Хвороби

Вальгусна деформація стопи у дітей: наслідки та виправлення

Плоско-вальгусна деформація стоп у дітей — симптоматика

Даний дефект ніг можна розпізнати за такими зовнішніми ознаками:

 • стопа завалена на внутрішнє ребро, дитина спирається на внутрішню частину стопи.
 • п’ята і пальці розгорнуті назовні.
 • середня частина стопи плоска або помітно опущена.
 • при зведенні колін ноги набувають іксобразную форму, гомілки не сходяться разом, між ними залишається відстань приблизно 4-5 см.
 • невпевнена, незграбна хода, дитина часто затинається, човгає ногами.
 • малюк швидко втомлюється на прогулянках.

Як виглядає вальгусна деформація стопи у дітей, зображено на фото

Коли може проявитися дефект?

Звід стопи починає формуватися з того моменту, коли малюк намагається робити перші кроки. Для немовлят плоска стопа вважається нормою. Самостійно беручи вертикальне положення, діти розвивають опорно-руховий апарат, «привчають» його до нових функцій. Кістки і зв’язки починають відчувати навантаження, стопа зміцнюється і приймає правильну анатомічну форму. Зазвичай це відбувається до 1,5 років. Якщо до цього віку склепіння залишаються плоскими, немає сформованого вигину, медики визначають це як вальгусную деформацію стопи.

Як правило, порушення виявляються на медогляди, але якщо батьки самостійно помітили перераховані вище ознаки, потрібно відразу ж звернутися до ортопеда. Якщо почати коригування якомога раніше, відновлення відбувається швидше і без серйозних наслідків. У більшості випадків до 5 років голеностоп вирівнюється, але якщо проблема залишається не вирішеною, може знадобитися більш серйозне лікування. Серед наслідків вальгусной деформації — порушення в суглобах (колінних, тазостегнових), викривлення хребта, деформація хребців і остеохондроз.

В більшості ситуацій ефективно допомагає консервативне лікування, запущені випадки можна виправити тільки хірургічно.

Причини деформації

Неправильне розвиток стопи може обумовлюватися вродженими патологіями або носити набутий характер. Одна з найбільш частих причин вальгусной деформації стопи у дітей — надмірні навантаження на опорно-руховий апарату дитини, який ще до цього не готовий. Саме тому батькам не варто занадто рано ставити малюка на ніжки, навчаючи його самостійної ходьбі. Щоб стопа не деформовані, суглоби і зв’язки повинні зміцніти: дитячий організм готовий до перших кроків (як правило) з 10 місяців.

Вроджені причини пов’язані зі спадковістю, генетичною схильністю або особливостями внутрішньоутробного розвитку. Як правило, цей дефект лікарі можуть помітити у новонароджених в перші місяці життя. Проявами генетичних дефектів стопи є так звана стопа-качалка (середня частина зводу прогинається вниз) або «вертикальний таран» (тильний вивих Передплесно). Подібні випадки можна вилікувати хірургічно.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Також до факторів, які призводять до виникнення деформації, відносяться:

 • недорозвинення зв’язок і сухожиль.
 • миодистрофия Дюшенна.
 • м’язова гіпотонія.
 • гіпотеріоз.
 • цукровий діабет.
 • рахіт.
 • недостатня маса тіла (гіпотрофія ) або надмірна вага.
 • дисплазія суглобів.
 • сколіоз.
 • недоношеність.
 • дитячий церебральний параліч.
 • поліневропатія.
 • вроджений вивих стегна.
 • тривале перебування в гіпсі.
 • ускладнень після інфекційних захворювань.
 • неправильна взуття.

Стадії плоско-вальгусна деформації

Якщо суглоб НЕ лікувати, захворювання буде поступово прогресувати. Визначають чотири ступені деформації:

 • Перша: легка форма, при якій відхилення від осі не перевищує 15 градусів. Такі порушення можна виправити регулярної носінням ортопедичного взуття зі спеціальними устілками.
 • Друга: кут досягає 20 градусів. Проводиться консервативна терапія.
 • Третя: суглоб відхилений всередину на кут до 25 градусів, потрібен тривалий комплексне лікування.
 • Четверта: найважча форма, коли деформація досягає 30 градусів. У таких випадках при неефективності консервативних методів, вдаються до операції.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Причини дитячого інсульту: симптоми, ознаки та наслідки для головного мозку

.udf16dfac7d7fc0790ed75555ef65bc2c {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Udf16dfac7d7fc0790ed75555ef65bc2c: active, .udf16dfac7d7fc0790ed75555ef65bc2c: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Udf16dfac7d7fc0790ed75555ef65bc2c {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Udf16dfac7d7fc0790ed75555ef65bc2c .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Udf16dfac7d7fc0790ed75555ef65bc2c .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Udf16dfac7d7fc0790ed75555ef65bc2c: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Кіста Бейкера колінного суглоба

Діагностика

Якщо у лікаря виникають підозри на плоско-вальгусную деформацію стопи, для підтвердження діагнозу він може призначити ряд досліджень:

 • ультразвук суглобів.
 • рентгенографію (зазвичай робиться в трьох проекціях).
 • Плантографія (відбиток ступні).
 • подометрію .

УЗД

за допомогою високочастотних імпульсів апарату, лікар може обстежити гомілковостопний суглоб, кістки гомілки і пальців, а також визначити стан м’язової тканини і з язок.

Рентген

Ефективний метод обстеження, який допомагає виявити порушення в положенні суглобів і деформації окремих кісток. В тому числі, кут викривлення голеностопа, висоту склепіння стопи, розташування її частин відносно один одного.

Плантографія

Добре відома всім процедура, коли морфологічні порушення визначаються по відбитку стопи. Слід сканується за допомогою комп’ютера, що дозволяє оцінити ступінь плоскостопості і «завалювання» ступні.

Подометрія

Ця комп’ютерна процедура допомагає обчислити розподіл навантаження на стопу, щоб уникнути подальшого розвитку деформації. Визначивши самі навантажені області, лікар може коригувати це за допомогою взуття або фізіопроцедур. Дослідження зазвичай проводиться в комплексі з ультразвуком суглобів.

Вальгусна деформація стопи у дітей: лікування

Деформація стопи найчастіше призводить до плоскостопості, деформації нижніх кінцівок, надмірному навантаженні на хребет і його викривлення. Лікування плоско-вальгусна стопи у дітей направлено на відновлення правильної форми і роботи суглобів. Це досягається комплексною терапією, в яку входять:

 • фізіопроцедури (електрофорез, парафін, «магніт», електростимуляція).
 • курси масажу для зміцнення м’язів і зв’язок, поліпшення кровообігу.
 • ванночки для ніг.
 • комплекс щоденних вправ і гімнастики для ніг.
 • можливе призначення препаратів з кальцієм.
 • регулярне носіння ортопедичного взуття (до 6-8 годин в день).

Лікувальні ванночки і плавання

плавання — це ефективне зміцнення м’язового каркаса і розвиток опорно-рухового ппарата, в тому числі воно сприяє зміцненню зв’язок і правильному формуванню скелета. Якщо можливості регулярно відвідувати басейн немає, лікар може розписати комплекс вправ для зарядки у ванній. Раз в тиждень малюкам корисно приймати хвойно-сольову ванну, яка приводить в норму м’язовий тонус, посилює живлення тканин і зміцнює імунітет.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Як проявляється і чим лікується алергія на сонце? Кращі ліки для дітей і дорослих

Лікувальний масаж

Одна з головних процедур в лікуванні плоско-вальгусна стопи — це масаж. Його призначають для відновлення м’язового тонусу, для зміцнення і розвитку суглобів, поліпшення кровообігу і живлення тканин, загального зміцнення організму.

Як проводиться медичний масаж

 1. Процедуру починають з загального масажу тіла: м’язи готують погладжуванням і розтиранням, легкими постукуваннями, акуратною розробкою суглобів. Спочатку працюють з кінцівками, потім переходять на боки, погладжуючи область ребер, масажують животик за годинниковою стрілкою. Особлива увага приділяється ніжок: виконують кругові рухи в колінних і тазостегнових суглобах, голеностопе. Перевернувши дитину на живіт, аналогічно працюють зі спиною.
 2. Друга частина процедури присвячена масажу ступень, який тонізує м’язи і розганяє кров, активує насичення тканин киснем. Як і будь-який масаж, починають з легких погладжувань стопи, роблячи акцент на м’язах біля великого пальця і ​​суглобах всіх пальчиків. По черзі розминається кожну ділянку ступні легкими надавливаниями. Сплощений звід з внутрішньої сторони опрацьовується найактивніше через погладжування, легкі розтирання і поколачивания.

Масаж стоп рекомендується робити два рази на добу: в ранкові години після пробудження і ввечері після ванних процедур.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Физиолечение

В комплексній терапії вальгусной деформації стоп у дітей проводяться фізіопроцедури. Лікарі призначають їх для активації обмінних процесів в тканинах і посилення препаратів. Найбільш ефективними на сьогоднішній день вважаються:

 • Парафінотерапія. Теплі воскові компреси накладаються на стопу і голеностоп, розігрівають тканини, покращують кровообіг. Ця процедура може проходити в поліклініці або домашніх умовах.
 • «Магніт». Як правило, проводиться з використанням певних препаратів, які під впливом магнітних полів активніше і проникають в тканини і мають більш виражений ефект. Таким чином проводиться лікування зв’язок, м’язів і суглобів. Середній час впливу — до 20 хвилин.
 • Електрофорез. Також призначається разом з медикаментами. За допомогою струму певної частоти і потужності активні лікарські речовини проникають безпосередньо в уражену область. Препарат у вигляді розчину наноситься на серветку, яка прикладається до стопи, і підключаються електроди. Час дії — до 10 хвилин.

.u691c9353aea0306c72a7262143970364 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .U691c9353aea0306c72a7262143970364: active, .u691c9353aea0306c72a7262143970364: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .U691c9353aea0306c72a7262143970364 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .U691c9353aea0306c72a7262143970364 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .U691c9353aea0306c72a7262143970364 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .U691c9353aea0306c72a7262143970364: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Контрактура Дюпюітрена: лікування з операцією і без

ЛФК

Запорука успіху в виправленні плоско-вальгусна стопи і профілактики її розвитку — це регулярність занять і відновлювальних процедур. Обов’язкова частина терапії — лікувальна гімнастика, яка включає комплекс простих вправ:

 • згинання та розгинання пальців ніг.
 • обертання гомілковостопного суглоба проти годинникової стрілки і по напрямку її руху.
 • перекати з носочка на п’яту.
 • витягування вгору, стоячи на мисках.
 • захоплення пальцями ніг різних предметів.
 • зведення і розведення п’ят і шкарпеток.
 • перекати стопою невеликих кульок.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Вивих ліктьового суглоба: лікування, наслідки і перша допомога

Кожна вправа виконується від 30 секунд до 2 хвилин, можна робити перерви. Також корисно ходити по ортопедичним коврикам, робити на них перекати з п’яти на носок. Продемонструвати правильне виконання може фахівець ЛФК в поліклініці.

Ортопедичне взуття

Вилікувати вальгусную стопу допомагає носіння спеціального взуття з супінатором, ортопедичною устілкою, високим жорстким задником і надійною фіксацією голеностопа. Її підбирають за призначенням лікаря і за індивідуальними параметрами деформації. Нога, зафіксована в правильному положенні, поступово звикає до нього, м’язи і зв’язки «запам’ятовують» положення, і викривлення поступово нівелюється.

При цьому час шкарпетки також визначає лікар — постійне перебування ноги в одному стані може привести до порушення кровотоку.

Вимоги до ортопедичного взуття

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

 • каблук, який на внутрішній стороні стопи довше, ніж на зовнішньому.
 • жорсткий задник і бічні частини, які добре фіксують голеностоп і таранную кістка.
 • регульовані застібки (бажано на лип учках).
 • виготовлення з натуральної шкіри, яка дихає і підлаштовується під анатомічні особливості.
 • гладка устілка з потовщенням в зоні склепіння.
 • м’який, зручний кант.

Гіпсування

Цей метод виправлення голеностопа застосовується при тяжких порушеннях або при відсутності ефекту від терапевтичних процедур. Проводиться в кілька етапів лікарем ортопедом за допомогою накладання гіпсових пов’язок на суглоб і ступню для його фіксації. Спочатку закріплюється положення з легкої корекцією викривлення. Пальці залишаються вільними, щоб відстежувати кровообіг в кінцівки. Через тиждень гіпсовий фіксатор видаляється, лікар закріплює результат вручну і знову накладає пов’язку з більшим ступенем корекції. Процедуру повторюють до максимального відновлення правильної форми.

Виправлення через операцію

Хірургічна корекція проводиться рідко — у важких випадках або коли консервативне лікування не дає результату (не більше 7% випадків вимагає втручання). Як правило, проблема вирішується за допомогою:

 • артродеза (знерухомлення) Таран-човноподібної суглоба (відповідає за згинання та розгинання стопи).
 • зовнішнього апарату, який фіксує стопу.
 • пересадки сухожиль на внутрішню зону стопи + подовження «ахілла».

Профілактика викривлення

Дотримуватися профілактичні заходи завжди простіше, ніж лікуватися. Щоб уникнути деформації ніг, лікарі рекомендують:

 1. проводити регулярну загальнозміцнювальну гімнастику.
 2. дотримуватися збалансованого меню.
 3. застосовувати профілактичні дози вітаміну D, розраховані педіатром.
 4. приймати вітамінні комплекси для балансу мікроелементів в організмі.
 5. проводити загартовування.
 6. дотримуватися режиму дня, повноцінно відпочивати.
 7. носити правильне взуття (з якісних матеріалів, з ортопедичною устілкою, жорсткої п’ятою і хорошою фіксацією стопи).
 8. спостерігатися у педіатра і ортопеда для своєчасного виявлення патології та призначення грамотного лікування.
 9. виключити до 8-10 місяців високі навантаження на нижні кінцівки, не ставити на ніжки немовлят.

Батькам важливо пам’ятати : плоско-вальгусную стопу потрібно лікувати, адже цей дефект може привести не тільки до загальних порушень в організмі, але і інвалідності.

.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Перелом шийки плечової кістки

Andrey

М’язова дистонія у дитини

Coolio

артроз хребта

Alex

Перелом колінної чашечки

Alfonso

Гігрома: що таке, види, ознаки, наслідки

Sasha

Хвороба Гоффа колінних суглобів

Megusta

Пателлофеморальний артроз

Alfonso

артропатія суглобів

Tanya

Гігрома на кисті руки

Tanya

Залишити коментар