Хвороби

Міжхребцева грижа поперекового відділу: причини і ознаки

В даній статті наводяться типові принципи лікування і симптоми міжхребцевої грижі поперекового відділу.

Чому утворюється міжхребцева грижа

Патологічний процес формується внаслідок сильного або тривалого дії на хребет. Головною причиною розвитку є остеохондроз.

Додатково в етіології захворювання відзначають:

 1. порушення метаболізму.
 2. всілякі травми, часто внаслідок дорожньо-транспортних пригод (з -за раптового руху вперед головою).
 3. значні фізичні навантаження, підйом вантажів, енергійні нахили.
 4. деформація хребта, недорозвинення тазостегнового суглоба.
 5. зайву вагу.

Виникненню грижі сприяють:

 • слабкість м’язів.
 • інфекції.
 • гіподинамія.
 • згубні рівичкі.
 • старіння організму.
 • спадкова схильність.
 • малорухлива робота.

Все це веде до передчасного зношування хряща і кісткової тканини, і, як наслідок, до появи хвороби.

Етапи розвитку

Анатомічно найбільше страждає нижнепоперекового область (між 4-м і 5-м хребцями) і з’єднання 5-го поперекового хребця з крижової кісткою. Саме тут і утворюється деформація міжхребцевого диска.

За вираженості змін останнього поділяють такі етапи:

 1. Поперековий пролапс. Диск зсувається на невелику відстань, що не перевищує 2 мм. За межі хребетного стовпа пульпозное ядро ​​не рухається.
 2. Вихід зовнішнього кільця, але не більше ніж на 1,5 см. А пульпозное ядро ​​як і раніше не залишає меж хребетних тел.
 3. Екструзія . Має місце видавлювання ядра за краї хребців.
 4. Спадання ядра у формі краплі за межами міжхребцевої щілини і його витікання при розриві фіброзного кільця.

До первинних ознаками хвороби відносять нетривалі болі в області попереку, що посилюються в міру прогресування захворювання.

типи поперекової грижі

Існують 2 типу, зображуваних латинськими буквами: L4-L5, L5 -S1.

Грижа L4-L5 позначає її локалізацію на рівні 4-5 поперекових хребців. А при місцезнаходження випинання між 5 поперековим хребцем і 1 крижовий, йому присвоюється назва «грижа L5-S1».

Симптоми

До симптомів міжхребцевої грижі відносять:

 • виражену болючість в крижової області.
 • нездужання і тяжкість в ногах.
 • утруднення при початку руху після періоду спокою.
 • біль при ходьбі, іррадіює в область стегон.
 • порушення функції тазових органів в запущених випадках.
 • локальна втрата чутливості нижніх кінцівок.

Клінічні прояви елят на три групи: больові, хребетні, корінцеві. Вони однакові як для чоловіків, так і для жінок.

Ускладнення

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Небезпечним наслідком грижі стає люмбалгия. Вона проявляється нестерпною болем в поперековій області, раптово посилюється навіть при зміні положення тіла. Цей період може тривати кілька тижнів.

Способи терапії

Для лікування міжхребцевої грижі вдаються до консервативних методів або операції. Перші діють на клініку і стабілізують стан, другі покликані ліквідувати причину компресії нервових закінчень. Після підтвердження діагнозу рішення про вибір лікування приймає лікар. Тут беруть до уваги клінічні симптоми, тяжкість хвороби, реакцію на введені ліки.

Паліативна терапія дуже важлива, її здійснюють і після хірургічних маніпуляцій. Найчастіше знеболювання спільно з ЛФК призводить до відновлення працездатності. Адекватне лікування підвищує спосіб існування хворих настільки, що і при декількох грижах довгий час не доводиться вдаватися до операції.

Хірургічне втручання необхідне, якщо з’являється неврологічна симптоматика, наростає больовий синдром, а консервативне лікування довело свою неспроможність. Є кілька способів видалення грижі. Можна видалити весь диск або лише випало внутрішнє ядро. Розмах операції визначає фахівець, враховуючи клінічну картину захворювання і думка хворого.

Безопераційне лікування

Консервативні методи — це використання лікарських препаратів і фізіотерапевтичних процедур.

Медикаментозна терапія включає в себе:

 • НПЗЗ.
 • знеболюючі, можливо, наркотичні.
 • м’язові релаксанти центрального генезу.
 • вітаміни групи В.
 • глюкокортикостероїдні гормони.
 • кошти, стимулюючі кровообіг.
 • хондропротектори і біологічно активні препарати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Що робити якщо коліно опухло і болить, причини, ефективне лікування

Частіше за інших застосовуються нестероїдні протизапальні засоби Диклофенак, Ібупрофен, Кеторолак, Найз, Німесулід, Ксефокам. Вони характеризуються анальгетіческім і протизапальним ефектом. Зменшують утворення медіаторів запалення, допомагають зняти локальний набряк. Їх призначають кілька разів на добу нетривалим курсом у вигляді в / м уколів, таблеток і мазей.

.u696f4b934d0155b35605239eedcf819a {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .U696f4b934d0155b35605239eedcf819a: active, .u696f4b934d0155b35605239eedcf819a: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .U696f4b934d0155b35605239eedcf819a {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .U696f4b934d0155b35605239eedcf819a .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .U696f4b934d0155b35605239eedcf819a .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .U696f4b934d0155b35605239eedcf819a: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Компресійний перелом хребта

М’язові релаксанти (Дітілін, Мідокалм, Сирдалуд) діють на скелетні м’язи. Вони ліквідують спазм м’язів, впливаючи на мишечнотоніческій больовий компонент. Як правило, використовують разом з НПЗЗ. Через свого центрального дії міорелаксанти впливають і на роботу інших м’язів. Тому, при прогресуванні м’язової слабкості припиняють прийом препаратів. Міорелаксуючий ефект також притаманний бензодиазепинам.

З метою швидко знеболює застосовують лікувальні блокади. Принцип їх дії заснований на введенні ліків прямо в патологічний осередок. Як наслідок, зупиняється потік больових імпульсів, знижується запалення. Потрібний результат досягається вже під час проведення маніпуляції. Як правило, використовують ГЛЮКОКОРТИКОСТЕРОЇДНИЙ гормон і анальгетик. При яскраво вираженому остеопорозі замість гормонів призначають хондропротектори.

Непостійне зниження діяльності, лікарська терапія спільно з фізіотерапевтичними процедурами і лікувальною фізкультурою сприяють поліпшенню стану і ліквідації клінічних симптомів. Зазвичай цього цілком достатньо для повернення людини до повсякденної життєдіяльності.

Операції

секвеструвати грижа, виражена клінічна картина здавлення нервових закінчень або спинного мозку, стійкі рецидиви хвороби, тривалий больовий синдром є показаннями до хірургічного втручанню.

Видаляють грижу або цілий диск. Це здійснюється за допомогою стандартної хірургічної маніпуляції (із залученням скальпеля) або сучасного оперативного втручання. Операція не завдасть шкоди, якщо виконується досвідченими професіоналами.

Види оперативних дій:

 • типова операція з широким доступом.
 • мікродіксектомія (в даному випадку застосування операційного мікроскопа дозволяє знизити кількість пошкодженої тканини).
 • видалення невеликої ділянки хребця над нервовим волокном.
 • ендоскопічна дискектомія (з використанням ендоскопа).
 • чрескожная холодноплазменная нуклеопластіка ( мікрохірургічна операція по деструкції і видалення внутрішнього пульпозного ядра).
 • руйнування фасеткових нервів за допомогою радіочастотного зонда (якщо є артроз міжхребцевих суглобів).
 • знищення грижі лазером (лазерна вапорізація).
 • лазерне відновлення диска (стимуляція розвитку хрящової тканини і реорганізація будови міжхребцевого диска).

Визначаючись з оперативним лікуванням, спочатку звертають увагу на величину випинання. Наприклад, застосування лазера виправдано тільки при розмірах зміщення диска на відстань, що не перевищує 6 мм. Нуклеопластіка здійснюється, коли велика частина фіброзного кільця поки не пошкоджена. У ендоскопічної дискектомії сфера застосування набагато більше.

Лікування міжхребцевої грижі зазвичай починають консервативно. Грамотно підібрана терапія швидко ліквідує ознаки захворювання. Але її слід вибирати, враховуючи анамнез хвороби і наявність протипоказань у кожного конкретного пацієнта. Коли є строгі показання проводять операцію.

Гірудотерапія

Терапія п’явками не один десяток років практикується фахівцями в усьому світі для зменшення неприємних відчуттів, ліквідації процесів запалення. Ефективність обумовлена ​​дією спеціальних ферментів, які перебувають в слині тварин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Низький тиск 90 на 60 ( 70 ): причини і симптоми

надкусивая шкіру людини, п’явки впорскують субстанцію, що володіє знеболюючими властивостями. Дане лікування забезпечує:

 • протизапальний ефект.
 • протинабрякову дію.
 • активацію обміну речовин ураженої області.
 • стимуляцію кровотоку.
 • усунення застійних явищ близько патологічного вогнища.
 • прискорення відновлення пошкоджених тканин.

Укуси майже не відчуваються, але відчутно полегшують стан хворого. У процедури майже немає протипоказань, однак, слід пам’ятати, що лікуватися п’явками можна тільки під контролем лікаря.

Голкотерапія

Допоможе вилікувати міжхребцеву грижу і голковколювання. Його рекомендують лише після уважного обстеження і аналізу протипоказань. Лікування триває 10 сеансів. Іноді призначають кілька курсів, з інтервалом більше 1 тижня.

Маніпуляція триває близько 40 хвилин. Спеціаліст підшкірно вставляє тонкі голки в активні рефлексогенні точки. Пацієнт повинен залишитися в нерухомому стані.

Лікар зобов’язаний безперервно спостерігати за станом хворого. Голкорефлексотерапія, здійснена професіоналом, не призводить до дискомфорту.

В результаті проведеної акупунктури у хворого:

 1. Зникають або зменшуються больові відчуття.
 2. Знижується компресійне вплив на міжхребцевий диск.
 3. Ліквідується набряк і запальна реакція.
 4. Усувається судинний спазм.
 5. Спостерігається регрес захворювання.

голкотерапія здатна полегшити стан пацієнта без значного екзогенного подразника. Вдавшись до цієї процедури на початку захворювання, можливо цілком ліквідувати патологію. Пацієнтам з важким розвитком хвороби голковколювання істотно знижує клінічні прояви захворювання.

Дане лікування слід поєднувати з іншими маніпуляціями, ЛФК та ​​дієтами.

Терапія народними способами

до лікування міжхребцевої грижі треба підходити комплексно — задіяти лікарські і народні засоби, масаж і вправи.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

При терапії міжхребцевої грижі народна медицина принесе користь тільки спільно з традиційною.

При перших ознаках хвороби забезпечують людині повний спокій . У положенні лежачи зменшується болюча симптоматика. Далі проводять терапію засобами, покликаними зменшити напруженість м’язів спини і хворобливість.

.ue63f4371e3ceeb914521c3d4d6342ba8 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Ue63f4371e3ceeb914521c3d4d6342ba8: active, .ue63f4371e3ceeb914521c3d4d6342ba8: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Ue63f4371e3ceeb914521c3d4d6342ba8 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Ue63f4371e3ceeb914521c3d4d6342ba8 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Ue63f4371e3ceeb914521c3d4d6342ba8 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Ue63f4371e3ceeb914521c3d4d6342ba8: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Рак хребта: симптоми і прояв

Нижче розглядаються найбільш часто використовувані народні рецепти.

Кінський жир

На смужку з поліетилену величиною 15: 8 см тонким шаром накладають кінський жир. Накривають марлею і прикладають до ураженої ділянки спини. Фіксують пластиром і вовняною хусткою на дві доби.

Согревающий масаж

Домашню терапію просто і дешево виконати із застосуванням камфорного масла. Пошкоджену зону хребта обмазують маслом і накладають зверху змочений в гарячому молоці рушник на 2 години. Далі роблять масаж, починаючи від непораженной боку і завершуючи пошкодженої областю. Краще цю маніпуляцію здійснювати ввечері, доповнюючи прийомом аспірину і гарячого чаю.

Медична глина

Відома своєю особливістю забирати негативну енергію. Тому повторно порцію глини не застосовують. Одну столову ложку червоної або білої глини змішують з 50 г дрібного листя каланхое. Увечері зроблену суміш укладають на хворе місце і залишають на 3 години. Регулярне застосування протягом тижня призводить до зникнення больових симптомів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Артроз ліктьового суглоба: причини, симптоми, лікування, діагностика, повний опис хвороби

Мед

Зціляти міжхребцеву грижу можливо масажем. Для останнього готують мазь, що складається з 250 г меду, 2 таблеток муміє і краплі води. Спочатку на область грижі наносять ялицеве ​​масло. Масаж здійснюють протягом 5 хвилин, потім насухо витирають і тепло загортають.

Хріновий компрес

Натерта хрін перемішують з маслом. Отриману кашу накладають на уражену ділянку на півгодини, закривши поліетиленовою плівкою і хусткою. Якщо замість хрону беруть чорну редьку, то кладуть компрес на 45-50 хвилин.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

«Пекуча суміш»

Для лікування міжхребцевої грижі підходить наступний компрес: 30 грам дрібно натертого часнику перемішують з 50 мл горілки і наполягають в прохолодному, захищеному від сонячних променів, місці 7 днів. Отриману суміш укладають в місце ураження на 40-50 хвилин, загортають марлею, хусткою і поліетиленовою плівкою. Після використання витирають шкіру рушником. Лікування проводять протягом двох тижнів, повторюючи через день і чергуючи з ваннами з скипидару.

Настоянки і відвари

Для терапії міжхребцевої грижі готують наступне:

 • Висівковий відвар: столову ложку висівок півгодини кип’ятять на маленькому вогні в 0,5 л води. Вживають всередину в підігрітому стані 3 рази в день в невеликій кількості.
 • Настоянка шипшини і аптечної ромашки: витримують 10 хвилин на водяній бані з однаковою кількістю складових. Остигають, проціджують і п’ють по півсклянки перед їдою.
 • Хмільовий відвар: готують в кількості 2 столові ложки на 0,5 літра води. Ділять на 6 рівних порцій і випивають за два дні.
 • Відвар чебрецю: 1 столову ложку сушеної трави наполягають в 1 склянці окропу. П’ють так само, як відвар з шишок хмелю.
 • Настоянка шабельника: 300 г заливають 1 л горілки і витримують 20 днів. Приймають всередину 3 рази на день, повторно можливо вживати через 1 місяць.

За пару курсів від захворювання не вилікувати — період реабілітації займе багато часу. Тому хворому треба бути терплячим і строго дотримуватися призначення лікаря.

Лікувальна фізкультура

Після постановки діагнозу застосування тільки народних засобів мало. Фізичні вправи слід виконувати щодня вранці і ввечері.

Треба знати, що народні способи здоров’ю не зашкодять, а невірно обрана ЛФК здатна погіршити перебіг хвороби. І, значить, слід попросити фахівця про призначення індивідуального комплексу вправ.

Харчування

Надлишкова маса тіла формує додаткове навантаження на хребет, обумовлюючи компресію міжхребцевого диска. У таких хворих терапію починають з корекції харчового раціону, насичуючи останній продуктами з великою кількістю білків і складних вуглеводів.

Відгуки про ефективні засоби лікування вдома

Думок, як вірніше вилікувати грижу в домашніх умовах , існує чимало.

Виключно систематичні вправи допоможуть для попередження виникнення міжхребцевої грижі. Я використовувала витяжку, фізіотерапію, корсет, мануальну терапію — ефект був нетривалим. На сьогоднішній день у мене свій розпорядок — щоденна 40-хвилинна зарядка для зміцнення м’язів спини і басейн (кілька разів на тиждень). Фізичних вправ купа. Шукайте те, що підійде саме вам. Зульфія.

Плавання — найкращий засіб від грижі. Тут м’яка розвантаження хребта, відсутні раптові руху, м’язи зміцнюються, а організм загартовується. Наталія Миколаївна.

Профілактичні методи

Всяку хвороба простіше попередити, ніж лікувати. З цією метою здійснюють профілактику. Ще вона необхідна пацієнтам, які досягли стійкої ремісії, щоб уникнути рецидиву захворювання.

.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

синдром Форестье

Maxim

Що таке гігантизм

Megusta

гипнагогический миоклонус

Axel

Акроміально — ключичний артроз

Scooby

Поперечна плоскостопість: причини і як лікувати

Alfonso

Розрив меніска колінного суглоба

Sasha

Артроз лучезапястного суглоба руки

Alex

Бурсит ахіллового сухожилля

Elena

Дисплазія колінних суглобів

Elena

Залишити коментар