходів:

 • заняття пацієнта з логопедом.
 • медикаментозне лікування.
 • комплекс вправ.

Життя після інсульту: відновлення мови, пам'яті, зору в домашніх умовах
Якщо в лікарні є логопед, заняття починаються з першого ж тижня. До моменту виписки у третини пацієнтів мова відновлена. Спілкування з родичами стимулює навчання. здатність розмовляти повертається на тлі медикаментозної терапії. Для цього застосовуються препарати різних груп — судинорозширювальні засоби, Глиатилин, Церебролізин,

Заняття з логопедом

В домашніх умовах уроки у логопеда починаються з легких завдань. Поступово заняття ускладнюються. Фахівці включають в програму важливі за смисловим навантаженням слова. При повністю втраченою мовної функції пацієнтові пропонується закінчувати другу половину слова. Застосовується також високоефективний спосіб навчитися розмовляти за допомогою співу. Якщо слова виспівувати разом з пацієнтом, процес навчання піде швидше.

Деякі хворі опановують навичками мови за кілька місяців. Іншим пацієнтам потрібні систематичні заняття з логопедом. На жаль, у частини людей здатність говорити залишається обмеженою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Синовіальна рідина: що це, склад і функції відновлення

Фізичні вправи при лікуванні афазії

Терапевтичні заходи включають комплекс вправ для м’язів обличчя:

 • облизування обох губ мовою вправо і вліво.
 • оскаливание зубів.
 • почергове прікусиваніе верхньої і нижньої губи.
 • згортання губ в трубочку.

Життя після інсульту: відновлення мови, пам'яті, зору в домашніх умовах
Застосовуються вправи по проговариванию окремих складів і слів, включаючи скоромовки. Використовуються електричністимулятори м’язів гортані і глотки. Вправи покращують кровообіг тканин, завдяки чому відновлюється функціональна здатність мовного апарату.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Сучасні види лікування афазії

Для повернення мовної функції застосовують лікування стовбуровими клітинами. Однак метод допомагає в разі застосування відразу після інсульту. Терапія проводиться в комплексі з препаратами, що усувають тромбоз, спазм судин. Стовбурові клітини сприяють утворенню нових судин — колатералей. Курс лікування складається з 2 процедур з 3-місячною перервою.

Відновлення зору

Зниження зору — найпоширеніше наслідок інсульту. При невеликому патологічному вогнищі в мозку випадають поля зору, з’являється сліпе пляма. У подальший, при ураженні великої ділянки, зникає периферичний зір. Без лікування настає атрофія зорового нерва.

Пацієнту призначають судинорозширювальні препарати для посилення кровотоку — Церебролізин, Кавинтон. Прискорення метаболізму тканин досягається застосуванням кортексин, Солкосерил.

Важливо! Без лікування пацієнт може осліпнути через ослабленою функції зорового нерва.

Поряд з медикаментами, рекомендується щодня робити комплекс вправ для очей. Регулярні заняття зміцнюють циліарного м’яза і зоровий нерв.

Для відновлення зору застосовується народний метод — лікування сосновими шишками. У голках і насінні сосни і ялини присутні біологічно активні речовини, які посилюють кровообіг в ураженій області. Шишки застосовують у вигляді настоянки, відвару або варення. Використовуються курси лікування по 2 тижні. Відновлення зору відбувається повільно.

Життя після інсульту: відновлення мови, пам'яті, зору в домашніх умовах

Прогноз після ГПМК

Від того, наскільки раніше будуть розпочаті заходи для відновлення після інсульту, залежить життя хворого. Прогноз в цілому несприятливий. При великому геморагічному інсульті пацієнти гинуть протягом 24-36 годин. Часткове відновлення з можливістю сидіти триває 1-2 роки.

Терміни відновлення пов’язані з площею ураження. Після ішемічного інсульту функції мозку частково відновлюються за 1-2, а повністю — через 2-3 місяці. Реабілітація паралізованих пацієнтів до можливості самообслуговування триває півроку.
Основний метод відновлення функцій мозку — медикаментозний. Постинсультная реабілітація починається з перших годин методом кінезотерапії. У комплексі лікувальних заходів використовується ЛФК, масаж, тренажери. Чим раніше розпочато заходи, тим більше шансів на відновлення. Результат захворювання багато в чому залежить від участі родичів по догляду за хворим.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Що таке обширний інфаркт серця і які його наслідки?

Axel

Ефективні рецепти очищення судин в домашніх умовах

Axel

Життя з серцевим пороком: вродженим або придбаним

Dmitry

Аневризма грудного відділу аорти і лікування висхідного відділу

Elena

Прогнози і наслідки при повторному інсульті

Megusta

Низький тиск 90 на 60 ( 70 ): причини і симптоми

Axel

Симптоми і лікування аневризми аорти черевної порожнини

Sasha

Список сечогінних трав при гіпертонії

Maria

Який нормальний тиск у вагітних?

Marina

Залишити коментар