Серце

Особливості АТ у підлітків: причини юнацької гіпертонії і гіпотонії, симптоми, лікування і профілактика

Особливості АТ у підлітків: причини юнацької гіпертонії і гіпотонії, симптоми, лікування і профілактика
Розрізняють два типи АТ:

 • систолічний тиск (верхнє) — відображає момент максимального скорочення м’яза серця.
 • діастолічний (показник нижній) — він взаємопов’язаний з судинним тонусом, і дозволяє оцінити, як по ним просувається кров.

Тепер зрозуміло, що здатність судин транспортувати кров тісно пов’язана із серцевою діяльністю. Будь-яка зміна в бік зниження або підвищення призведе до збою роботи всієї системи.

Нормальні показники артеріального тиску за віковими групами

У підлітків нормальні показники артеріального тиску не сильно відрізняються від значень, характерних для дорослих. Наприклад, норма тиску у дитини 12 років варіює від 110/70 до 126 / 82. Пояснюється ця особливість тим, що до цього віку практично закінчується формування судинної системи. Хоча медики вважають оптимальним межа верхнього значення 120 мм, даний показник може змінюватися в залежності від анатомічних особливостей будови тіла, емоційного фону і навіть характеру дитини. Так у астенічних худорлявих дітей частіше зустрічається гіпотонія, а їхні ровесники з атлетичним типом статури більше схильні до гіпертонії.

Пропонована нижче таблиця відображає середні значення артеріального тиску, виражені в стандартних для цього показника одиницях виміру — мм ртутного стовпа.
Вік (в роках) Систолічний тиск (верхній показник) діастолічний тиск (нижній показник) 10-12110-12670-8213- 15110-13670-8615-16115-12070-8017-18110-12070-80
З таблиці видно, що АТ у старших підлітків має бути 110/70 або 120/80 , Тобто практично таким, як у дорослих. У дітей молодшого віку діапазон значень більше, тому що процес формування організму у них ще в самій активній стадії. Слід також розуміти, що навіть у окремо взятої людини ці параметри можуть змінюватися в залежності від часу доби, фізичних навантажень і інших чинників.

Формула індивідуального визначення допустимих меж АТ

Існує розроблена фахівцями формула, по якій неважко обчислити, якою має бути норма тиску у конкретної людини. Ця схема підходить для визначення даного параметра і у підлітків:

 • значення систоли обчислюється так: вік треба помножити на коефіцієнт 1,7. потім до отриманого результату додати 83.
 • показник діастоли отримуємо в результаті таких дій: вік пацієнта в роках множимо на 1,6 і додаємо до твору число 42.

Читайте також: Гіпертонія при цукровому діабеті: харчування, народні засоби і препарати

Ця схема допоможе батькам самостійно визначити адекватні значення АТ для своєї дитини.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Алергія на дегтярное, господарське та дитяче мило: симптоми

Особливості АТ у підлітків: причини юнацької гіпертонії і гіпотонії, симптоми, лікування і профілактика

Про що розповідає пульс

Інтенсивність потоку крові нескладно встановити по пульсу. Оскільки серце скорочується з певною частотою, кров просувається по судинах теж поштовхами. Саме це ритмічне рух називають пульсом. Він легко прощупується в області зап’ястя в точці проходження променевої артерії. За характером пульсу, тобто по його частоті і наповненню, можна судити про стан кровоносної системи. У дітей перехідного віку нормальний пульс має різні значення. Але середні показники знаходяться в таких межах:

 • у 10-12 річних дітей пульс варіює від 60-100 ударів в хвилину.
 • з 12-15 років нормальні значення знаходяться в межах 55 95 уд / хв ..
 • в 16-18 і старше частота пульсу становить від 60 до 80 ударів за одну хвилину.

Прискорений пульс у людини, що знаходиться в спокійному стані, свідчить про те, що серце не справляється зі своєю прямою функцією. Дане порушення призводить до недостатнього кровопостачання життєво важливих органів, в тому числі і головного мозку. Наслідки тахікардії серйозні — це ішемічна хвороба, інфаркти, інсульти та інші патології. У гіпотоніків зазвичай пульс слабкий.

Які фактори сприяють появі юнацької гіпертонії

Молодий організм дуже чутливий до неадекватних навантажень на серце, що призводить до спазму судин і , як результат — підвищений артеріальний тиск. У юнацькому віці може розвинутися, як первинна, так само і гіпертонія вторинна. Перша форма найчастіше є наслідком надмірних навантажень в школі і спортивних секціях, багатогодинними заняттями за комп’ютером, систематичним недосипанням і іншими факторами.

Вторинна гіпертонія в більшості випадків обумовлена ​​наявністю хронічних хвороб ендокринної системи, серця, нирок.

Крім перерахованих факторів, існують інші причини, здатні спровокувати скачки тиску у підлітків. У їх числі:

 • перенесені раніше травми.
 • активна гормональна перебудова юного організму.
 • обтяжена спадковість.
 • психологічні навантаження і стреси.
 • дисфункції ендокринного характеру.
 • порушена діяльність інших органів і систем .
 • перевтома.
 • неправильне харчування.
 • згубні звички.

Період статевого дозрівання, який у багатьох хлопців починається з 13 років або трохи пізніше, вважається найбільш напруженим етапом в житті людини, коли змінюється не тільки гормональний фон організму, що росте, але не менш бурхливо протікають і інші процеси. Тому так часто в юному віці виникають проблеми з тиском.

Особливості АТ у підлітків: причини юнацької гіпертонії і гіпотонії, симптоми, лікування і профілактика

Причини гіпотонії

Знижений тиск зустрічається у підлітків також часто, як гіпертонія. Частою причиною гіпотонії буває спадковий фактор, коли підлітку на генетичному рівні передається схильність до даної патології. Також низький тиск може бути наслідком наступних негативних факторів:

 • респіраторних інфекцій.
 • стресів.
 • анемії.
 • авітамінозів.
 • недостатню фізичну активність або, навпаки, надмірних навантажень.
 • алергічних проявів.
 • цукрового діабету.
 • серцевої недостатності.
 • проблем, пов’язаних зі щитовидною залозою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Причини целюліту у худих дівчат

Якщо гіпертонія частіше зустрічається у хлопчиків, то гіпотонією переважно страждають дівчинки. Захворювання рідко переходить в патологічну форму, часто воно буває пов’язане з фізіологічним перебудовою юного організму.

Ознаки юнацької гіпертонії

Перепади тиску зазвичай супроводжуються тахікардією, сильними мігренню, головним болем, порушенням сну. При високому тиску підлітки скаржаться на головний біль, слабкість, запаморочення. Дитина стає дратівливою, швидко втомлюється.

Якщо показники АТ сильно перевищують допустиму норму, може з’явитися нудота і блювота. Нерідко у зовсім молодих людей навіть у віці 14 років при відсутності кваліфікованої медичної допомоги розвивається гіпертонічний криз. Тому при появі у підлітка подібної симптоматики необхідно негайно звертатися до лікаря.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Особливості АТ у підлітків: причини юнацької гіпертонії і гіпотонії, симптоми, лікування і профілактика

Як проявляється гіпотонія

Зазвичай низький тиск не відразу дає про себе знати . Батьки часто пов’язують хворобливий вигляд свого чада з втомою і перевантаженнями в школі. Але, якщо клініка продовжує наростати і 15 річний підліток відмовляється раптом від прогулянок з друзями, втрачає апетит, стає млявою і апатичною — це тривожний сигнал. У такій ситуації допоможе розібратися фахівець.

Читайте також: Як знизити нижню (діастолічний) тиск

До супутніх ознаками гіпотонії слід також віднести:

 • біль в скронях.
 • зниження концентрації уваги.
 • сонливість в денний час.
 • болю в області серця.
 • постійно холодні кінцівки.

Стійка гіпотонія у дівчинки загрожує в майбутньому серйозними проблемами з боку серцевої діяльності, а також погіршенням пам’яті.

Як нормалізувати тиск

Різниці в методах лікування юнацької гіпертонії і гіпертензії у дорослих практично немає. В обох випадках необхідно спочатку виміряти тиск і пульс, а вже потім робити якісь кроки. Будинки знизити підлітку тиск можна рослинними настоянками півонії, валеріани (також випускається екстракт валеріани в таблетках) або пустирника. Добре допомагають в подібних ситуаціях чай з м’ятою, брусничний або журавлинний морс. Прекрасним гіпотензивні властивості має калина, з якою можна теж приготувати цілющий напій.

Особливості АТ у підлітків: причини юнацької гіпертонії і гіпотонії, симптоми, лікування і профілактика

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Природні методи підвищення тиску

Якщо дорослі гипотоники рятуються літрами міцної кави , такий спосіб для підлітків точно не підходить. З огляду на згубний вплив кофеїну на судини і серце, слід взагалі уникати вживання дітьми шкільного віку цього напою, що бадьорить. Іноді для нормалізації артеріального тиску буває досить постійного контролю обсягу рідини, що випивається і вмісту солі в раціоні дитини. Якщо ж тиск впав різко і його показники викликають у батьків тривогу робити потрібно наступне:

 • обов’язково провітрити приміщення, так як надходження кисню буде стимулювати зростання АТ.
 • заспокоїти дитину.
 • дати йому випити неміцний чай, можна дати кілька часточок чорного шоколаду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Причини появи браку повітря

Для підлітка постарше, 16 років, нескладно приготувати вдома настоянку женьшеню або лимонника китайського. Можна скористатися аптечними засобами на рослинній основі.

Особливості АТ у підлітків: причини юнацької гіпертонії і гіпотонії, симптоми, лікування і профілактика

Особливості діагностики

Зазвичай проблеми з тиском виявляються абсолютно випадково, коли діти проходять диспансеризацію або оформляють довідку в плавальний басейн. Нерідко юнак допризовного віку тільки в військкоматі під час проходження комісії дізнається, що у нього тиск вище норми. У будь-якому випадку діти після виявлення відхилень беруться до групи ризику і спостерігаються медиками.

Переконавшись, що зміна АТ не тимчасового характеру, лікуючий лікар призначає дитині повне обстеження, яке включає глибоке лабораторне дослідження, ЕКГ, УЗД внутрішніх органів. Як правило, батьки ведуть спеціальний щоденник, де відзначають показники артеріального тиску протягом дня . Цих методів діагностики буває достатньо, щоб лікар зміг встановити причину сформувалася гіпертонії.

Профілактичні заходи

Якщо хвороба вже встигла серйозно нашкодити молодому організму, тоді без комплексної терапії не обійтися. А на ранній стадії захворювання хороший результат дають заходи профілактики. У підлітків 14-17 років дуже лабільна психіка. Якщо в родині створити комфортні умови для відпочинку і занять, контролювати психоемоційний стан дитини, ситуація швидко зміниться в позитивну сторону.
З молодшими хлопцями батьки можуть разом грати, влаштовувати домашні вистави та інші заходи, де чадо зможе проявити ініціативу і блиснути талантом . Не можна забувати про користь фізичних навантажень і прогулянок на свіжому повітрі. Нормальний тиск буде постійним у підлітка при дотриманні трьох важливих режимів: харчування, дня, фізичної активності. Якщо навіть дитина не пред’являє характерних для гіпертонії або гіпотонії скарг, від профілактики відмовлятися не варто. Адже завжди краще попередити, ніж лікувати.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Чим інсульт відрізняється від інфаркту головного мозку: відмінність і різниця

Tanya

Який чай пити при підвищеному тиску: всі за і проти

Lamaxima

Больовий напад при інфаркті міокарда

Axel

Тривалість життя після інфаркту: прогноз для життя чоловіків і жінок

Alex

Трансмуральний інфаркт: ознаки, прогноз життя та реабілітація

Tanya

Годинники з тонометром і пульсомірів

Undershmidtther

Програма реабілітації після інсульту в домашніх умовах

Coolio

Тест на тропоніни при інфаркті міокарда: діагностика, рівень норми і причини підвищення

Sasha

Причини падіння тиску у людини: симптоми і лікування

Undershmidtther

Залишити коментар