Діагностика

Денситометрія ( діагностика остеопорозу ): види, показання та проведення

Денситометрія ( діагностика остеопорозу ): види, показання та проведення

В ході дослідження визначається два показника кісток: Z-бал і Т-бал. Перший показник — результат порівняння щільності кістки з середньою величиною вікової категорії. Якщо значення занадто високий або низький, тоді призначають додаткові методи обстеження (біопсію, рентген, біохімічне дослідження сироватки).

Другий показник — результат порівняння щільності кістки з нормативною величиною. У здорової людини Т-бал не повинен бути нижче 1. Показник 1-2,5 свідчить про остеопенії. Якщо бал нижче -2,5, то у людини є високий ризик переломів через остеопорозу.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Види

Медики виділяють два типи денситометрии:

 1. Рентгенівську. Це максимально точний метод діагностування остеопорозу на будь-який його стадії. Суть в тому, що вивчається ступінь ослаблення рентгенівських променів при проходженні через кісткову масу. Для проведення процедури використовується спеціальний агрегат, який вираховує число мінеральних елементів, що виникли на шляху проходження рентгенівського променя. Рентгенівське випромінювання навіть у малих дозах шкодить організму. Тому такий тип дослідження забороняється використовувати багаторазово протягом короткого часового проміжку. Також він має ряд протипоказань. Наприклад, забороняється він вагітним і годуючим жінкам, деяким категоріям хворих.
 2. Ультразвукову. Проводиться для первинної діагностики остеопорозу. При виявленні характерних для цієї патології ознак, рекомендується додаткова рентгенівська денситометрія. Ультразвуковий тип дослідження можна проводити неодноразово, оскільки він не чинить токсичний вплив на організм. Дозволена процедура дітям, жінкам в період вагітності, лактації. Для проведення використовується портативний денситометр. Цей апарат вимірює швидкість проходження ультразвуку по тканині кістки. Реєстрація даних здійснюється завдяки спеціальному датчику. Вся інформація обробляється системою і відображається на екрані. Переваги ультразвукової денситометрії в тому, що маніпуляція проводиться швидко і не викликає дискомфорт, негативні наслідки. Плюс також полягає в невисокій вартості.

Денситометрія ( діагностика остеопорозу ): види, показання та проведення

Показання і протипоказання

Денситометрія має одне єдине показання — підтвердження (або спростування) діагнозу остеопороз на початковій стадії, коли ще відсутні яскраво виражені симптоми. З профілактичною метою таке обстеження рекомендується робити раз на рік людям певних категорій. Це:

 • Жінки і чоловіки віком 50 років і старше.
 • Пацієнти з ендокринними порушеннями (неполадки з гіпофізом, наднирковими, гіпоталамусом, щитовидкою, цукровий діабет).
 • Люди з генетичною схильністю до остеопорозу.
 • Хворі старше 40 років з переломом шийки стегна.
 • Особи, у яких порушений режим харчування.
 • Жінки , які беруть контрацептивні таблетки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Пошкодження і розтягнення зв'язок колінного суглоба: симптоми, діагностика та лікування

Немає абсолютних протипоказань до проведення денситометрії. Медики виділяють тимчасові стану, при яких робити процедуру забороняється:

 • Вагітність.
 • Радіоізотопне сканування, зроблене менше двох днів назад.
 • Рентгенівське обстеження з контрастною препаратом, проведене пару днів назад до планованої процедури.

Як проводиться

Денситометрія проводиться швидко (10-25 хвилин) і не викликає в пацієнта дискомфорту. Щоб отримати достовірні дані в ході дослідження, необхідно підготуватися до процедури. Для цього фахівці рекомендують не приймати кальцієві добавки за добу до запланованої діагностики, а також відмовитися від обстежень, при яких на організм йде вплив променями рентгенівського типу. Йдучи на денситометрію, слід надягати вільний одяг без металевих прикрас.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Денситометрія ( діагностика остеопорозу ): види, показання та проведення

Під час денситометрии пацієнту потрібно зберігати нерухомість. Це забезпечить отримання чіткої картинки. Алгоритм дослідження:

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

 1. Пацієнт лягає на спеціальну підставку і приймає певну позицію (залежить від досліджуваної ділянки тіла).
 2. До області прикладається датчик і повільно водиться по поверхні.
 3. Спеціаліст вивчає зображення на моніторі і робить висновки про стан кісток.
 4. Лікар заповнює протокол, в якому описує всі зміни. Протокол видається на руки хворому з печаткою і підписом спеціаліста, який проводив обстеження.

Доктора рекомендують робити денситометрію раз в 1-2 року. Особливо це стосується тих людей, у яких є генетична схильність до остеопорозу. Це допоможе відстежити зміну щільності тканини кістки в динаміці. Якщо кісткова маса почала зменшуватися, то процедура це покаже.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Аналіз на АЦЦП при ревматоїдному артриті: норма, розшифровка у жінок і чоловіків

Megusta

Оснащення клініко-діагностичної лабораторії

admin

МРТ колінного суглоба: що таке, що показує, як роблять

Murcia

МРТ кульшового суглоба: що показує і як проводиться

Sasha

Чому лікоть розпух і болить

Lamaxima

Пекучий біль в ліктьовому суглобі

Pasha

Болі в правій нозі

Bobby

Болі в кістках і суглобах ніг

Bobby

Що лікує лікар мануальний терапевт?

Elena

Залишити коментар