Серце

Вікові стандарти артеріального тиску в дитячому віці

Вікові стандарти артеріального тиску в дитячому віці
Вкажіть свій тиск

130
/
100

Йде поіскНе найденоПоказать

Стандарти тиску в різному віці

Варто відразу зазначити, що єдиного тиску у дітей однакових вікових груп може і не бути. Це показники індивідуальний і залежить не тільки від правильної або неправильної роботи серця і судин, а й від конституції дитини, маси його тіла, рівня фізичного навантаження, настрою, пори доби. Впливає на результат і статеве дозрівання організму дитини, особливо в 11 і 14 років, коли відбуваються істотні перебудови в життєдіяльності, обміні речовин. При цьому обидві дитини з різними даними будуть відчувати себе абсолютно здоровими.

Дійсно, «заганяти» показники тиску в уніфіковані рамки не можна, тому шляхом довгі спостережень провідними педіатрами була складена таблиця з для дітей різного віку. Для кожної вікової групи цей показник має свою амплітуду, т.зв. «Коридор норми». Це означає, що діти з різним АТ можуть цілком входити в коридор норми і ні у одного малюка не можна діагностувати патологію. Простежити це можна в таблиці норм тиску у дітей.

Таблиця нормального артеріального тиску у дітей в різному віці

Вік дитини Межі систолічного тиску Межі діастолічного тиску Протягом першого року жізніОт 90 до 112От 50 до 742-3 годаОт 100 до 112От 60 до 743-5 летОт 100 до 116От 60 до 766-9 летОт 100 до 122От 60 до 8010-12 летОт 110 до 126От 70 до 8213-15 летОт 110 до 136От 70 до 86

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Читайте також: Знижується або підвищується тиск після їжі?

Згідно з цією таблицею виділені вікові періоди, коли результат істотно коливається в межах норми. Наприклад, в 10 років нижня систолическая межа — 110 одиниць, але вже в 12 років цей показник може перевищити навіть «золотий стандарт» у дорослих. Боятися цього не варто — такі скачки обумовлені фізіологічними зміни в організмі дитини.

Відхилення від норми: чи є привід для тривоги

Діти, як і дорослі , теж схильні до різних впливів дестабілізуючих факторів, які можуть спровокувати вихід результатів за межі норми. Якщо батьки вимірюють тиск у дитини і знають його норму, то при поганому самопочутті малюка чергова діагностична процедура може серйозно стривожити дорослих — АТ або підвищилося, або знизилася.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Причини падіння тиску у людини: симптоми і лікування

Потрібно розуміти, що для появи відхилень є вагомі причини, які і привели до нестандартних цифрам на манометрі. Не варто дивуватися одномоментним стрибків тиску у підлітків — у дівчаток з 10 років і протягом дворічного періоду результати АТ диктуються гормональними перебудовами, тому іноді його скачки можуть бути цілком виправдані.

Для хлопчиків цей період відсувається на рік і у них манометр може підносити сюрпризи у віці з 11 до 13 років. Примітно те, що вже на наступний день у дітей в цьому віці норма АТ відновлюється, і відхилення можуть не проявлятися ще довго. У цьому випадку не варто переживати з приводу результатів — вони повернуться в норму, як тільки стабілізується гормональний фон.

Вікові стандарти артеріального тиску в дитячому віці

Причини підвищення тиску

Якщо тиск підвищений і нормалізується протягом декількох вимірів в стані спокою кілька днів поспіль, необхідно звернути увагу на причини такого стану. Серед них лікарі відзначають наступні:

 • неправильний режим дня, дефіцит сну і відпочинку.
 • сильний стрес, психологічне навантаження.
 • підвищена фізична активність.

Проаналізувавши можливі причини і усунувши їх, можна домогтися нормальних показників у дитини. Наприклад, якщо малюк страждає частими перепадами тиску в 7 або 8 років, варто знизити навантаження в школі — найчастіше, саме цей фактор сприяє відхиленню АТ від норми. Якщо після усунення причини результати нормалізувалися, і дитина не скаржиться на погане самопочуття, то хвилюватися не варто.

При стійко підвищеному АТ є небезпека ураження центрів головного мозку, розвитку патологій нирок, проблем з судинним тонусом, отруєння сильнодіючими хімічними речовинами, проблем з діяльністю щитовидної залози.

Причини зниження тиску

Тиск може відхилятися не тільки в сторону підвищення, і в бік зниження. Знижений тиск призводить до млявості, сонливості. Причиною такого стану можуть бути:

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...
 • розумове перенапруження і стрес.
 • родові травми (внутрішньоутробна гіпоксія).
 • дефіцит фізичної активності або її надлишок.
 • адаптація до зміни клімату.
 • часті застуди, інфекційні хвороби.
 • гормональні перебудови.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Причини різких стрибків артеріального тиску

Вікові стандарти артеріального тиску в дитячому віці
к зниженого АТ потрібно ставитися не менш серйозний, ніж до підвищеного. Часто воно провокує непритомність, зорові галюцинації та інші порушення. Зниження тиску в 16-17 років може бути викликано як нешкідливими факторами — розумовою перенапруженням в останніх класах в школі, так і більш серйозними причинами — вживанням психотропних препаратів, ранньою вагітністю і т.д. Батькам важливо контролювати здоров’я підлітка, щоб вчасно відреагувати на тривожні сигнали.

Як отримати правильні дані тиску у дитини

Контролювати цифри АТ у дитини найкраще батькам, які постійно перебувають поруч з ним . Протягом ряду профілактичних вимірів вони вже знають нормальний тиск у малюка і при появі тривожних симптомів можуть зробити нові виміри, щоб побачити відхилення.

Читайте також: Значення цифр при вимірюванні артеріального тиску

Для того, щоб отримувати правильні дані, батьки повинні знати, як потрібно вимірювати цей показник. Добре, якщо буде блокнот, куди вписується результат вимірювання артеріального тиску і пульс. Здоровим діткам вносити дані можна при профілактичних вимірах, а дітям з відхиленнями в роботі серцево-судинної системи лікарі порекомендують свій графік моніторингу цього показника.

Правильно зробити заміри у дітей різних вікових груп дуже просто. Для цієї процедури краще всього користуватися ручним апаратом тиску, який дає найбільш точні дані. Електронні апарати можуть грішити при підсіли батарейках, показують неправильні дані після ударів і т.д.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Вікові стандарти артеріального тиску в дитячому віці

Методика вимірювання тиску

Для вимірювання тиску дитини необхідно посадити за стіл і накласти манжету так, щоб головка стетоскопа потрапляла на посудину на ліктьовому згині. Для діток різного віку є спеціальні манжети: з шириною 3 см — для малюків до року, з 1 року до трьох — 5 см, з 4 до 7 — 8 см, з 8 до 10 — 9 см, з 13 років можна вимірювати тиск манжетами для дорослих. Манжету тягнуть не сильно, в ідеалі між рукою дитини і манжетою має бути відстань на два пальця. Дитині необхідно повністю розслабитися, спиною обпертися об спинку стільця, а рука повинна лежати на столі, зігнутою під кутом 90 градусів. Ноги повинні бути поставлені на підлогу вільно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  При якому тиску приймати Тенорик: інструкція із застосування препарату

При накачуванні повітря в манжету стрілка повинна доходити максимально на 20 одиниць вище передбачуваної відмітки. Накачувати повітря потрібно швидкими ритмічними рухами, інакше результат буде мати похибки. Забір повітря в груші закритий. Наприклад, якщо у дитини 10 років має бути нормальним результатом відмітка на рівні 120 на 80, то накачувати необхідно до 140. Потім повітря в груші потроху спускають, відкручуючи фіксатор, і уважно спостерігають за наступними показниками:

 • появою виразного стуку в фонендоскоп.
 • сіпання стрілки на манометрі.

Вікові стандарти артеріального тиску в дитячому віці
в ідеалі ці два показники збігаються. При появі стуку і посмикуванні стрілки реєструється систолічний тиск, тобто верхня межа. Коли стукіт пропадає, і стрілка перестає сіпатися, плавно опускаючись вниз, то з цього моменту відзначається діастолічний тиск, тобто нижня межа.

З огляду на те, що дитяче тиск схильне різних дестабілізуючих чинників, повторити заміри при неадекватних показниках можна через 5 хвилин. Можливо, дитина перенервував і через це показник стали занадто високим. Зазвичай такі огріхи усуваються шляхом 3-4 вимірів з п’ятихвилинним інтервалом, що дає можливість з’ясувати достовірний результат. Якщо результати вимірювання наполегливо показувати насторожуючі дані, необхідно проконсультуватися у лікаря.
Моніторинг показників артеріального тиску у дітей надзвичайно важливий. Знаючи норму тиску по віковим групам, батьки можуть контролювати отримані результати і своєчасно реагувати на будь-які зміни. У той же час, лікарі радять не доводити процедуру до фанатизму, ставлячи її в один ряд з чищенням зубів на ніч. Якщо малюк активний, здоровий і не скаржиться на своє здоров’я, то міряти тиск занадто часто зовсім не потрібно.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Що робити, якщо тиск знижений 100/70 і болить голова?

Dmitry

Ниркова гіпертонія: чим небезпечна і як лікувати?

Dmitry

Вплив зеленого чаю на тиск

Andrey

Як підвищити артеріальний тиск, коли тонометр показує 80 на 50

Maxim

Відмінності систолічного і діастолічного тиску: причини і лікування

Pasha

Які продукти підвищують тиск у людини: корисне харчування при гіпотонії

Axel

Тетрада Фалло у дітей і новонароджених: причини і наслідки

Marina

Список сечогінних трав при гіпертонії

Maria

Що таке порок серця і чим небезпечний?

Undershmidtther

Залишити коментар