Будова суглобів

Тазостегновий суглоб: будова, функції, хвороби у чоловіків і жінок

Тазостегновий суглоб: будова, функції, хвороби у чоловіків і жінок

Така будова утворює шарнір, здатний забезпечувати рухливість тазостегнового суглоба. Головка стегнової кістки і вертлужная западина покриті суглобовим хрящем. Хрящ має дуже велике значення в будові тазостегнового суглоба. Він пружний і дуже міцний. Головна функція суглобового хряща — забезпечення ідеального ковзання при русі кісток. Це своєрідна «прокладка» між двома кістками, що забезпечує більш гладкий рух і перешкоджає тертю кісток. Крім того, суглобовий хрящ виконує роль амортизатора і розподіляє навантаження при русі.

Хрящ складається з колагенових волокон, які переплітаються в своєрідну «сітку». До складу «сітки» також входять спеціальні молекули протеоглікани. Така будова хрящ має неспроста. Колагенові волокна надають йому жорсткість і міцність, а протеоглікани мають властивість поглинати і утримувати воду.

Дія хряща в тазостегновому суглобі можна порівняти з добре змоченою губкою. При стисканні він виділяє суглобову рідину, що виконує роль мастила і утворить на поверхні хряща своєрідну захисну плівку. При разжимании «сітка» хряща знову заповнюється рідиною.

Порожнина суглоба оточують міцні фіброзні волокна, що утворюють капсулу, а весь вільний простір усередині нього заповнюється суглобової рідиною.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Молоді люди мають більше рідини в хрящової тканини, через це навантаження на суглоб відчувається набагато менше, ніж в старості.

Діяльність суглоба була б неможливою без оточуючих його масивних м’язів. Підтримують суглоб два види м’язів:

 1. Стегнові.
 2. Сідничні.

При ходьбі і активних заняттях спортом більшу частину навантаження на себе беруть саме ці м’язи. У людей з добре розвиненими або натренованими стегновими і сідничний м’яз травми суглоба зустрічаються дуже рідко.

Тазостегновий суглоб: будова, функції, хвороби у чоловіків і жінок

Навіть при падінні, ударі або невдалому стрибку основне навантаження ці м’язи беруть на себе. Ось чому важливо регулярно займатися спеціальною зарядкою.

М’язи мають ще одну дуже важливу функцію — вони доставляють живильні речовини до суглобу. При русі приплив крові в судинах м’язів збільшується.

Біля тазостегнового суглоба циркуляція крові значно поліпшується, а, отже, поживних речовин він отримує набагато більше. Чим більше людина рухається, тим більше він «живить» свої суглоби.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Симптоми і лікування ішемічної хвороби

Тазостегновий суглоб має п’ять основних зв’язок:

 • Клубово-стегнова. Сама міцна зв’язка опорно-рухової системи людини. Своїми волокнами вона охоплює весь тазостегновий суглоб. Завдяки їй підтримується вертикальне положення корпусу людини. Зв’язка розташована в передній частині суглоба і перешкоджає Загинання стегна всередину.
 • Сіднично-стегнова. Розташована позаду зовні суглоба, її волокна охоплюють шийку стегна і закріплюються на стегнової кістки. Зв’язка гальмує стегно під час руху всередину.
 • Лобково-стегнова. Цей зв’язок двох посад менш міцна і складається з тонких волокон. Розташована в нижній частині суглоба на його поверхні. Її роль — гальмування поперечного руху.
 • Зв’язка голівки стегна. Покрита синовіальної оболонкою, має досить пухку структуру і малу міцність. Зв’язка знаходиться всередині капсули кульшового суглоба. Завдяки своїй будові легко розтягується. Зв’язка стримує рух стегна назовні.
 • Кругова зона зв’язок. Розташована всередині суглоба, має вигляд петлі і складається з тонких колагенових волокон.

Тазостегновий суглоб: будова, функції, хвороби у чоловіків і жінок

Які функції даного суглоба?

Основна функція тазостегнового суглоба — рухова. Саме заради цього природою було задумано таке мудре з’єднання кісток. Завдяки такій будові забезпечується рух в різних напрямках і площинах

Руху ТБС здійснюються по трьох осях:

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

 • Згинання і розгинання (рух відбувається відносно фронтальної осі). Ці руху людина може виконувати з максимальною амплітудою. Зв’язки суглоба не заважають згинанню вперед. Суглоб дозволяє людині згинатися до 122º, проте цього не відбувається, оскільки згинання гальмують м’язи живота. Розігнутися назад тазостегновий суглоб може тільки на 13º, оскільки його гальмує клубово-стегнова зв’язка. Великі прогини назад людина може здійснювати за рахунок попереку.
 • Поперечні руху (сагиттальная вісь). Пряму ногу можна відхилити від тулуба максимально на 45º.Тормозіт суглоб контакт великого вертіла з клубової кісткою. При згинанні ноги в коліні амплітуда руху суглоба збільшується, оскільки великий вертел спрямований назад.
 • Обертання назовні або всередину (вертикальна вісь). Амплітуда таких рухів становить 50º. Стегнові зв’язки активно гальмують такі обертання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Схема лікування гарднереллеза і уреаплазмоза у жінок і у чоловіків

Тазостегновий суглоб: будова, функції, хвороби у чоловіків і жінок

Тазостегновий суглоб виконує також опорну функцію — завдяки безлічі м’язів і зв’язок досягається підтримання горизонтального положення тіла людини.

Хвороби у чоловіків

Чоловіча половина населення планети досить часто страждає від запальних захворювань тазостегнового суглоба. Розглянемо основні з них:

 • Артрит. Це запалення в суглобових поверхнях вертлюжної западини і голівки стегна. Дане захворювання може виникати через попадання в організм інфекції, алергічної реакції або аутоімунного синдрому. При хвороби відчувається скутість рухів, біль в стегні, сідницях і пахової області. Людина часто накульгує через неможливість повноцінно рухати ногою в районі стегна.
 • Бурсит. Запалення, що проходить в синовіальних сумках. Хворий відчуває пекучий біль при ходьбі або сидінні на твердому предметі і неможливість нормально рухати ногою в районі стегна. На шкірі помітна припухлість червоного кольору. Часто хвороба супроводжується високою температурою тіла.
 • Коксартроз. Найчастіше цим захворюванням страждають чоловіки середнього і літнього віку. Хвороба виникає при гормональних порушеннях, малорухливому способі життя або в зв’язку з травмою. Хворий відчуває помірні болі, що тягнуть, які посилюються з прогресуванням захворювання. При захворюванні відбувається деформація голівки стегна, атрофія м’язів і укорочення ноги.
 • Анкілозуючий спондилоартрит. Має симптоми, схожі з коксартрозом. Вражає молодих чоловіків у віці до 35 років.
 • Хвороба Пертеса. При захворюванні через порушення кровообігу в голівці стегна відбувається некроз (вкорочення шийки стегна). Хворобою страждають хлопчики від 3 до 15 років. Дитина відчуває легку або середню біль, що підсилюється при ходьбі. Також відбувається порушення ходи. У процесі хвороби може відбуватися укорочення кінцівки і посилення больових відчуттів.
 • Тендиніт. Запалення суглобових сухожиль, що виникає через попадання інфекції, травм, ендокринних або імунних захворювань. Основні симптоми захворювання: біль, неможливість повноцінно рухатися, набряк, гіпертермія, почервоніння хворий області.
 • Дисплазія ТБС. Найчастіше це вроджена патологія, яка представляє собою недорозвиненість або зсув ТБС, в результаті чого утворюються вивихи і підвивихи. Без правильного і своєчасного лікування хвороба призводить до інвалідності. Захворювання можна помітити вже з першого місяця життя дитини — візуально одна нога коротша за іншу, при згинанні чути клацання, коли малюк починає ходити видно викривлення в області попереку і тазу. Часто дитина ходить на пальчиках.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Симптоми і лікування пахової епідермофітії: доступна інформація про хворобу

Хвороби у жінок

У жінок хвороби ТБС найчастіше виникають до 40 років. Причиною таких захворювань є надмірне навантаження на суглоб. Розглянемо найпоширеніші хвороби ТБС у жінок.

 1. Невралгія. Поразка сідничного нерва. Симптомами захворювання є сильний біль в області попереку, що віддає в ногу, оніміння шкіри, кульгавість, порушення рухових рефлексів. Лікується хвороба масажем і знеболюючими препаратами.
 2. Дисплазія. Хвороба розвивається і протікає, також, як і у чоловіків. У дорослому віці у жінок помітно укорочення однієї ноги, при ходьбі чути хрускіт, рухливість стегна обмежена.
 3. Некроз. Руйнування кісток і тканин через порушення кровообігу в області ТБС. Хвороба викликається механічними пошкодженнями, неправильним лікуванням, великими фізичними навантаженнями і аутоімунні захворювання. На початку захворювання жінка відчуває різкий біль в стегні, що віддає в пах і коліно, а також неможливість нормально ходити і сидіти. Потім біль вщухає, а через деякий час відновлюється з новою силою. На пізніх стадіях відбувається атрофія м’язів ноги, її подовження або укорочення. Виникає кульгавість або повна відсутність рухливості кінцівки.
 4. Остеопороз. Дане захворювання розвивається у жінок в момент вступу в клімактеричний період. Проявляється захворювання у вигляді судом, печіння в нозі, больових відчуттів в районі попереку. Жінка відчуває постійне стомлення.
 5. Артроз. Хронічне захворювання, при якому руйнується хрящова і кісткова тканина ТБС. Основними симптомами хвороби є кульгавість, набряклість, почервоніння, відсутність чутливості шкірних покривів.
Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Атланто — потиличний суглоб: що це, анатомія і характеристика

Murcia

Коліно — що це, будова і пристрій

Dmitry

Пупартова зв’язка: що це, будова і де знаходиться

Megusta

Пристрій і кровопостачання колінного суглоба

Lamaxima

Плечовий суглоб — функції, будова та кровопостачання

Bobby

Голеностоп — що це, будова і функції

Bobby

Ахіллове сухожилля: де знаходиться, будова і функції ( з фото )

Tanya

Копчик: де знаходиться, будова і функції

Andrey

Стопа людини: будова, анатомія, функції

Andrey

Залишити коментар