Біль у суглобах

Гонартроз колінного суглоба: симптоми і лікування

Всіх пацієнтів можна умовно розділити на дві групи. Перша група включає в себе молодих людей, частіше юнаків, з пошкодженням одного, рідше обох колінних суглобів. В їх історії хвороби є травма або операція на коліні.

До другої групи належать люди, які страждають ожирінням, середнього або похилого віку, частіше жінки, у яких гонартроз розвинувся в декількох частинах тіла одночасно.

Симптоми артрозу колінного суглоба

Симптоми остеоартрозу колінного суглоба посилюються поступово. Пацієнти можуть роками не підозрювати про те, що вони хворіють, поки не помітять очевидну деформацію коліна або сильні больові відчуття.

У той же час артрит колінного суглоба на початковій стадії захворювання найчастіше супроводжується неприємними і болючими відчуттями в колінах , і мало хто звертається за консультацією до лікаря.

схильні до ожиріння жінки, особливо після 40 років, схильні до цієї хвороби.

Варикозне розширення вен також сприяє розвитку захворювання. На цій стадії можливе лікування хвороби в домашніх умовах без використання таблеток і мазей.

Больові відчуття не бувають раптовими, вони з’являються поступово, протягом декількох років. Виникають зазвичай при заняттях спортом, ходьбі та іншої фізичної активності.

Гострий біль може не бути симптомом гонартроза, а наслідком тріщини, пошкодження меніска або удару. Саме сильний біль стає мотивацією звернутися до фахівця.

Біль часто посилюється в наступних випадках:

 • при ходьбі.
 • в тривалому положенні стоячи.
 • під час нахилів.
 • при підйомі корпусу тіла з положення сидячи.
 • при носінні важких предметів.

під час виконання цих дій, на суглоби діє максимальне навантаження, тому, якщо пацієнт відчуває сильний дискомфорт, йому вже можуть поставити діагноз «артрит колінного суглоба другій стадії». Людина намагається менше рухатися, зайняти статичне положення, щоб уникнути болю, але при продовженні фізичної активності дискомфорт повертається.

Деформуючий остеоартроз колінного суглоба супроводжує такий симптом, як деформація. Вона стає помітна вже на другий чи третій стадії захворювання. Її перші ознаки: коліно злегка припухло, але зберегло свою форму. На більш пізніх стадіях відбувається зміна форми коліна, роблячи одну ногу коротше або довше.

Одним з найбільш характерних симптомів є помітний на другий і третій стадії хрускіт в суглобах. Головне відрізнити дзвінкий хруст в суглобах здорової людини від глухого, сухого хрускоту хворого. Цей звук викликає слабкість зв’язкового апарату або висока рухливість суглобів.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Для забезпечення нерухомості колінного суглоба рекомендується носити колінні фіксатори.

Форми гонартроза

Існує дві форми захворювання:

 • Первинна: ​​З’являється в результаті вродженого неправильного розвитку суглобів.
 • Вторинна: ​​З’являється в результаті хвороб і травм.

Первинна форма остеоартрозу колінного суглоба часто розвивається з дитинства і викликана неправильним формуванням зв’язок і суглобів. Вони піддаються сильним навантаженням і деформуються при фізичної активності.

Вторинна форма захворювання викликана наступними факторами:

 1. Пошкодження (удари, розтягнення, зсуву, переломи), які тягнуть за собою порушення структури кісток, зв’язок і хрящів. Все це є посттравматической формою хвороби.
 2. Операції при зміщенні меніска порушують цілісність структури коліна.
 3. Занадто велике навантаження на ноги (характерна для важкоатлетів).
 4. Ожиріння. Надмірна вага провокує тиск на хрящі колінних суглобів.
 5. Сидячий спосіб життя.
 6. Діабет.
 7. Вік.
 8. Артрит (запальний процес в суглобах). Тривала хвороба супроводжується освітою зайвої рідини в порожнині суглоба і викликає ускладнення.
 9. Порушення обміну речовин веде до відкладення солей.
 10. Трансплантація коліна.
 11. Хвороби, що викликають тривалими м’язовими судомами ніг або спазмами судин.

Розвиток хвороби може приймати односторонню або двосторонню форму. Травма частіше стає причиною лівостороннього або правостороннього гонартроза, а ожиріння — двостороннього.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Синдром іліотібіального тракту - симптоми, діагностика та лікування

Стадії захворювання

Існує три стадії гонартрозу:

 • З початком першої стадії до видимих ​​проявів хвороби може пройти кілька місяців або навіть років. Людина скаржиться на періодичний біль в ногах, особливо при початку руху вгору або вниз по сходах і при підйомі вранці з ліжка. Знімки зазвичай показують звуження з’єднання між суглобами, і як правило, замість того щоб звернутися до лікаря, пацієнти використовують засоби народної медицини — мазі і настоянки.
 • Друга стадія характеризується більш гострим болем, яка не припиняється при нерухомості кінцівки. З’являється хрускіт. Рідина накопичується в порожнині суглоба, рентген показує деформацію і зростання кістки. Пацієнт на даній стадії всілякими способами намагається не рухати ураженої кінцівкою. Лікуючий лікар призначає ін’єкції і хондропротектори- медикаменти, які допомагають відновити хрящову тканину.
 • На останній третьої стадії, біль стає постійним і часто посилюється при зміні погодних умов. Рентген показує значну деформацію коліна, що може бути виправлено тільки за допомогою хірургічного втручання, пацієнт повинен приймати комплекс хондропротекторів. У пацієнта змінюється хода: він ходить на напівзігнутих ногах або перевалюється з боку в бік.

.uc2dec4cfe37ae15e4d37799937607c29 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Uc2dec4cfe37ae15e4d37799937607c29: active, .uc2dec4cfe37ae15e4d37799937607c29: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Uc2dec4cfe37ae15e4d37799937607c29 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Uc2dec4cfe37ae15e4d37799937607c29 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Uc2dec4cfe37ae15e4d37799937607c29 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Uc2dec4cfe37ae15e4d37799937607c29: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Артроз пальців рук: як і чим лікувати

Причини хвороби. Групи ризику

 • Надмірна вага

Найчастіше від деформуючого остеоартрозу страждають літні люди. В особливій групі ризику знаходяться надмірно повні жінки після 40 років. Імовірність виникнення патології у огрядних людей в 4 рази вище, ніж у людей з нормальною масою тіла. Закономірність проста: чим більше вага людини, тим швидше розвивається захворювання і тим важче протікає. В такому випадку форму хвороби можна назвати придбаної. Під удар потрапляють саме суглоби нижніх кінцівок, адже вони змушені нести найбільше навантаження.

Люди з надмірною вагою також стикаються з гормональним дисбалансом і порушенням метаболізму, що сприяє розвитку ожиріння, і артрозу.

 • Вік

Літніми людьми можна назвати тих, хто досяг віку старше 60-65 років. У цій групі населення остеоартроз зустрічається у 65-85 відсотків людей.

Причиною стають вікові зміни, що негативно впливають на структуру суглобів. Навіть звичайна ходьба здатна стати значним навантаженням і простимулювати розвиток хвороби, при цьому зношені хрящі вже не можуть самостійно відновлюватися.

 • Вроджені патології і спадкові чинники

Хвороба може торкнутися і молодих людей, і тих, хто не страждає від надмірної маси тіла. Як правило, в таких ситуаціях захворювання виникає через вроджених дефектів колінних суглобів, наприклад, нестачі внутрішньосуглобової змазки. Спадковість також відіграє важливу роль.

Все ж більшість пацієнтів, які страждають від болю в колінах, це люди солідного віку. Серед молоді артроз явище рідкісне. На жаль, молоді пацієнти не завжди отримують потрібне лікування, тому що не всі лікарі вважають за потрібне приділити їм належну увагу.

 • Високі навантаження

Люди, які заробляють на життя важкою фізичною працею, і спортсмени різного рівня теж ризикують зіткнутися з остеоартрозом колін. У цьому випадку захворювання стає професійною патологією.

 • Операції, травми та інші хвороби
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Інфаркт міокарда задньої стінки лівого шлуночка: наслідок і лікування

Оперативне втручання, травма, різні хвороби суглобів можуть спровокувати появу гонартроза.

В разі, коли причина залишається невідомою, остеоартроз колінного суглоба прийнято називати идиопатическим.

Діагностика артрозу колінного суглоба

Постановка даного діагнозу здійснюється на основі скарг пацієнта, даних огляду, пальпації хворого суглоба і рентгенологічного досліджень ия.

Рентген — стандартний метод дослідження, який дозволяє підтвердити діагноз, встановити ступінь патологічних змін, спостерігати за динамікою процесу, а також дозволяє виключити інші патологічні процеси (наприклад, пухлини) в великогомілкової і стегнової кістки.

Варто відзначити, що первинні зміни в структурах колінного суглоба на рентгенограмах можуть бути відсутні. В подальшому визначається звуження суглобової щілини і ущільнення субхондральної зони. Суглобові кінці стегнової та особливо великогомілкової кістки розширюються, краю виростків стають загостреними.

Допоміжними методами діагностики виступають КТ (комп’ютерна томографія) і МРТ (магнітно-резонансна томографія), які дозволяють більш детально вивчити патологічні зміни кісткових структур і виявити зміни в м’яких тканинах.

Як лікувати гонартроз колінного суглоба

Чим гостріше стадія захворювання, тим більше комплексним стає лікування гонартрозу. Хронічний характер патології може залишитися в фазі ремісії, коли активні прояви захворювання мінімізовані або зовсім відсутні.

Фізіотерапевтичне лікування в комбінації з медикаментами-хондропротекторами дає позитивні результати.

Варіанти лікування включають в себе:

 • медикаментозну терапію (хондропротектори).
 • хірургічне втручання.
 • курс реабілітації (ЛФК, масаж і інше).

Лікування препаратами

При медикаментозної терапії призначається застосування нестероїдних анальгетиків. Ці препарати допомагають усунути больові відчуття і симптоми синовіту (запалення). Якщо болі особливо інтенсивні або синовіальна оболонка колінного суглоба сильно збуджена, то можуть використовуватися кортикостероїди. Ці медикаменти роблять більш потужне анальгетичну та протизапальну дію, ніж негормональні болезаспокійливі засоби. Міорелаксанти та спазмолітики допоможуть навколосуглобових м’язів позбутися від спазмів.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

.u45a85b314cea5c129b279eedf8f36253 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .U45a85b314cea5c129b279eedf8f36253: active, .u45a85b314cea5c129b279eedf8f36253: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .U45a85b314cea5c129b279eedf8f36253 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .U45a85b314cea5c129b279eedf8f36253 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .U45a85b314cea5c129b279eedf8f36253 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .U45a85b314cea5c129b279eedf8f36253: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Болять суглоби ніг: причини і лікування

Антиоксиданти і судинорозширювальні препарати покращують живлення хрящової тканини. Головними медикаментами при консервативному лікуванні захворювання вважаються хондропротектори, які містять хондроїтин і глюкозамін сульфат (натуральні компоненти хрящів). Це Румалон, Структум, Хондролон і інші базисні засоби.

Вживання патогенетичних препаратів повинно бути системним і тривалим.

Фізіотерапія

Методи фізіотерапевтичного лікування (УВЧ, ультразвукова або фототерапія) вважаються додатковими засобами прискорення процесу одужання.

До них також відносяться:

 • Голковколювання. Даний метод полегшує м’язовий спазм близько ураженого суглоба, нормалізує в них метаболічні процеси, тим самим відновлюючи пошкоджені хрящові тканини.
 • Гірудотерапія. Лікування п’явками має такий же ефект, як ін’єкції, так як покращує кровообіг.
 • Лазерна терапія. Такі процедури знімають запалення, набряк, покращує метаболізм і нейтралізує біль.
 • Кріотерапія. Ефективно як лікування рідким азотом, так і звичайним льодом в домашніх умовах.
 • Магнітотерапія. Вплив магнітного поля не тільки покращує кровообіг в тканинах, але і знімає набряк і запалення.
 • Електроміостимуляція. За допомогою мікророзрядів струму різної частоти відновлюються і зміцнюються м’язи, а також поліпшується циркуляція крові в кінцівки.

Лікування гонартрозу колінного суглоба за допомогою фізіотерапії ефективно, так як воно зменшує біль. Лікуючий лікар зазвичай призначає таке лікування згідно стадії хвороби.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Лігаментоз колінного суглоба: що це таке, симптоми і лікування

Лікувальна фізкультура

ЛФК при остеоартрозі колінного суглоба — це один з головних засобів відновлення атрофованих м’язів, і її потрібно проводити дуже дбайливо і повільно. Якщо пацієнт відчуває, що біль повертається, потрібно припинити вправу.

Під час лікувальної гімнастики необхідно надягати спеціальні наколінники-фіксатори. У курс реабілітації також входить використання даних ортопедичних пристроїв, їх мета — знизити навантаження з хворого коліна, настромив на тростину або протез. При гонартрозе пацієнтам дуже часто прописують носіння наколінників для полегшення болю при ходьбі.

Лікувальна гімнастика при гонартрозе знижує навантаження на ушкоджений суглоб, розвиваючи мускулатуру ніг. Вправи, що навантажують суглоб, суворо протипоказані. Ідеальними видами занять стануть гімнастика в воді і плавання.

Ортопедичне терапія

Щоб знизити навантаження на постраждалі суглоби, пацієнту варто користуватися тростиною. Хороший помічник при колінному остеоартрозі — ортопедичне взуття, що забезпечує природне положення стопи і рівномірний розподіл навантаження.

Масаж

Масаж знімає м’язові спазми, зменшуючи больові відчуття і збільшуючи обсяг рухів. Така процедура також покращує кровообіг і забезпечення суглоба поживними речовинами.

Хірургічне втручання

Виражене зниження працездатності (особливо до 45 років) вимагає хірургічного лікування. Вибір між коригуючі (видалення остеофитов) і радикальним (ендопротезування колінного суглоба) способів лікування залежить від стадії захворювання, віку пацієнта, симптомів та інших факторів.

Харчування

Що стосується спеціальної дієти при гонартрозе , то вона найчастіше спрямована на зниження ваги пацієнта, адже саме надмірна вага веде до перевантаження суглобів. Рекомендується їсти невеликими порціями кожні 3 години, вживати пісне м’ясо (курка, індичка, кролик) і виключити жирну свинину, а необхідні протеїни отримувати з бобових.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

# gallery-1 {margin: auto. } # Gallery-1 .gallery-item {float: left. margin-top: 10px. text-align: center. width: 33%. } # Gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf. } # Gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0.} / * see gallery_shortcode () in wp-includes / media.php * /

Каші
Бобові
Варене м’ясо

Рафінована олія слід замінити нерафінованою, обмежити споживання солі. Лікувальна дієта також має на увазі відмову від консервів, смаженої та копченої їжі. Для того щоб відновити зруйновані хрящі, необхідно забезпечити організм вуглеводами, які є в кашах і цільнозерновий борошна.

Крім того, рекомендується пити свіжовичавлені соки, наприклад морквяний, буряковий і яблучний, для виведення токсинів і зниження запальних процесів в організмі.

Риба і різні желе діють як хондропротектори і допомагають відновлювати хрящову тканину не тільки на початкових стадіях, а й в періоди загострення.

Народні методи лікування

існує безліч мазей, компресів, нас тоек, які використовують любителі традиційної медицини. Ці кошти зазвичай виробляються на основі трав, медичної жовчі, і вони допомагають поліпшити кровообіг в суглобах.

Компреси і мазі також розслаблюють м’язи, їх ефективність дуже висока, але на третій стадії гонартрозу без використання препаратів вони практично марні.

Засобами народної медицини не слід нехтувати, адже вони допомагають полегшити дискомфорт і зменшують багато симптомів захворювання. Але в будь-якому випадку, слід проконсультуватися з лікарем і не займатися самолікуванням.

Є протипоказання, необхідно проконсультуватися з фахівцем.

Профілактика

Рекомендується дотримуватися наступних принципів здорового способу життя:

 • збалансоване харчування.
 • відмова від шкідливих звичок (куріння, алкоголь).
 • заняття спортом.
 • підтримка здорового ваги.
 • попередження спортивних травм (ударів, зсувів, переломів).

Гонартроз колінного суглоба має кілька варіантів ечень в залежності від віку та фізичного стану пацієнта. Для попередження і контролю захворювання на ранніх стадіях необхідні заняття спортом, а також своєчасне лікування.

.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Синдром грушоподібної м’язи: симптоми і лікування

Megusta

Чому при циститі болить поперек і підвищується температура: причини і лікування

Dmitry

Хвороби суглобів: як називаються, симптоми і лікування захворювань

Andrey

Болить лікоть піднятті ваги та інших навантаженнях: причина і що робити?

Tanya

Біль у суглобах пальців рук: причини і лікування, що робити якщо болять суглоби пальців

Elena

Причини появи болю в шиї при повороті голови і методи лікування

Dmitry

Причини, симптоми і лікування бурситу ліктьового суглоба: повний огляд

Undershmidtther

Біль в ліктьовому суглобі: чим лікувати

Megusta

Біль в грудному відділі хребта: причини виникнення та лікування захворювань

Dmitry

Залишити коментар