Лікування

Хвороба Пертеса: симптоми, стадії, діагностика і лікування

Хвороба Пертеса: симптоми, стадії, діагностика і лікування

Стадії захворювання

Існує рентгенологічна класифікація (по Кеттеролу), яка відображає стадійність процесу при хворобі Пертеса:

 1. Початкові ознаки видно на рентгенограмі у вигляді субхондральних або центральних дефектів в голівці. При цьому куляста форма збережена. На цій стадії захворювання виявляється дуже рідко, так як протікає безсимптомно.
 2. На місці дефекту відзначається фрагментація, і секвестрація кісткової тканини в голівці стегнової кістки (кісткові уламки «плавають» в некротичних тканинах). Контури головки при цьому залишаються незмінними.
 3. Велика частина головки зруйнована, її контури змінені, добре помітна лінія перелому, що відділяє здорову тканину від вогнища некрозу.
 4. Головка стегнової кістки повністю зруйнована, а також є некротичні зміни суглобової поверхні і кісткової тканини кульшової западини.

Причини

Хвороба Пертеса розвивається в результаті вродженої аномалії — міелодисплазії поперекового відділу спинного мозку. В результаті цього іннервація і кровопостачання в тазостегновому суглобі істотно зменшується. У нормі, кровопостачання цієї анатомічної структури забезпечується 10-12 великими артеріями. При захворюванні кількість судин знижено до 3-4, і вони зменшені в розмірі.

До певного часу надходить крові достатньо для забезпечення нормального функціонування тазостегнового суглоба. Але при зростанні організму збільшується фізичне навантаження на ноги, судини стискаються, і виникає інфаркт, з подальшим некрозом головки стегнової кістки. При некрозі частина кісткової тканини розплавляється, головка втрачає кулясту форму, кінцівку коротшає.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Хвороба Пертеса: симптоми, стадії, діагностика і лікування

Симптоми

Тривалий час захворювання протікає безсимптомно. Лише іноді діти скаржаться на болі в області коліна (перший і найпоширеніший симптом), стегні і тазостегновому суглобі. При прогресуванні руйнувань кісткової тканини батьки помічають, що дитина починає кульгати, порушується хода. При значній деструкції головки, нога на стороні ураження стає коротшим, ніж здорова.

Діагностика

При обстеженні дитини ключову роль відіграє рентгенографія тазостегнового суглоба в прямій проекції і проекції Лауенштейна. За рентгенівським знімкам можна з високою точністю підтвердити діагноз, визначити тактику лікування і прогноз. Інші методи дослідження (КТ, МРТ, УЗД, аналізи крові і сечі) не інформативні, і практично не використовуються.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Симптоми герпесу у роті і лікування цієї хвороби

Хвороба Пертеса: симптоми, стадії, діагностика і лікування

Лікування

При остеохондропатии головки стегнової кістки проводиться як консервативне, так і хірургічне лікування. Консервативне лікування, яке триває від 1 до 4 років, включає наступні лікувально-профілактичні заходи:

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...
 • Дітям молодшого віку (до 6 років) призначається строгий постільний режим. Дітям старшого віку дозволяється ходити, користуючись милицями.
 • В ліжку також необхідно підтримувати спеціальне положення — хворий знаходиться в положенні на спині, з помірно розведеними ногами. Лежати на боці, забороняється. Сидіти можна тільки «напівсидячи», з опорою під спиною.
 • На весь час лікування необхідно центрувати і зафіксувати головку стегна в правильному анатомічному положенні. Це здійснюється за рахунок шини Мірзоєва або Віленського або ж гіпсових пов’язок (по Ланге). При малих осередках некрозу у дітей молодшого віку фіксація нижньої кінцівки не проводиться. В даному випадку потрібно тільки постійне спостереження у ортопеда з проведенням контрольних рентгенограм, а також ЛФК, фізіологічні процедури і медикаментозне лікування.
 • З фізіотерапевтичних процедур особливо добре себе показав апарат «Витафон», який покращує мікроциркуляцію в судинах тазостегнового суглоба .
 • Обов’язково призначаються вітамінні комплекси з мікроелементами (фосфор, сірка та кальцій), або ж лікувальні мінеральні води з цими солями. Для поліпшення циркуляції крові приймаються Ангіопротектори. Застосування хондропротекторів при хворобі Пертеса недоцільно.

Істотний недолік консервативного лікування його дуже велика тривалість, а також ізоляція від однолітків і школи (тому що дитина знаходиться в ліжку), можливість розвитку ожиріння. Саме тому, останнім часом досить часто вдаються до проведення оперативного лікування.

Операція при хворобі Пертеса спрямована на фіксації головки стегнової кістки в вертлюжної западині при її повному зануренні, а також на формування додаткових анастомозів для посилення кровотоку в тазостегновому суглобі. Хірургічне лікування проводиться дітям старше 6 років з великим вогнищем некрозу, порушенням функцій суглоба, і при вкороченні кінцівки.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Коксартроз тазостегнового суглоба 2 і 3 ступеня: чи можливо лікування без операції?

В даний час, самими вживаними операціями при хворобі Пертеса є ротаційна транспозиція вертлюжної западини по Солтера, і медіалізірующая остеотомія стегнової кістки. Вони відрізняються малою травматичністю, і їх тривалість складає не більше години. Перевагами хірургічного лікування є:

 • Відсутність необхідності перебувати протягом декількох років в лежачому положенні.
 • Термін перебування в гіпсовій пов’язці після операції всього 1 місяць.
 • Термін обмеження навантажень на кінцівку знижується до 9-15 місяців.
 • Повне відновлення функцій тазостегнового суглоба.

Профілактика

Методів первинної профілактики у хвороби Пертеса не існує, так як захворювання генетично обумовлене.

як вторинної профілактики, після проведеного консервативного або хірургічного лікування, рекомендується:

 1. Обмеження фізичного навантаження на нижні кінцівки. Відвідування занять з фізкультури можливо тільки в спеціальній групі, без здачі нормативів. Зі спорту можливо заняття плаванням, або велоспорт.
 2. Протягом усього життя потрібно дотримуватися дієти, щоб не допустити розвитку ожиріння. Надмірна вага посилює навантаження на суглоби, і захворювання може рецидивувати.
 3. При працевлаштуванні рекомендується уникати професій з тривалим стоянням або ходьбою.
Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Як лікувати грижу хребта поперекового відділу

Marina

Вартість заміни колінного суглоба: де дешевше і якісніше

Serega

Спондильоз попереково — крижового відділу хребта: причини, симптоми і лікування

Murcia

Хондроз грудного відділу: симптоми, діагностика та лікування

Tanya

димексид

Alfonso

Колаген — Ультра для суглобів і хребта: користь і шкода

Alex

Шабельник болотний для суглобів: настоянка, відвар, корисні властивості, протипоказання

Tanya

Вузлики на голосових зв’язках: причини виникнення та методи лікування

Bobby

Коксит: що це, причини, симптоми і лікування

Alex

Залишити коментар