Хвороби

Субхондральний склероз: що це, ознаки, види

Склероз суглобів становить особливу небезпеку, тому що загрожує обмеженням рухової активності і ранньої інвалідністю. Стоншена кістка, залишаючись щільною, ламається як при дрібних травмах, так і під вагою свого тіла.

Причини

Захворювання не з’являється раптово, а розвивається багато років через низку причин, так або інакше впливають на здоров’я опорно-рухового апарату. Існує зовнішні і внутрішні фактори, що викликають розвиток субхондрального остеосклероза.

До внутрішніх (ендогенних) причин відносяться:

 1. Природне старіння організму. З віком змінюється баланс між «старими» і «новими» клітинами шарів кісткової тканини, порушується їх мінеральний обмін. Всі ці ознаки характерні для літніх людей і викликають остеосклероз.
 2. Спадкові особливості.
 3. Ендокринні порушення, такі як цукровий діабет і гіперпаратиреоз.
 4. Розлад обміну речовин і наступні звідси захворювання, такі як хвороба Вільсона-Коновалова, подагра.
 5. захворювання судин, що накопичуються протягом життя, погіршують кровообіг в кінцівках.
 6. Аутоімунні захворювання, коли свої ж клітини наносять шкоди організму. До таких захворювань належать ревматоїдний артрит і системний червоний вовчак.

До зовнішніх (екзогенних) причин відносяться:

 1. Різні травми опорно-рухового апарату. Переломи суглобових поверхонь часто є наслідком розвитку субхондрального остеосклероза.
 2. мікропошкодження, спровоковані тривалими надмірними навантаженнями на ноги і стопи. Найчастіше такі травми з’являються у танцюристів, спортсменів, військових.
 3. Надлишкова маса тіла тягне за собою підвищений травматизм і пасивну деструкцію скелета. Надмірна вага виникає через неправильний спосіб життя і недотримання режиму харчування і є одним з основних чинників появи захворювань опорно-рухового апарату.
 4. Редукція допоміжних систем опорного апарату, збій процесу відтоку і припливу внутрішньосуглобової рідини через недостатнє кількості рухової активності.

стадії розвитку остеосклероза

Перебіг субхондральних захворювань кісток підрозділяється на 4 стадії. Переходу від першої до останньої стадії супроводжують специфічні показання рентгена.

 1. На першій стадії розвитку хвороби з’являються крайові остеофіти на поверхні суглобів.
 2. Наступна стадія — помірний субхондральний склероз суглобових поверхонь. За допомогою рентгенограми можна виявити звуження межсуставного простору. На тлі відносно здорової кістки у вигляді просвітлення на знімку простежується епіцентр склерозу.
 3. На третій стадії межсуставних щілину сильно звужена, остеофіти збільшені в розмірах, пошкоджують хрящову тканину в результаті тертя пошкоджених поверхонь. Рухаючись, людина відчуває біль в суглобах, спостерігається порушення рухливості. Часто на 3 стадії утворюється «суглобова миша» осколок остеофита або деформованої поверхні, що відокремився внаслідок будь-яких травм. Руйнування хряща помітно при проведенні артроскопії.
 4. На четвертій стадії суглоб помітно деформується, утворюються плоскі, що не збігаються за формою суглобові поверхні. Межсуставних щілина не визначається, остеофіти врізаються в кістку, через що з’являються відколи, що визначаються в навколосуглобових просторі. На рентгенівському знімку епіфіза кістки можна побачити, як варіюються великі вогнища остеосклерозу з зоною остеопорозу. При здійсненні артроскопії хрящ зруйнований повністю і не візуалізується. На четвертій стадії пацієнт вже не в силах пересуватися без сторонньої допомоги, постійно відчуває біль, не може виконати елементарні руху.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ознаки та лікування перелому ключиці у дітей

Форми субхондрального остеосклероза

З урахуванням локалізації та обсягу ураження виділяють:

 • Обмежений остеосклероз. При обмеженій формі вогнище остеосклероза представлений на тлі здорової тканини в діапазоні одного анатомічного освіти.
 • Поширений остеосклероз .Распространенний склероз завдає шкоди одній і більше кінцівки або анатомічної ділянки. Поширену форму викликають такі захворювання, як мелореостоз Лері, хвороба Педжета, а також злоякісні новоутворення з метастазами.
 • Системний остеосклероз. Системний остеосклероз може бути викликаний цілим рядом чинників. Така форма захворювання повністю вражає скелет і дугоотросчатие суглоби, кісток, що зчленовуються.

.ub67c16092093268a57847adecc21410f {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Ub67c16092093268a57847adecc21410f: active, .ub67c16092093268a57847adecc21410f: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Ub67c16092093268a57847adecc21410f {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Ub67c16092093268a57847adecc21410f .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Ub67c16092093268a57847adecc21410f .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Ub67c16092093268a57847adecc21410f: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: цервікобрахіалгіі: що це таке і як лікувати

Види остеосклероза за місцем локалізації

Крім того, симптоматика, а, відповідно, і лікування захворювання залежить від місця локалізації остеосклероза.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

субхондральну склероз хребетного стовпа

субхондральну остеосклероз хребців і міжхребцевих дисків є найбільш важкою формою захворювання.

Небезпека полягає в тому, що людина майже не відчуває розвиток субхондрального склерозу в суміжних суглобових поверхнях (в даному випадку і розуміється на увазі хребець).

Згодом остеофіти створюють тиск на нерви спинного мозку. Склероз замикальних пластинок хребта впливає на різноманітні ділянки кісткової тканини і має наступні симптоми:

 • Найнебезпечнішим є склероз в області шийних хребців, тому що він порушує функції організму. Хворий відчуває запаморочення, чує дзвін у вухах, виникає глухота, погіршується зір, порушується координація рухів. Це відбувається через здавлювання нервів і кровоносних судин. Прискорене серцебиття і кардіальна біль, порушення дихального ритму, погіршення пам’яті та уваги є поганими ознаками. При будь-якій спробі поворухнути шиєю людина відчуває «тупу» або стріляючий біль. В результаті субхондрального склерозу замикальних пластинок шийного відділу знижується чутливість, а м’язові сили занепадають. Виражений склероз веде за собою повну втрату рухової здатності рук через здавлювання і руйнування шарів нервової тканини на рівні 4-7 хребців.
 • субхондральну склероз замикальних пластинок тіл хребців в області грудного відділу супроводжується спотворенням постави і порушенням дихання. З’являється біль, що перешкоджає руху.
 • Склероз поперекового відділу хребта характеризується стріляє болем під час нахилів або поворотів корпусу. Якщо хвороба розвивається, людина відчуває слабкість в ногах, в результаті чого він може втратити здатність пересуватися без сторонньої допомоги.

Якщо дане захворювання своєчасно не почати лікувати, відбудеться швидке розвиток неврологічної симптоматики, яке тягне за собою важкі рухові і чутливі розлади. Тому важливо почати лікування субхондрального склерозу невідкладно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Що таке міома матки у жінок і ознаки захворювання

Остеосклероз суглобів верхньої кінцівки

На перших етапах прогресування субхондрального остеосклероза суглобових поверхонь кісток верхніх кінцівок у хворого під час згинання та розгинання рук з’являється хрускіт, що не супроводжується болем.

Незабаром виникає відчуття наявності стороннього тіла, що заважає звичному руху ліктьового суглоба. При явному спотворенні суглоба неможливо розігнути руку, а спроба зробити це викликає відчутний біль.

Остеосклероз суглобів нижніх кінцівок

Найхворобливіше у людей похилого віку протікає субхондральний склероз тазостегнового суглоба. При такій формі захворювання великий ризик перелому шийки стегна.

Якщо хворий відчуває ниючий біль в області попереку і тазових кісток, то, швидше за все, сталася деформація в області вертлюжної поверхонь. Больові відчуття можуть виникнути в області стегна, а це значить, що спалах захворювання розташовується саме там.

На перших порах хворий відчуває ті ж симптоми, що при субхондральной склерозі хребта. Однак через деякий час в області тазостегнового суглоба виникає порушення руху, що дозволяє зробити висновки про справжню локалізації захворювання.

Про остеосклерозі колінного суглоба можна говорити при наявності типових клацань під час руху. Відбувається разволокнение зв’язок, через що з’являється больовий синдром.

У хворого ускладнюється рух, він не здатний згинати коліна, і змушений або кульгати, або ходити на «прямих» ногах. Нехтування своєчасним лікуванням субхондрального склерозу коліна здатне «посадити» людини в інвалідне крісло.

Діагностика субхондрального остеосклероза

При появі захворювань опорно-рухової системи важливе місце займають методи, які наочно показують структуру кісток і суглобів. Розглянемо їх докладніше:

 • Рентгенографія. Це самий простий і доступний метод, саме з цієї причини він часто використовується під час діагностики субхондрального остеосклероза.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ). Цей техніка широко відома і користується великою популярністю при діагностиці нервової системи і паренхіматозних органів (печінка, селезінка, ендокринні та екзокринні залози) для опорно-рухового апарату. Однак при розпізнаванні хвороб кісткової тканини МРТ найменш ефективна. Це пов’язано з тим, що під час цієї процедури м’які тканини проглядаються краще, ніж тверді, тому даний метод не є основним для діагностики субхондрального склерозу.
 • Комп’ютерна томографія. Цей метод хороший тим, що дозволяє візуалізувати тверді тканини кісток і суглобів і практично безпомилково виявити субхондральний склероз. Метод комп’ютерної томографії визнаний найбільш ефективним при дослідженні даного захворювання.

.u4075cbba52eae93d21061a0d6a0206f3 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .U4075cbba52eae93d21061a0d6a0206f3: active, .u4075cbba52eae93d21061a0d6a0206f3: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .U4075cbba52eae93d21061a0d6a0206f3 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .U4075cbba52eae93d21061a0d6a0206f3 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .U4075cbba52eae93d21061a0d6a0206f3 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .U4075cbba52eae93d21061a0d6a0206f3: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Хвороба Шінца: діагностика, симптоми і лікування

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Остеопороз: що таке, ознаки, причини

Всі перераховані методи сприяють проведенню якісної диференціальної діагностики з іншими захворюваннями, а також вносять ясність при незрозумілому клінічному випадку.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Способи лікування

Для лікування субхондрального склерозу суглобових поверхонь необхідний комплексний підхід, який включає в себе наступні компоненти:

 1. удосконалення режиму харчування і способу життя в цілому.
 2. вживання медикаментозних препаратів.
 3. Хірургічне е втручання.
 4. лікувальні фізичні вправи.

Людям, які рухаються мало або недостатньо, необхідно змінити спосіб життя. Скоротити надмірну вагу тіла і уповільнити дегенеративно-дистрофічні відхилення допоможуть щоденна зарядка і розробка суглобів. У харчуванні особливих обмежень немає, але рекомендується скоротити споживання солі.

Ключові методи лікування остеосклероза включають в себе використання лікарських препаратів наступних груп:

 • Нестероїдні протизапальні лікарські засоби ( «Індометацин» , «Диклофенак»).
 • Хондропротектори ( «Хондроитин»).
 • Засоби, до складу яких входять хондратін і глюкозамін. Ці речовини сприяють відновленню хрящової тканини.

На останніх етапах розвитку хвороби поверхні суглоба повністю зруйновані. Саме тому в таких випадках не обійдеться без хірургічного втручання. Під час операції проводиться установка титанових протезів, які відновлять втрачені функції суглоба.

Після загострення хвороби і ускладнень, а також в період відновлення використовується лікувальна фізкультура. Кістки і суглоби потребують реабілітації, чому сприяє спеціально розроблений комплекс вправ.

Рухова активність

Видозміну структури субхондральної тканини свідчить про те, що патологічний процес в суглобі протікає довгий час.

Хронічні захворювання вимагають стимулюючих процедур, на відміну від гострих запальних або травматичних станів. Такі заходи налагодять обмінні процеси в суглобі, а також зведуть до мінімуму можливе погіршення ситуації.

Саме з цієї причини одним з найбільш оптимальних методів по відновленню функцій суглоба і уповільнення процесу його деформації є лікувальна фізкультура.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Слід зазначити, що людина, що страждає субхондральну склерозом, звертається до лікаря, тому що відчуває сильний больовий синдром. Таким чином, фізичні вправи не під силу пацієнтові, схильній до сильної суглобного болю.

Необхідно повідомити лікаря, якщо ваш стан після лікувальної фізкультури погіршився, а біль в суглобах посилилася. Спеціаліст повинен призначити більш легкий курс вправ або виключити їх зовсім на якийсь час. Замість лікувальної фізкультури можна лікуватися за допомогою масажу і фізіотерапії.

Мануальна терапія і допоміжні методики

Лікувати субхондральний склероз можна також за допомогою масажу, мануальної терапії, голковколювання. Всі ці методи дозволяють прискорити кровообіг і обмінні процеси в тканинах при субхондральной склерозі.

Фізіотерапія

Сукупно з вживанням лікарських препаратів (хондропротекторов, знеболюючих, протизапальних препаратів) призначається електрофорез, теплові, променеві і хвильові процедури. Корисними будуть також грязьові ванни, що дозволяють заповнити недолік мінеральних речовин в організмі.

Є протипоказання, необхідно проконсультуватися з фахівцем.

.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Коксартроз 2 ступеня

Axel

Коксартроз 1 ступеня

Marina

Що таке спондилоартроз

Bobby

остеохондроз хребта

Maria

Перелом зап’ястя руки

Scooby

Посттравматичний артроз: що таке, ознаки, види

Dmitry

Гігрома в області зап’ястя

Marina

Гігрома: що таке, види, ознаки, наслідки

Sasha

Артроз пальців ніг

Murcia

Залишити коментар