Хвороби

Анкілоз суглобів: ознаки, причини і лікування

Симптоми

Виявити у себе прояв анкилоза досить просто: потрібно прислухатися до свого організму. Якщо при рухах суглобів ви відчуваєте труднощі, якщо згинання та розгинання кінцівок відбувається не в повній мірі або викликає больові відчуття, то поспішіть звернутися до лікаря.

При цьому анкілоз може проявлятися по-різному в залежності від його різновиду. Наприклад, фіброзна форма характерна наявністю больових відчуттів в суглобі, але частковим збереженням рухової функції. Тобто, ви зможете, наприклад, качати хворою ногою, але це буде завдавати вам страждання. Кістковий анкілоз не викличе неприємних відчуттів, але при цьому суглоб стане зовсім нерухомим. Не варто доводити ситуацію до такого стану: краще звернутися за медичною допомогою своєчасно, на самому початку виникнення проблеми.

Суглоб застигає в тому положенні, в якому відбулося зрощення внутрішніх тканин. За зовнішнім виглядом і відчуттям це нагадує прояви контрактури (тобто обмеження рухової активності в результаті стягування тканин, м’язів, сухожиль і т.д.). Але у цих захворювань різні причини і методи лікування, і тільки фахівець зможе розібратися в етіології вашої недуги.

Для того, щоб поставити правильний діагноз, доктор направить вас на проходження магнітно-резонансної томографії та рентгена. Це дозволить визначити стан суглобів і сполучних тканин.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Причини

Що може спровокувати заповнення межсуставного простору кісткової і сполучної тканиною? Фахівці виділяють кілька основних причин анкилоза суглобів:

 • гнійні інфекції в суглобі — гострі або хронічні.
 • запалення суглобів (зокрема артрити, артрози, бурсити тощо).
 • травми (в тому числі, вивихи і переломи) з крововиливом в суглобову порожнину.
 • вимушена тривала нерухомість суглобів, наприклад, після перенесеної операції.
 • родові травми .

В групі ризику опиняються люди, що ведуть дуже активний або, навпаки, занадто пасивний спосіб життя, а також ті, хто страждає аутоімунних ми патологіями. Травми, велике навантаження на суглоби, тривале перебування тіла в одному положенні-все це може спровокувати розвиток анкілозу. Від зустрічі з цією недугою найчастіше страждають пенсіонери, спортсмени, працівники важкої фізичної праці, люди з надмірною вагою.

Класифікація анкилозов

Анкілози розрізняються в залежності від того, який тканиною заповнюється межсуставних простір. За цим параметром виділяють три види захворювання:

 1. Фіброзний анкілоз характеризується зрощенням суглобів за рахунок сполучної тканини. В цьому випадку суглобова щілина залишається видимої, проте вона заповнюється рубцевими спайками. Часткова рухливість зберігається.
 2. Кістковий анкілоз робить суглоб нерухомим за рахунок кісткового зрощення суглобів. Суглобова щілина при такому вигляді захворювання пропадає. При цьому зустрічається внесуставной кістковий анкілоз, коли відбувається зрощування м’язів та інших м’яких тканин, що оточують суглоб. При такому вигляді захворювання суглобова щілина зберігається.
 3. Хрящовий анкілоз зазвичай зустрічається при неправильному внутрішньоутробний розвиток плода. Він викликаний дефектами формування хрящової або кісткової тканини. Суглобова щілина при такому вигляді захворювання зберігається, як і часткова рухливість суглобів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Причини і лікування кільцеподібної еритеми: доступна інформація про рідкісний захворюванні

.uae6e0c3ef6a937b04e3789ebe56e67fe {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Uae6e0c3ef6a937b04e3789ebe56e67fe: active, .uae6e0c3ef6a937b04e3789ebe56e67fe: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Uae6e0c3ef6a937b04e3789ebe56e67fe {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Uae6e0c3ef6a937b04e3789ebe56e67fe .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Uae6e0c3ef6a937b04e3789ebe56e67fe .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Uae6e0c3ef6a937b04e3789ebe56e67fe: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Дисплазія кульшового суглоба: як визначити і як лікувати

За ступенем зрощування суглобів анкілози поділяють на повні (з тотальною втратою рухливості) і часткові (зі збереженням частини рухових функцій). При цьому за відсутності належного лікування часткове зрощення може перейти в повне в результаті прогресування хвороби. Оскільки нерухомість суглобів може викликатися зрощенням тканин в різних місцях, поділяють внутрішньосуглобової, внесуставной і капсулярної анкілоз. Також анкілози можна класифікувати на вигідні (коли суглоб застигає в зручному людині положенні) і невигідні.

Які суглоби піддаються анкілозу

Оскільки в скелеті людини більше 200 кісток, і багато хто з них з’єднуються один з одним за допомогою суглобів і хрящів, локалізація захворювання може бути дуже різноманітною. Найчастіше зустрічаються анкілози наступних суглобів:

 • Анкілоз кульшового суглоба. Зазвичай він виникає внаслідок перенесеного туберкульозу або вимушеної тривалої обездвиженности. У першому випадку позбутися від недуги буде неможливо, адже оперативне втручання може спровокувати повторне прояв інфекційного захворювання. Даний тип анкилоза вважається вигідним, коли зрощення відбувається з витягнутою ногою. Якщо нога застигає під кутом, то пацієнт втрачає можливість пересуватися без допомоги милиць або спеціальних ходунків.
 • Анкілоз колінного суглоба найчастіше виникає в результаті травми або як ускладнення після перенесеного артриту. Тут зрощування ноги в прямому положенні також є кращим, тому що в цьому випадку людина зберігає здатність пересуватися самостійно.
 • Анкілоз гомілковостопного суглоба зазвичай є наслідком перенесеної інфекції суглоба. Також він може розвинутися як результат неправильного лікування після травми. При вигідному зрощуванні, коли стопа застигає в положенні, зручному для ходьби, такий вид анкилоза впливає на життєдіяльність людини не критично.
 • Анкілоз ліктьового суглоба має такі ж основні причини, як і попередній. Тут найбільш виграшною позицією вважається зрощування суглобів під прямим кутом.
 • Анкілоз хребта найчастіше виникає в результаті запалення простору між хребцями (хвороба Бехтєрєва). Цей вид недуги може знерухомити людини повністю і привести до інвалідності.
 • Анкілоз скронево-нижньощелепного суглоба зазвичай розвивається у дітей в результаті родової травми або гнійного інфекційного захворювання. Цей різновид анкилоза створює труднощі при прийнятті їжі і розвитку мови, так як перешкоджає правильній роботі рота. Захворювання не дозволяє нижньої щелепи не тільки функціонувати в повній мірі, але і розвиватися відповідно до віку. Це вкрай ускладнює життя дитини та її батьків, тому варто бути особливо уважними до інфекційних дитячих хвороб.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Забій колінного суглоба: діагностика та лікування

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

До речі, анкілоз може проявлятися не тільки в суглобах. Він здатний вражати навіть зуби! Наприклад, при гіподентія у дітей (відсутності прорізування одного або декількох молочних зубів). В цьому випадку молочний моляр зростається з кістками щелепи і не випадає в потрібний момент. Це ускладнює прорізування основних зубів і порушує весь ряд в цілому. Дану проблему можна вирішити видаленням «застряглого» моляра.

Лікування анкілозу

Анкілоз — захворювання, яке лікується, в основному, за допомогою оперативного втручання. Медикаментозна терапія і фізіотерапія можуть бути призначені тільки на самих ранніх стадіях недуги. Якщо ж суглобова щілина відсутня в результаті зрощування кісткової або фіброзної тканини, то без хірургічної допомоги не обійтися. Саме тому так важливо розпізнати анкілоз на самому початку його зародження, щоб не опинитися на операційному столі.

.ub3d6f71d299499d64ace7f9760e2d93b {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Ub3d6f71d299499d64ace7f9760e2d93b: active, .ub3d6f71d299499d64ace7f9760e2d93b: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Ub3d6f71d299499d64ace7f9760e2d93b {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Ub3d6f71d299499d64ace7f9760e2d93b .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Ub3d6f71d299499d64ace7f9760e2d93b .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Ub3d6f71d299499d64ace7f9760e2d93b: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: міозит м’язів: ознаки, види та причини

Лікування помилкового (фіброзного) анкилоза

Анкілоз, викликаний зрощенням сполучних тканин, називають помилковим, так як при такому вигляді захворювання зберігається часткова рухливість суглоба. Даний вид недуги можна спробувати вилікувати без оперативного втручання. Для цього використовують ін’єкції гормонів і нестероїдних протизапальних препаратів. Ліки необхідно вводити всередину суглоба. Дана терапія допомагає зняти больові відчуття, що важливо для нормального функціонування кінцівок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Двосторонній гонартроз: лікування 1,2,3 ступеня

Разом з медикаментозним лікуванням застосовують фізіотерапію і мануальну терапію. Масажі, розробка суглобів за допомогою ЛФК, електрофорез, УВЧ-терапія — все це допомагає в розробці хворого суглоба. Основний сенс такого впливу — спровокувати процес розсмоктування фіброзної тканини для відновлення рухової функції суглоба. Однак, повернути повноцінну активність такими методами не вдасться — деяка скутість рухів залишиться навіть за сприятливого перебігу лікування.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Лікування істинного (кісткового) анкилоза

головною ознакою кісткового анкілозу є повна втрата рухливості суглоба, тому він носить назву істинного. Лікувати його уколами, ін’єкціями і фізіотерапевтичними процедурами марно — тут допоможе тільки хірургічне втручання. Можливі два види проведення оперативного втручання:

 • Артропластика — тобто відновлення узгоджених один з одним суглобових поверхонь. Дану операцію проводить хірург-ортопед. Він розсікає зрощений ділянку між суглобами і видаляє зайву сполучну або кісткову тканину. На місце, що звільнилося встановлюється штучна прошарок, яка функціонально замінює зруйновані хворобою тканини. Зазвичай артропластика проводиться при помилковому анкілозі, так як при істинному вона не здатна повністю відновити рухливість суглоба. Але, якщо пацієнт з кістковим анкілозом наполягатиме саме на даному типі хірургічного втручання, це трохи полегшить його хвороба. Рухова активність буде відновлена ​​частково, що дозволить людині повернути собі хоча б деякі функції самообслуговування.
 • Ендопротезування — установка імпланту або протеза замість пошкодженого суглоба. Ця операції може повністю відновити рухову функцію організму, але має досить широкий ряд протипоказань. Даний варіант хірургічного втручання вимагає серйозної підготовки, фінансових вкладень, має тривалий відновлювальний період. Він не дає гарантій, адже навіть правильно підібраний імплант може не прижитися. Однак, після вдало проведеної операції людина отримає можливість повноцінного існування і поверне собі рухову активність. Іноді результат вартий того, щоб піти на ризик.

Висновок

Ніхто не подбає про ваших суглобах краще, ніж ви самі. Тільки уважне ставлення до організму допоможе вам розпізнати анкілоз на ранній стадії і не допустити незворотних наслідків. При цьому байдуже ставлення до сигналів свого тіла може спровокувати великі проблеми, аж до інвалідності. Велике значення тут має профілактика: помірна рухова активність, яка охоплює всі суглоби, своєчасне лікування травм і інфекцій. І, звичайно ж, не варто справлятися з хворобою самотужки: при перших підозрах на анкілоз зверніться до лікаря для постановки правильного діагнозу. Навіть якщо ви помилитеся в своїх припущеннях, доктор зможе дати вам правильні рекомендації для усунення виниклих проблем. Дбайте про своє тіло, і тоді воно віддячить вам здоров’ям!

.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

вакциноасоційований поліомієліт

Tanya

Підвивих шийних хребців

Alex

Що таке ахондроплазия

Bobby

Плескіт плечового суглоба

Marina

Бурсит ліктьового суглоба: ознаки, види та фото

Lamaxima

Поздовжнє плоскостопість: ступеня, симптоми, лікування і профілактика

Scooby

Артроз гомілковостопного суглоба

Bobby

Гігрома на нозі

Marina

вивих щиколотки

Tanya

Залишити коментар