Новини

Задишка і висипання на тілі: перехворіли Covid — 19 розповіли про наслідки

Задишка і висипання на тілі: перехворіли Covid - 19 розповіли про наслідки
Вести. Люди обговорили з експертами, чому одужання може тривати не один місяць

Covid 19 — вірус з сюрпризами. У кого-то він може протікати взагалі безсимптомно. А у кого-то мало того, що викликає масу неприємностей під час самого захворювання, так ще й після одужання залишає після себе довгий слід.

Це залежить від того, яким був стан здоров’я у людини перед тим, як він захворів коронавірусів. Страждав кардіоваскулярним захворюванням — можуть бути тромбози. Був діабет — може виникнути розбалансування діабету. Якісь приховані хронічні стани можуть проявитися і загостритися. Загалом, під час і після Covid 19 де тонко, там і рветься, — розповідає лікар-терапевт вищої категорії, професор кафедри терапії Української військово-медичної академії Мар’яна Селюк.

Вести. Люди зібрали історії українців, які перехворіли Covid 19 і зіткнулися з його неприємними наслідками, і попросили прокоментувати їх експертів.

Задишка: допоможуть цигун і сало

Сумчанка Олена Тарасюк впевнена, що перехворіла коронавірусів ще в лютому. Тоді не було ніяких тестів, думала, звичайне ГРВІ. Все почалося з високої температури, яка трималася пару днів, і сильної ломоти в тілі. Кашель з’явився десь на четвертий день захворювання.

ГАРЯЧІ НОВИНИ:

Мені насилу вдавалося відкашлювати дуже густу коричневу мокроту, — згадує вона. Більше нічого не турбувало. Але жінка звернула увагу на незвичайний стан після перенесеного захворювання.

Мені скоро буде 40 років. Ніколи до цього року я так довго не приходила до тями після застуди. Перехворіла нею в лютому, а повністю оговталася лише в кінці квітня, — розповідає Олена. — Тижнів зо три мене мучила слабкість і десь два місяці — задишка. Зроблю десять кроків і зупиняюся, ловлю повітря ротом. Виникала вона і коли я просто сиділа або лежала. А ще було постійне відчуття, що в районі сонячного сплетіння з’явився маленький камінчик. Він не хворів, але я постійно його відчувала.

Щоб себе заспокоїти, вона зробила рентген легенів, який показав, що вони чисті. А потім ще здала кров на визначення антитіл до коронавірус, і аналіз показав, що вони є. Впевнена, що та лютнева застуда, після якої я так довго приходила в себе і мучилася задишкою, була з короною, — переконана Олена Тарасюк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Причини утворення кісти кишені Ратко і можливі наслідки

Коментар експерта

Євген Симонець, торакальний хірург , к. м. н., доцент кафедри хірургії № 1 Київського медуніверситету, говорить про те, що задишка після коронавируса — часте явище. Вона може виникати через фіброзу легенів. Це формування більш щільної легеневої тканини, ніж звичайна, повітряна, яка повноцінно забезпечує газообмін, — коментує експерт. — Через це недостатня кількість кисню потрапляє в усі органи і системи.

Якщо ви перехворіли Covid 19 і відчуваєте задишку, насамперед потрібно звернутися до сімейного лікаря і зробити спірометрії. Це метод діагностики, який дозволяє виміряти об’єм легенів, обсяг видиху за одну секунду і швидкість видиху.

На жаль, не у всіх клініках нашої країни вміють читати спірометрії і правильно інтерпретувати її показники, тому не скрізь її пропонують, — пояснює Євген Симонець. — Але абсолютно всі клініки сімейної медицини повинні бути забезпечені Пікфлоуметрія, без цього не дадуть ліцензію.

Пікфлоуметрія — первинна діагностика, мала частина спірометрії, але і вона дасть можливість сімейного лікаря запідозрити недобре і прийняти рішення про те, що людині, наприклад, необхідна комп’ютерна томографія легенів (КТ). Чому не рентген, а саме КТ?

Рентген інформативний, коли висока вираженість пневмофиброза, — пояснює Євген Симонець. — Невиражений фіброз, мінімальні зміни паренхіми легких, явище бронхіоліту правильніше діагностувати завдяки КТ. Причому на сьогодні в Україні багато клінік роблять низькодозового КТ. Вона дозволяє побачити всі зміни, але при цьому променеве навантаження не буде такою високою, як при звичайній КТ.

Також важливо мати вдома пульсоксиметр або встановити на смартфон додаток Oximeter. Це дозволить визначити, у вас реальна або фантомний нестача кисню, викликана пережитим стресом або панічною атакою. Якщо пульсоксиметр показує вміст кисню більше 90%, значить, ваша задишка — психосоматичне прояв. Якщо нижче, треба бити на сполох і викликати швидку, — каже Євген Симонець.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Глава МВС Молдови заразився коронавірусів Covid - 19

Що допоможе

Якщо коронавірус все-таки залишив слід на ваших легенів, найефективніший спосіб поліпшити якість свого життя і допомогти їм відновитися — дихальна гімнастика. Це може бути дихання по Стрельникової, по Бутейко, пранаяма, цигун, — перераховує Євген Симонець. — Діти можуть тренувати легені, надуваючи мильні бульбашки або дуючи в коктейльну трубочку, опущену в стакан з водою або соком.

А ось надувати кульки при проблемах з легкими експерт не радить. При цьому ми видуваємо повітря в закритий простір, яке створює опір. Це призводить до перерасдутію ділянок легких, які на себе беруть функцію газообміну тієї легеневої частини, яка, наприклад, через фіброзу погано дихає.

Також потрібно обов’язково включити в свій раціон продукти, багаті поліненасиченими жирними кислотами. Вони беруть участь в мембранообразованіі стінки альвеоли — функціональної одиниці легкого, яка забезпечує газообмін, — пояснює експерт. — Ці кислоти містяться у всіх жирах тваринного походження. Але найбільше їх кількість в морській рибі. Причому краще віддавати перевагу тим сортам риби, яка не може вирощуватися в рибних господарствах. Це риби-хижаки, наприклад, хек, скумбрія. На другому місці за змістом поліненасичених жирних кислот — сало.

Гнойнички на шкірі: потрібні мазі і пробіотики

Киянка Катерина Куликова захворіла 1 квітня. Температура була всього 37,5 градуса, а тіло ломило так, як при сорока. Була страшна головний біль, — згадує дівчина. — Через два дні додався пронос. Потім набрякло обличчя, опухли вуха, полопалися судини в очах. Потім захворіло горло. Потім пропало нюх і смак. Часто було відчуття, що задихаюся. Добре, що був пульсоксиметр. Він показав, що це просто напади паніки. Температура була в перші дні, а потім з 14-го по 24-й. Жодного разу за всю хворобу вона не піднімалася вище 37,5.

Сімейний лікар відмовила Катерині в безкоштовному тесті на коронавірус. Мовляв, за кордоном була давно, не положено. Тому вона звернулася в приватну лабораторію, де тест підтвердив наявність коронавируса. Лікарі, оглянувши дівчину, призначили їй домашній режим і виписали купу препаратів.

ДУЖЕ ВАЖЛИВО:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Covid - 19 в Києві не відступає: за добу заразилися 59 осіб

Були й антибіотики, і ліки від кашлю, і спрей від горла, і вітамін С, і ще купа всього. На кожен абсолютно симптом мені щось виписували: ліків була ціла тумбочка, — розповідає Катерина. Саме цей масований удар хімією по печінці, вважає вона, і привів до того, що після одужання все тіло і обличчя у неї обсипані гнойничками. А ще дівчину турбує сильний біль в горлі. Їй п’ять разів робили зішкріб з горла для ПЛР-тесту, який би показав, що вона вже здорова Covid 19.

Після перших двох аналізів приходив відповідь, що неправильно зроблений забір. Третій тест коронавірус не виявив. Але тільки два поспіль негативних ПЛР-тесту говорять про те, що корони дійсно немає. Тому мені зробили четвертий тест і знову сказали, що неправильно його провели. І тільки в 5-й раз все пройшло успішно, — розповідає Катерина. Через це, за її словами, у неї на горлі рани, і воно сильно болить.

Коментар експерта

Гнійничкові висипання на тілі — це ознака зниження імунітету, вважає Мар’яна Селюк . Причому иммуносупрессия виникла з двох причин. Перша — імунітет був виснажений коронавірусів. Друга — це побічний ефект сильних лікарських засобів. А на фоні зниженого імунітету легко активізуються бактеріальні збудники, які і викликали гнійничкові висипання, — коментує експерт. — З ними може впоратися тільки лікар. Він призначить зовнішнє лікування у вигляді мазей і таблетовані засоби. В першу чергу це антибактеріальні препарати. Але їх призначає тільки лікар! Крім того, це можуть бути про- і пребіотики. Вони потрібні для відновлення мікрофлори, яка могла постраждати від прийому антибіотиків. Що стосується болю в горлі, то тут допоможе розсмоктування масла какао або лужні інгаляції.

Нові симптоми: які висипання на шкірі бувають при Коронавіруси

Оцінити статтю
[Усього: Середній: ]

САМЫЕ ИНТЕРЕСНЫЕ НОВОСТИ ЗА СЕГОДНЯ!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:


Загрузка...

Схожі статті

Коронавірус в Києві — за добу число хворих збільшилася вдвічі

Murcia

В Україні почали випробування препарату для лікування Covid — 19

Alfonso

Covid — 19: в Києві за добу заразилися 14 медиків, є летальні випадки

Bobby

На Маврикії перемогли коронавірус — в країні вилікувався остання людина

Dmitry

Від спалаху коронавируса в Китаї найсильніше постраждали громадське харчування, туризм і роздрібні продажі

Sasha

Covid — 19: Зеленський зауважив поліпшення, але в МОЗ побачили нову загрозу

Axel

Чорногорія відкрила кордони для мандрівників. Україна в списку немає

Axel

Кличко назвав умови, за яких Київ повернеться до карантину

Alex

Під замком ризик депресії вище — в Швеції пояснили, чому не вводять карантин

Serega

Залишити коментар