Хвороби

Ішіас: що таке, ознаки, методи лікування

Причини захворювання

До розвитку ішіасу можуть привести такі причини:

 • алкогольна інтоксикація (отруєння організму спиртом).
 • грижа міжхребцевого диска.
 • інфекційні захворювання (грип, малярія, сифіліс, тиф, туберкульоз).
 • новоутворення в хребті, як доброякісні, так і злоякісні.
 • поява остеофітів (кісткових наростів) на хребцях.
 • цукровий діабет і подагра.
 • сильне переохолодження організму.
 • спондилолистез.

Відповідно до Міжнародної клас фикации хвороб (МКБ-10) точний код хвороби M54.3. Ішіас це одне з захворювань кістково-м’язової системи та сполучної тканини.

Основні ознаки хвороби

Інтенсивна біль в спині основний симптом ішіасу. Від стадії хвороби залежить, чи будуть напади однократними або будуть носити хронічний характер. Як правило, біль локалізована в одній області. Ступінь вираженості больових відчуттів може варіюватися.

Крім того, існують і інші симптоми захворювання:

 1. Атрофія м’язів.
 2. Гіпергідроз (підвищена пітливість).
 3. Зміна кольору шкірного покриву.
 4. Стоншування шкірного покриву.
 5. Стоншування і ламкість нігтів.
 6. Порушення рухової активності.
 7. Порушення рефлексів.
 8. Втрата чутливості.
 9. Сухість шкіри на всьому тілі.

Неврологічні симптоми ішіасу

Неврологічне обстеження хворого може виявити такі пр знаки, характерні для ішіасу:

 • симптом Ласега, що виражається інтенсивним болем в стегні.
 • зниження ахіллового рефлексу.
 • зниження колінного і підошовного рефлексу.
 • перехресний синдром. Виражається інтенсивним болем в нозі.

Перші симптоми захворювання причина негайно відправитися на прийом до фахівця, який призначить комплексне лікування ішіасу.

Методи діагностики захворювання

Перше, що треба зробити пацієнтові, це відвідати рентген-кабінет. Рентгенологічне дослідження дозволяє швидко виявити ішіас. Важливо не забувати, що у такого методу діагностики є свої протипоказання: емоційна нестабільність, вагітність, сильне ожиріння.

Комп’ютерна томографія один з ефективних методів при діагностиці ішіасу. КТ не тільки виявить причини хвороби, але і вкаже проблемну зону за допомогою 3D-моделі поперекового відділу. Вагітність виключає застосування комп’ютерної томографії.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Магнітно-резонансна томографія також часто призначається фахівцями. Стан спинного мозку і хребетного стовпа, корінців, міжхребцевих дисків і судин все це вдасться розглянути на тривимірних зображеннях. МРТ дозволяє визначити, наскільки сильні пошкодження завдала хвороба.

В окремих випадках лікарі вдаються до електронейроміографія. Проходження імпульсів по нервах відстежують спеціальні електроди, які приєднуються до м’язів. ЕНМГ дозволяє оцінити провідність нервових волокон, а також побачити чутливість хворого під час руху.

Як вилікувати радикуліт

Необхідно не тільки позбавити пацієнта від болю, але і повністю перемогти хворобу, а для цього потрібен комплексний підхід до лікування:

 1. Акупунктура.
 2. Виконання спеціальних вправ.
 3. лікування препаратами.
 4. Масаж.
 5. Народна медицина.
 6. Остеопатия.
 7. Застосування п’явок і лікувальної грязі.
 8. Фізіотерапевтичні процедури.

Важливо пам’ятати, чт самолікуванням займатися неприпустимо! Будь-яка процедура або препарат (як і його дозування) повинні бути призначені лікарем.

Медикаментозне лікування

Для усунення сильного больового синдрому часто призначаються нестероїдні медикаментозні препарати, наприклад, Анальгін, який прекрасно справляється з болем. Це засіб або вводиться внутрішньом’язово, або приймається у вигляді таблеток. Більш ефективним буде використання комбінованих нестероїдних препаратів. До них відносяться:

 • Андипал.
 • Баралгин.
 • Пенталгін.
 • Седалгін.
 • темпалгин.

Приймати ліки можна, точно дотримуючись дозування. Всі медикаменти призначає тільки лікар.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Артрит кистей і пальців рук: лікування народними засобами

Засоби, що включають до складу диклофенак, також борються із запаленням. Диклофенак здатний знеболює і надавати протизапальну дію. Крім того, для лікування ішіасу підходять Вольтарен, Ортофен і Рапід.

.u9c2b9c0207981fe8d5f206eb79fbe048 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .U9c2b9c0207981fe8d5f206eb79fbe048: active, .u9c2b9c0207981fe8d5f206eb79fbe048: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .U9c2b9c0207981fe8d5f206eb79fbe048 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .U9c2b9c0207981fe8d5f206eb79fbe048 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .U9c2b9c0207981fe8d5f206eb79fbe048 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .U9c2b9c0207981fe8d5f206eb79fbe048: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Защемлення сідничного нерва: як визначити, ознаки

Нормалізувати роботу нервової системи допоможуть вітамінні комплекси. Препарати, що містять вітаміни В1 і В6, усувають симптоми ішіасу.

Дія дратівливих коштів направлено на те, щоб зняти напад і відвернути нервову систему від больових відчуттів. До таких ліків відносяться Камфорний гель і Скипидарна мазь. Ці препарати, дратуючи шкіру, позбавляють нервовий корінець від болю. Що входять до складу ліків активні компоненти знімають набряк, зупиняють запальний процес і благотворно впливають на кровообіг.

Новокаиновая блокада метод, застосовуваний в крайньому випадку. Введений в уражену зону препарат усуває больовий синдром, вступаючи в контакт з нервовими рецепторами.

Тільки фахівець повинен робити ін’єкції, вводячи новокаїн в певну точку з дотриманням дозування. Індивідуальна непереносимість Новокаїну протипоказання для блокади.

Застосування мазей

Використання мазей значно знижує вираженість симптомів ішіасу. Ці кошти не тільки знімають запалення, а й позитивно впливають на швидкість відновних процесів.

Тканини постраждалої області повинні бути максимально забезпечені поживними речовинами. Розігріваючі мазі сприяють розширенню судин, тим самим посилюючи кровообіг в ураженій зоні. Нанесене засіб зменшує болючість і знімає набряк, стимулює одужання. Можна порекомендувати такі зігріваючі мазі, як Випросал, Капсикам і Фіналгон. Ліки наноситься на хворе місце 2 рази на день. Курс лікування не повинен перевищувати 10 днів.

При сильному запаленні і вираженому набряку будуть корисні знеболюючі мазі, наприклад, Бутадион, Ібупрофен і Нурофен гель. Препарат треба наносити тонким шаром 3 рази на добу. Тривалість курсу терапії визначається фахівцем.

Масаж

Масажні процедури можна проводити при будь-якій стадії захворювання. Необхідно дотримуватися певних правил, щоб не завдати шкоди пацієнтові:

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...
 1. В період загострення ішіасу виключається різкий і жорсткий масаж. Допускаються помірні поплескування і вібрації.
 2. Якщо біль локалізована в попереково-крижовому відділі, то масажуються стегна і сідниці.
 3. Після усунення больового синдрому буде корисний баночний і точковий масаж.
 4. Застосування натуральних ефірних масел посилить ефект від процедури масажу.
 5. Допускається використання розігрівають мазей.
 6. Стандартна тривалість сеансу 30 хвилин.
 7. Курс терапії 10 сеансів масажу .

Такий вид лікування покращує м’язовий тонус і стимулює кровообіг, сн імая запалення і набряк. Крім того, масажні процедури допомагають утворенню активних біологічних компонентів, які усувають больові відчуття і запальні процеси, а також прискорюють одужання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чому виникають прищі на спині, обличчі і ногах після масажу і вимагають вони лікування?

Голковколювання

Акупунктура проявила себе як гідний метод боротьби з ішіасом. Тонкі голки, зроблені з нержавіючої сталі, вводяться в активні зони. Голковколювання дає наступні результати:

 • біль зникає завдяки ендорфінів, що потрапляють в тканини шкіри.
 • кровообіг поліпшується через розширення судин.
 • повністю знімається набряк .
 • підвищується імунітет, що позитивно позначається на процесах регенерації.

Пошкодження шкірного покриву, інфекційні та онкологічні захворювання виключають процедури голковколювання .

Стан пацієнта визначає, скільки триватиме курс терапії. Зазвичай тривалість лікування голками не перевищує 3 місяців. У перший час проводяться 4 процедури в тиждень, потім 2 сеанси на тиждень.

Лікувальна гімнастика

Активні різкі рухи в гострій стадії ішіасу можуть погіршити ситуацію. Показаний виключно постільний режим. Коли загальний стан організму після усунення нападу поліпшується, пацієнту призначається гімнастика. Для лікування захворювання можна виконувати такі вправи:

Лягти на спину. Повільно підтягнути зігнуті ноги до грудей. Повторити 8 разів.

 1. Лягти на живіт. Повільно і без ривків підняти корпус, як при віджиманні. Повторити 7 разів.
 2. Встати рівно. Нахилити корпус вправо (10 разів) і вліво (10 разів).
 3. Лягти на спину. Підняти вгору випрямлені ноги. Затриматися у верхній точці на пару секунд і повільно опустити. Повторити 7 разів.

Тільки лікуючий лікар повинен призначати ЛФК та ​​лікувальні вправи. Лікар рекомендує, які види вправ і яка кількість в день необхідно виконувати. Перші тренування проходять в присутності інструктора, в іншому випадку виникає ризик загострення ішіасу.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

.ua6703eb2fd589c6d0972fd56f22c02a8 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Ua6703eb2fd589c6d0972fd56f22c02a8: active, .ua6703eb2fd589c6d0972fd56f22c02a8: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Ua6703eb2fd589c6d0972fd56f22c02a8 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Ua6703eb2fd589c6d0972fd56f22c02a8 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Ua6703eb2fd589c6d0972fd56f22c02a8 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Ua6703eb2fd589c6d0972fd56f22c02a8: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Лікування поперекового радикуліту народними засобами

Профілактика ішіасу

Рекомендації для профілактики хвороби досить прості:

 1. Організм повинен отримувати регулярну помірну навантаження. Навіть проста ходьба здатна запобігти появі болю. Фізична активність стимулює діяльність нервової системи і тримає м’язи в тонусі. Заняття спортом в присутності кваліфікованого інструктора також заохочуються, особливо йога, пілатес і, звичайно, плавання.
 2. При сидячій роботі рекомендується постійно робити перерви і розминати спину. Якщо необхідно провести сидячи досить довгий час, то носіння корсета піде на користь, як і використання якісного ортопедичного крісла.
 3. Після хвороби уникайте підняття важких предметів. Якщо така необхідність все-таки виникла, то треба дотримуватися правильну техніку. Обов’язково присядьте і тримайте спину прямо, злегка нахиляючись і розподіляючи вагу предмета на обидві руки.
 4. Виберіть ортопедичну подушку і хороший матрац. Поверхня повинна бути ідеально рівною. Матрац не повинен бути надто жорстким, але і не повинен прогинатися під вагою людини.
 5. Позбавтеся від згубних звичок (алкоголь і куріння).
 6. Намагайтеся не переїдати і не вживати шкідливу їжу. У раціоні повинні бути крупи, фрукти, овочі.
 7. Дотримуйтесь питний режим.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Незрілість тазостегнового суглоба у новонароджених: причини і лікування

Виконання всіх рекомендацій буде тримати м’язи в тонусі, благотворно позначиться на загальному стані і послужить чудовою профілактикою захворювання.

Ускладнення хвороби

Тривале защемлення сідничного нерва негативно позначається на всьому організмі. Ускладнення зачіпають внутрішні органи, м’язи страждають від порушення кровообігу. Ішіас здатний викликати такі негативні наслідки:

 1. Слабкість і ламкість нігтьових пластин і на руках, і на ногах.
 2. Зниження чутливості м’язів аж до атрофії.
 3. Шкіряний покрив на ураженій ділянці стоншується, стає дуже сухим.
 4. Колінний суглоб втрачає рухливість, що веде до зміни ходи хворого.
 5. З’являється парез (неповний параліч), який призводить до обмеження будь-яких рухів.
 6. М’язи ніг втрачають свою силу, коли біль іррадіює в кінцівки.
 7. Порушуються функції тазових органо в, наприклад, виникає затримка або нетримання сечі.

Пам’ятайте, що ускладнень можна уникнути, якщо почати лікувати ішіас при перших же тривожних симптомах. Комплексний підхід до лікування при дотриманні всіх рекомендацій фахівця прискорить одужання.

Оперативне втручання при ішіасі

На жаль, консервативне лікування не завжди ефективно, особливо при запущеній стадії ішіасу. Пацієнту обов’язково знадобиться хірургічне втручання, якщо захворювання загрожує особливо небезпечними ускладненнями:

 • безперервний біль, з якою більше 5 тижнів не справляються препарати.
 • порушення функцій тазових органів.
 • появу доброякісної пухлини.
 • поява злоякісної пухлини.

Спочатку лікар повинен точно визначити діагноз і тільки потім в індивідуальному порядку призначати операцію. Є ряд протипоказань, повністю виключають хірургічне втручання:

 1. Цукровий діабет.
 2. Вагітність.
 3. Захворювання дихальної та серцево-судинної систем.
 4. Інфекційні захворювання, які тривають довше 2 тижнів.

Реабілітаційний період після операції

Успішна операція при лікуванні ішіасу не означає, що терапію можна припинити. У післяопераційний період необхідно виконувати додаткові процедури. Дотримуйтесь порад, які допоможуть уникнути рецидивів захворювання:

 1. Відвідуйте физиокабинет і проходите лікування за допомогою електрофорезу або магнітотерапії. Будуть корисні заняття гімнастикою і професійний лікувальний масаж. Лікуючий лікар визначить, як довго повинна виконуватися та чи інша процедура.
 2. Спина після операції обов’язково повинна бути зафіксована ортопедичним корсетом середньої жорсткості. Доктор підбирає модель вироби з урахуванням індивідуальних особливостей кожного пацієнта.
 3. Хребет повинен отримувати поступово збільшується навантаження (без надмірностей). Оптимальний варіант фізичної активності плавання в басейні. У домашніх умовах можна виконувати вправи.
 4. Пацієнту після операції необхідно дізнатися, як правильно вставати з ліжка і лягати на неї, як треба спати, інакше захворювання повернеться.

Уникнути рецидивів небезпечної хвороби досить просто. Необхідно правильно виконувати спеціальні вправи, приділяти час спорту і уважно ставитися до всіх рекомендацій лікаря. В такому випадку про біль, запаленнях і інших проявах ішіасу можна буде забути.

.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Що таке гемартроз колінного суглоба

Megusta

Вальгусна стопа у дитини

Undershmidtther

двосторонній гонартроз

Lamaxima

Відкладення солей на ногах

Pasha

Артроз колінних суглобів

Lamaxima

Синдром дисплазії сполучної тканини у дітей

Sasha

Пателлофеморальний артроз

Alfonso

Хвороба Шляттера колінних суглобів у підлітків

Serega

Що таке кокцигодинія

Elena

Залишити коментар