Хвороби

Синовит колінного суглоба: що таке, ознаки та причини

Більшість випадків синовіту крім больового синдрому, набряклості і тимчасового порушення рухової активності ураженого суглоба — нічим більше не загрожують. Але існують і такі його варіанти, які можуть стати причиною важкого інфекційно-гнійного процесу, сепсису (зараження крові) і стійкої втрати працездатності.

Що це таке

Синовит колінного суглоба — це процес запалення синовіальної оболонки суглоба, яке супроводжується збільшенням вироблення синовіальної рідини. Запалення може бути різним за своїми причин, перебігу, ускладнень і способам течії.

Синовит колінного суглоба по МКБ 10 має код М65. Це така міжнародна класифікація хвороб десятого перегляду. З’явилася вона в січні 2007 року завдяки Всесвітньої організації охорони здоров’я.

В класифікатор сходять все переліки кодів медичних діагнозів. Завдяки йому можна вести облік захворюваності в усьому світі.

Іноді синовит приходить безслідно, але в деяких випадках потрібне тривале лікування, операція і наступна за нею реабілітація.

Причини виникнення

Спровокувати запалення синовіальної оболонки можуть:

 • Травми, в результаті яких виникає постійне роздратування внутрішньої оболонки суглоба шматочками хряща або пошкодженим меніском.
 • Інфекції, які проникають в порожнину суглоба з зовнішнього середовища (при пораненні) або з сусідніх тканин (при на ічіі флегмон, абсцесів, ран, саден, фурункулів і т.д.). Також хвороботворні мікроорганізми можуть потрапити в суглоб з віддалених вогнищ інфекції з потоком лімфи або крові.
 • Вроджені і набуті патології суглоба і періартікулярних тканин. Вони призводять до розвитку синовіту з різних причин. Наприклад, при ревматоїдному поліартриті або ревматизмі хвороба розвивається під дією антитіл, які вражають синовіальну оболонку, а при артрозі — через подразнення цієї оболонки хрящем, що втратив свою гладку поверхню, або кістковими розростаннями.
 • Аутоімунні хвороби (червона вовчак, ревматоїдний артрит). Імунна система сприймає внутрішню оболонку суглоба як чужорідного агента, і антитіла починають поступово її руйнувати.
 • Порушення обміну речовин. Ця причина викликає синовіт, тому що в порожнині суглоба накопичуються продукти обміну, що дратують оболонку.
 • Алергічні реакції. При проникненні в суглобову капсулу алергени сприймаються як небезпечні антигени, і імунна система починає виробляти антитіла, в результаті чого виникає запалення, що супроводжується надмірним утворенням синовіальної рідини.
 • Ендокринні захворювання. Гормональні збої призводять до того, що синовіальна рідина починає продукуватися в великій кількості. Через це розвивається запалення внутрішньої оболонки суглоба.
 • Гемофілія. При цьому захворюванні відбуваються постійні крововиливи в порожнину суглоба, що викликає запалення.
 • Захворювання нервової системи. До виникнення призводять сильні стреси, обмеження або пошкодження нервів при сколіозі, новоутвореннях або переломах, а також неврити периферичних нервів.

Стадії захворювання

Розрізняють 2 стадії, що спостерігаються в перебігу захворювання:

 1. Гостра. Симптоми протікають по наростаючій: набряк, біль, почервоніння посилюється протягом перших кількох днів.
 2. Хронічна (рецидивна). Спостерігається при відсутності адекватного і своєчасного лікування захворювання. основна ознака хронічного синовіту — водянка і періодичні слабко виражені болі.

Симптоми

Гострий синовит колінних суглобів може супроводжуватися різким болем. Тому при виникненні підозри на інфекційну форму захворювання вкрай важливо, якомога швидше звернутися до лікаря, який виявить збудника інфекції і призначить необхідну терапію.

Симптоми гострої гнійної форми

 • суглоб збільшений в обсязі.
 • підвищення температури тіла.
 • загальний стан характеризується слабкістю і нудотою.
 • присутній больовий синдром при згинанні-розгинанні ноги.
 • з’являється почервоніння в області коліна, яке при пальпації виявляється гарячим.

Особливо гостра протікає хвороба з гноеродной інфекцією. Хвороботворні бактерії часто проникають в суглобову порожнину разом з потоком крові або через рани відкритого типу. Скупчилися кров, гній і суглобова рідина стають причиною розтягування суглобової сумки, що і викликає больові відчуття.

Ознаки неінфекційної форми захворювання

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Головні симптоми захворювання асептичного типу — це збільшення в обсязі колінного з’єднання і відсутність при цьому больового синдрому. Таке явище викликається тим, що синовіальна рідина, що знаходиться в суглобової сумці при подразненні синовіальної оболонки, різко збільшується в кількості буквально за кілька годин. Виникла набряклість в області колінного суглоба перешкоджає вільному руху.

Симптоми асептичної форми

 • збільшення в обсязі походить від декількох годин до 1-2-х діб.
 • уражена область не має високої температури.
 • при натисканні на надколенную кістка вона занурюється в суглоб, після чого знову спливає.
 • загальна слабкість.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Бурсит ліктьового суглоба: ознаки, види та фото

Реактивний синовіт в колінному суглобі

Реактивний синовіт колінного суглоба виникає внаслідок кишкової, урогенітальної (сечостатевої) або респірато рной (дихальної) інфекції. Особливістю цього виду захворювання є те, що збудники в суглобової порожнини не виявляються і імунна система починає руйнувати свою сполучну тканину.

Реактивний синовіт колінних суглобів найчастіше починається з гострої форми, але при відсутності належного лікування переходить в хронічну форму .

.u217b12d54a5598b51f7e3b8236afda01 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .U217b12d54a5598b51f7e3b8236afda01: active, .u217b12d54a5598b51f7e3b8236afda01: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .U217b12d54a5598b51f7e3b8236afda01 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .U217b12d54a5598b51f7e3b8236afda01 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .U217b12d54a5598b51f7e3b8236afda01 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .U217b12d54a5598b51f7e3b8236afda01: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Забій колінного суглоба: діагностика та лікування

Ознаки хронічної форми

Хронічний синовіт є результатом недолікованість гострої форми патології і характеризується притупленими симптомами. Хворобливі прояви мають незначний занепокоєння пацієнтові. Коліно має невелику набряклість, почервоніння відсутня, відчувається слабка болючість при згинанні і ходьбі.

Розпізнати хронічну форму синовіту можна за такими ознаками:

 • Суглоб часто хрумтить, спостерігаються регулярні мікровивіхі.
 • Тривалі прогулянки неможливі, так як відчувається підвищена стомлюваність ніг.
 • Суглоб має обмежену рухливість.

При хронічній формі немає таких симптомів, як підвищення температури тіла або лихоманка. До запалення може привести нелікований ревматизм, алергічні реакції, подагра.

З кожним роком скупчення випоту всередині колінного суглоба поступово прискорюють розвиток запального процесу. У хворого з’являються ознаки гідрартроз (водянки) і спостерігаються патологічні зміни в самому зв’язковий апарат.

Існують також такі види даного захворювання як: помірний синовит, ворсинчастий синовіт колінного суглоба. супрапателлярний і рецидивний синовит. проліферативний синовіт.

Діагностика

Програма діагностування синовіту колінного суглоба супроводжується:

 • Проведенням КТ, МРТ, УЗД колінного суглоба, рентгенографії.
 • пункції і біопсією — у важких випадках.
 • Ретельно збором даних анамнезу, на основі яких є можливість підтвердити або спростувати ряд хвороб.
 • Професійним оглядом спеціаліста — пальціпація, загальний огляд, під супроводом тестів.
 • Проведенням досліджень, ОАК і сечі, дослідженням сіновальной рідини.
 • Постановка діагнозу — синовіт колінного суглоба, при грамотному лікуванні, в принципі переможемо. Однак потрібно знати, що повне одужання може бути тільки при серозному і алергічному синовітах.
 • Після перенесення інших різновидів синовіту, як правило, залишається тугоподвижность суглобів, при гнійних утвореннях, на жаль, розвивається сепсис.

Загальні принципи лікування синовіту

лікування колінного суглоба призначається після повного обстеження і постановки діагнозу. Метод терапії залежить від типу запалення, стадії розвитку синовіту колінного суглоба і індивідуальних особливостей організму.

Найчастіше застосовується комплексний підхід, що припускає:

 • пункцію.
 • іммобілізацію пошкодженого суглоба.
 • прийом медикаментозних препаратів.
 • Артроскопія.
 • фізіотерапія.
 • використання засобів народної медицини.

Якщо консервативні методи лікування синовіту колінного суглоба не приносять належного результату, застосовується оперативне втручання.

лікування гострого травматичного синовита

Схему лікування цієї форми синовіту лівого або правого колінного суглоба можна умовно розділити на наступні пункти:

 1. лікування травми — якщо це відкритий ий перелом, то хірург відновлює нормальне положення кісток всередині суглоба, зшиває пошкоджені зв’язки і ділянки капсули (при наявності пошкоджень) і вшивають шкіру над раною.
 2. При відкритих і закритих внутрішньосуглобових переломах пацієнтові проводять «скелетневитягування» — через кістки, що утворюють суглоб, простягають спиці і підвішують тягар, щоб уникнути їх повторного зсуву. Зазвичай в такому стані хворий повинен перебувати до 3 тижнів, якщо раніше не призначена операція.
 3. При виникненні симптомів синовіту в будь-який період часу, пацієнтові призначають:
 4. Негормональні препарати протизапальної дії (НПЗЗ) внутрішньом’язово в уколах або в формі таблеток. Найчастіше використовують: Диклофенак, Кеторолак (Кетопрофен, Кеторол), Ібупрофен, Німесулід (Найз).
 5. Щоб усунути побічні ефекти у вигляді виразок шлунка і дванадцятипалої кишки, призначають прийом «інгібіторів протонної помпи» — Рабепразол, Омерпазол і т.д.
 6. Якщо є значна припухлість в області коліна або методами обстеження виявлено велику кількість рідини всередині суглоба, пацієнту проводять пункцію і видаляють зайвий обсяг.
 7. На період «скелетного витягування» пацієнта відправляють проходити фізіотерапевтічес кі процедури (фото- або магнітотерапія), які сприяють загоєнню тканин. Також вони виробляють протизапальний ефект, що знижує вираженість синовіту.
 • Після зняття спиць, пошкоджену ногу гіпсують, не менше ніж на 6-8 тижнів. У цей період, синовіт буває досить рідко. І навіть якщо він виникає, виявити його можна, тільки знявши гіпсову пов’язку. Лікують за вищеописаною схемою.
 • ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Нарости на пальцях ніг: причини появи і як позбутися

  Лікування гострого інфекційного синовіту

  При цій формі, всередині суглоба крім надмірної кількості рідини знаходиться гній і бактерії, які поступово руйнують хрящі, зв’язки і капсулу. Тому важливо створити пункцію колінного суглоба з введення знезаражувальних розчинів.

  Після пункції, призначають антибактеріальні препарати і НПЗЗ. Протизапальну терапію проводять аналогічно такої при гострому травматичному синовите. Антибіотики призначають пеніцилінового ряду або макроліди. Вони мають кращий ефект при мінімальній кількості побічних ефектів. Показані такі препарати:

  Макроліди:

  • Еритроміцин.
  • Азитроміцин.
  • Джозаміцин (рекомендується до прийому у дітей або вагітних жінок).

  Пеніциліни:

  • Амоксициллин.
  • Ампіцилін.
  • Амоксиклав (якщо неефективні вищеперелічені ліки або хворий недавно приймав антибіотики).

  Фізіотерапевтичні процедури протипоказані при інфекційних процесах, адже вони сприяють збільшенню кількості бактерій. Тому даний метод лікування не застосовують за інфекційному синовите.

  ЦІКАВІ НОВИНИ:

  Загрузка...

  Лікування ревматоїдного і псоріатичного синовіту

  Цей синовит розвивається на тлі ревматоїдного артриту. Тому, щоб усунути його симптоми необхідно лікувати основне захворювання. Терапія повинна проводиться комплексно і включати наступні елементи:

  • хондропротекторну кошти — використовуються для збереження тканин колінного суглоба. Ефективним і недорогим препаратом цієї групи є Хондроитин.
  • Протизапальна лікування — якщо є хороший ефект від НПЗЗ, можна обмежуватися регулярним застосуванням цих препаратів, в поєднання з омепразолом. Якщо неефективно, лікар призначає гормони (Преднізолон, Гідрокортизон і так далі), розраховуючи дозу індивідуально.
  • Зниження навантаження на уражений суглоб — також знижує больовий синдром. Розвантаження колінного суглоба можна зробити, порекомендувавши хворому використовувати тростину при ходьбі.
  • Фізіотерапія — знеболюючі процедури, спрямовані на уражену ділянку. Дозволено застосування будь-яких методик: УВЧ-терапія, фото- і магнітотерапія, гальванізація.

  Лікуванням повинен займатися лікар-ревматолог. Самостійно проводити терапію цієї форми синовіту не рекомендується.

  Лікування туберкульозного синовіту

  Ця особлива форма синовіту, яка виникає тільки як ускладнення туберкульозу легень. Його лікування проводиться тільки в спеціалізованих диспансерах, разом з основним захворюванням. Звертатися, при підозрі на наявність туберкульозного синовіту, слід до лікаря-фтизіатра або терапевта, який направить хворого до фахівця.

  .ufaa4161451e28e08e84dbcaa38ac9f80 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Ufaa4161451e28e08e84dbcaa38ac9f80: active, .ufaa4161451e28e08e84dbcaa38ac9f80: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Ufaa4161451e28e08e84dbcaa38ac9f80 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Ufaa4161451e28e08e84dbcaa38ac9f80 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Ufaa4161451e28e08e84dbcaa38ac9f80 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Ufaa4161451e28e08e84dbcaa38ac9f80: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Хондромаляція надколінка: що таке, ознаки, фактори ризику

  Зазвичай це захворювання добре піддається лікуванню. Після 9 місяців адекватної терапії ознаки туберкульозного синовіту повністю зникають.

  Лікування подагричного синовіту

  При подагрі, дуже часто виникають синовіти через відкладення солей сечової кислоти в порожнину суглоба, роздратування капсули і запалення синовіальної оболонки. Найефективнішим методом лікування є дотримання дієти, при якій слід:

  • обмежити чай, кава.
  • виключити бобові, гриби, буряк і «зелень» (цибуля, петрушку, щавель , салат і так далі).
  • виключити м’ясні та рибні продукти.
  • виключити алкоголь.
  • включити в раціон мінеральні води (Нарзан, Єсентуки).

  Медикаментозна терапія включає:

  • НПЗЗ в періоди загострень, якщо вони неефективні — прийом гормонів (Гідрокортизон або Преднізолон).
  • Колхицин — препарат , призначений для усунення нападів.
  • Постійний прийом ліків, що виводять сечову кислоту з організму, — Аллопуринол або Бензброманон.

  Слід зазначити, що застосування ліків без дотримання дієти марно в лікуванні подагричного синовіту.

  Терапія ворсинчасті-вузликового синовіту

  Дана форма синовіту за своєю природою представлена ​​доброякісною пухлиною. Найефективнішим варіантом її лікування стане видалення освіти. Для цього в даний час проводять артроскопические операції:

  • роблять два невеликих розрізу по 1-2 см.
  • на них видаляють пухлину.
  • після процедури зашивають розрізи.
  • вводять інструменти всередину суглоба. Один з них являє собою камеру з ліхтариком, а другий — електричний ніж або пінцет.
  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Яке лікування допоможе при розтягуванні зв'язок колінного суглоба?

  Ускладнення після таких маніпуляцій виникають дуже рідко. Вони не вимагають довгої госпіталізації — в середньому, пацієнт перебуває в стаціонарі 4-7 днів.

  Терапія неінфекційного синовіту (на тлі остеоартрозу)

  Синовит, що виникає на тлі остеоартрозу, вимагає особливого підходу в лікуванні. В якості основної терапії використовують НПЗП. Однак цього недостатньо. Щоб запобігти повторному розвиток синовіту, необхідно поліпшити кровопостачання суглоба. Найпростіше зробити це за допомогою фізіотерапії, яку можна починати з першого дня хвороби.

  Лікування народними засобами

  Дане порушення можна лікувати і народними засобами. Але робити це слід тільки після того, як буде поставлений точний діагноз і призначено основний курс лікування. Народні методики позбавлення від цього типу недуги добре допомагають на початковій стадії розвитку хвороби.

  ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

  Для лікування синовіту використовуються наступні народні засоби:

  • примочки з фітоотваров.
  • розтирання коліна настоянками.
  • прийом відварів.
  • мазі на основі трав і жирів тваринного походження.

  Але починати лікувати синовіт народними засобами можна тільки за приписом лікаря. Навіть якщо на захворювання вказують всі симптоми, все одно займатися самолікуванням не варто. Таке порушення повинен лікувати тільки фахівець, після остаточної постановки діагнозу. Лікування буде найбільш ефективно в тому випадку, якщо поєднувати «бабусині» рецепти з медикаментозною терапією.

  Є протипоказання, необхідно проконсультуватися з фахівцем.

  Хірургічне лікування

  В разі неефективності медикаментозного лікування для отримання більш повної інформації про патології роблять артроскопію — хірургічну процедуру з мінімальним втручанням в організм. Використовуючи артроскоп, лікар уточнює стан тканин суглобової сумки і уточнює діагноз (виключаючи або підтверджуючи інші захворювання: подагричний артрит, деформуючий артроз і інші). При необхідності виконують біопсію зміненої тканини синовіальної оболонки.

  Також артроскопію можна використовувати і для лікування синовіту: після обробки медикаментами суглобової порожнини зсередини набряк зменшується, і далі можливе застосування звичайних медикаментів.

  Хронічний синовіт колінного суглоба з частими рецидивами і постійним симптомами, а також виражені зміни синовіальної оболонки (з пухлиноподібними розростаннями) — це показання до проведення синовектомією (повного або часткового видалення зміненої тканини) . У післяопераційний період призначають антибіотики і анальгетики, фізіотерапію (з першої доби). Нерухомість суглоба забезпечують протягом тижня, але ходити дозволено вже з другого дня після операції.

  ЛФК

  Після проведеної артроскопії, операції на суглобі або консервативного лікування рекомендується виконання комплексу вправ для якнайшвидшого відновлення функцій кінцівки (приступати до занять в терміни, зазначені лікарем):

  1. Лягти на спину, після чого виробляти неповні згинання та розгинання коліна (10 разів).
  2. В положенні лежачи стискати під коліном будь плоский предмет товщиною до 10 см. (10 раз).
  3. В будь-якому положенні напружувати м’язи стегна і гомілки (5-6 разів).
  4. Лягти на спину, повільно піднімати пряму ногу на 40 см. від підлоги і опускати її ( 10 раз).
  5. Лягти на бік, протилежний стороні ураженої ноги, після чого відвести хвору ногу вгору (5 разів).
  6. Сісти на стілець і трохи піднімати над поверхнею підлоги хвору ногу з прив’язаним 1-кілограмовим вантажем (5 разів).
  7. Стоячи на ураженій нозі, напівприсісти і виробляти обертальні рухи другою ногою (1 хвилина).
  8. Після стабілізації стану рекомендується скоєно ть прогулянки на відстань до 500-600 м. кілька разів на тиждень з повільною швидкістю, а також займатися на велотренажері.

  Ускладнення і прогноз

  Прогноз серйозний при гнійних і вторинних септичних синовітах. Ускладненнями можуть бути гнійний панартріт, флегмона з ураженнями хрящів і кісток. У разі реактивних синовитов, прогноз сприятливий.

  Синовит колінного суглоба, симптоми і лікування якого ми розглянули, відноситься до порівняно частих захворювань. Часто він є вторинним процесом, ускладненням артриту. Тому будь-яка біль, дискомфорт при русі або набряк, повинен бути на контролі.

  В разі якщо протягом декількох днів симптоми не проходять — треба звернутися до лікаря.

  .

  Оцінити статтю
  [Усього: Середній: ]

  САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


  ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


  Загрузка...

  Схожі статті

  Артроз реберно — хребетних зчленувань

  Axel

  Ішіалгія сідничного нерва

  Megusta

  ювенільний ревматоїдний артрит

  Scooby

  Арахноидит головного мозку

  Maxim

  Що таке алкогольна полінейропатія

  Sasha

  Хвороба Гоффа колінних суглобів

  Marina

  Незрілість тазостегнових суглобів у новонародженого

  Andrey

  Хвороба Бехтерева у чоловіків і її лікування

  Coolio

  вивих щиколотки

  Elena

  Залишити коментар