Серце

Відмінності систолічного і діастолічного тиску: причини і лікування

Відмінності систолічного і діастолічного тиску: причини і лікування
Вкажіть свій тиск

130
/
100

Йде поіскНе найденоПоказать

Що таке діастолічний АТ

Нижня тиск в медицині називають діастолічним. Воно підтримується в судинах під час діастоли — розслаблення серця після скорочення. Рівень АТ залежить від тонусу судинної стінки, а дорівнює приблизно 70-80 мм рт.ст..

Викинута під час скорочення кров, тече по судинах, які чинять опір току рідини. Чим більше тонус стінки, тим вище діастолічний АТ. На рівень показника впливають внутрішні і зовнішні фактори:

 • еластичність судинної стінки.
 • ступінь прохідності артерій.
 • частота серцевих скорочень.

Тонус м’язової стінки артерій залежить від нирок. Ренін, який вони виробляють, підвищують тонус артерій. Це означає, що тиск в них підвищується. Тому, якщо діастолічний АТ високе, кажуть, що воно нирковий. Чим нижче еластичність і більше тонус, тим тиск вище. Діастолічна гіпертензія зустрічається при гломерулонефриті.

Відмінності систолічного і діастолічного тиску: причини і лікування

Як правильно вимірювати артеріальний тиск

Люди, які страждають гіпертензією або гіпотонією, вимірюють собі артеріальний тиск (АТ) самостійно . Але не всі роблять це правильно. Щоб точно виміряти артеріальний тиск, потрібно дотримуватися деякі важливі умови:

 1. Перед процедурою просто посидьте 15 хвилин в розслабленому стані.
 2. Манжету накладайте на 2 см вище ліктьового згину, при цьому вона повинна була на рівні серця.
 3. Манжету накачуйте, поки не припиниться кровотік, т. е. коли зникають удари.
 4. Простежте за трубками тонометра, а також фонендоскопа — вони не повинні бути перекрученими .
 5. Після накачування спускайте повітря повільно. Перший з’явився звук означає систолічний тиск. Зникнення тонів — діастолічний АТ.
 6. Якщо удари погано прослуховуються, поворушіть пальцями або накладіть манжету на підняту руку.
 7. Якщо I тон, який вказує на систолічний тиск, не вдалося вловити, випустіть все повітря з манжети. Тільки після цього знову накачуйте, але не відразу, а через 1 хвилину, щоб судини встигли наповнитися кров’ю.

До речі! Тиск вимірюють на обох руках. Якщо різниця більше 15 мм, для з’ясування причини зверніться до лікаря.

Що може спотворити результати показників:

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

 • емоційне або фізичне напруження.
 • тонізуючі напої , в тому числі кава, чай.
 • прийом їжі підвищує тиск, тому рекомендується робити заміри до їжі.

Точність показників залежить від приладів. Краще користуватися точним ртутним тонометром. Більше помилок допускає мембранний апарат. Самий неточний, але зручний у використанні — електронний прилад.

Відмінності систолічного і діастолічного тиску: причини і лікування

Норми АТ

Межі тиску дещо змінюються в різний час доби і залежать від стану людини. Тому використовується поняття робоче АД. Показник молодих здорових людей 120/80 мм. Рт.ст. Люди середнього віку відчувають себе комфортно при 135/90. Норма за віком вважається усередненим показником.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Лікування суглобів за методом Неумивакіна

Читайте також: Гіпертонія у літніх людей: ознаки і прояв

16-20 лет100-120 / 70-8020-30120-126 / 75-8040125 / 8045127/8050130/8060135 / 85Више 70140/88
У 1981 році з’явилася середньостатистична таблиця тиску.
16-20 лет100-120 / 70-8020-40120-130 / 70-8040-60140 / 90После 60150 / 90
Показники хлопців трохи вище, ніж у дівчат. Цифрове значення між 145/90 і 160/100 вказують на артеріальну гіпертензію легкого ступеня. Більш високий рівень говорить про виражену гіпертонічної хвороби. Показник нижче 95/60 розцінюється як гіпотонія.

При зіставленні параметрів надають значення пульсовому тиску — різниці між систолічним і діастолічним АТ. Показник тримається між 40 60 мм.

Відмінності систолічного і діастолічного тиску: причини і лікування

Чим небезпечний високий тиск

Важливо! Високий тиск виявляється частіше при гіпертонічній хворобі. Небезпека захворювання в його наслідки — інсульті інфаркті, порушення роботи нирок. Гіпертензія частіше протікає як самостійне захворювання, але може бути ознакою патології нирок, щитовидної залози, надниркових залоз. У цьому випадку хвороба вважається вторинною.

Інші причини підвищеного артеріального тиску:

 • підвищена активність гіпофіза.
 • пухлини, травми головного мозку.
 • набутий або вроджений порок серця (коарктація аорти).
 • прийом гормональних контрацептивів, що містять естрогени.
 • нестероїдні протизапальні препарати (Ібупрофен, Диклофенак).
 • біологічні стимулятори — женьшень, китайський лимонник.
 • алкоголь.
 • кофеїн містять або енергетичні напої.

Підвищення тиск відбувається при частому вживанні солінь, маринованої риби. Кухонна сіль затримує рідину. У перевантажених судинах підвищується тиск, а серце напружується, перекачуючи зайві обсяги крові.

Важливо! Причиною ізольованого діастолічного тиску в більшості випадків є патологія нирок, наднирників або пухлина. Хвороби щитовидної і підшлункової залози, остеохондроз також підвищують діастолічний показник. При гіпертензії страждають очі, мозок, серце.

Причини і небезпека низького тиску

Нижня межа норми АТ у чоловіків 100/60, для жінок — 95 / 65. Зниженням вважається зменшення показників на 20% від робочого тиску.

Причини гіпотонії:

 • фізіологічне зниження АТ у спортсменів.
 • черепно-мозкова травма.
 • зниження функції щитовидної залози.
 • анемія.
 • інтоксикація при інфекціях.
 • остеохондроз.
 • травми хребта з ураженням артерій.

Тиск знижується при гастроентеритах, що супроводжуються блювотою, діареєю. Низький артеріальний тиск спостерігається при гострих захворюваннях з втратою крові. Особливо небезпечно шлункову кровотечу.

Хоча деякі люди не відчувають зниження тиску, проблему не можна залишати без уваги. Гіпотонія в молодості призводить до гіпертензії в зрілому віці. Постійно низькі параметри супроводжуються погіршенням кровотоку мозку. Нервові клітини не отримують кисню і поживні речовин. При гіпотонії у вагітних погіршується кровопостачання плода.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Кератоакантома: лікування

Відмінності систолічного і діастолічного тиску: причини і лікування
Важливо! Особливу небезпеку становить гіпотонія у літніх людей. Навіть фізіологічне зниження тиску уві сні призводить до ішемічного інсульту. Невипадково судинні катастрофи в мозку відбуваються о 6 годині ранку.

Найефективніший і в той же час простий спосіб підняти тиск гіпотонікам — регулярні фізичні навантаження. Навіть помірні тренування вже через 1-2 тижні нормалізують показники.

Гострі приправи стимулюють судинний тонус, підвищуючи артеріальний тиск. У лінійці прянощів цінність представляє кориця, гвоздика, чорний і червоний перець. Напої, що містять кофеїн, також підтримують тиск. Але не перестарайтеся, кава приносить користь при вживанні 2 чашок в день, але не більше.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

При зниженні артеріального тиску менше 90/60 приймають 20-30 крапель китайського лимонника або женьшеню двічі в день протягом тижня. Підвищує тиск Елеутерокок в такому ж дозуванні.

Відмінності систолічного і діастолічного тиску: причини і лікування

Вплив тренування на тиск

Рівень АТ сильно відрізняється до і після фізичні навантаження. Показник змінюється в залежності від декількох факторів:

 • тип впливу — статичне або динамічне (ритмічне).
 • рівень тренованості людини.
 • вік.
 • тривалість або інтенсивність навантаження.

Читайте також: Вплив алкоголю на тиск людини

Під час бігу або танців підвищується артеріальний і пульсовий тиск , частішає серцебиття. Щоб доставити необхідну кількість кисню працюючих м’язів, по хеморецепторами в мозок надходить сигнал для підвищення тиску. В результаті посилюється кровотік скелетних м’язів.

Оптимальні навантаження тренують серце і судини. Однак перевантаження негативно діють на стан всього організму. Після спортивних занять кровотік в м’язах відновлюється протягом декількох хвилин. Потрібно тільки стежити, щоб не було різких стрибків артеріального тиску.

Важливо! Тиск вимірюють за 20 хвилин до і через чверть години після тренування. Воно не повинно підніматися вище 190/90 або опускатися нижче 90/60 мм.

Відмінності систолічного і діастолічного тиску: причини і лікування

Лікарські засоби для зниження артеріального тиску

Сучасні гіпотензивні препарати відрізняються різними механізмами дії. Лікування в більшості випадків проводять, комбінуючи ліки різних груп. Це дозволяє впливати на різні ланки гіпертонічної хвороби.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Препарати для зниження представлені в таблиці по групах.
Бета-адреноблокаториАтенолол, Конкор, Небіволо (Небілет), Анаприлин, Метопролол (Егілок), Бісопролол, КорвітолДіуретіческіе средстваТріамтерен, Спіронолактон (Верошпирон), Индапамид, Арифон, Гипотиазид, АкріпамідСартани- блокатори рецепторів ангіотензину IIВальсакор (Валсартан), Кардосал, ЛозартанАнтагоністи кальціяАмлодіпін, Верапаміл, Коринфар, Норваск, Діаз, ФелодіпінАльфа-адреноблокаториТонокардін, Ті разозін, Празозин, ДоксазозінІнібітори АПФ (ангиотензинпревращающий фермент) Каптоприл, Енап, Лізиноприл, Ренітек, Моноприл ​​br / До речі! Сьогодні Валсакор — саме призначається ліки в світі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Болить кісточка на нозі біля великого пальця: лікування, причини та симптоми захворювання, як лікувати недугу

Відмінності систолічного і діастолічного тиску: причини і лікування
на початку лікування підбираються 1-2 препарату в мінімальному дозуванні, яка коригується в динаміці. Якщо з’являються побічні дії, засоби замінюються. При призначенні медикаментів є маса інших нюансів, які враховує лікар.

Препарати проти ізольованою діастолічної гіпертензії

У деяких людей підвищується тільки нижній показник, а верхній тиск залишається в нормі. Лікування підбирає лікар залежно від природи захворювання. При ізольованому підвищенні нижнього АТ іноді обходяться одним препаратом.

Список лікарських речовин:
Інгібітори АПФБеназепріл німецького виробництва, Лотензін, Квадроприл (Спіраприл) Антагоністи кальціяНіфедіпін, Фелодипін, ДілтіаземБета-блокаториКарведілол, Лабеталол
Важливо! Квадроприл не викликає кашель, на відміну від інших засобів цієї ж групи.

При виборі препаратів враховуються побічні дії, протипоказання, давність захворювання і вік. Ліки відрізняються тривалістю дії. Деякі засоби призначають вранці, а інші — ввечері. Тому не рекомендується купувати в аптеці гіпотензивні таблетки самостійно.

Відмінності систолічного і діастолічного тиску: причини і лікування

Правильна дієта при високому нижньому тиску

Принцип раціонального харчування при підвищенні артеріального тиску — продукти з низьким вмістом солі, але багаті мінералами і вітамінами. Яку їжу потрібно вживати, щоб знизити діастолічний тиск:

 • овочі з високим вмістом калію — картопля (особливо відвареної в мундирі), горох, сочевиця, морква, квасоля.
 • риба — хек, нототенія.
 • фрукти — банани, авокадо.
 • горіхи — фундук, мигдаль, арахіс, кешью, кедровий і волоський горіх.
 • сухофрукти — чорнослив , курага, родзинки.

Відмінності систолічного і діастолічного тиску: причини і лікування
Які продукти обмежують:

 • довести вживання солі до 1,5 грама на добу.
 • виключити червоне вино, обмежити інші спиртні напої.
 • відмовитися від ірних і смажених страв.

Щоб позбутися від підвищеного систолічного і діастолічного тиску, важливо перейти на раціональне харчування. Продукти вживають у відвареному вигляді або готують в духовці або на грилі.
Високе і низьке тиск небезпечно наслідками — інфарктом, інсультом. Але якщо вчасно зверніться до лікаря і поміняєте спосіб життя, позбудетеся від хвороби, збережіть здорове серце, мозок і очі. І не забувайте — кожна викурена сигарета — це спазм судин і викид адреналіну в кров.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Дихальна аритмія серця: причини і лікування

Elena

Що робити, якщо лопнула судина в оці: причини і лікування

Andrey

При якому тиску приймати Индапамид?

Serega

Народні засоби від інсульту головного мозку: 10 найкращих рецептів

Axel

Препарат Леркамен: інструкція із застосування і побічні ефекти

Bobby

Що відбувається з судинами при палінні і чого бояться курцеві?

Megusta

Як підвищити артеріальний тиск, коли тонометр показує 80 на 50

Maxim

Як відновити зір після інсульту: лікування і гімнастика

Scooby

Кома після інсульту головного мозку у літньої людини: ознаки і види

Coolio

Залишити коментар