Хвороби

Рак хребта: симптоми і прояв

Рак хребта: загальна інформація

Рак хребта це патологія, яка зачіпає різні види тканин: хрящову і кісткову, тканини спинного мозку, мезенхіму, нервову, жирову, сполучну тканини, а також епітелій. При раку чужорідні клітини неконтрольовано ростуть і розмножуються.

Онкологічний процес, що вражає хребетний стовп, руйнує кісткову тканину, призводить до дисфункції спинного мозку і викликає больові відчуття. Якщо говорити про первинний освіту, то ракові клітини прискорено ростуть, змінюючись на генетичному рівні, проникаючи в довколишні органи і утворюючи метастази. Життєдіяльність пухлинних клітин тягне за собою інтоксикацію і виснаження організму. У таких випадках злоякісну пухлину хребта прийнято вважати самостійною хворобою, яка завдає удар хребців, спинного мозку і його оболонці.

Вторинний патологічний процес це результат метастазування. Лімфа або кров (по епідуральному венозного сплетення) переносять злоякісні клітини з первинних осередків в інші частини організму.

Види, типи і форми хвороби

важливо розуміти, до якого тканинного джерела відноситься пухлина, як сильно змінилися клітини. Також необхідно визначити ступінь злоякісності і поширеність патології.

У локалізації новоутворень (як злоякісних , так і доброякісних ) може бути такий розподіл:

 1. Інтрадуральні-екстрамедулярне. Освіти розташовуються усередині і поза спинного мозку. Такий локалізацією мають гемангіоми і гемангіоперицитоми, меланоми, меланоцітоми і менінгіоми, а також невриноми, нейрофіброми і періневроми.
 2. інтрамедулярні. Пухлина знаходиться в кістковому або спинному мозку. Подібним розташуванням відрізняються астроцитоми, лімфоми, епендимоми і нейроектодермальні пухлини.
 3. паравертебрального. Новоутворення розміщується з двох сторін щодо центральної лінії. Така локалізація властива невринома і остеосаркомі, парагангліоми, рабдоміосаркома і хондросаркоми. Злоякісні фіброзні гістіоцитоми і епітеліальні новоутворення теж можуть розташовуватися таким чином. Крім того, паравертебральной локалізацією мають аневризмальна кісткова кіста, злоякісна фіброзна гістіоцитоми, лімфома і метастази, а також остеома, остеобластокластома, хондрома і хордома з хондросаркома. При метастатичних пухлинах, гемангіоперицитоми і гемангіоендотеліомі від руйнувань страждають дужки і тіла хребців.
 4. Субдуральний. Новоутворення займає щелевидное простір проміжок між твердою і павутинною оболонками спинного мозку. Так «поводяться» невриноми, менінгіоми, метастази медуллобластоми і епендимоми, тобто освіти, що вражають кінцеву нитку і кінський хвіст.
 5. Епідуральний. Пухлина знаходиться між окістям потерпілого хребця і спинним мозком. У цьому просторі також розташовані сполучна тканина і венозні сплетення. Таким чином локалізуються невриноми і нейрофіброми, парагангліоми і періневроми, метастази новоутворення і епідуральні лімфоми.

Дуже важливо відрізняти онкологічний процес від доброякісного утворення, яке може стати злоякісним. Пухлини хребта необхідно видаляти. Класифікація ВООЗ від 2013 року дасть змогу з’ясувати злоякісність новоутворень.

Типи пухлин

Злоякісні пухлини діляться на кілька типів і можуть вражати різні види тканин:

 • Мієлома . Така патологія завдає ураження нервової тканини спинного мозку, руйнуючи хребці. Мієломи бувають як одиночними, так і множинними.
 • Остеорітарная саркома хребта. Пухлина розростається в хребцях, пошкоджуючи кісткову тканину.
 • Саркома Юінга. Від такого новоутворення страждає спинний мозок. У групі ризику знаходяться діти.
 • Хондрома. Під дію злоякісної пухлини потрапляє хорда. Така хвороба загрожує людям середніх або похилого віку.
 • Хондросаркома. Від цієї найбільш поширеної форми раку хребта страждає міжхребцева хрящова тканина, на яку припадає основне навантаження.

При всіх видах захворювання пацієнт страждає від болів, які супроводжуються швидким зростанням злоякісних клітин і утворенням метастазів у розташованих поруч органах.

Пухлини хребта з кодами МКБ-10

Міжнародна класифікація хвороб 10 перегляду пропонує коди новоутворень, що вражають хребет:

 • С41.2 злоякісна пухлина хребта (Код не відноситься до крижів і куприка, вони під кодом C41.4).
 • C72.0 злоякісна пухлина спинного мозку.
 • D16.6 доброякісна пухлина в хребетному стовпі (код не відноситься до крижів і куприка).
 • D18.0, D18.1 гемангіома і лімфангіома будь-якої локалізації.
 • D32.1 доброякісна пухлина оболонок спинного мозку.
 • D33.4 доброякісна пухлина речовини спинного мозку.
 • D42.1 новоутворення спинномозкової оболонки невизначеного характеру.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Що таке червоний плоский лишай? Причини, симптоми і методи лікування хвороби

В МКБ-10 захворювання мають кодами, і це дає можливість лікарям з усієї земної кулі проводити діагностику, лікування та реабілітацію бо льних за загальноприйнятим стандартом. За допомогою МКБ-10 також ведеться статистика захворюваності та смертності. Крім того, коди використовуються в довідках, свідоцтвах про інвалідність і інших документах.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Причини, які ведуть до раку хребта

Варто відзначити, що існують особливі причини, що збільшують ризик виникнення раку хребта: вроджена схильність, лейкоз, СНІД.

.ue25f19f77087607d91e7f79a54ec327d {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Ue25f19f77087607d91e7f79a54ec327d: active, .ue25f19f77087607d91e7f79a54ec327d: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Ue25f19f77087607d91e7f79a54ec327d {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Ue25f19f77087607d91e7f79a54ec327d .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Ue25f19f77087607d91e7f79a54ec327d .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Ue25f19f77087607d91e7f79a54ec327d: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Епікондиліт ліктьового суглоба: що таке, ознаки

Медицина пов’язує причини хвороби зі шкодою, яку кістковій системі завдають:

 • Вірусні захворювання (папіломи, вірус Епштейна-Барр).
 • Вплив канцерогенів, що надходять з повітрям і їжею.
 • Іонізуюче і радіоактивне опромінення.
 • Порушення метаболізму.
 • Ослаблення імунітету.
 • Паразитарні захворювання.
 • Робота, пов’язана з регулярними вібраціями.
 • Травми хребта, що тягнуть за собою порушення кровообігу.

Рак хребта: симптоми і прояв

Як розпізнати рак хребта? Біль в ураженій області це перша ознака хвороби:

 • біль, що виникає в області шийних хребців, віддає в комірцеву зону, плечі і руки. Шкірні покриви пацієнта німіють, а руки втрачають силу.
 • В грудної області відзначається оніміння шкіри. У спині і грудній клітці відчувається біль, яка посилюється в положенні лежачи на боці або на спині.
 • В поперековій зоні біль виникає при ходьбі і віддає в ноги, шкіра німіє.

Явища, при яких симптоми раку хребта посилюються:

 • Сенсорні порушення в областях тіла, які знаходяться нижче патологічного процесу.
 • Сколіоз.
 • Труднощі при дефекації і сечовипусканні.
 • Еректильна дисфункція.

Пізні симптоми пухлини хребта:

 • М’язи і шкіра страждають від порушень почуття льности.
 • М’язи кінцівок повністю слабшають.
 • Хворий насилу ходить, його хода порушується, що призводить до падінь.

Якщо говорити про перші симптоми раку хребта, то варто відзначити наступне: нахили голови вперед викликають больові відчуття. Невриноми провокують біль, яка пов’язана зі здавленням яремних вен. Кровоотток від голови стає утрудненим, внутрішньочерепний тиск зростає, а спинномозкова рідина поширюється по спинному мозку. Рідина проштовхує новоутворення, натягуючи нервовий корінець і посилюючи біль.

Зверніть увагу: у дітей, які страждають від пухлини спинного мозку, голова приймає фіксоване положення через напругу в спинних і шийних м’язах. На ураженій ділянці замикаються рефлекси, які проходять по потерпілому корінця. Визначити рівень розташування онкопроцесу можна по випаданню рефлекторної дуги сухожильних рефлексів (паралічу або периферичного парезу).

Новоутворення, що вражають рівень CI-CIV, характеризуються ранньої стійкою корешковой болем в потилиці (т.зв. «простріли») і обмеженням рухливості хребців. Якщо пухлина зачепила ділянку шийного потовщення (CV-DI), то спостерігається слабкий параліч рук або парез. Центральний парапарез викликає порушення функцій ніг. Компресія ціліоспінального центру на ділянці CVIII-DI призводить до міозит, ністагм, птоз і енофтальм, а також порушень вестибулярних функцій.

Якщо діаметр спинного мозку вражений в хребцях, то руху, м’язовий тонус і чутливість порушуються. Пухлина в попереково-крижовому відділі (симпатичний сегмент LI-LII і парасимпатичний сегмент SIII-SV) ​​порушують діяльність органів малого таза.

Корінцеві болю в міжреберних нервах виявляються в грудному відділі. Патологічний процес в сегменті DIV-DVI тягне порушення серцевої діяльності. Болі в животі, помилково прийняті за апендицит, панкреатит або холецистит, виникають через патологію в нижньогрудних сегментах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Хвороба Пертеса: симптоми і лікування

Онкопроцесс в поперековому потовщенні LI-SII і області епіконуса LIV-SII заважає нормальній роботі проксимальних і сідничних м’язів і м’язів до коліна. Страждають функції тазових органів, акти дефекації і сечовипускання відбуваються із затримками.

Зростаючі в мозковому конусі новоутворення тягнуть за собою болі в області сідниць і аногенітальний зоні. Виникає нетримання сечі і калових мас, статеве безсилля, у дітей може пропасти анальний рефлекс. Патологія в зоні кінського хвоста характеризується різкими і постійними больовими відчуттями в крижах, нижніх кінцівках і області близько ануса. У положенні лежачи біль стає сильнішою. ​​

Наслідок внутрішньомозкових злоякісних патологій це порушення функцій спинного мозку, а через судинних пухлин виникає ксантохромия рідини в спинному мозку. Невринома, при якій проводиться пункція і виведення ліквору, порушує діяльність спинного мозку, також страждає спинальне кровообіг і провідні шляхи.

Стадії захворювання

 1. Перша стадія. На ранній стадії раку відбувається початкове формування злоякісних клітин, ДНК яких пошкоджується. Клітини починають безконтрольно ділитися. У спині періодично відчувається біль.
 2. Друга стадія. Клітини починають ділитися більш інтенсивно. Можна побачити вузол (2 і більше см). Пацієнтів мучить віддає в ноги тягне біль в спині і крижовому відділі. Кінцівки втрачають силу, м’язи починають сіпатися. Регіонарні лімфовузли пошкоджуються, хоча метастазів може і не виникнути.
 3. Третя стадія. Кісткове речовина хребцевих тел розпадається. Болить вражений хребець, виникають переломи кісточок. На цій стадії раку хребта збільшуються регіонарні лімфовузли. Кров, лімфа і спинномозкова рідина беруть участь в метастазуванні.
 4. Четверта стадія. Онкоузли досягають великих розмірів, що призводить до здавлення нервів, м’язів і інших тканин. Відбувається руйнування тканин і травми хребців, хребет деформується. Спинний мозок стискається, і це призводить до паралічів. Формуються вторинні вогнища через метастазів в інших органах.

Діагностика

Спочатку фахівець опитує пацієнта, проводить огляд і призначає дослідження крові і сечі. Крім того, існує 5 основних методів при діагностиці захворювання:

 • Біопсія. Для визначення характеру новоутворення використовується пункційна голка, потім проводиться гістологічне дослідження взятої тканини.
 • Комп’ютерна томографія і магнітно-резонансна томографія. Ці методи дозволяють виявити вогнище захворювання, його локацію і розмір.
 • Мієлографія. У канал хребта вводиться контрастна речовина, потім за допомогою контрастної томографії визначаються уражені зони.
 • Неврологічні тести. Так відбувається перевірка чутливості, тонусу, рефлексів і сенсорних функцій.
 • Рентген. Рентгенограма може показати руйнування кісток, що відбулися під тиском маси новоутворення.

.u57b234e85b78315e02d0b91fd5e5fb72 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .U57b234e85b78315e02d0b91fd5e5fb72: active, .u57b234e85b78315e02d0b91fd5e5fb72: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .U57b234e85b78315e02d0b91fd5e5fb72 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .U57b234e85b78315e02d0b91fd5e5fb72 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .U57b234e85b78315e02d0b91fd5e5fb72 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .U57b234e85b78315e02d0b91fd5e5fb72: hover .postTitle { text-decoration: underline! important. } Читайте також: Портороз міжхребцевих дисків поперекового відділу

Метастази при раку хребта

Вторинний рак хребта виникає через метастазів. Злоякісні клітини з первинних осередків проходять через легені, серце і печінку, і в цьому їм допомагає кровотік. Від великих судин, розташованих уздовж хребта, відходять дрібні відгалуження до хребетних судинах. Так пухлинні клітини здійснюють свій шлях.

Мозгова рідина доставляє ракові клітини в губчасту речовину хребцевих тел шийного, грудного і попереково-крижового відділів. Так виникає вторинна патологія.

Зростаючі метастази тиснуть на кровоносні судини, нервові корінці, тканину кісток і спинний мозок. Симптоми вторинного раку хребта не відрізняються від симптомів первинного захворювання.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Як розпізнати поодинокі або множинні метастази? У цьому допоможуть гістологічне або молекулярне дослідження пункції, контрастна мієлографія, ПЕТ-КТ або МРТ. При діагностиці патології з метастазами фахівці нерідко використовують Остеосцинтиграфія, при якій сканується хребет і вся кісткова система.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Тендиніт ліктьового суглоба: симптоми, діагностика та методи лікування

Лікування

В основному при лікуванні раку хребетного стовпа застосовується пільгове хірургічне втручання. Частини здорової тканини і постраждалі від патології диски, кістки або суглоби видаляються, їх замінюють ендопротезами. Кровоносні судини і нервові тканини, в які проникли пухлинні клітини, иссекаются.

Операція на хребті потрібна, щоб відокремити здорові клітини від патологічних. Хірурги застосовують техніку під назвою «декомпрессионная ламінектомій». Процес проходить під електрофізіологічних контролем, використовується сучасне обладнання, що дозволяє виключити пошкодження мозку.

Мета лікування здоровий хребет і цілі нерви, чутливість яких перевіряється електродами. Пошкоджений хребець (або кілька) видаляють, заміщаючи їх имплантами.

желеподібної мозкову речовину дуже вразливі, а пухлина, щільно прилегла до нього, відрізняється твердістю. Щоб зруйнувати новоутворення і видалити залишкові частини, хірурги застосовують хвильової пучок ультразвукового аспіратора. Цей метод знижує ризики пошкодження мозкових структур. Концентрований ультразвукової пучок руйнує пухлину, перетворюючи її в кашку. Потім постраждалу ділянку промиває спеціальною рідиною, і аспіратор прибирає залишки.

Мінус хірургічного лікування відсутність можливості усунути всі метастази. Радіотерапія, хіміотерапія, радіохірургія і стероїдні гормони входять в комплекс лікування. Кортикостероїди типу дексаметазону зменшують запалення.

Радіотерапія

Існує ймовірність, що після операції частково залишаться уражені тканини. Пухлини, які неможливо видалити, метастази пухлини і залишилася після видалення освіти тканину опромінюють. Радіотерапія знижує ризик рецидиву і зменшує больові відчуття.

Радіохірургія

Високі радіаційні дози одноразово впливають на місце патології, руйнуючи злоякісні клітини і практично не пошкоджуючи здорові. Таке лікування хвороби альтернатива класичної радіотерапії та операції.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Хіміотерапія

Для лікування певних типів новоутворень застосовують цитологічні (протиракові) препарати. Ці медикаменти допомагають закріпити результат хірургічного втручання, позбавити організм від пухлинних клітин і припинити поширення хвороби.

Приклад схеми лікування: 12 г / м 2 Метотрексату внутрішньовенно (1 раз в 7 днів, курс лікування триває від 2 до 12 тижнів) поєднується з внутрішньовенним введенням або пероральним прийомом 15 мг / м 2 фолінат кальцію (10 введень через кожні 6 годин). Перша доза фолінат кальцію приймається через 30 годин після введення метотрексату.

В інших схемах терапія доповнюється Доксорубіцином (адріаміцін), іфосфамідом і цисплатин (Платінолом). Над розробкою схеми лікування на підставі результатів досліджень працює ряд фахівців. Рішення приймають онколог (відповідає за гормоно-, хіміо- та імунотерапію), онколог-радіолог (займається опроміненням) і хірург-онколог (спеціалізується на діагностиці, терапії та біопсії).

Лікування стероїдними гормонами

Застосування гормонів-стероїдів, синтезованих залозами або статевою системою, допомагає керувати важливими процесами в організмі. Гормони призначають у вигляді таблеток або ін’єкцій. Злоякісне утворення вилікувати гормонами не вийде, проте вживання такого засобу значно покращує стан хворого після операції до або після опромінення.

Тривалість життя пацієнтів з раком хребта

На 1 стадії раку вилікувати страшну хворобу можна в 90% випадків. На 2 стадії в 70%. На 3 стадії шанси вижити різко падають до 30%. Навіть після лікування на 4 стадії відсоток виживання до 2% і менше.

Багато в чому шанс вижити залежить від віку пацієнта. Середньостатистична п’ятирічне виживання така:

 • Від 48 до 90% у пацієнтів у віці 20-44.
 • Від 28 до 86% у пацієнтів у віці 45-54 роки.
 • Від 20 до 64% ​​у пацієнтів у віці 55-64 року.

Якщо розглядати ці ж вікові групи, то можна скласти прогноз при наступних патологіях:

 • Анапластичні епендіоми 92, 85, 83%.
 • Менінгіоми 93, 78, 68%.
 • Олігодендрогліома 85, 80, 65.
 • Нізкодіффузние астроцитоми: 65, 42, 20%.

Що стосується прогнозу смерті при метастазах, то він може скласти від 80 до 60%. Це залежить від того, наскільки далеко розташоване первинна освіта і метастази в органах.

.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Вальгусна деформація першого пальця стопи

Andrey

Бурсит тазостегнового суглоба

Bobby

Що таке артрогріпоз

Axel

Що таке гіперкінези

Serega

Вальгус колінних суглобів

Maria

Вальгусна деформація стопи

Alfonso

вивих руки

Undershmidtther

Артрозо — артрит плечового суглоба

Dmitry

Гігрома колінного суглоба

Andrey

Залишити коментар