Хвороби

Подагра: що за хвороба, ознаки, фото

Кілька фактів про подагрі:

 1. У подагри з давніх часів існує народна назва — «нога в капкані». Це пояснюється тим, що захворювання часто викликає больові напади в області стопи.
 2. Подагра відома людям ще з періоду античності. Уже тоді лікарі досить добре вивчили це захворювання.
 3. Ознаки подагри можна виявити і у персонажів старовинних живописних полотен — навіть художники помічали уражені хворобою коліна і пальці у своїх героїв.
 4. Від подагри страждали багато відомі люди, такі як Петро Великий, імператриця Анна Іванівна, філософ і вчений Готфрід Лейбніц.
 5. При подагричних порушеннях з організму погано виводиться сечова кислота, яка за своєю структурою схожа з кофеїном. Тому хворим строго не рекомендується вживати каву і чай.
 6. Подагру нерідко приймають за іншого захворювання суглобів, наприклад, артрит, що призводить до неправильної діагностики та лікування пацієнта.
 7. За міжнародною класифікацією хвороб МКБ -10 подагра має код М10.

Причини розвитку подагри

Основна причина появи подагри — порушення обміну речовин, пов’язаних з уповільненим метаболізмом сечової кислоти. На розвиток захворювання можуть впливати наступні фактори:

 • спадкова схильність.
 • надлишок пуринових сполук в організмі.
 • посилені катаболические процеси пуринового обміну. ​​
 • повільне виведення сечової кислоти.

Кожен із зазначених факторів вимагає окремого розгляду.

Генетичний фактор

Однією з причин виникнення неправильного метаболізму різних речовин в людському організмі може бути пошкодження молекул ДНК. Так, до подагрі призводить ферментопатия (відсутність або порушення активності будь-яких ферментів), що передається у спадок.

В таких випадках у пацієнта нерідко діагностуються і інші обмінні порушення: цукровий діабет, ожиріння, атеросклероз.

Надлишок пуринових підстав

Якщо людина споживає з їжею надмірну кількість пуринів, то при наявності інших мають факторів це рано чи пізно може спровокувати подагру. При переробці пуринових підстав виділяється сечова кислота, і вона не завжди встигає покинути організм через нирки.

# gallery-1 {margin: auto. } # Gallery-1 .gallery-item {float: left. margin-top: 10px. text-align: center. width: 33%. } # Gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf. } # Gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0.} / * see gallery_shortcode () in wp-includes / media.php * /

Щоб не дати поштовх захворювання, важливо дотримуватися дієти, що обмежує шкідливі при подагрі продукти:

 • насичені м’ясні бульйони.
 • жирні сорти риби (оселедець, червоні види, шпроти).
 • м’ясо молодих тварин (телятина, ягнятина).
 • субпродукти.
 • копченості.
 • бобові.
 • випічка, кондитерські вироби на основі тваринних жирів.

Вживання цих продуктів не є безпосередньою причиною подагри, але здатне стати каталізатором у розвитку захворювання.

Затримка виведення сечової кислоти з організму

Сечова кислота виводиться з організму через нирки. Цей процес відбувається без проблем, якщо у людини здорова сечовидільна система.

Відкладення солей в суглобах ноги

Однак при ниркових захворюваннях швидкість очищення крові від токсинів і інших продуктів метаболізму сповільнюється. В результаті запалення тканини нирок гіпертрофуються, перекриваючи виводять канали, шкідливі речовини, включаючи сечову кислоту, не встигають виділятися і накопичуються в організмі. Висока концентрація сечової кислоти в крові призводить до відкладення солей в органах і тканинах.

При своєчасному і грамотному лікуванні ниркових патологій викликані ними порушення оборотні, і розвиток подагри ще можна зупинити.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Активний розпад пуринів

Крім надходження пуринів ззовні (з їжею), в організмі може скластися ситуація, коли їх надлишок утворюється в результаті внутрішніх процесів, таких як хронічні захворювання або травми. При загибелі великої кількості клітин в кров вивільняються зайві пуринові нуклеотиди, і їх катаболізм призводить до накопичення сечової кислоти.

Таке явище може спостерігатися, якщо:

 • людина приймає цитостатики — медикаменти , що порушують процеси росту і розвитку клітин.
 • онкохворий проходить курс хіміо- або радіотерапії, в результаті якого, відбувається потужний викид пуринових підстав через масової загибелі клітин.
 • пацієнт переніс хірургічне втручання — загоєння операційних рубців супроводжується відмиранням тканин і зростанням концентрації сечової кислоти в крові.
 • організм піддався процесу гемолізу — патологічного руйнування червоних кров’яних тілець в результаті сильного отруєння, важкої інфекції, шоку, прийому антибіотиків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ішіас: що таке, ознаки, методи лікування

.ub85a69297914f2855fdf83f0e0e8b1e6 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Ub85a69297914f2855fdf83f0e0e8b1e6: active, .ub85a69297914f2855fdf83f0e0e8b1e6: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Ub85a69297914f2855fdf83f0e0e8b1e6 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Ub85a69297914f2855fdf83f0e0e8b1e6 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Ub85a69297914f2855fdf83f0e0e8b1e6 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Ub85a69297914f2855fdf83f0e0e8b1e6: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Дієта при подагрі: що можна і що не можна їсти

Стадії захворювання

Початкова стадія

Прояви подагри залежать від ступеня ураження тканин і в цілому стану здоров’я пацієнта. Так, на початковому етапі хворий ще не відчуває біль і специфічні симптоми захворювання, але спостерігає ознаки, що сигналізують про неполадки в організмі:

 • слабкість.
 • свербіж шкіри.
 • запори.
 • проблеми з шлунково-кишкового тракту.
 • підвищена пітливість.
 • збільшення маси тіла.

Ні один лікар не може по таких симптомів встановити подагру. Діагностика обов’язково включає дослідження крові.

Интервальная стадія

Наступна стадія захворювання називається інтервального, оскільки в ході її перебігу періоди ремісій чергуються з короткочасними загостреннями.

Гострий приступ може бути спровокований:

 • травмою.
 • операцією.
 • переохолодженням.
 • тяжкою інфекцією.
 • алкогольною інтоксикацією.

відкласти в результаті цих причин кристали солі викликають больовий синдром в суглобах. Триває такий напад 3 — 7 днів, після чого повністю затихає до наступного загострення. У період ремісії у хворого відсутні будь-які скарги на дискомфорт в області суглобів.

Хронічна стадія

Під час третьої стадії подагри відбувається «хронізації» захворювання. Сольові відкладення в суглобах і інших органах стають постійними. Однією з супутніх патологій може стати нирковокам’яна хвороба.

Найбільш специфічний симптом даної стадії поява тофусів — подагричних вузлів, деформуючих суглоби. Саме це прояв найчастіше демонструють на фото ілюструють подагру.

Спостерігаються ознаки запального процесу в суглобах:

 • виражений біль.
 • набряк і почервоніння.
 • скутість.
 • підвищення температури тіла.

Симптоми

Подагричні болю

Напади у пацієнтів із запущеною формою подагри можуть бути дуже болісними. І навіть сильні знеболюючі таблетки не завжди допомагають. Зазвичай біль наростає в нічний час, поширюється за межі ураженого суглоба і охоплює всю кінцівку. Відчуття посилюються під час руху.

Пацієнт повинен розуміти, що просто зняти біль при подагрі недостатньо. Без комплексного лікування поліпшення чекати не варто. Адже кристали солі, що травмують хрящі і м’які тканини, будуть продовжувати руйнувати суглоб і дратувати нервові закінчення, відповідальні за больовий синдром.

Почервоніння шкіри навколо суглоба

При загостренні подагри хворі суглоби стають набряклими і червоними. Це обумовлено тим, що запальний процес викликає прилив крові і підсилює проникність судин в ураженій зоні.

В результаті навколишні тканини виглядають припухлими, а посилене кровообіг викликає почервоніння шкіри. Такий набряк помітний неозброєним оком. Однак в період ремісії він спадає і шкіра набуває нормального кольору.

Формування тофусів

подагровая тофус — це відкладення солей, розташоване під шкірою. Така освіта повільно наростає, і може не турбувати пацієнта протягом перших 3 років. Згодом кровотік в ураженій області порушується, і над вузлом формується виразка.

Найчастіше тофуси локалізуються в наступних зонах:

 • фаланги пальців верхніх і нижніх кінцівок, особливо великий палець ноги.
 • колінний суглоб.
 • лікті.
 • гомілкостопи.
 • вуха.
 • надбрівні зони.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Типова, атипова, « холодна ». Названі ознаки різних типів пневмонії

Запалення

Запалення при подагрі може охоплювати не тільки безпосередньо хворі суглоби, але і сусідні органи. Патологічний процес може вражати сухожилля (тендиніт), синовіальні сумки (бурсит) і оболонки (тендовагініт). В результаті зчленування втрачає рухливість або істотно обмежується в русі через набряклість і болі. З настанням ремісії функції суглоба найчастіше відновлюються.

Діагностика подагри

Відрізнити подагру від інших захворювань не завжди просто. Крім клінічної картини, лікаря важливо побачити результати аналізів. Такими захворюваннями зазвичай займається ревматолог. Саме він здатний відрізнити подагричні суглоби від ураження артритом або артрозом.

В ході діагностики лікар проводить:

 1. Збір анамнезу — опитування пацієнта про його скаргах, характер болю, що передують події, спадкові захворювання.
 2. Вивчення клінічної картини.
 3. Інструментальні методи дослідження.
 4. Лабораторні аналізи.

Анамнез

Під час першого прийому пацієнт повинен відповісти на безліч питань, які допоможуть лікарю визначитися з діагнозом. Як і коли з’явилися болі та інші симптоми, які суглоби залучені в процес, чи є у хворого шкідливих звичок, який його характер харчування, чи були в родині подібні проблеми. Мають значення прийняті людиною ліки, недавні травми і операції, перенесені інфекції, хронічні хвороби.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Чим ретельніше і повніше зібрано анамнез, тим простіше лікареві діагностувати подагру. Важливо розуміти і основну причину, яка спровокувала розвиток захворювання. Від цього буде залежати спосіб лікування.

Інструментальна діагностика

Для постановки діагнозу і уточнення ступеня хвороби лікар обов’язково призначає інструментальні дослідження:

 • УЗД.
 • комп’ютерну томографію.
 • рентгенографію.
 • сцинтиграфию.

Ультразвукове дослідження інформативно тільки в момент загострення. Воно показує ознаки подагри в перші 3 доби з початку нападу. При важкій стадії хвороби УЗД допомагає визначити, які суглоби піддаються деформації.

Процедура КТ ефективно візуалізує уражені області, показує ступінь руйнування суглобів, локалізацію, розмір і структуру тофусів.

Рентген суглоба дозволяє лікарю диференціювати подагру від інших суглобових патологій. На знімку добре помітні і ураження тканин, і наявність сольових відкладень за рахунок різниці між світлими і затемненими ділянками досліджуваної області.

.ud064363842d57509b833332121a931e4 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Ud064363842d57509b833332121a931e4: active, .ud064363842d57509b833332121a931e4: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Ud064363842d57509b833332121a931e4 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Ud064363842d57509b833332121a931e4 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Ud064363842d57509b833332121a931e4 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Ud064363842d57509b833332121a931e4: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Лікування подагри в домашніх умовах

Аналізи

В список аналізів, необхідних для діагностики подагри, входять:

 • клінічний і біохімічний аналіз крові.
 • загальний аналіз сечі.
 • пункція синовіальної рідини хворого суглоба.
 • дослідження тофусів.

Завдяки лабораторних аналізів лікар визначає, чи йде в організмі запальний процес (лейкоцитоз), чи не порушені функції нирок і інших органів (концентрація білка, глюкози в крові і сечі).

Біохімія дає більш розширену картину, ак і дослідження сечі, яке може показати наявність кристалів в сечовивідних шляхах. Якщо концентрація сечової кислоти виходить за рамки норми (250 — 750 мг), це з великою часткою ймовірності сигналізує про подагрі.

Лікування

Для позбавлення від подагри лікар підбирає комплексну терапію, спрямовану не лише на усунення симптомів, але і самої причини захворювання. У лікування можуть входити:

 1. Дієта зі зниженим вмістом пуринів.
 2. Медикаментозна терапія.
 3. Місцевий вплив.
 4. Фізіотерапія.

Антіпуріновая дієта

Важливий етап в лікуванні подагри — суворе дотримання пацієнтом рекомендацій по харчуванню. Вони спрямовані на обмеження споживання продуктів з високим вмістом пуринових підстав. Вже через тиждень в організмі починає знижуватися концентрація сечової кислоти в крові, вона поступово виводиться з організму природним шляхом.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Хвороба Шейермана Мау - що це, симптоми і лікування

Застосування НПЗЗ

Призначення протизапальних засобів сприяє зняттю болю та набряку в момент гострого нападу подагри:

 1. Таблетки Бутадион використовуються для нормалізації температури, болеутоленія і активізації виведення сечової кислоти з організму. Курс лікування становить 4 тижні, по 1 таблетці 4 рази на день (після їжі). Після зняття гострих симптомів дозування знижується в 2 рази.
 2. Ін’єкції реопирин призначають в момент подагричного нападу для зменшення больового синдрому, запальних проявів і спека. Застосовується в формі внутрішньом’язових уколів по 5 мл.
 3. Индометацин в ампулах застосовується для симптоматичного лікування подагри в дозуванні 60 мл, двічі на добу. Після зняття загострення можна перейти на таблетовану форму препарату. Ліки не рекомендовано пацієнтам з поганою згортанням крові і перед оперативними втручаннями.

Лікар також може призначити Диклофенак, Кетонал, Німесил і інші нестероїдні протизапальні засоби, в дозуванні і курсом, розрахованим на підставі стану пацієнта і його аналізів .

Препарати від подагри

Крім симптоматичної терапії, має проводитися лікування, спрямоване на усунення безпосередньої причини захворювання — обмінних порушень і накопичення сечової кислоти в організмі.

Для цього застосовується кілька лекарствен их груп:

 1. Урікодепрессівние препарати — пригнічують вироблення ферментів, що беруть участь в синтезі сечової кислоти. В результаті терапії її надлишки поступово виводяться з організму пацієнта.
 2. Урикозурические кошти — нормалізують всмоктування в ниркових канальцях для ефективного виведення продуктів метаболізму. Однак ці препарати можуть давати побічний ефект у вигляді нефролитиаза.
 3. Нові препарати змішаного типу — надають багатосторонню дію на причини розвитку подагри. Одне з таких ліків — Аллопуринол — застосовується при середньому ступені захворювання. Йде швидке виведення сечової кислоти. Початкова доза становить 100 мг, потім вона коригується по ходу лікування.

Якщо каталізатором подагри став артрит, лікувати її допомагає препарат уродан. Його приймають протягом місяця по 1 ч.л. 3 рази щодня.

Ще один ефективний препарат — Алломарон. Його дія по нормалізації рівня сечової кислоти в організмі починається протягом 2 тижнів прийому (по 3 таблетки в день). Всього курс лікування становить 5 місяців.

Місцеві препарати

Місцеві засоби при подагрі дозволені як під час загострення, так і в період ремісії. Вони допомагають зняти біль і запалення, поліпшити стан пацієнта:

 1. Компрес з димексидом має знеболюючий ефект. В рецепт входить 1 ложка препарату, розведена теплою водою. Додатково можна додати ампулу Анальгіну. Суміш наноситься на серветку і на 15 хвилин прикладається до хворого суглоба. На курс необхідно 20 сеансів.
 2. Согревающие мазі типу Фастум-гелю, мазь Фіналгон і інші втираються тонким шаром в уражену область. Дозування, тривалість курсу і інші питання про те, чим знеболити суглоб, слід уточнити у лікаря.
 3. Протизапальна і прогріває дію надають аплікації з парафіном і озокеритом.
 4. Лікар може призначити курс фізіотерапевтичних сеансів, що включають ультрафіолетове вплив або електрофорез з іонами калію.
 5. Корисні при подагрі йодо-бромні та сірководневі ванни.

Профілактика

Профілактика подагри полягає в простих, але дієвих заходи — намагатися дотримуватися дієт і уникати основних факторів ризику:

 • тривале вживання цитостатических і сечогінних засобів.
 • пристрасть до алкоголю.
 • різкі коливання ваги.
 • регулярне зневоднення організму.
 • фізичне перенапруження.
 • хірургічні втручання і травми.
 • рясні кровотечі.
 • переохолодження.
 • інфекційні захворювання.
 • стреси, депресії.

Головне — при перших же ознаках захворювання не зволікати з візитом до лікаря .

Сучасна медицина здатна вилікувати пацієнта від подагри , виявленої на початковій стадії . Після цього колишньому хворому залишиться лише дотримуватися дієти і зміцнювати свій організм для профілактики рецидиву .

.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Остеопороз: що таке, ознаки, причини

Scooby

Препателлярний бурсит

Alex

генералізований остеоартроз

Scooby

Артроз колінного суглоба 3 ступеня

Murcia

Що таке лігаментоз колінного суглоба

Dmitry

Артроз колінного суглоба 1 ступеня

Andrey

хвороба Келлера

Undershmidtther

Артроз другого ступеня

Marina

Гігрома в області стопи

Marina

Залишити коментар