Будова суглобів

Голеностоп — що це, будова і функції

Голеностоп - що це, будова і функції

Будова гомілковостопного суглоба

Гомілковостопний суглоб має складну будову, тому що з’єднує відразу 3 кістки: большеберцовую, малогомілкову і таранную. Перші дві утворюють як би гніздо навколо останньої, що забезпечує рухливість стопи вправо-вліво і при цьому обмежує рух вгору-вниз.

Додаткова гнучкість надається також за рахунок чотирьох зв’язок: однієї внутрішньої і трьох зовнішніх, що починаються у малій гомілкової кістки. Їх завдання — обмежувати рух ступні в різні боки, адже при надмірній гнучкості голеностопа ризик отримати травму буде в кілька разів вище.

В гомілковостопному суглобі виділяють чотири відділи:

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

 1. Передній знаходиться приблизно під тим місцем, де верхня частина стопи з’єднується з гомілкою.
 2. Задній. Якщо провести рукою від задньої частини п’яти вгору, можна намацати ахіллове сухожилля. Під ним, в районі двох випирають кісточок, і знаходиться цей відділ.
 3. Зовнішній. На правій нозі праворуч можна знайти випирає кісточку. Трохи глибше, під нею, і знаходиться шуканий відділ.
 4. Внутрішній — тепер знайдемо на правій нозі випирає з лівого боку кісточку. Це продовження великогомілкової кістки. Необхідної частини голеностопа знаходиться під нею.

Голеностоп - що це, будова і функції

Крім того, поруч з голеностопом знаходяться м’язи, що забезпечують рухливість ступні. З них найбільш важливі передня і задня великогомілкової м’язи (призводять стопу в рух), згиначі пальців ніг, триголовий м’яз гомілки (дозволяє згинати стопу).

Голеностоп - що це, будова і функції

Навіщо потрібен голеностоп?

В людському організмі цей суглоб грає важливу роль. Якби його не було, ми б не змогли ходити. Тому при різних пошкодженнях голеностопа людина або стає інвалідом, нездатним рухатися, або під час ходьби відчуває гострий біль.

Голеностоп виконує наступні функції:

 1. Утворює рухоме з’єднання кісток гомілки зі стопою .
 2. Є частиною опорно-рухового апарату без нього неможливо пересування.
 3. Дозволяє рівномірно розподіляти вагу тіла на обидві стопи.
 4. Завдяки можливості гомілковостопного суглоба рухатися в різні боки людина може ходити по поверхні з мікронерівності тями без особливих зусиль.
 5. Допомагає стояти прямо і зберігати рівновагу при виконанні фізичних вправ.
 6. амортизується різкі рухи і струсу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Рідина в колінному суглобі: функції і властивості

Всі перераховані вище функції виконує тільки здоровий гомілковостопний суглоб, травмований ж з ними не справляється і значно погіршує якість життя.

Голеностоп - що це, будова і функції

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Можливі травми гомілковостопного суглоба

Існує думка, що голеностоп пошкоджують тільки спортсмени. Це правда, але часткова, адже травму цього суглоба можна отримати і в звичайному житті, досить неправильно наступити на сходинку, спіткнутися об край ямки або підвернути ногу в темряві. Ви відразу дізнаєтеся, якщо гомілковостопний суглоб пошкоджений, адже гострий біль в цій частині тіла важко ігнорувати.

Найчастіше розтягнення зв’язок супроводжується слабкими больовими відчуттями, на які людина не звертає уваги і продовжує ходити, не отримавши належного лікування. Однак така травма вимагає уважного поводження зі стопою, так як якщо травмований чоловік отримає повторне розтягнення, то період відновлення значно збільшиться.

Отже, які хвороби пов’язані з гомілковостопним суглобом?

 • Артрит — пошкодження суглоба. Головний його симптом — біль, крім того, шкіра на щиколотці може почервоніти, а суглоб — прийняти неправильну форму. Лікування цієї хвороби трудомістке, воно проходить під наглядом лікаря і іноді супроводжується знерухомленням стопи. Без своєчасного лікування артрит (запальний процес) може перейти в артроз (хронічну форму).
 • Розтягнення зв’язок. Пов’язано з їх частковим розривом і пошкодженням кровоносних судин, тому самий явний симптом — поява набряку, набрякання і посиніння всієї стопи. Якщо помічені ці симптоми, насамперед потрібно прикласти до ноги лід або бутель з холодною водою. Потім протягом 10-14 днів нога повинна бути знерухомлені, і зв’язки заживуть самостійно, однак при розтягуванні 3 ступеня потрібна операція.
 • Остеоартроз пов’язаний з пошкодженням хрящової тканини. Захворювання найбільш поширене серед людей у ​​віці 40-60 років, причому набагато частіше їм страждають жінки. Симптоми — постійний ниючий біль і деформація суглоба. Лікування включає в себе фіксацію щиколотки, обмеження фізичної активності та використання знеболюючих.
 • Перелом в області голеностопа супроводжується гострим болем, появою синців і хрускотом під час обмацування ноги. Перша допомога включає в себе акуратне зняття взуття та накладення шини. Подальше лікування проходить під контролем лікаря і триває близько півроку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ключиця людини: анатомія, будова, функції

Голеностоп - що це, будова і функції

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Як убезпечити голеностоп від травм?

Перенесли важкі ушкодження гомілковостопного суглоба пацієнти часто скаржаться на те, що потім ця частина тіла періодично нагадує про себе болем. З цієї причини краще постаратися запобігти травмам, дотримуючись кілька простих правил:

 1. разі появи побічних в щиколотці звертатися до лікаря.
 2. Взуття слід вибирати таку, яка точно підходить за розміром .
 3. Чи не поспішати, спускаючись по сходах.
 4. Уникати ожиріння. Зайва вага, особливо в літньому віці, створює додаткове навантаження на стопи і, відповідно, на голеностоп.
 5. Жінкам варто віддати перевагу взуттю без каблука або на невеликій стійкій платформі.
 6. Перед пробіжкою, особливо по пересіченій місцевості (парк), потрібно провести розминку для голеностопа. Для цього підійде проста вправа: піднявши п’яту на одній нозі, треба крутити нею в різні боки 1-2 хвилини, а потім повторити те ж саме іншою ступень.

Таким чином, голеностоп — найважливіший суглоб людського організму, що має складну структуру і тому вимагає до себе дбайливого ставлення. Якщо уникати травм, носити зручне взуття і періодично проводити масаж щиколотки, можна зберегти здоров’я і активно рухатися до самої старості.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Променевозап’ястний суглоб — анатомія, будова, функції ( з фото )

Murcia

Суглоби людини: види, анатомія, будова

Serega

Стопа людини: будова, анатомія, функції

Andrey

Ключиця людини: анатомія, будова, функції

Coolio

Зап’ясті і кисть руки: де вони знаходяться, функції та будова

Alex

Гомілковостопний суглоб і зв’язки: анатомія, будова, функції

Alfonso

Голосові зв’язки людини: де розташовані і як вони виглядають

Alex

Копчик: де знаходиться, будова і функції

Andrey

Колінний суглоб і зв’язки — будова і анатомія

Maria

Залишити коментар