Хвороби

Хвороба Шляттера: як вилікувати хворобу і її наслідки

Лікування його має на увазі, перш за все, консервативні методи: щадний руховий режим, прийом протизапальних препаратів і анальгетиків, фізіотерапевтичні засоби, ЛФК та ​​масаж.

Вперше захворювання стало відомо широкому загалу в 1906 році. Описав хворобу Осгуд-Шляттера, його ім’ям вона і була названа. У клінічній ортопедії і травматології назва захворювання звучить по-іншому «остеохондропатия горбистості великогомілкової кістки». Саме ці терміни відображають суть змін, які відбуваються в ураженій кінцівці.

Хвороба Шляттера у підлітків, так само, як і хвороба Кальве, хвороба Тімане і хвороба Келера, вражає опорно-руховий апарат і супроводжується некрозом кісткової тканини. Діагностують її у дітей 10-18 років — саме в цей період зростання кісток у них особливо інтенсивний. Причому, у хлопчиків захворювання зустрічається набагато частіше. У деяких випадках хвороба Шляттера вражає тільки одну кінцівку, однак, непоодинокі випадки, коли процес зачіпає обидві ноги.

Причини

Факторами, «запускають »хвороба Шляттера у дорослих, часто, бувають звичайні травми, отримані ними в процесі занять спортом. Пошкодження зв’язок колінного суглоба, переломи гомілки і надколінка, вивихи і регулярні микротравматизации коліна — все це може спровокувати початок захворювання. Причини, які викликають хворобу Шляттера колінного суглоба у підлітків, в принципі, такі ж — заняття баскетболом, хокеєм, волейболом, футболом, спортивною гімнастикою, балетом, фігурним катанням.

Захворювання зустрічається у 20% юних спортсменів і тільки у 5% дітлахів, які не мають до спортивного способу життя ніякого відношення. Так як хлопчики найбільш рухливі — вони в групі ризику. Однак, сучасні статистичні дані говорять про те, що розрив між статями постійно скорочується — дівчатка більше починають займатися спортом і все частіше стають учасниками спортивних змагань. Отже, хвороба Шляттера починає вражати і їх.

Результатом надмірних навантажень, постійних мікротравм коліна і натягу зв’язки наколінника, яке відбувається при скороченнях чотириголового м’яза стегна, стає порушення кровопостачання в зоні горбистості великогомілкової кістки. Найчастіше супроводжується це появами невеликих крововиливів, розривом волокон зв’язки надколінка, виникненням асептичного запалення в області сумок. І призводить до некротичних змін горбистості великогомілкової кістки.

Симптоми

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Симптоматика захворювання настільки специфічна і не виражена, що спочатку пацієнт не звертає на перші « тривожні дзвіночки »жодної уваги. Слабкі болю, періодично виникають в області колінного суглоба, він ніяк не пов’язує з попередньої їх появи травмою коліна. Спочатку больові відчуття починають турбувати при підйомі / спуску, згинанні ноги, присіданні і бігу. При збільшенні навантажень на коліно — інтенсивних тренуваннях і участі в спортивних змаганнях — симптоми захворювання починають проявлятися більш яскраво.

Раніше малобеспокоящіе больові відчуття в нижній частині коліна згодом посилюються, в процесі руху стають нетерпимими, в спокійному стані затихають . Іноді в передній частині колінного суглоба з’являється нападоподібний гострий біль — в тій області, де сухожилля надколінка прикріплюється до горбистості великогомілкової кістки. Стає помітною невелика припухлість колінного суглоба. Однак, загальний стан пацієнта не змінюється — підвищення температури тіла і почервоніння шкірних покривів для хвороби Шляттера не характерні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Псоріаз: чим небезпечний, ускладнення і наслідки нелікованою хвороби

Візуальний огляд коліна дозволяє зробити висновки про його набряклості, через яку контури горбистості великогомілкової кістки трохи згладжуються. При пальпації виявляється наявність під припухлістю твердого виступу, хворобливість ураженої області і її набряклість. Остання характеризується плотноеластічний консистенцією. В процесі згинання / розгинання коліна з’являється біль — причому, інтенсивність її може змінюватися.

.udf16dfac7d7fc0790ed75555ef65bc2c {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Udf16dfac7d7fc0790ed75555ef65bc2c: active, .udf16dfac7d7fc0790ed75555ef65bc2c: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Udf16dfac7d7fc0790ed75555ef65bc2c {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Udf16dfac7d7fc0790ed75555ef65bc2c .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Udf16dfac7d7fc0790ed75555ef65bc2c .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Udf16dfac7d7fc0790ed75555ef65bc2c: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Кіста Бейкера колінного суглоба

Хвороба Шляттера відноситься до хронічних захворювань, що протікають хвилеподібно, з періодами загострення. Тривати вона може від року до двох років. Після того, як кістки дитини припинять своє зростання, найчастіше відбувається його повне одужання (в 17-19 років).

Діагностика

Діагноз « хвороба Шляттера »ставиться в тому випадку, якщо у пацієнта є в сукупності характерні клінічні симптоми і патологічні зміни. При цьому враховуються і вік, і стать пацієнта. Однак, крапку в питанні постановки діагнозу можуть поставити тільки результати рентгенологічного обстеження. Проводиться воно в динаміці і обов’язково в двох проекціях — бічний і прямий. В особливо спірної ситуації лікар може направити на додаткові обстеження — УЗД колінного суглоба, МРТ і КТ суглоба. Також про стан структури кісткової тканини додаткову інформацію дає денситометрія. Лабораторні дослідження будуть потрібні, щоб виключити інфекційний характер хвороби — специфічний або неспецифічний артрит. В цьому випадку виконується клінічний аналіз крові, аналіз крові на С-реактивний білок і ревматоїдний фактор, а також, проводяться ПЛР-дослідження.

На самому початку захворювання на рентгенівському знімку чітко видно уплощенія м’якого покриву горбистості великогомілкової кістки і піднесена нижня межа просвітління. Цей фактор свідчить про наявність жирової тканини в передній частині колінного суглоба, що пов’язано зі збільшенням розмірів поднадколенниковая сумки через що відбуваються в ній асептичних запальних процесів.

На початковій стадії хвороби Шляттера зміни в ядрах (або ядрі) окостеніння горбистості великогомілкової кістки не спостерігаються.

Однак, по витікання деякого часу рентген чітко фіксує факт зміщення ядер окостеніння вперед і вгору на 2-5 мм. У деяких випадках трабекулярная структура ядер має нечіткі і нерівні контури. Згодом зміщені ядра можуть розсмоктатися, але подібні випадки є винятком з правил. В ході подальшого перебігу хвороби Шляттера колінного суглоба зміщені ядра зливаються з основною частиною ядра окостеніння, утворюючи, тим самим, кістковий конгломерат. Підставою подібного новоутворення стає горбистістьвеликогомілкової кістки, роль верхівки бере на себе шіповідний виступ. Останній легко пальпується і відмінно візуалізується на рентгенівському знімку в бічній проекції.

Симптоми хвороби Шляттера мають багато спільного з ознаками перелому великогомілкової кістки, сифілісу, туберкульозу, остеомієліту, почала пухлинних процесів — при постановці діагнозу лікар повинен бути особливо уважний .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Забій щелепи після удару: симптоми, наслідки і що робити

Лікування

Лікуванням подібного захворювання займаються хірурги, травматологи, ортопеди — саме під наглядом цих фахівців повинен постійно перебувати пацієнт. Після постановки діагнозу необхідно забезпечити повний спокій ураженої кінцівки і на якийсь час забути про фізичні навантаження. У деяких випадках може виникнути необхідність накласти на колінний суглоб фіксуючу пов’язку або наколінник.

Лікуючий лікар в обов’язковому порядку призначить прийом протизапальних і знеболюючих препаратів — його рекомендацій потрібно дотримуватися неухильно. У комплексі з медикаментозним лікуванням обов’язково проведення фізіотерапевтичних процедур — грязелікування, магнітотерапії, УВЧ, ударно-хвильової терапії, парафинолечения, масажу нижньої кінцівки. Відновлення зруйнованих ділянок великогомілкової кістки сприяють сеанси електрофорезу з кальцієм.

прискорюють процес одужання і заняття ЛФК — вправи повинні мати певну спрямованість і сприяти розтягуванню підколінних сухожиль і чотириголового м’яза стегна. В результаті регулярних занять знизиться натяг зв’язки надколінка, яка кріпиться до великогомілкової кістки. Щоб стабілізувати колінний суглоб, призначають вправи, здатні посилити м’язи стегна. І не варто забувати про зменшення навантажень на уражений колінний суглоб навіть після того, як буде пройдено повний курс лікування. Стрибки, біг, стояння на колінах, присідання — все це краще замінити заняттями в басейні.

Якщо кісткова тканина в області головки великогомілкової кістки має яскраво виражену деструкцію, хірургічного лікування хвороби Шляттера не уникнути.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

В ході проведення операції видаляються некротичні вогнища і підшивається кістковий трансплантат (для фіксації горбистості великогомілкової кістки).

Лікування хвороби Шляттера в домашніх умовах

Для лікування хвороби Шляттера в домашніх умовах користуються примочками, компресами, грязьовими і парафінові ваннами. Досить ефективним засобом є масляні компреси — найкраще їх робити на ніч. Для цього слід взяти х тканину або складену в декілька шарів марлю, добре прогріти праскою і ретельно просочити нерафінованою соняшниковою олією. Потім розправити і прикласти на уражену хворобою область. Накрити пакетом (целофановим або поліетиленовим) і намотати на всю ногу теплий рушник або вовняний шарф. Готовий компрес, щоб він не сповз під час сну, необхідно закріпити. Вранці зняти, а на наступну ніч процедуру повторити. І так протягом місяця.

.u02be74fb25b7268573ae7e07febb0c55 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .U02be74fb25b7268573ae7e07febb0c55: active, .u02be74fb25b7268573ae7e07febb0c55: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .U02be74fb25b7268573ae7e07febb0c55 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .U02be74fb25b7268573ae7e07febb0c55 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .U02be74fb25b7268573ae7e07febb0c55 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .U02be74fb25b7268573ae7e07febb0c55: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Шпора п’яти: лікування в домашніх умовах народними засобами

Якщо захворювання запущене або протікає в особливо важкій формі, курс повинен становити не менше трьох місяців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Характерна симптоматика хвороби Шляттера і її лікування

Також допоможуть позбутися від больових відчуттів і почуття дискомфорту і трав’яні компреси. Вони ж будуть сприяти зниженню набряклості і припухлості і прискоренню регенеративних процесів кісткової сполучної тканини. Щоб приготувати компрес, потрібно взяти 5 столових ложок подрібненого коріння живокосту і чернокорня, залити суміш окропом і настояти 12 годин. Накладати пов’язку таким же способом, як і масляну. Але залишати на колінному суглобі не більше, ніж на 8 годин.

Як засіб для домашнього лікування добре зарекомендувала себе мазь з цих же сухих компонентів, змішаних зі свинячим внутрішнім жиром (смальцем). Свіжоприготовлену мазь потрібно просто втерти в уражену область.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Позбавлення від болю допоможе ялицеве ​​масло — його необхідно втирати вранці і ввечері навколо шішкообразние пухлини (трохи вище і нижче). Також в якості анальгетика зуміє виступити настій трави сухоцвіту болотної або шабельника болотного. Готується він просто: 2 чайні ложки сухої трави потрібно залити 1 ст. окропу і настоювати протягом 2 годин. Приймати 2 рази на день по ¼ ст. за годину до їди.

Зняти больові відчуття можна і за допомогою липового меду. У нього буде потрібно додати по одній щіпці порошку сухої гірчиці і солі. Отримана суміш не тільки принесе бажане позбавлення від болю, а й нормалізує обмін речовин на ураженій ділянці. Втирати її потрібно перед сном.

При сильних болях допоможе і ще один народний засіб. У його склад входить одна головка цибулі, подрібнена в блендері, 20 мл ялинової смоли, 40 мл оливкової олії, 15 гр. мідного купоросу. Всі складові ретельно перетирають і млоять на водяній бані (до кипіння не доводити!). Надалі кілька разів на добу змащують отриманим засобом хвору ділянку — це сприяє налагодженню кровообігу і допомагає позбутися від наривів.

Імунітет — найкращий помічник для якнайшвидшого одужання. Поліпшити його стан можна настоєм шипшини — 5 столових ложок ягід залити 1 л кип’яченої води, дати добре настоятися і приймати по половині склянки 3-4 рази на добу.

Але ні в якому разі не варто забувати, що народні кошти — це лише доповнення до основного лікування. Безсумнівно, вони покращують самопочуття, дозволяють швидше відновлюватися і прискорюють процес реабілітації. Але призначення лікаря — це головне, чого варто неухильно дотримуватися в процесі лікування хвороби Шляттера. Тільки в цьому випадку її можна буде перемогти.

Прогноз

Випинання горбистості великогомілкової кістки, що має шишковидну форму, залишається у більшості перехворілих хворобою Шляттера назавжди. Але це утворення не завдає болю і не порушує працездатність колінного суглоба. Однак, в деяких випадках уникнути більш серйозних наслідків перенесеного захворювання не вдається: наколенник може зміститися вгору , а колінний суглоб деформуватися . Одне з найбільш неприємних ускладнень — остеоартроз колінного суглоба , через якого в зігнутому коліні постійно виникають больові відчуття . Болі і ломота в коліні можуть супроводжувати і при зміні погоди — щоб уникнути подібних наслідків не варто відкладати візит до лікаря і нехтувати лікуванням .

.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Що таке гемангіома хребта

Murcia

Кіфоз: що це таке, ознаки, фото

Megusta

Що таке вертеброгенная люмбалгия

Axel

Що таке аміотрофічний бічний склероз ( БАС )

Pasha

Артроз 1 стадії

Maria

Артроз колінних суглобів 4 ступеня

Undershmidtther

Грижа Шморля в поперековому відділі хребта

Alfonso

Що таке гіперкінези

Serega

Перелом плеснової кістки стопи

Sasha

Залишити коментар