Хвороби

Остеопороз: що таке, ознаки, причини

До тридцяти років у людини щільність кісток досягає найвищого рівня і тільки до 40 кількість кальцію поступово починає розтрачуватися. Відбувається це непомітно і безболісно, ​​при цьому структура руйнується, а кісткова маса втрачається.

Найчастіше хвороба розвивається у жінок після менопаузи. У цей час різко знижується вироблення естрогену і, внаслідок цього, втрачається кісткова маса і збільшується крихкість кісток.

Переломи хребців у людей похилого віку можуть відбуватися навіть при простому нахилі або підйомі тулуба. Іноді пенсіонери залишаються прикутими до ліжка після невдалого падіння. У чоловіків таке захворювання буває рідше, ніж у жінок, і пов’язано зі зниженим тестостероном.

Причини остеопорозу

 • старість, тому що кальцій вже погано засвоюється.
 • недолік молока, кефіру, йогуртів в раціоні.
 • дуже важкі фізичні вправи.
 • алкоголь і сигарети.
 • вагітність, тому що плід забирає кальцій з кісток мами.

Фактори ризику

Остеопороз — захворювання, що супроводжується поступовим зниженням щільності кісток. В молодості процеси формування і руйнування кісткової тканини врівноважені, але з роками цей баланс втрачається. Кістки стають крихкими і буквально кожне різке рух стає небезпечним. До основних факторів ризику розвитку остеопорозу, незалежно від статі, відносяться:

 1. Погане і неякісне харчування в період інтенсивного росту кісткової тканини. Це один з ключових чинників, дуже важливо стежити за раціоном дітей і щодня вводити в нього необхідні продукти.
 2. Проживання в регіонах з нестачею сонячного світла. Брак вітаміну D згубно позначається на стані кісток.
 3. Вживання препаратів і речовин, що сприяють прискореному виведенню кальцію з організму. До таких відносяться алкоголь, тютюн, деякі кортикостероїдні препарати, кава.
 4. Специфічні захворювання, що порушують засвоєння кальцію. Особливу увагу слід приділити стану щитовидної залози і шлунково-кишкового тракту.
 5. Недостатня вага, природний або внаслідок дієт. Суворі обмеження в харчуванні не дозволяють організму отримувати мікроелементи в достатній кількості.

Жінки більше схильні до активного руйнування кісток в силу особливостей гормонального обміну. Для них до основних факторів ризику додаються:

 1. спадковість по жіночій лінії.
 2. ревматоїдний артрит.
 3. видалення яєчників і матки, так як порушується вироблення статевих гормонів в крові.
 4. наявність 4 і більше дітей.
 5. прийом препаратів гормонального характеру.
 6. рання менопауза, так як стадія руйнування кісткової тканини починається раніше.

Ретельний аналіз власного стану здоров’я та факторів ризику допоможе визначити, чи висока ймовірність виникнення остеопорозу.

Види і ступеня

Ос теопороза буває двох типів — первинний і вторинний. Ще є ідіопатичний вид, при якому захворювання схильні всі віки, а виникнення його до сих пір не вивчено.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

До первинного остеопорозу відносяться: природне старіння людини і клімакс у жінок.

.uc0b157029bf64adb65218c59f1bdb458 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Uc0b157029bf64adb65218c59f1bdb458: active, .uc0b157029bf64adb65218c59f1bdb458: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Uc0b157029bf64adb65218c59f1bdb458 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Uc0b157029bf64adb65218c59f1bdb458 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Uc0b157029bf64adb65218c59f1bdb458 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Uc0b157029bf64adb65218c59f1bdb458: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: комплекси плечового суглоба: як вилікувати

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ознаки запалитися зв'язок плеча та їх лікування

Вторинний тип обумовлюється захворюваннями підшлункової та щитовидної залоз, надниркових залоз, слабкою виробленням гормонів, таласемією, лейкозом і іншими.

Виділяють 4 стадії остеопорозу, кожна з яких супроводжується своїми симптомами і лікуванням.

Детальніше в таблиці:

Стадії остеопорозу Симптоми у дорослих 1 стадія

 • Зниження щільності кісткових тканин. При рентгенівської діагностики відбувається виявлення значної прозорості рентгенологічної тіні і смугастість силуетів хребців.
 • Цей ступінь недуги визначається виключно при проведенні медичних досліджень.

2 стадія

 • Друга ступінь — легка форма, при якої відзначається стоншення трабекул, помірне зменшення кісткової щільності.

3 стадія

 • Третя ступінь захворювання, коли вдається виявити деформацію в деяких відділах хребта. Наслідок на спині поступово утворюється горб.

4 стадія

 • Четверта ступінь найбільш небезпечна виражений остеопороз. Кістки практично «світяться», що стає помітно при проведенні рентгенографії.
 • В окремих місцях утворюються кісткові потовщення, пацієнт схильний до травм при найменшій фізичної активності.

Остеопороз має кілька кодів по МКБ-10:

 • М 80-М 85 порушення щільності кісткової тканини в структурі скелета.
 • М 80 остеопороз з переломами патологічного характеру.
 • М 81 остеопороз без патологічних переломів.
 • М 82 остеопороз при хворобах інших видів.

Симптоми

На початковій стадії р озвиток хвороба виявити просто неможливо, так як вона обумовлена ​​непомітними ознаками, які можна віднести до звичайного нездужання або втоми. При різкій зміні погоди з’являється ниючий біль в кістках, втомлюваність, в молодому віці — сивина, підвищене серцебиття, пародонтоз.

Найважче ускладнення такого захворювання — це патологічний перелом. Кістки ламаються при мінімальних навантаженнях, таких як чхання, кашель, незручне рух. Зростаються вони досить погано і неправильно, тому що структура кісткової тканини порушена. Згодом з’являються судоми в кінцівках (особливо вночі), розшаровуються нігті, деформуються ноги.

К інвалідності літніх людей призводить зламана шийка стегна. Це найтонша кістка, що з’єднує головку з тілом, і вона найбільше схильна до ламкості при падінні людини. Найчастіше люди навіть не розуміють, що зламана кісточка, і терплять біль, яка віддається в паху. Після перелому хвора нога стає коротшим здорової на цілих чотири сантиметри.

Лікування дуже трудомістка і тривалий, а хвороба відступає тільки в тому випадку, якщо кровоносні судини не пошкодилися. В іншому випадку головка стегна відмирає.

Якщо у людини змінилася постава (помітна сутулість, зменшення росту, став нерухомість хребта), це говорить про переломах хребців. У світі щорічно захворюють 700 тисяч чоловік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ревматичний артрит: що це таке, симптоми і лікування захворювання

Широке поширення остеопорозу є і при захворюванні суглобів. Вони набрякають, деформуються, болять, хрумтять, стають нерухомими.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Діагностика остеопорозу

Даний діагноз буде поставлений після звернення пацієнта до лікаря, вивчення історії хвороби, результатів огляду травматолога і вимірювання мінеральної щільності кісток.

Для визначення щільності кісткових тканин буде призначена однофотонная або двухфотонная денситометрія, ультразвукова денситометрія і КТ хребта. Рентгенологічні методи дослідження можуть допомогти виявити ознаки остеопорозу тільки при значній втраті маси кісток (більше 30%).

Лікування

Тут відразу ж виникає питання, до якого лікаря звертатися. Так як остеопороз розвивається з багатьох причин, то і лікуванням займаються фахівці різних напрямків:

 • травматологи.
 • ревматологи.
 • ендокринологи.

Щоб вилікувати таке захворювання, потрібно сувора дієта. Продукти повинні містити достатню кількість кальцію і речовин, що допомагають його засвоєнню. Також слід виключити з раціону протипоказане харчування.

Індивідуально для кожного пацієнта розробляється комплекс гімнастичних вправ, які залежать від віку, стану пацієнта і ступеня захворювання. Існують і народні методи лікування, але перш ніж ними скористатися, необхідно поговорити з лікарем.

Як лікувати остеопороз народними засобами?

 • Солодка гола. Подрібнити корінь рослини, столову ложку сировини залити 0,45 л. гарячої води, витримати на водяній бані півгодини, настояти протягом 90 хвилин, процідити. Прийом по ½ склянки чотири рази в день до їди.
 • Необхідно змішати 100 р прополісу і 50 м гречаного меду. Потім додати 100 г. подрібненої і попередньо висушеної в духовій шафі яєчної шкаралупи. Отриману суміш рекомендується приймати по дві чайні ложки один раз на добу.
 • Яєчна шкаралупа від остеопорозу кісток. Яєчна шкаралупа подрібнюється в порошок (блендером), після чого змішується з лимонним соком в пропорції 1: 1. Засіб приймають всередину по ¼ або ½ чайної ложки протягом двох тижнів, після чого робиться перерва на тиждень.
 • Свіжий сік молодої кропиви допомагає при переломах в області шийки стегна. Його рекомендується втирати в уражене місце двічі на добу.
 • Великий ефективністю володіють настої з різних трав. Для їх приготування можна використовувати звіробій, коріння кульбаби та інші рослини. Необхідно столову ложку трави залити 220 мл. окропу. Охолодити рідину випивають протягом дня.
 • Мумие приймається всередину. Для цього потрібно зробити невелику кульку масою 2-4 г. і розчинити його в 100 р теплої води. Засіб приймають протягом 3-4 тижнів, після чого роблять перерву. Доведено, що муміє — це краще народний засіб лікування остеопорозу у жінок і чоловіків.

.uc0e97175aa0c841a394a532d7d90e01d {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Uc0e97175aa0c841a394a532d7d90e01d: active, .uc0e97175aa0c841a394a532d7d90e01d: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Uc0e97175aa0c841a394a532d7d90e01d {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Uc0e97175aa0c841a394a532d7d90e01d .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Uc0e97175aa0c841a394a532d7d90e01d .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Uc0e97175aa0c841a394a532d7d90e01d: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: міозит м’язів: ознаки, види та причини

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ознаки синдрому кінського хвоста і його лікування

Є протипоказання, необхідно проконсультуватися з фахівцем.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Профілактика остеопорозу

Організму в боротьбі з остеопорозом необхідні і вітаміни Д3, с, А, К і групи в, особливо В. Вони теж беруть участь в засвоєнні кальцію і проникненні його в кісткову тканину. Продукти, в яких містяться перераховані вітаміни, переважно рослинного походження. До них відносяться:

 • капуста білокачанна.
 • цитрусові.
 • болгарський перець.
 • чорна смородина.
 • обліпиха.
 • помідори.
 • морква.
 • суниця.
 • папайя.
 • ананаси.
 • банани.
 • бобові культури.
 • гречана крупа.
 • овес.
 • листові овочі та інше.

Фізкультура. Активний спосіб життя — це ін’єкція молодості. Однак в зрілому віці варто уважно поставитися навіть до лікувальної фізкультури. Заняття повинні бути регулярними, але перед тим, як приступити до них, варто отримати консультацію лікаря. Корисними будуть і танці, і плавання, і неспішні прогулянки, головне, контролювати свої сили і амплітуду рухів. Регулярна м’язова активність здатна збільшити обсяг кісткової маси. Крім того, розвинені м’язи нададуть підтримує дію і знімуть частину навантаження зі скелета.

Сонячні ванни. Це обов’язкова умова профілактики остеопорозу. Які проживають в регіонах з достатньою сонячною активністю необхідно всього 15-хвилинного перебування під променями з відкритими особою і руками. Решті ж рекомендовано кілька разів на рік відправлятися туди, де недолік сонця можна буде заповнити. Пряме тривалий вплив сонячних променів протипоказано при більшості захворювань щитовидної залози.

Обстеження у лікаря. Якщо виявлена ​​схильність до остеопорозу, слід мінімум 1 раз на рік відвідувати лікаря і перевіряти стан кісткової тканини. Фахівець призначить препарати, які важливо приймати регулярно. Жінкам постклімактеричного віку важливо відвідати гінеколога і обговорити з ним можливість прийому препаратів, що заповнюють недолік естрогену. З фахівцем обов’язково потрібно обговорити всі прийняті препарати, так як серед них часто зустрічаються антагоністи (що перешкоджають дії один одного).

Препарати. Всі приписи фахівця слід виконувати неухильно. Ні в якому разі не порушувати режим лікування, так як це може призвести до небезпечних ускладнень. Також лікар може призначити прийом препаратів, що містять кальцій, або полівітамінів. Незалежно від статі особи зі схильністю до розвитку остеопорозу можуть приймати рослинні аналоги гормонів щитовидної залози. Краще робити це після узгодження з лікарем.

Лікування хронічних захворювань. Обов’язково слід приділити увагу загальному стану здоров’я, в тому числі уповільненим хронічних захворювань . Деякі з них , наприклад , порушення роботи кишечника і щитовидної залози , перешкоджають засвоєнню кальцію , а значить , необхідний прийом препаратів .

.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Що таке дорсалгія

Maxim

синдром Форестье

Maxim

Артроз другого ступеня

Marina

Спондилоартроз попереку: симптоми і лікування

Maria

інфекційний артрит

Undershmidtther

Препателлярний бурсит

Alex

артроз стопи

Marina

некроз суглобів

Megusta

Артроз ліктьових суглобів

Andrey

Залишити коментар