Хвороби

Синовит: що таке, ознаки, види

Що ж це за захворювання — синовіт, що варто обов’язково знати про хронічний синовите, до якого лікаря звернутися в разі виникнення хвороби.

Що таке синовит

Синовит — це запальний процес, що відбувається в синовіальній оболонці суглоба.

За її межі запалення не виходить, але ось проблем хворому доставляє чимало. Досить часто захворювання вражає синовіальну сумку — невеликих розмірів порожнину, внутрішня поверхня якої покрита синовіальної оболонкою. Сумка має уплощенную форму, заповнена синовіальною рідиною і, завдяки наявності спеціальної капсули, не контактує з оточуючими її тканинами. Також легко піддаються запаленню синовиальное піхву сухожилля і суглобові порожнини.

Якщо звернутися до медичної статистики, то можна помітити, що в основному від синовіту страждають колінні суглоби — на їх частку припадає до 70% всіх зареєстрованих випадків. Плечові, ліктьові, гомілковостопні і тазостегнові суглоби «хворіють» набагато рідше. Є у синовіту і ще одна особливість: виникнути він може у людини абсолютно будь-якого віку і статі, у людей молодих, літніх і навіть у дітей.

Класифікація

Синовит поділяють:

За місцем локалізації

 • плечовий.
 • ліктьовий.
 • тазостегновий.
 • колінний.
 • гомілковостопний.
 • променезап’ястковий.

За характером рідини

Мається на увазі рідина, що виділяється в тканини при запаленні (ексудату)

 • серозний.
 • серозно-фіброзний.
 • гнійний.
 • геморагічний.

За причини виникнення

 • інфекційний — розвинувся внаслідок попадання в суглоб патогенних мікробів.
 • асептичний — викликаний іншими причинами, крім інфекційних.

Діагноз «ворсинчастий синовіт» ставиться в разі виявлення у хворого людини в значній мірі збільшених (в порівнянні зі своїми звичайними розмірами) ворсинок синовіальної мембрани. Ворсинки розростаються досить повільно, тому при такій формі захворювання людина не відчуває больових відчуттів.

Хронічний синовіт — захворювання, досить рідко зустрічається. Яскраво вираженими симптомами він не володіє, хвора людина скаржиться тільки на втому при русі, дискомфорт в суглобах в процесі ходьби і рідко виникає, але не особливо тривожну його біль. Причиною подібних відчуттів стають порушення крово- і лімфообігу в суглобової капсулі, що викликають в її структурі певного роду зміни. Саме через них зчленування розбовтуються, провокуючи часті виникнення вивихів і підвивихів суглобів.

Гіпертрофічний синовит суглоба медики відносять до хронічної форми захворювання. Для неї характерно виражене розростання ворсинок синовіальної оболонки.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Двосторонній, помірний, ліво- і правобічний синовіти стають наслідком як хронічних захворювань, так і аутоімунних ушкоджень клітин будь-якими антитілами. Їх симптоми помітні не відразу, а тільки через кілька днів після початку хвороби з’являється характерний набряк і скутість рухів, синовіальна оболонка потовщується, суглоб збільшується в обсязі, змінює форму і починає хрустіти.

Вторинний синовит стає справжньою бідою тих, кому поставлений діагноз остеоартроз. Діагностиці він піддається насилу: синовит мінімальний, що не виражений, що не викликає в суглобі видимих ​​змін. В цьому випадку поставити правильний діагноз можна тільки після обстеження на апараті МРТ.

Проліферативний синовит найчастіше вражає колінні суглоби. Характеризується він запаленням синовіальної оболонки, а причини його виникнення приватні травми колін.

Супрапателлярний рецидивний синовит — захворювання, досить рідко зустрічається в медичній практиці. Вражає він тільки верхню область колінного суглоба і діагностується за допомогою спеціальних методик. Причиною звернення хворого людини стає елементарна пухлина, раптово виникла на колінної чашечки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ознаки з фото і способи видалення подагричних тофусів

.u2a825fee72361b812053daa93a4b9d6f {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .U2a825fee72361b812053daa93a4b9d6f: active, .u2a825fee72361b812053daa93a4b9d6f: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .U2a825fee72361b812053daa93a4b9d6f {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .U2a825fee72361b812053daa93a4b9d6f .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .U2a825fee72361b812053daa93a4b9d6f .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .U2a825fee72361b812053daa93a4b9d6f: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Рідина в колінному суглобі: що робити

Причини появи синовіту

Найчастіше синовит вражає молодих чоловіків у віці 35-45 років. У групі ризику ті, хто веде активний спосіб життя, займається спортом, виконує важку роботу, а також володарі зниженого імунітету.

Причинами виникнення синовіту є:

 • травми.
 • інфекції.
 • алергія.
 • ожиріння.
 • нестабільність суглобів.
 • інші захворювання.

Розвиток неінфекційного та асептичного синовіту має ряд істотних відмінностей. На те є свої причини. Це механічні пошкодження, що виникають у спортсменів і тих, хто зайнятий фізичною працею.

Ревматизм і ревматоїдний артрит — це імунологічні порушення роботи організму. Вражений цими хворобами, він у великій кількості виробляє антитіла, які і завдають непоправної шкоди синовіальній оболонці, викликаючи її запалення.

Є і ще кілька причин виникнення захворювання: порушення обміну речовин, накопичення в порожнині суглобів деякої кількості шлаків і солей сечової кислоти.

Симптоми синовіту

В більшості випадків синовит вражає тільки один суглоб або зв’язку, множинні запалення абсолютно нехарактерні для цього захворювання і є великою рідкістю. Спільними ознаками для всіх форм синовитов можна назвати:

 • Набряклість і зміна форми суглоба.
 • Больові відчуття, що виникають навіть при нерізкому русі.
 • Зміна температури на ураженій ділянці або в усьому тілі.
 • Слабкість, швидка стомлюваність, погане самопочуття.

Симптоми Гострий синовит Хронічний синовіт Зміна розмірів запаленої області в перші години виникнення захворювання. Відсутність яскраво вираженого набряку. Поява неприємних відчуттів навіть при легкому дотику до ураженої ділянки. Скутість при русі, порушення функцій ураженого суглоба. Підвищення температури, погіршення самопочуття Поява характерних болів, швидке стомлення при ходьбі.

Наслідком хронічного синовіту часто стає водянка (гідрартроз) суглоба і, як наслідок, його вивих і підвивих.

Ускладнення

Синовит відноситься до розряду захворювань, важкість наслідків якого очевидна. Це:

 • Артрит.
 • Необоротні зміни синовіальної оболонки і суглобової поверхні, здатні привести до порушення функціональності суглоба.
 • Виникнення запальних процесів в довколишніх областях зв’язкового апарату.

найнебезпечніше ускладнення синовіту — сепсис. Його збудник може з’явитися в крові хворих з ослабленим імунітетом, наприклад, ВІЛ-інфікованих або тих, хто просто знехтував лікуванням.

Діагностика

При обстеженні хворого з підозрою на синусит спостерігається:

 • Набряклість, гіперемія, значне збільшення суглоба в об’ємі, зміна його форми і поява скутості руху. Все перераховане виявляється вже при візуальному огляді.
 • Підвищення температури на ураженій ділянці, присутність больових відчуттів, коливання скопилася в суглобі рідини і навіть збільшення в розмірах лімфовузлів. Ці ознаки фахівець може відчути при пальпації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ознаки розвитку і лікування остеогенних саркоми

Однак безпомилковий діагноз може бути поставлений тільки після дослідження ураженого хворобою суглоба за допомогою:

 • рентгена.
 • УЗД.
 • пункції.
 • КТ або МРТ.

Встановити правильний діагноз можна також за допомогою артроскопії — дослідження, що віддалено нагадує ендоскопічне .

Суть його проста: на шкірі робиться малий надріз і через нього в суглобову порожнину вводиться артроскоп. Фото, отримані при проведенні рентгенографії, аналіз рідини, зібраної в ході виконання пункції, «картинка», показана артроскопія, — все це допоможе фахівцеві здійснити правильну діагностику і абсолютно точно визначити, як лікувати синовіт.

Лабораторні методи дослідження :

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...
 • Загальний аналіз крові. Характеризується підвищеною ШОЕ, високою кількістю лейкоцитів, наявністю С-реактивного білка.
 • Дослідження пунктату. Важливу роль при цьому відіграють його фізико-хімічні характеристики, результати мікроскопічного, бактериоскопического і бактеріологічного аналізу.

Лікування синовіту

Як вилікувати захворювання, може сказати тільки лікар. Саме тому при першій підозрі на хворобу слід звернутися за кваліфікованою допомогою, а не займатися самолікуванням. Тільки фахівець зможе грамотно оглянути уражений суглоб, призначити необхідне обстеження, поставити правильний діагноз, підібрати лікування.

Гострий серозний синовіт потребує особливому способі лікування, що вимагає міцної фіксації ноги за допомогою гіпсової шини.

Для лікування синовіту на початковій стадії використовують:

 • УВЧ-терапію.
 • УФ-опромінення.
 • Електрофорез з новокаїном.
 • Компреси з димексидом.

При тяжкому перебігу захворювання додатково проводять:

 • Електрофорез з лідазу.
 • Е ектрофорез з йодидом калію.
 • Фонофорез з глюкокортикостероїдами.

При синовите з такою симптоматикою, як загальна слабкість і великий об’єм рідини в синовіальній площині, призначають пункції суглоба. Причому проводять їх з обов’язковою присутністю антибіотиків. Однак проведення пункцій показано лише в тому випадку, якщо інфекційний чинник синовіту повністю виключений.

.u299cfa9a76a05603c23a467eee5fa803 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .U299cfa9a76a05603c23a467eee5fa803: active, .u299cfa9a76a05603c23a467eee5fa803: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .U299cfa9a76a05603c23a467eee5fa803 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .U299cfa9a76a05603c23a467eee5fa803 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .U299cfa9a76a05603c23a467eee5fa803 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .U299cfa9a76a05603c23a467eee5fa803: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Синовит колінного суглоба: що таке, ознаки та причини

До того ж, для проведення пункції існує ряд протипоказань:

 • проблеми зі згортанням крові.
 • запалення шкірного покриву.
 • наявність пошкоджень і ран в області введення голки.

Для результативності лікування хронічного серозного або серозно-фібріозно синовіту необхідно виконання визначених умов. Головні з них — гарантована нерухомість запаленого суглоба, проведення пункції і фізіотерапевтичних заходів (електризації, парафіну та аплікації, грязелікування). До того ж абсолютно необхідно виявити і вилікувати основне захворювання, тобто то, яке і дало поштовх до розвитку синовіту і доведення його до хронічної форми.

Особливо запущені стадії синовіту вимагають оперативного втручання — проведення синовектомією. Здійснюється подібна операція під ендотрахеальним наркозом, а результатом її стає повне або часткове видалення синовіальної оболонки суглобової капсули.

Не варто забувати найважливіший момент: в якій би формі не протікало захворювання, іммобілізації кінцівки при його лікуванні уникнути не вдасться . Носити наколенник або пов’язку доведеться не менше семи днів. У деяких випадках доведеться подбати і про те, щоб нога постійно перебувала на деякому підвищенні.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Пароксизм миготливої аритмії: ознаки і прояв

Лікарські препарати

Лікування синовіту має проводитися одночасно в декількох напрямках:

 • Введення антибіотиків широкого спектру дії безпосередньо в сам суглоб призначається після проведення пункції і виключає можливість проникнення будь-якої інфекції.
 • Використання НПЗЗ у вигляді таких мазей, ін’єкцій і оральних засобів, як «Диклофенак», «Вольтарен», «Ібупрофен», «Індії Тацине ».
 • Введення в суглоб кортикостероїдів і поєднання їх з фізіотерапевтичними процедурами (магнітотерапія, УФО, озокеритом, УВЧ, парафіном, фонофорезом).
 • Використання препаратів, що відновлюють мікроциркуляцію, таких як« Тіотриазолін »,« Трентал »,« Нікотинова кислота ».

Операція

Синовит, лікування якого не дає позитивних результатів, а й, можливо, прогресує, вимагає хірургічного втручання . В цьому випадку під місцевим або загальним наркозом хворому розкривають ушкоджений суглоб, очищають його порожнину і промивають спеціальними розчинами — антибактеріальними і підсушують.

Якщо в ході операції виявляються «Сторонні предмети» кісткові і хрящові освіти — лікарю доводиться приводити в порядок суглоб. Говорячи медичною мовою, відновлювати його рівномірність і однорідність.

Реабілітація хворого суглоба і повне відновлення його функціональності займе досить тривалий час — не менше трьох місяців. Навіть при хорошому самопочутті хворого і його непереборному бажанні повернутися до звичного для нього способу життя, поспішати з цим не варто. Помірно виражені навантаження і дотримання рекомендацій лікаря — гарантія того, що хвороба не повернеться і не стане постійним супутником, перейшовши в хронічну стадію.

Своєчасно і правильно поставлений діагноз і грамотно призначене лікування допоможуть досягти високих результатів, перемогти синовит і домогтися повного відновлення втраченої в процесі хвороби працездатності.

Народні засоби

 • Засипати в термос 1 ст. л. ретельно перемеленого лаврового листа і залити 150 гр. окропу. Настоювати протягом 12 годин, процідити, додати 100 гр. Рослинного масла. Втирати в уражений суглоб 3 рази на добу.
 • Покласти в холодильну камеру три великих листа каланхое, залишити на ніч, вранці перетворити їх в кашку. Загорнути її в марлю, прикладати, як компрес. Зверху укутати тканиною або хусткою.
 • 1 ст. л. трави живокосту залити 1 ст. окропу. Настояти 30 хв, процідити, пити протягом 1 дня. Можна використовувати для компресів. Курс лікування — 1 місяць.
 • Взяти в рівних кількостях омелу білу, деревій, чебрець, ехінацею, материнку, евкаліпт, лист берези, волоський горіх і пижмо. Залити 1 ст. л. збору 2-ма склянками окропу, настояти 1 годину, процідити. Приймати протягом дня рівними порціями між їдою.

Є протипоказання, необхідно проконсультуватися з фахівцем.

Профілактичні заходи

Головна з них — усунення причин, здатних спровокувати виникнення синовіту. Мається на увазі своєчасне лікування будь-якого запального захворювання. Також сюди відноситься дотримання техніки безпеки під час занять спортом, виключення будь-яких травматичних ситуацій, зміцнення організму в цілому і зв’язкового апарату зокрема.

Якщо все-таки неминуче трапилося і сталося травмування суглоба, не варто відкладати візит до лікаря . Чим раніше буде поставлений діагноз, тим успішніше пройде лікування.

.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Псоріатичний артрит: як лікувати

Bobby

Гігрома колінного суглоба

Andrey

артроз рук

Marina

двосторонній гонартроз

Dmitry

перелом ліктя

Megusta

Хвороба Бехтерева у жінок

Maria

Артроз колінних суглобів 4 ступеня

Undershmidtther

Варусна установка стоп

Maria

Що таке анкілоз

Pasha

Залишити коментар