Хвороби

Остеохондроз: що це, ознаки, види

Згідно МКБ-10, остеохондроз хребта відноситься до XIII класу захворювань «Захворювання кістково-м’язової системи та сполучної тканини» (коди М00-М99), підкласу «Деформуючі дорсопатии» (коди М40-М43) .

Причини

Існує безліч причин розвитку проблем з хребтом, зокрема, викривлення може виникнути внаслідок:

 • малорухливий спосіб життя. Це «сидяча» робота, відсутність фізичного навантаження, небажання виконувати розминку або зарядку. В такому випадку м’язовий корсет втрачає свою силу, після чого навантаження, що виносяться хребтом, припадають в основному на міжхребцеві диски.
 • Сильних навантажень. Перевантаження характерні для осіб, робота яких полягає в перенесенні важких вантажів. Неправильна форма спини при підйомі тяжкості може стати причиною розшарування міжхребцевих дисків, їх зниження і защемлення безлічі нервів, розташованих в цьому відділі. Крім того, в цій же групі ризику спортсмени, які щодня перевантажують свій організм, зокрема, хребет.
 • Уже набутих захворювань хребта. Якщо грудний відділ вже був злегка викривлений, але ніякі заходи не були прийняті, з’являється ймовірність виникнення остеохондрозу.
 • Нестачі мінералів в організмі. Низький рівень кальцію — одна з основних причин порушення цілісності міжхребцевих дисків.

Види остеохондрозу

По-перше, це шийний остеохондроз, який найчастіше виникає у людей з сидячим способом життя. При шийному остеохондрозі незначна навантаження на шию призводить до того, що хребці зміщуються, в зв’язку з чим судини і нерви стискаються. Саме при даному виді захворювання виникають головні болі, запаморочення, болі в руках і навіть оніміння мови.

# gallery-1 {margin: auto. } # Gallery-1 .gallery-item {float: left. margin-top: 10px. text-align: center. width: 33%. } # Gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf. } # Gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0.} / * see gallery_shortcode () in wp-includes / media.php * /

Остеохондроз шийного відділу
Остеохондроз грудного відділу
Остеохондроз поперекового відділу

Грудний остеохондроз — досить рідкісний вид захворювання. Причиною його появи може стати банальний сколіоз.

Гострі спинні болі в даному випадку відсутні, зате можна спостерігати болю в грудях і області серця. Чоловіки при грудному остеохондрозі часто страждають від імпотенції.

При поперековому остеохондрозі можливе ускладнення у вигляді міжхребцевої грижі в поперековому відділі. Даний вид захворювання характеризується наявністю больових відчуттів в попереку і ногах, рухливість пацієнта обмежена: хворий не в змозі повернутися або нахилитися.

Симптоми остеохондрозу

Прояви остеохондрозу мають різні ознаки в залежності від стадії захворювання . Часто виникає біль в навколосуглобових просторі. При остеохондрозі хребта найчастіше помічаються ломота і сильні болі в спині та інших частинах тіла.

Нерідко при остеохондрозі у хворих буває відчуття оніміння і ломоти в кінцівках. Симптоми посилюються при фізичних навантаженнях і грубих рухах. Остеохондроз шийного відділу викликає сильні болі в голові, а також в районі плечей і в руках.

Також при ураженні остеохондрозом середній частині хребта відчуваються болі в грудній клітці (частіше в області серця) і больові відчуття в деяких внутрішніх органах .

стадії розвитку захворювання

Розрізняють 4 стадії перебігу таких проблем з грудним відділом, і кожна з цих стадій супроводжується характерними симптомами:

 • 1-2 .На перших стадіях остеохондрозу хребта зменшується висота стояння диска. Відбувається утворення тріщин в його фіброзному кільці, але процес не випливає за межі міжхребцевого диска. Точки, до яких прикріплюються зв’язки, м’язи, змінюються в зв’язку з помітним порушенням висоти. Формується нестабільність внаслідок провисання м’язів, а також зв’язок в позвонково-руховому сегменті. Іноді в зв’язку з надмірною рухливістю сусідніх хребців формується спондилолистез.
 • 3-4. На цих стадіях хребці випинаються, що призводить до чималих порушень в хребті. Сильні порушення нерідко призводять до грижі. Під час розвитку остеохондрозу організм хворого намагається компенсувати надзвичайну рухливість хребців, на них утворюються остеофіти малі кісткові розростання. Згодом руховий сегмент як би закривається в своєму панцирі.

Які методи застосовуються для діагностики

Своєчасне виявлення захворювання на ранніх стадіях може бути здійснено за допомогою сучасного апарату МРТ, який надає лікарям більш точні дані про стан хребців, ніж рентгенограф або УЗД.

Як лікувати остеохондроз?

При лікуванні остеохондрозу добре себе зарекомендували консервативні методи, які покликані усунути больовий синдром і попередити прогресування руйнівних процесів в структурі хребта. Якщо таке лікування не привело до позитивного результату, то може знадобитися хірургічне втручання.

Тривалість лікування залежить від стадії захворювання, віку пацієнта і від того, наскільки сумлінно хворий виконує призначення і рекомендації лікаря. Найчастіше лікування як таке займає приблизно кілька місяців, після операції ж слід відновлення, яке триває близько року.

В процесі лікування у багатьох людей больовий синдром може посилюватися. Так реагує м’язова система на незвичне вплив. Якщо ви хочете, щоб лікування призвело до позитивного результату, слід проявити терпіння, наполегливість і певну силу волі.

Після того як було вироблено хірургічне втручання, хворого зазвичай поміщають в спеціалізований медичний центр або санаторій, де є діагностична та лікувальна бази, кваліфіковані практикуючі фахівці.

Масаж ефективний засіб боротьби з раннім остеохондрозом

Консервативне лікування включає в себе такі методи, як лікувальна фізкультура, фізіотерапія, ма саж, мануальна терапія, рефлексотерапія і, нарешті, медикаментозна терапія.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Як лікувати остеохондроз

Для того щоб суглоби змогли відновити свої рухові функції, необхідно активно допомагати рубцювання пошкоджених хрящових тканин загальним зміцненням кістково-м’язової системи, а також заспокоєнням компенсаторних можливостей суглобів .

.u8954cb360105c21cf02949d132c6abb4 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .U8954cb360105c21cf02949d132c6abb4: active, .u8954cb360105c21cf02949d132c6abb4: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .U8954cb360105c21cf02949d132c6abb4 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .U8954cb360105c21cf02949d132c6abb4 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .U8954cb360105c21cf02949d132c6abb4 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .U8954cb360105c21cf02949d132c6abb4: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: ЛФК при остеохондрозі поперекового відділу хребта

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Кажуть, що остеохондроз ніяк не пов’язаний з відкладенням солей. Це не так: кальцифікація пошкоджених ділянок хребетних дисків є наслідком, а не причиною остеохондрозу, остаточної стадією при дегенеративно-дистрофічних руйнування тканин.

Лікування даного захворювання направляється на те, щоб зупинити руйнівні процеси, виключити дистрофічні зміни в будові хребта і суглобів, привести до нормального стану м’язів біля суглобів, налагодивши тим самим кровопостачання.

Лікування комплексне, нешвидка. Воно включає в себе фізіотерапію, мануальну терапію, масаж, при необхідності — витягування хребта і прийом різних медичних препаратів. Для того щоб вилікуватися від остеохондрозу, потрібно обов’язково займатися лікувальною фізкультурою. Результат лікування залежить від хворого і його завзятості, наполегливості, сили волі, терпіння і великого бажання одужати.

ЛФК при остеохондрозі: вправи

Приступаючи до фізичних вправ, слід провести легку розминку м’язів і суглобів.

при появі больових симптомів після занять, слід негайно звернутися до лікаря.

Правильне виконання зазначених нижче рухів ЛФК при грудному остеохондрозі дуже важливо, так як ці дії сприяють зниженню больового синдрому і припинення прогресування болез ні.

Поза лежачи на спині

Руки знаходяться за головою. Необхідно виконувати на підлозі або на будь-який твердої поверхні Під лопатки підкладіть м’який валик (може бути сформований вручну з рушника або іншого м’якого матеріалу). Злегка прогніться, після чого підніміть голову разом з руками. Повторіть 5-10 разів.

Поза лежачи на животі

Руки тримати розведеними, в кожну помістити гантель. Поступово зрушувати рівні лікті назад, тим самим стискаючи лопатки. Повільно опускати.

Пози сидячи

Тримайте спину рівно, обидві руки підніміть вгору. Обхопіть лівою рукою зап’ястя правої і поступово нахиляйтеся вправо, розтягуючи правий бік. Повторіть руху з нахилом вліво.

Завести долоні за голову, здійснювати повільні нахили вправо і вліво.

Повільно нахилятися вперед, потім, спираючись лопатками об спинку стільця, прогинатися.

Виконується стоячи

Здійснювати нахили вправо і вліво з рівною спиною

Покласти кисті на плечі і піднімати кожне пліва по черзі.

Відмінним рішенням стануть тренування, для яких не потрібно розминка, і виконувати їх можна не тільки для виправлення хребців, але і для профілактики хвороби. Окремим плюсом цих вправ можна вважати те, що їх можна виконувати в будь-який час і в будь-якому місці.

Зокрема, хорошими заняттями стануть:

 1. Робота плечима: плавні рухи вгору і вниз, кругові рухи.
 2. Прогин, який можна здійснювати і сидячи і стоячи. Для зручності можна завести обидві долоні за лопатки і злегка придавити хребет.

Варто відзначити, що кожна програма призначається індивідуально для кожного випадку, в залежності від ступеня захворювання, віку і статури пацієнта.

Самостійно починати вживати заходів для ЛФК не рекомендується: хребет повинен бути оглянутий лікарем, який і винесе вердикт за ступенем занедбаності і пропише ті чи інші вправи.

Гімнастика при остеохондрозі також часто призначається в комплексі з іншими процедурами і прийомом препаратів. У деяких випадках людині доводиться приймати знеболюючі препарати і протизапальні засоби, і лише після появи прогресу дозволяється приступити до занять.

Масаж призначається сегментарний або точковий, в залежності від сили зсуву і індивідуальних особливостей фізіології конкретної людини.

ЛФК може бути призначена як для самостійного виконання, так і при контролі лікаря. Часто для якісного проведення таких вправ, вже після одужання, з метою профілактики повторного виникнення болю та інших симптомів, пропонується відвідування спеціальних оздоровчих санаторіїв, де професіонали зможуть стежити за кожною проведеної процедурою, її інтенсивністю і регулярністю.

Гімнастика важливий засіб профілактики і лікування остеохондрозу

Крім того, такі санаторії мають спеціальні тренажери, спрямовані на відновлення працездатності конкретного відділу хребта, тому х ефективність в плані занять лікувальною фізкультурою вважається максимальної.

Фізіотерапія при остеохондрозі

Медикаментозна терапія часто дає обмежений ефект і часто робить негативний вплив на функціонування інших систем організму. Тому сьогодні в реабілітаційний процес активно впроваджуються фізіотерапевтичні методи лікування.

Фізіотерапія вважається ефективним методом лікування, оскільки вона впливає безпосередньо на пошкоджену хребець і істотно зменшує хворобливі відчуття після першого сеансу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Забій гомілковостопного суглоба: основні ознаки, перша допомога, тактика лікування

Фізіопроцедури дозволяють :

 • обмежити або повністю ліквідувати больові відчуття.
 • розслабити стислі м’язи.
 • зняти набряклість, викликану запаленням.
 • налагодити кровотік в уражених сегментах хребта.
 • звільнити защемлення нерва.
 • прискорити процеси відновлення суглобового хряща.
 • підвищити загальний тонус і працездатність.

Залежно від характеру болю ( гострій і підгострій стадії), ураження того чи іногоотдела, причин розвитку захворювання фахівці з фізіотерапії можуть призначити фізіопроцедури, засновані на механічному, електричному, звуковому, світловому впливі на тканини, магнітотерапію.

В випадках, коли необхідно зняти больовий синдром і доставити до вогнища запалення лікарські середовищ ства, може призначатися комплекс процедур.

Показання і протипоказання

При відсутності протипоказань, фізіотерапевтичні сеанси призначаються при остеохондрозі всіх відділів, в тому числі при міжхребцевих грижах, корінцевому синдромі, слабкою рухливості суглобів і хребців.

Протипоказання:

 • ракові пухлини.
 • вагітність.
 • психіатричні розлади в анамнезі.
 • патології видільної, дихальної систем.
 • захворювання кровотворних органів.
 • гіпертензія 3 ступеня.
 • синдром м гіпертермії.
 • наявність кардіостимулятора (для деяких методів).
 • ділянки запалення і висипання на шкірі (в зоні впливу).
 • менструація (для жінок).

Кращі фізіотерапевтичні методи

Дарсонваль

Місцевий вплив на тканини і суглоби імпульсами струму. Призначається при остеохондрозі спинного, шийного і грудного відділів на ранній і запущеної стадіях.

Імпульсивний струм не дозволяє розростатися міжхребцевих дисків (профілактика розвитку грижі), запускає відновлювальні процеси в хрящах, знімає больову симптоматику.

Вплив курсове: 12-15 сеансів зі збільшенням тривалості сеансу з 5 до 15 хвилин.

Механізм впливу: через вакуумний електрод подаються імпульси до 140 кГц на груди, спину або шию, завдяки чому виділяється теплова енергія.

Під час сеансу фізіо ерапевт може розташовувати насадки електрода тільки на проблемній ділянці (стабільна дарсонвалізація) або здійснювати плавні рухи біля нього.

Причому переміщення електрода залежить від показників тиску: якщо вони вище норми, то рух починають від шиї, спускаючись до попереку, при низькому тиску рухаються від крижів до шиї.

Магнитотерапия

Вплив на проблемну зону статичним магнітним полем, діапазон якого складає 28-35 мТл. Виниклий електричний розряд змінює фізико-хімічні процеси у верхніх відділах хребта, сприяючи зняттю набряку і припинення стиснення м’язів.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

Вплив курсове: 10-25 щоденних сеансів тривалістю від 10 до 30 хв, потім 2-тижневу перерву.

Механізм впливу: відповідно до картиною захворювання і індивідуальними особливостями на больовий області закріплюють датчики і впливають на неї низько- і високочастотних магнітним полем, яке проникає вглиб на 5-8 см.

Лазеротерапія

вплив індукованих з отриманням (інфрачервоним світловим потоком) на поперековий, шийний ділянки хребта або окремі ущемлені нервові корінці. Потужність таких лазерів не перевищує 1-100 мВт. Вирізняється тепло сприяє відновленню міжхребцевих дисків, покращує метаболічну харчування.

.u90084f3e97ab6206c1b115e520ccd183 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .U90084f3e97ab6206c1b115e520ccd183: active, .u90084f3e97ab6206c1b115e520ccd183: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .U90084f3e97ab6206c1b115e520ccd183 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .U90084f3e97ab6206c1b115e520ccd183 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .U90084f3e97ab6206c1b115e520ccd183 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .U90084f3e97ab6206c1b115e520ccd183: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Грудний остеохондроз: ознаки, причини, діагностика

Вплив тривалий: 32 сеансу, розбитих на три цикли: перші 10 сеансів активізують організм, 4-тижнева перерва, 12 сеансів для стабілізації стану, 4-денну перерву, 10 закріплюють результат сеансів.

Механізм впливу: фізіотерапевт вибирає необхідне положення лазерного випромінювача: стабільне (лазер діють з певної відстані на конкретну зону), лабільний (випромінювач переміщається), дистантное (поруч з шкірним покривом), контактна (непо редственно на шкірі) і впливає на ділянку до 14 хвилин, на конкретний хребець не більше 2 хвилин.

Ультразвук

Звуковий пульсуюче вплив на тканини і хребці. Завдяки механічній дії коливань звуку активізується міжклітинний метаболізм, структури хребців починають відновлюватися за рахунок прогрівання. Біохімічний ефект виражається в продукуванні ферментів і насиченні ними міжхребцевих дисків. Інтенсивність впливу 02-0.6 Вт / см2. Курс становить від 5 до 10 сеансів щодня або з перервою.

Механізм впливу: імпульсивна вплив здійснюється уздовж поперекового відділу хребта від 2 до 7 хв на одну ділянку. Можливо нанесення перед фізіопроцедури на оброблювану область медикаментів — еуфіліну, гідрокортизону та інших.

Детензор-фізіотерапія

Розтягування хребта в шийному відділі. Лікування дозволяє збільшити відстань між хребцями до 1.5 мм, що призводить до ослаблення здавлювання нервових корінців. Ефект помітний вже після 3-4 процедур тривалість близько півгодини.

Механізм впливу: пацієнт лягає на спеціально сконструйований мат. Його м’які ребра з різним нахилом під впливом ваги людини змушують хребетний стовп витягуватися.

Кріотерапія

Місцевий вплив холоду на тіло. сильне охолодження знімає набряк в місці здавлювання нервів, підсилює кровообіг. Кількість процедур — від 8 до 30 за курс.

Механізм впливу: на уражену ділянку хребта за допомогою спеціального наконечника розподіляється рідкий азот. Проводиться поетапно, тому що температура знижується від +12 до -30, і пацієнту необхідний відпочинок і час для адаптації.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ознаки та способи лікування поліпів в жовчному міхурі

Фізіотерапія при остеохондрозі поперекового відділу хребта

Поперековий остеохондроз проявляється по-різному, тому фізіотерапія має на меті зняти біль і запалення. Також важливим є зменшення деструктивних явищ в попереку. Вдаватися до фізіопроцедур можна при будь-якій стадії остеохондрозу, за винятком гострої.

Так, в стадії загострення призначають Діадинамотерапія, високоінтенсивні магнітотерапію, а при стабілізації стану електрофорез, грязьові аплікації і масаж.

Фізіотерапія при шийному остеохондрозі

Шийний остеохондроз може привести до розвитку спинального інсульту. Навіть при тяжкому перебігу захворювання фізіотерапія здатна полегшити стан при мінімальній кількості прийнятих всередину ліків. При класичній схемі лікування шийного остеохондрозу лікування починають з електротерапії.

Позитивний ефект також спостерігається при магнітотерапії, бальнеотерапії, застосуванні Детензор-тераппіі і лазера.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Народні засоби

Чи не є лікуванням, можуть бути тільки доповненням до основного лікування. Застосування можливе після дозволу лікаря.

 1. Остеохондроз ефективно лікують настоянкою шабельника болотного, тільки спочатку слід почистити організм. Лавровий лист (5 г) опустіть в півтори склянки води, хвилин 5 покіпятіть. Настоюйте в термосі 4 години, профільтруйте. Зміст випивайте маленькими ковточками через весь день. Так-три дні поспіль, через тиждень повторіть. Очищення суглобів відновить бадьорість і легкість організму. Далі чистите їх раз в квартал, суворо дотримуйтесь дієти і лікуєтеся настойкою шабельника (купите в аптеці або виготовте самостійно). Підготуйте літрову банку, в неї насипте дрібно порубаний корінь шабельника (заповніть приблизно третину банки). Потім залийте горілкою (доверху), приберіть в темряву для тритижневого настою. Треба тільки обов’язково час від часу струшувати. Потім процідіть і пийте щодня до їжі (тричі) дозою 20 мл. Допускається розведення дози водою (100 мл). Цією ж настоянкою робіть розтирання.
 2. Цей старовинний цілющий рецепт заснований на застосуванні гіркого червоного перцю. Він росте, як кімнатна квітка, але може рости і на городі (під плівкою і навіть без неї). 20 стручків гіркого червоного перцю залийте 0,5 л. горілки (нерідко використовують спирт). Десятиденний настій проводите в теплому місці. Виходить гарна розтирання від остеохондрозу і радикуліту.
 3. накопати коріння пирію, очистіть і подрібніть. Залийте 60 гр. коренів літром води, нагрійте до кипіння, тримайте на плиті до об’ємного зменшення рідини вдвічі, профільтруйте. Щодня пийте тричі після їжі дозою 100 мл. Тривалість прийому до трьох місяців.
 4. Завжди майте в запасі натуральний мед. Він — хороший помічник при всіх проявах остеохондрозу (шийного, поперекового, спинного), ломоти суглобів на руках і ногах. Злегка нагрівайте його, натріть вогнища болю, далі посипте сіллю (як солять хліб або іншу їжу), зверху покладіть кальку (целофан), укутайте вовняним виробом. Таку процедуру робіть на ніч. Зазвичай після 3 раз біль іде.
 5. В разі загострення остеохондрозу розчиніть у відрі теплої води (до отримання блідо-блакитного розчину) 10 гр. мідного купоросу, вилийте розчин у ванну. Додайте ще кілька відер з аналогічним розчином. Полежіть у ванні хвилин 40. Лікувальний сеанс проводите перед сном. Їх загальна кількість — до 15.

Препарати від остеохондрозу

Лікування остеохондрозу йде традиційним шляхом лікування багатьох захворювань опорно-рухової системи: призначаються НПЗЗ для усунення запального процесу в тканинах , хондропротектори для відновлення рівня синовіальної рідини і кортикостероїди, якщо перші два види препаратів виявилися малоефективними.

НПЗЗ:

 • Диклофенак.
 • Ібупрофен.
 • Реопірин.
 • Пироксикам.

Дія спрямована на зниження запального процесу в хребті, купірування болю.

Спазмолітики. При остеохондрозі зменшують больовий синдром, знімають спазм м’язів:

 • Дротоверін.
 • Сірдалуд.
 • Міоластан і ін.

Антиоксиданти

 • вітамін С.
 • Мексидол.
 • вітаміни групи В (Нейрорубіну, Нейровитан, Неуробекс і ін.).

Для мікроциркуляції крові:

 • Трентал.
 • теонікол.
 • Актовегін.
 • нікотинова кислота.

Хондропротектори:

 • Терафлекс.
 • Хондроксид.
 • Структум.

Дія таких препаратів направлено на регуляцію обмінних процесів в організмі і швидку регенерацію хрящів хребта.

ін’єкційні:

 • «Диклофенак», «Вольтараен» — знеболюють і знімають запалення, знімають набряк.
 • «Мільгама» — вітамінний комплекс групи В.
 • «Кеторолак», «Кетонал» — усувають набряк, біль, запалення.
 • «Мидокалм» — зменшує про трую біль, знімає спазми м’язів.
 • К хондропротекторами відносять «Дона», «Алфлутоп».

Гелі та мазі:

 • «Фастум -гель».
 • «Биструм- гель».
 • «Кетопрофен».
 • «Диклофенак».
 • «Долобене ».
 • « Фіналгон ».
 • « Капсикам ».
 • « Нікофлукс ».
 • « Хондроксид ».
 • Гомеопатичні мазі.
 • Масажні мазі.

Пам’ятайте, що займатися самолікуванням не варто ні в якому разі, т .до. проблеми з хребтом серйозне питання. Самостійні рішення з прийому препаратів, масажі і зарядки можуть тільки нашкодити поточному стану. Тому завжди краще проконсультуватися з лікарем.

Профілактика остеохондрозу

Щоб не допустити розвитку остеохондрозу, потрібно дотримуватися певних правил.

По-перше, не слід перевантажувати хребет . Намагайтеся не допускати різких рухів, стежте за своєю поставою, перед фізичними навантаженнями можна зробити масаж спини.

По-друге, не нехтуйте контрастним душем і загартовуванням, але не допускайте переохолодження організму.

нарешті, велику роль відіграє правильне харчування і відмова від куріння.

.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Що таке хвороба Бехтерева

Pasha

вивих руки

Undershmidtther

Поліартрит: що це і як лікувати

Lamaxima

демієлінізуюча полінейропатія

Alfonso

шийний артроз

Megusta

Гемартроз: що таке, ознаки, ступеня, наслідки

Scooby

поперековий гіперлордоз

Serega

Що таке гиперпаратиреоз

Bobby

Що таке радикулопатия ( корінцевий синдром )

Andrey

Залишити коментар