Лікування

Заміна колінного суглоба: як проходить операція

Колінний суглоб дуже важлива сполука кісток в людському тілі. Його роль у функціонуванні організму величезна: з його допомогою людина рухається, знаходиться у вертикальному положенні, виконує різноманітні дії. Колінний суглоб можна по праву вважати одним з найважливіших кісткових з’єднань.

Навіть незначна трансформація будови колінного суглоба здатна привести до дуже серйозних наслідків. У групі ризику не тільки спортсмени, життя яких пов’язане з постійними навантаженнями. Майже у кожної людини з часом суглобові поверхні зношуються, також виникають різні запалення, збій обміну речовин, що тільки ускладнює ситуацію.

Більшість людей боїться операційного втручання. Однак ризик назавжди втратити коліно (навіть після його заміни на імплантат) лякає ще сильніше. При такому розкладі хворому загрожують серйозні наслідки і необхідність відновлення. У даній статті ви докладніше дізнаєтесь про операції, важливість її проведення та поведінці під час реабілітаційного періоду.

Показання до заміни колінного суглоба

Люди настільки бояться лягати під ніж хірурга, що більшість намагається будь-якими шляхами уникнути цього. Хворі страждають від пекучого болю, обмежують своє життя, але продовжують самостійно пробувати різні методи лікування. В окремих випадках такий похід не просто не дасть результатів, а тільки погіршить ситуацію, в результаті чого операція стане єдиним виходом.

Артроз колінного суглоба є головною причиною, по якій виникає необхідність операції. Артрозом називають хронічне дегенеративне зміна суглобових компонентів, що характеризується порушенням їх цілісності і роботи органу в цілому. Нижче наведені причини, які викликають артроз:

 • Травма, що супроводжується розривом менісків, хрящів, зв’язок, переломи надколінка і суглобових кінців стегнової або великогомілкової кістки і т.д.
 • Запальні зміни, такі як остеонекроз, ревматичні процеси, артрит, подагра, а також інфекційні ускладнення після травм і внутрішньосуглобових маніпуляцій.
 • Під час занять спортом і іншими певними видами професійної діяльності, а також при ожирінні виникають надмірні навантаження на колінний суглоб. / l i
 • Відхилення осей ніг, що виникають в дитячому віці через швидке зростання кісток, а також вроджені зміни опорно-рухової системи.
 • Невдалі операції на колінах, внутрішньосуглобові ін’єкції, які призводять до утворення рубців і деформацій.

Механічна навантаження визнана головною причиною виникнення патології колінних суглобів. Причина цього полягає в тому, що постійні мікротравми сприяють зносу поверхні суглоба, а також руйнування його зсередини.

Існують наступні симптоми, які супроводжують артроз колінного суглоба:

 1. Ноги болять як під час руху, так і в стані спокою, а також вранці і при вставанні.
 2. Набряклість суглоба, відчуття оніміння, складності при русі і збереженні рівноваги, порушення ходи.

Якщо хворий прийшов до лікаря на перших етапах захворювання, фахівець може прописати пацієнтові заняття ле ебной фізкультурою і зниження навантаження на суглоб. На жаль, дані методи найчастіше є тимчасовим рішенням. Зазвичай вони здатні тільки віддалити проведення операції.

При виявленні симптомів захворювання слід якомога швидше звернутися до лікарні. Зміни, що виникають при артрозі, є незворотними. При такому захворюванні самостійне лікування протизапальними знеболюючими засобами не принесе очікуваного результату. В окремих випадках це може навіть призвести до погіршення стану суглоба.

Підготовка до операції

В разі якщо операція неминуча, хворому необхідно правильно до неї підготуватися. У цьому розділі ви дізнаєтеся, як підготуватися до операції, які обстеження будуть потрібні.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Крім звичайної для будь-якої операції здачі аналізів, в будинку хворого необхідно створити умови, придатні для його проживання. Справа в тому, що якийсь час до дня операції пацієнт проведе вдома. У цей період хворому потрібні комфортні умови для уникнення додаткових ускладнень захворювання. Звичне життя пацієнта також повинна змінитися.

Підготовка до хірургічного втручання вимагає деякого часу. З цієї причини почати її слід за 2-3 тижні до дня операції. Хворому необхідно пройти наступні обстеження:

 • коагулограмма.
 • ЕКГ (пацієнтам зрілого та похилого віку).
 • флюорографія або рентген грудної клітини.
 • загальний і біохімічний аналіз крові і сечі.
 • при наявності різних патологій необхідна консультація інших фахівців.

Дані стану здоров’я, виявлення в ході обстеження, будуть вкрай важливі при виборі анестезії, яку лікар призначає разом з пацієнтом. Існують такі види анестезії, як загальний наркоз і епідуральна анестезія. У другому випадку пацієнт знаходиться в свідомості протягом всієї операції.

При наявності будь-яких інших захворювань, лікуючий лікар (зазвичай терапевт) передбачає виникнення всіх можливих ризиків, а також результат операції. Також він намагається стабілізувати перебіг іншої хвороби. Так, якщо людина страждає гіпертонією, йому призначається адекватна гіпотензивна терапія, яка зведе до мінімуму можливі скачки тиску.

.u2a825fee72361b812053daa93a4b9d6f {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .U2a825fee72361b812053daa93a4b9d6f: active, .u2a825fee72361b812053daa93a4b9d6f: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .U2a825fee72361b812053daa93a4b9d6f {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .U2a825fee72361b812053daa93a4b9d6f .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .U2a825fee72361b812053daa93a4b9d6f .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .U2a825fee72361b812053daa93a4b9d6f: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Рідина в колінному суглобі: що робити

Хворим на діабет змінюють дозу інсуліну, а при діабеті другого типу пацієнта можуть перевести на ін’єкції інсуліну на весь період лікування. Тим, хто страждає зайвою вагою необхідно зробити все можливе, щоб зменшити масу тіла. Це пов’язано з тим, що ожиріння значно збільшує навантаження на хвору ногу і ендопротез.

В період реабілітації пацієнта необхідні великі фізичні зусилля. Це означає, що стан м’язів є особливо важливим під час процесу відновлення. У міру можливості потрібно зміцнити м’язи рук і плечового пояса, що полегшить користування милицями і ходунками. Добре розвинені м’язи ніг — запорука успішної реабілітації колінного суглоба і легкого відновлення його рухливості.

Дуже важливо повідомити лікаря про препарати, які ви приймаєте. Це пов’язано з тим, що антикоагулянти, препарати ацетилсаліцилової кислоти, а так само ряд інших ліків здатні посилить кровоточивість, створивши тим самим ризик кровотечі під час операції. Саме тому варто відмовитися від таких лікарських засобів на час лікування, але виключно під наглядом лікаря.

Обмежити рухливість, уповільнити загоєння, викликати інфекційно-запальні процеси органів дихання здатне куріння. Ця шкідлива звичка також відчутно ускладнить перебування в стаціонарі. Палить хворому слід відмовитися від згубної звички на час лікування.

Під час перебування пацієнта вдома йому необхідні комфортні умови проживання. Йдеться про спорудження поручнів, переміщенні часто використовуваних предметів ближче. Також необхідно забезпечити безпечне пересування хворого в приміщенні.

Перед операцією потрібно обмежити споживання їжі. Після півночі не слід їсти і пити зовсім. Також необхідно прийняти душ, надіти комфортну і чистий одяг. Під час операції здорову ногу перебінтуйте еластичними бинтами, щоб уникнути тромбоемболічних ускладнень.

Прямо перед операцією в сечовий міхур буде встановлений катетер. Це пов’язано з тим, що хворий під впливом анестезії не здатний контролювати сечовипускання, а лікар зможе більш зручно враховувати кількість виділеної сечі.

Хід операції

Операція по заміні колінного суглоба відбувається наступним чином. Для того щоб замінити деформований колінний суглоб або його частина, використовуються спеціалізовані ендопротези. Їх склад максимально інертний до тканин організму людини. Штучний суглоб точно повторює форму здорового. Саме з цієї причини він ізготавлівае6тся індивідуально для кожного пацієнта.

Звичайний ендопротез складається з стегнової і великогомілкової кістки, зафіксованих за допомогою кісткового цементу. За рахунок участі власних недеформірованних колінних зв’язок досягається стабілізація. Для того, щоб руху суглоба були якомога більше схожі на фізіологічні, розмір ендопротеза повинен максимально відповідати розмірам заміщає суглоба. В середньому імплантати служать 10-15 років. У разі необхідності їх можна замінити на нові.

Склад ендопротеза колінного суглоба: сталева частина, яка ідентична формі ділянки стегнової кістки, сталева або титанова пластина, що заміщає поверхню великогомілкової кістки. Замість хрящів — поліетиленові фрагменти, що володіють низьким рівнем тертя і досить стійкі до зношування.

Під час проведення операції хірург розкриває коліно, для чого проводить невеликий надріз. Потім він відсуває надколінок, оглядає область поразки. Лікарю необхідно позбутися від усіх естеофітов і патологічних розростань кісток. Робити це необхідно вкрай обережно і точно. В іншому випадку протез може не підійти за розміром або неправильно закріпитися.

Поле того, як колінний суглоб підготовлений, починається процес установки ендопротеза. Його фіксують за допомогою кісткового цементу, віддалені хрящі замінюють поліетиленовими вкладишами. Хірург зашиває рану, а в суглобі зберігаються дренажі для відтоку вмісту і крові. Всього операція із заміни колінного суглоба триває протягом півтори години.

Хворому можуть зробити часткове протезування, якщо суглоб деформований в повному обсязі. Така операція називається однополюсною заміни. Цей вид хірургічного втручання менш травматичний. Однак якщо цю операцію проводять молодому пацієнтові, великий ризик зносу такого протеза внаслідок високої рухової активності людини. Якщо це сталося, то хворому доведеться зробити повне ендопротезування.

В післяопераційний період пацієнту прописують застосування антибіотиків з метою профілактики інфекційних ускладнень, а також знеболюючі препарати. Дренажі прибирають через 1-2 доби. Відразу після операції хворому необхідно лежати на спині, в той час як нога фіксується в нерухомому стані.

ЦІКАВІ НОВИНИ:

Загрузка...

В перші 14 днів пацієнтові знадобляться регулярні перев’язки. Шви знімуть приблизно через 12-14 днів після проведення ендопротезування. До цього моменту хворий приступає до реабілітаційних заходів, однак йому доводиться пересуватися з милицями, щоб не перевантажувати ногу після операції.

Можливі ускладнення і післяопераційний період

Будь-яке хірургічне втручання передбачає можливі ускладнення. Ендопротезування колінного суглоба не є винятком. Особливо ускладнень схильні люди похилого віку з супутніми захворюваннями. Нижче наведені можливі ускладнення:

 1. Інфекції в рані. Зазвичай при їх появі досить обійтися застосуванням антибіотиків. Однак можуть виникнути складні випадки, при яких може знадобитися ще одна операція або навіть видалення ендопротеза.
 2. Переломи пошкоджених кісток, надлишкові кісткові розростання, які значно ускладнюють відновлення рухливості.
 3. Зсув надколінка і надмірне рубцювання. Їх можна усунути за допомогою додаткової операції.
 4. Кровотеча з операційної рани, деформація складових елементів коліна.
 5. Тромбоемболічні ускладнення, які пов’язані з появою тромбів в судинах ніг.

Пацієнту не варто турбуватися: при появі перелічених наслідків операції лікарі роблять все можливе, щоб усунути їх. Також фахівці проведуть необхідні профілактичні заходи по усуненню можливих негативних наслідків.

В період, наступний після операції, хворому необхідний догляд за раною. Зрозуміло, в першу добу після втручання хірурга хворому рекомендується спокій, йому потрібно весь час лежати. Через деякий час пацієнтові слід приступити до реабілітації, що складається у відновленні рухових функцій колінного суглоба.

.uaa5888f729d055f5e3ca70e3f4da4cd0 {padding: 0px. margin: 0. padding-top: 1em! important. padding-bottom: 1em! important. width: 100%. display: block. font-weight: bold. background-color: #eaeaea. border: 0! important. border-left: 4px solid # 16A085! important. text-decoration: none. } .Uaa5888f729d055f5e3ca70e3f4da4cd0: active, .uaa5888f729d055f5e3ca70e3f4da4cd0: hover {opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. text-decoration: none. } .Uaa5888f729d055f5e3ca70e3f4da4cd0 {transition: background-color 250ms. webkit-transition: background-color 250ms. opacity: 1. transition: opacity 250ms. webkit-transition: opacity 250ms. } .Uaa5888f729d055f5e3ca70e3f4da4cd0 .ctaText {font-weight: bold. color: # 000000. text-decoration: none. font-size: 16px. } .Uaa5888f729d055f5e3ca70e3f4da4cd0 .postTitle {color: # 16A085. text-decoration: underline! important. font-size: 16px. } .Uaa5888f729d055f5e3ca70e3f4da4cd0: hover .postTitle {text-decoration: underline! Important. } Читайте також: Апітерапія: показання до застосування і протипоказання

Післяопераційна реабілітація передбачає активізацію, зміцнення м’язів і розвиток рухливості коліна. Вправи по відновленню рухового потенціалу колінного суглоба здійснюється в стаціонарі, де була проведена операція, або в спеціалізованих реабілітаційних центрах. Заходи, спрямовані на відновлення після операції, завжди проводяться під контролем кваліфікованих фахівців.

Ранній післяопераційний період передбачає виконання вправ обома ногами в положенні лежачи або сидячи. Такий вид вправ спрямований на профілактику тромбоутворення, поліпшення кровотоку в нозі, активізацію роботи м’язів, які беруть участь в звикання до ендопротезу.

Заняття обов’язково повинні проводитися під контролем фахівця. Це пов’язано з тим, що не всі види вправ підходять кожному пацієнту, але ж їх некоректне виконання може привести до виникнення больових відчуттів і деформації тканин.

Найефективнішими визнані наступні вправи:

 • руху стопою вгору і вниз.
 • обертання стопи в обох напрямках.
 • розгинання коліна і напруга м’язів стегна одночасно.
 • згинання та розгинання коліна в сидячому положенні .
 • підняття випрямленою ноги з положення лежачи.

Від того, наскільки правильно хворий буде виконан ять вправи, залежить і їх результативність, і час відновлення рухливості суглоба.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

Переходити до вправ в положенні стоячи можна після того, як лікар дозволить тримати тіло у вертикальному положенні. Згинання колінного суглоба здійснюються з опорою, щоб була можливість утримувати стояче положення. На більш пізніх термінах реабілітаційного періоду пацієнтові корисна ходьба, вправи з різними вантажами, а також заняття на велотренажері.

Якщо суглоб ще недостатньо розроблений, необхідно використовувати при ходьбі тростину, ходунки, милиці. З підвищеною обережністю потрібно ставитися до спусків і підйомів по сходах. Іноді тут пацієнтові потрібна додаткова допомога. Не слід нею нехтувати або соромитися просити про неї: трави при падінні в післяопераційний період можуть призвести до серйозних наслідків.

Матеріальна сторона питання: скільки коштує операція

Пацієнти та їхні родичі часто шукають спосіб провести операцію в своєму регіоні. Це пов’язано з бажанням зекономити на лікуванні або взагалі отримати його безкоштовно. В даний час в Росії операція з ендопротезування колінного суглоба проводиться в більшості клінік травматологічного профілю і платно, безкоштовно.

Ціна на дану процедуру варіюється. Вона залежить досвіду і кваліфікації персоналу і від рівня стаціонару. Однак слід пам’ятати, що зовсім дешевим даний вид хірургічного втручання бути не може. Це пов’язано з тим, що протез виготовлений за індивідуальними параметрами з дорогих матеріалів.

Хоча операцію із заміни колінного суглоба проводять на території Росії, багато пацієнтів вважають за краще проходити лікування за кордоном — в Чехії, Ізраїлі, Німеччині. Це рішення залежить від платоспроможності пацієнта. Взагалі даний вид операції проводиться і в міській поліклініці, і в університетській клініці при медичних ВНЗ, і в платних медичних установах.

Ціна за операцію з ендопротезування колінного суглоба варіюється від 20 з невеликим до 400000 тисяч рублів. Лікування в платних клініках вийде дорожче, тому що необхідно буде заплатити за консультації лікарів, обстеження і перебування в медичній установі.

Для здійснення безкоштовного лікування вам буде потрібно певна квота. Деякі з них на даний момент скасовані, але частина лікарень надають їх до сих пір. Щоб отримати квоту на безкоштовне лікування, необхідно надати всі потрібні документи: знімки, висновки фахівців. Після цього хворому дадуть «Протокол квотного рішення», де сказано, що пацієнт внесений в план операцій в своєму місті. Черги на лікування доведеться чекати від трьох місяців до року залежно від стаціонару.

Враження людей після операції різні. Однак більшість пацієнтів залишають позитивні відгуки. Якщо в процесі хірургічного втручання не були допущені помилки, а період відновлення пройшов ефективно, то результат не змусить себе чекати. Через три місяці після лікування больові відчуття зникають, відновлюється функція згинання колінного суглоба більш ніж на 90 градусів. Переважна кількість пацієнтів після операції повертаються до звичного життя, не відчувають проблем при пересуванні.

Відгуки хворих бувають негативними. Це відбувається в разі появи ускладнень, таких як інфекції, тромбози, змішання надколінка. ці патології ведуть за собою не тільки погіршення самопочуття , а й необхідність повторного лікування . Результат операції буде ефективним тільки при зацікавленості самого пацієнта . Хворому слід ретельно підготуватися до операції і до наступного за ним реабілітаційного періоду .

.

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Артрит скронево — нижньощелепного суглоба: причини, симптоми і лікування

Scooby

Травми плеча і плечового суглоба: види, методи діагностики і лікування

Marina

Вивих гомілковостопного суглоба: види, симптоми і лікування

Scooby

Цервікокраніалгія — що це таке, симптоми і лікування

Coolio

Як лікувати колінні суглоби в домашніх умовах

Marina

Ішіалгія — що це, причини, симптоми і лікування

Pasha

Бурсит п’яти: що це таке, симптоми і лікування

Dmitry

Контрактура ліктьового суглоба: класифікація, діагностика і лікування

Megusta

Гігрома пальця руки — симптоми і лікування ( з фото )

Andrey

Залишити коментар